Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mīli pats un aizrauj citus

Jau sešpadsmito reizi Izglītības un zinātnes ministrija īpašā konkursā nosaka gada labākos sporta skolotājus, kuri šogad tiek nominēti Trīs zvaigžņu balvai. Šoreiz Covid—19 ierobežojumu dēļ nenotika konkursa spraigā otrā kārta, kurā seši labākie pedagogi sacenšas klātienē, vadot sporta stundu neitrālā laukumā. Vērtēšanas komisijai labāko trijnieku nācās noteikt, izvērtējot pedagogu profesionālās darbības aprakstus un video pieteikumus. Iepazīstinām ar trim labākajiem — Ivetu Cauni, Māri Stabiņu un Juri Zilveru. Konkursa uzvarētājs tiks paziņots Trīs zvaigžņu balvas ceremonijā, kad — tas pandēmijas dēļ šobrīd vēl nav zināms.

Grundzāles nakts un Grundzāles izaicinājums — tie ir tikai daži pasākumi, ar kuriem asociējas Māra Stabiņa vārds. Par sporta stundās gūto viņam pateicīgas gan augstas amatpersonas, gan politiķi, gan bijušie un topošie čempioni. Māra Stabiņa vadībā Grundzāles pamatskola, kurā mācās tikai 95 skolēni, sportā spēj konkurēt ne tikai ar novada centra — Smiltenes vidusskolu, bet ir pazīstama visā Latvijā. Turklāt vairākos sporta veidos, ar orientēšanos sākot un hokeju beidzot.

Māris Stabiņš sporta skolotāja profesiju izvēlējies, savu sporta pedagogu iedvesmots. Rankas pamatskolas fiziskās audzināšanas skolotāja Aina Pūce pieradinājusi pie slodzēm, un Māris sācis gūt panākumus Gulbenes rajona skolu sacensībās. 9. klasē mācījies Murjāņu sporta internātskolā, trenējoties pie Arņa Bisenieka un Jāņa Hasnera vidējo distanču skriešanā. Lejasciema vidusskolā fizkultūras skolotājs bijis Roberts Rutkasts. Tur arī tūrisma entuziasts fizikas skolotājs Arkādijs Petaško uzaicinājis atnākt uz treniņu orientēšanās sportā, ar ko aizsākusies šī aizraušanās.

ĢIMENE, KLASE, PERSONĪBA

Likumsakarīgi, ka pēc dienesta armijā Māris nolēmis stāties Fiziskās kultūras institūtā, taču palicis dažas vietas zem svītras. Tad uzzinājis, ka Grundzāles pamatskolā vajadzīgs fizkultūras skolotājs, tur arī ticis pieņemts darbā. Pēc gada — 1989. gadā — iestājies LVFKI neklātienē, divreiz gadā dodoties uz sesijām Rīgā. Vienā no tām sanācis pabūt arī uz barikādēm Vecrīgā. Augstskola — nu jau Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija — pabeigta bez aizķeršanās piecos gados.

“Bērniem dabiski ir kustēties, tātad sportot,” spriež Māris Stabiņš. “Ja uz skolu atnāk kāds, kam nepatīk kustēties, tad ir jādomā, kas tam ir par iemeslu. Ja vecāki savu atvasi no mazotnes ņem līdzi uz sacensībām un kopā mājās atrod laiku uzspēlēt jebkuru spēli, bērnam sportot patiks. Vēl labāk, ja arī tētis vai mamma kopā ar bērniem piedalās kādās tautas sacensībās. Būtiski ir arī draugi un klases biedri. Ja visa klase ir aktīva sportā, tad tā pavilks līdzi jebkuru. Sporta skolotāja personībai arī ir liela nozīme.” Māra recepte ir ļoti vienkārša: mīli sportu pats un aizrauj līdzi arī citus!

BUMBA VIENMĒR ATRODAS SPĒLĒ

Skolēnu aktivitāti un vēlmi kustēties var veicināt, nodrošinot pieeju sporta infrastruktūrai, tādēļ Grundzālē starpbrīžos sporta zāle nav aizslēgta un ir iespēja uzspēlēt volejbolu, kartupeļus vai vienkārši tāpat iemest bumbu grozā. Futbola un basketbola laukumā vienmēr ir kāda bumba. Vecāko klašu meitenes reizi nedēļā piedalās pagasta sieviešu volejbola komandas treniņos. Skolas meiteņu komanda startē arī Smiltenes novada sieviešu volejbola čempionātā.

Šobrīd attālinātās mācīšanās apstākļos visgrūtākais esot tas, ka pietrūkst emociju no kopā būšanas un nenotiek sacensības. Tādēļ Māris skolēniem organizē dažādus izaicinājumus. Piemēram, kurš ilgāk nostāvēs plankā? Pavasarī savai audzināmajai klasei reizi nedēļā rīkojis attālinātās sacensības riteņbraukšanā. Katram jānobrauc 10 km distance un pēc tam jāiesūta aplikācija ar rezultātu. Skolotājs arī iesaistījies šajās sacensībās, un puiši atdevuši visus spēkus, lai viņu pārspētu. Pēc mēneša jau varējuši vērot rezultātu izaugsmi.

Sporta stundās Māris Stabiņš māca bērniem domāt, ātri domāt un ātri pieņemt lēmumus dažādās situācijās. Viņš uzskata, ka skolotājam jāmāk iejusties bērna lomā un tad, kopā strādājot, panākt vēlamo. Stundu uzskata par izdevušos, ja stundā