Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sporto gudri

Pieredzējušiem amatiersportistiem bieži vien noteicošais sporta pulksteņa izvēlē ir lietotne, ar kuru fiksētie fizisko aktivitāšu dati pieejami analīzei viedierīcē. Latvijā pieprasītāko sporta pulksteņu ražotāju — Garmin, Polar un Suunto — funkcionālākie modeļi sasniedz līdzīgas virsotnes, kādas vēl pavisam nesen bija pieejamas tikai sporta laboratorijās. Kādas lietotnes piedāvā paši viedpulksteņu ražotāji? Kuras ir noderīgākās un interesantākās sportošanai ar mobilajiem tālruņiem un sportošanai mājās? Kur visu informāciju apkopot vienuviet un kura lietotne 2021. gadā kļūs par vadošo sporta pasaulē? Žurnāls Sports atbildes mēģināja rast, konsultējoties ar sportistiem un ekspertiem, analizējot lietotnes, pētījumus un pašu pieredzi. Interesanti, ka arī Latvijā radītas sporta sacensībām noderīgas lietotnes.

Sports iet roku rokā ar tehnoloģijām, tālab arī viedtālruņos šobrīd pieejams plašs klāsts ar īpašām datorprogrammām — lietotnēm, kas piedāvā dažādas funkcijas veselīga dzīvesveida aktivitātēm. Koronavīrusa pandēmija bija kā benzīns ugunī — fizisko aktivitāšu fiksēšana ar viedtālruni kļuva tik populāra, ka atsevišķas lietotnes pārslodzes rezultātā nokārās.

ENDOMONDO ĒRAS NORIETS

2021. gadā noslēgusies vesela ēra sporta lietotņu pasaulē — darbību pārtraucis leģendārais sporta sociālais tīkls Endomondo, kas motivējis sportot miljoniem cilvēku. Pateicoties Endomondo, daudzi sākuši vai atsākuši sportot. Endomondo aptvēra divas būtiskas funkcijas: tā bija gan lietotne mobilajā tālrunī, kas fiksēja sporta aktivitātes, piemēram, distanci kartē, rezultātu, gan tīmekļa vietne, kurā varēja vienuviet apkopot datus no jebkura sporta viedpulksteņa un citām lietotnēm.

Sportiskajai apetītei augot, nākamais solis — pāriet uz sporta pulksteni, kuram, tāpat kā viedtālruņiem, ir GPS funkcija. Tad mobilais tālrunis nepieciešams tikai pēc treniņa, sinhronizējot jeb iegūstot datus no sporta pulksteņa. Piemēram, no skrējēja Garmin sporta pulksteņa dati tiek saglabāti gan Garmin Connect lietotnē, kas ir nepieciešama, lai nodrošinātu pulksteņa sasaisti ar telefonu, gan vienlaikus dublēti arī Endomondo, ja lietotājs tā vēlējās. Kādēļ? Jo, līdzīgi kā sociālajā tīklā Facebook, Endomondo ziņu lentē varēja paskatīties, cik daudz un kā sportojuši draugi, izmantojot visdažādākās viedierīces. Draugu kopienas, sporta skolas, klubi un pat darbavietas Endomondo veidoja savus iekšējos izaicinājumus.

NEVIS STRĀVA, BET STRAVA

Sporta tehnoloģiju draugi rosina nenokārt galvu — ir alternatīvas, kur vienuviet apkopot datus no dažādām sporta lietotnēm. Piemēram, Strava, kas arī darbojas gan kā lietotne mobilajā tālrunī, fiksējot fiziskās aktivitātes, gan kā vienots tīkls citu lietotņu un sporta pulksteņu lietotājiem. Stravu izmanto iesācēji mobilajos tālruņos, amatieri un pat profesionāļi (!), kuri lieto Garmin, Polar, Caros, FitBit, Apple, Samsung un Xiaomi pulksteņus.

Strava jau pāris gadus mērķtiecīgi piesaista sev interesi, pat maksājot pasaules labākajiem sportistiem par savu datu publicēšanu lietotnē. Tā, piemēram, pasaules rekords 5 km skrējienā papildus oficiālajai laika kontrolei 2020. gadā Monako tika fiksēts arī tiešsaistē skrējēja profilā Strava lietotnē. Tas to pacēla citā svara kategorijā, taču straujās attīstības dēļ ar Strava nedraudzējas konkurējošās kompānijas, kas specializējušās tieši oficiālo virtuālo sacensību rīkošanā. Tādēļ Rimi Rīgas maratona virtuālajām sacensībām vai Latvijas skolu Ziemas festivāla 2021 dalībniekiem Strava nav un nebūs pieejama rezultāta fiksēšanai. Taču ikdienas lietošanai Strava būs laba izvēle tiem, kam patīk izaicinājumi un kam patīk salīdzināt savus rezultātus ar citu, arī elites sportistu rezultātiem.

PĒTĪJUMS — LIETOTNES MOTIVĒ SPORTOT

Rīgas Stradiņa universitātes veselības aprūpes un sabiedrības veselības zinātnes mācībspēki pirms vairākiem gadiem, veicot nelielu, bet unikālu pētījumu Latvijā Viedtālruņu sporta aplikāciju izmantošana sportošanas veicināšanā, secināja — aptaujāto jauniešu vidū vislielāko popularitāti ir guvis Endomondo. Puse respondentu to bija minējuši kā līdzekli, lai izmērītu noskrieto distanci, ātrumu un laiku. Secināts, ka 68% sporta spēļu komandu sportistu fizisko aktivitāšu laikā izmanto sporta lietotnes mobilajā tālrunī; 45% šīs lietotnes izmanto, lai izmērītu noskrieto distanci, 13% seko dažādu piedāvāto treniņu programmu pildīšanai, 10% — slodzes apjoma un intensitātes noteikšanai. Prognozējams — Endomondo nākotnē masveidīgi aizstās Strava.

Tāpat secināts basketbola komandās viedtālruņu sporta lietotnes izmanto salīdzinoši biežāk nekā citu sporta spēļu komandās. Vīriešu rokasbumbas un florbola komandās, kas spēlē augstākajā līmenī, izmanto īpašas lietotnes spēļu videoanalīzei un komandas taktikas uzlabošanai. Vairākums sporta spēļu sportistu uzskata, ka lietotnes motivē sportot un iegūtie dati palīdz virzīties uz rezultātu.

LIETOTNES PALIELINA DARBASPĒJAS

Darba drošības un vides veselības institūta speciālisti norāda, ka lietotņu izmantošana kolektīva iekšējo sacensību rīkošanai ir svētīga — uzņēmumos samazinās darba nespējas dienu skaits mēnesī, daļa darbinieku atsāk ikdienas treniņus, daļa — pirmo reizi pievēršas sportam.

SPORTA LIETOTNES DAUDZVEIDĪGAI SPORTOŠANAI

Standarta mūsdienu sporta pulkstenis fiksē miega ilgumu un kvalitāti, dienas gaitā noietos soļus, kājām uzkāptos stāvus, brīdina par pārāk ilgu mazkustīgumu dienas laikā, apkopo nedēļas datus par fiziskajām aktivitātēm un treniņiem. Tomēr katrs ražotājs cenšas izcelties ar ko oriģinālu, un bieži vien āķis slēpjas lietotnē, kurā var apstrādāt datus.

Garmin Connect

Garmin Connect ir universāla lietotne veselības un fiziskās formas uzturēšanai, aptverot plašu sporta veidu klāstu. Garmin pulkstenis spēj no rokas pa tiešo nolasīt sirdsdarbības informāciju*, ko sinhronizē ar viedierīci. Lietotnes mērķis ir informēt un iedvesmot labākiem rezultātiem. Pateicoties Garmin viedierīču precīzajiem datiem un lietotnes funkcionalitātei, kas papildus uzkrāj datus lietotāja profilā mājaslapā connect.garmin.com, to iecienījuši tūkstošiem elites sportistu un labākie amatieri.

Lai gan primāri lietotne paredzēta zīmola sporta pulksteņu lietotājiem, to izmanto arī svara vērotāji un sievietes, lai sekotu līdzi menstruālajam ciklam.

Būtiskākās funkcijas un iespējas:

– skatīt veselības datus personalizētā lapā My Day;

– analizēt savas aktivitātes un statistiku;

– izveidot pielāgotus treniņus un trases;

– sinhronizēt ar citām lietotnēm, piemēram, MyFitnessPal un Strava;

– pārskatīt noietos soļus, attālumu un tempu;

– pelnīt žetonus par paveikto;

– skatīt savu rezultātu salīdzinājumu ar citiem Connect lietotājiem Insights sadaļā;

– saņemt atbalstu saistībā ar Garmin ierīcēm un funkcijām.

Suunto

Suunto ar saukli Dzīvo piedzīvojumu dzīvi piesaka sevi kā sporta pulksteņu ražotāju tiem, kuri tiecas uz mērķi. Suunto pulkstenis spēj no rokas pa tiešo nolasīt sirdsdarbības informāciju*, ko sinhronizē ar viedierīci. Lietotne ir paredzēta, lai palīdzētu dzīvot aktīvāk un azartiskāk, dodot labāku izpratni par treniņiem, atjaunošanos pēc tiem un miegu. Šeit var atrast jaunus maršrutus un dalīties ar paveikto ar draugiem vai līdzīgi domājošās kopienās. Novērots, ka Suunto sporta pulksteņi kalpo ilgāk nekā citi. Iecienīti vadošo atlētu vidū.

Būtiskākās funkcijas un iespējas:

– noteikt treniņu mērķus un sekot līdzi progresam;

– sekot līdzi aktivitātēm, miega ilgumam un kvalitātei, lai pārliecinātos par pietiekamu atpūtu un atjaunošanos

– atrast populārākos vai tieši pretēji — retāk sastopamos maršrutus, izmantojot heatmap opciju;

– sekot līdzi pulsam, proti, no pulsa līdz attālumam, ātrumam, ilgumam un kalorijām — iespēja pielāgot statistiku, kuru sniedz pulkstenis jau aktivitāšu laikā;

– plānot jaunu maršrutu, sinhronizēt un padarīt to redzamu pulksteņa displejā;

– izveidot savienojumu ar Strava, TrainingPeaks, Relive un citām lietotnēm.

Polar Flow

Polar sporta pulkstenis, tāpat kā Garmin un Suunto, spēj no rokas pa tiešo nolasīt sirdsdarbības informāciju*, ko sinhronizē ar viedierīci. Polar Flow funkcionalitāte ir līdzīga kā galvenajiem konkurentiem. Lai gan Garmin Connect sportisti vērtē nedaudz augstāk (pēc Google Play datiem to lejuplādējuši ievērojami vairāk lietotāju), Polar sporta pulksteņiem ir labāka cenas un kvalitātes attiecība, un arī lētākie Polar modeļi būs uzticami un kalpos ne tikai garantijas laikā.

Būtiskākās funkcijas un iespējas:

– iegūt pārskatu par treniņu, esot jau distancē;

– analizēt katru treniņa detaļu;

– izveidot strukturētus treniņu plānus, mērķus un sinhronizēt tos ar sporta pulksteni, lai saņemtu norādījumus treniņa laikā;

– skatīt treniņu datus kalendārās nedēļas kopsavilkumā;

– izvēlieties kādu no vairāk nekā 130 sporta veidiem;

– uzzināt, kā pietrūkst ikdienas mērķa sasniegšanā, un saņemt norādījumus, kā to sasniegt.

Google Fit

Google Fit sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju un Amerikas Sirds slimību asociāciju izstrādājusi motivatoru kardio treniņiem, kas atbilst organizāciju ieteikumiem — samērīgi sportot 30 minūtes piecas reizes nedēļā. Tā aplikācijā lietotājs iegūst vienu kardio treniņa punktu par katru vidējas intensitātes aktivitātes minūti, piemēram, paātrinot soli pastaigā ar suni, un dubultu skaitu punktu par augstākas intensitātes aktivitātēm, piemēram, skriešanu. Lietotne saderīga ar TomTom Sports — vēl vienu universālu sporta aplikāciju.

Runkeeper

Lietotne paredzēta mērķtiecīgiem skrējējiem. Tajā var uzstādīt mērķus, atskatīties uz jau sasniegto un salīdzināt rezultātus. Runkeeper var ērti izveidot personalizētu skriešanas plānu. Lietotne piedāvā iesaistīties dažādos izaicinājumos vai pievienoties kādai no virtuālajām skriešanas grupām, kurās gūt atbalstu un iedvesmu. Ļoti līdzīga un populāra ir arī lietotne Nike Run Club.

LIETOTNES SPORTOŠANAI MĀJĀS

Nike Training Club

Nike Training Club ģimenēm draudzīgā lietotne aicina virtuāli trenēties pasaules sporta zvaigžņu vadībā, izpildot Krištianu Ronaldu vai Serēnas Viljamsas demonstrētos vingrinājumus. Lietotnē pieejama plaša bibliotēka ar dažādiem vingrinājumiem — vairāk nekā 200 treniņu programmas atsevišķām ķermeņa zonām vai konkrētiem treniņu mērķiem. Vingrinājumu ilgums — no 15 līdz 45 minūtēm. Personīgi veidotās uzdevumu kolekcijas palīdz fokusēties uzstādītajiem mērķiem, savukārt personalizētie ieteikumi tiek balstīti treniņu izvēlē.

PEAR Personal Fitness Coach

Lietotne, ar kuras palīdzību ērti vingrot — nav nepieciešams ņemt rokās viedtālruni, lai pārslēgtu vingrinājumu, vai skatīties video, jo lietotne ietver izsmeļošas audio apmācības. Daudzveidīgs treniņu klāsts dažādu līmeņu trenētībai un intensitātei. Lietotni iespējams savienot ar fitnesa inventāru un ierīcēm, kas dod iespēju detalizētāk sekot līdzi iespētajam, kā arī dalīties sasniegumos citās populārās sportošanas aplikācijās.

Workout Trainer

Orientēta uz meistarības līmeņiem, piedāvājot vingrinājumus un treniņu plānus gan iesācējiem, gan pieredzējušiem sportistiem. Ar vienkāršas anketas palīdzību tiek noskaidrota fiziskā sagatavotība, ieteikti piemēroti vingrinājumi un treniņu plāni, kas tiek pielāgoti izvirzītajiem mērķiem. Dažādi paziņojumi, atgādinājumi un sasniegto rezultātu vizualizācija palīdzēs turēties pie mērķa.

FitOn

Lietotnē pieejams plašs videovingrinājumu nodarbību klāsts — treniņi gan pilatēm, augstas intensitātes intervālu treniņiem un dejām, turklāt pieejams arī nodarbību grafiks. Videotreniņos ir iekļautas balss un videopamācības. “Šīs instrukcijas ļaus jūsu viedtālruni, planšetdatoru vai klēpjdatoru pārvērst par portatīvu sportošanas asistentu,” uzsver aplikācijas veidotāji.

Fitbit Couch

Lietotne izmanto datus par cilvēka ikdienas aktivitātēm, kuras uzkrāj paša viedtālrunis vai fitnesa viedierīce, lai ieteiktu efektīvākus treniņus un papildu aktivitātes. Lejuplādējot Fitbit Coach savā viedtālrunī, aproci vai pulksteni var izmantot vēl pilnīgāk. Fitbit ražo dažas no labākajiem tirgū pieejamajām fitnesa viedierīcēm.

ESI REĀLS — ZWIFT

Riteņbraukšana un skriešana ir sporta veidi, kuri arī virtuālajā vidē ar Zwift lietotnes palīdzību fizisko un pat taktisko sagatavotību var pārbaudīt pilnā apmērā. Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, pat mājās vienatnē var nodoties pilnvērtīgam treniņam, lejot sviedrus un virtuāli dodoties grupas braucienos vai skrienot koptreniņā. Atbilstoši izvēlētajam sporta veidam cilvēks vai nu skrien uz skriešanas trenažiera, vai minas uz ikdienas (!) sporta velosipēda, kuram aizmugurējā rata vietā ievietots statisks Zwift mehānisms. Savukārt monitorā ar interneta starpniecību tiek tiešraidē straumēts sāncenšu sniegums.

Zwift platformā 3D attēls ļauj sekot līdzi savam ātrumam un jaudai, tāpat arī šiem konkurentu datiem. Azartu dod iespēja apsteigt konkurentus. Brauciena laikā atkarībā no reljefa mainās slodzes — jo stāvāks un garāks kalns, jo mīties ir grūtāk, nobraucieni vieglāki. Jāņem vērā, ka pedāļi jāmin visas distances garumā. Lai panāktu maksimāli objektīvus pretestības simulācijas apstākļus, Zwift trenažieris konfigurēts atbilstoši dalībnieka svaram un augumam.

“Sistēma piedāvā iespēju izmantot citu riteņbraucēju radīto aizvēju, kas ļauj taupīt spēkus, veidot stratēģiju, tuvinot apstākļus realitātei. Iespējams iegūt aerodinamiskos palīglīdzekļus, no kuriem populārākā ir aeroķivere. Šāda ķivere palīdz gūt pārsvaru pār konkurentiem solo atrāvienos,” stāsta Toms Markss, kurš Latvijas Riteņbraukšanas federācijā rīkojis oficiālas šādas sacensības, pulcējot pašmāju labākos elites braucējus. Zwift sacīkšu vizualizācijas iespējas papildus rada realitātes sajūtu.

RAŽOTS LATVIJĀ

Zināms, ka šobrīd Latvijā virkne speciālistu starptautiskos uzņēmos strādā pie dažādu aplikāciju izstrādes. 2020. gada pavasarī par to varēja pārliecināties pirmajā sporta hakatonā Latvijā, kura žūrijā bija arī žurnāla Sports pārstāvis. Hakatonā tika prezentēts sporta tērpa prototips, kas ar lietotnes atbalstu viedierīcē, spēs aizstāt treneri, pie šī projekta Elektronikas un datorzinātņu institūtā turpinās darbs. Latvijā tiek izstrādātas jaunas mobilās lietotnes laivu nomai ar mobilā tālruņa starpniecību, lietotnes, kas mudina vingrot dažādas vecuma grupas, piemēram, seniorus, un sistēmas, kas atvieglo amatieru sporta sacensību video producēšanu.

Viena no plašāk lietotajām Latvijā radītajām sporta aplikācijām ir Qrenteerings, ko publicējis Aivars Žogla. Lietotni galvenokārt izmanto orientēšanās sporta pārstāvji — atzīmēšanās kontrolpunktos notiek, ar mobilo tālruni skenējot QR kodus. Šābrīža situācijā būtiski — sacīkstes iespējams organizēt dabā, dalībniekiem nekontaktējoties. Organizatori lietotnē var pievienot kontrolpunkta aprakstus vai testa jautājumus kontrolpunktos.

 

Dmitrijs SERJOGINS,

Latvijas rekordists 10 km šosejas skrējienā

“Izmantoju viedpulksteni atkarībā no sponsoriem. Parasti ražotāji elites sportistiem piešķir kādu jaunāko modeli no augstvērtīgākās sērijas. Patlaban lietoju Polar ražoto Vantish V, līdz ar to izmantoju Polar Flow lietotni, kā arī datus sinhronizēju lietotnē Strava, kas ir līdzīga Endomondo. Tiesa, Strava ir funkcionāli daudzveidīgāka un vairāk līdzinās sportistu sociālajam tīklam — sākotnēji bija grūti noticēt, ka Džošua Čeptegejs Monako noskrējis jaunu pasaules rekordu 5 km skrējienā ārpus stadiona un visi dati no viņa pulksteņa uzreiz pēc finiša bija apskatāmi Strava. Man pašam Strava lietotnē vairāk patīk sekot līdzi amatieriem — kad kāda meitene, kura skrien kilometru 6:30 min, pēc mačiem ārzemēs ieliek kādu bildi un interesantu aprakstiņu.

Viedpulkstenis palīdz sekot līdzi sirdsdarbības ritmam jeb pulsam, ātrumam un veiktajai distancei, turklāt vairs nav jāraksta treniņu dienasgrāmata, kas palīdz ievērojami ietaupīt laiku, jo visi dati tiek apkopoti pulksteņa lietotnē un interneta mājaslapā. Varu salīdzināt, cik ātri esmu skrējis treniņos konkrētajā sezonas posmā pirms trim četriem gadiem. Latvijā laikapstākļi vienos un tajos pašos mēnešos katru gadu mēdz būt atšķirīgi, es jau vairs neatceros, kāds bija laiks, piemēram, 2017. gada augustā, taču viedpulkstenis fiksējis gaisa temperatūru, mitrumu un valdošo vēja virzienu. Tas ir būtiski, lai vēlāk salīdzinātu rezultātu — bez viedpulksteņa būtu ārkārtīgi laikietilpīgi, pat neiespējami šādus datus apkopot. Precīzi tiek fiksēts arī soļa garums distancē jeb lidojuma fāze — man tie pašam nav būtiski, taču, tā kā attālināti trenēju citus, Strava ļoti palīdz attālinātu treniņu vadīšanai un sekot līdzi klientu rezultātiem — detalizēti redzams, kā sportists veicis intervālu treniņu un kā organisms reaģējis uz slodzēm, kāda veidojas kopaina ilgtermiņā. Piemēram, amatierim gatavojoties maratonam, lai izvairītos no kāju traumām, bieži vien ir nepieciešams mazināt soļa garumu.

Pandēmijas laikā piedalījos vairākās attālinātās sacensībās, kuru iniciatīva nāca no organizatoriem Kazahstānā un Krievijā. Dalībnieki skrēja dabā maršrutu katrs savā valstī. Šādas sacensības attīstās, tajās parādās balvu fondi un tiek ieviesti dažādi kritēriji un noteikumi, lai tās noritētu godīgi. Piemēram, nedrīkst skriet tikai vienā virzienā vai no kalna lejā, viedierīces fiksē augstuma metrus. Motivējoši piedalīties, ja uzvarētājs tiek pie 900 eiro.”

Gundars UPENIEKS,

Latvijas Biatlona federācijas prezidents

Tā kā biatlons ir izturības sporta veids, kas lielākoties risinās apvidū ar dažādu reljefu, biatlonisti viedpulksteņus izmanto, lai analizētu pulsa līknes — sirdsdarbības datus treniņos un sacensībās. Pulsa rādījumi ir būtiski, ieslēpojot šautuvē, pirms pirmā šāviena un starp šāvieniem. Jo vairāk datu, jo labāk — analīzei paveras plašākas iespējas.

Viedpulksteņu dati lielākoties tiek izmantoti pēc sacensībām, tiesa, tā kā katram biatlonistam ir savs vēlamais sirdsdarbības ritms šaušanai, iespējams, ka sportistam svarīgi ieskatīties pulkstenī arī distancē. Atkarībā no tā, kurā vietā distancē atrodas šautuve, dažādās trasēs vienam un tam pašam sportistam būs atšķirīgs pulss, piemēram, Rūpoldingā šautuve ir pēc garāka nobrauciena, tādēļ sirdsritms būs mierīgāks — teiksim 150 sitienu robežās, varbūt pat mazāk. Savukārt tādās trasēs kā Antholca vai Hohfilcene — pulss tam pašam sportistam, visticamāk, būs virs 160. Viens no sponsoriem — viedpulksteņu ražotājs Polar — gribēja ieviest sistēmu, ka sacensību dalībnieku pulsa un citiem pulksteņu sniegtajiem datiem var sekot līdzi skatītāji televīzijas tiešraidē.

Vērojot Pasaules kausa izcīņas sacensības, redzams, kā finišējot sportists tūdaļ ar otru roku aptur viedpulksteni. Tāpat redzams — ne visi sportisti papildus lieto viedpulksteņu pulsa jostas, daži sportisti joprojām nelieto viedpulksteņus vispār. Reljefa dēļ biatlonā pulksteņa ātruma datiem nav vērts pievērst uzmanību, tam noderīgāki būs sacensību organizatoru oficiālie sacensību apļu un sektoru dati.

 

*Lai iegūtu precīzus datus mainīgos intervāla treniņos, ar visu ražotāju sporta pulksteņiem ieteicams papildus lietot pulsa jostiņu zem krūtīm; īpaši tas attiecināms uz mazāk zināmiem pulksteņu ražotājiem.

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns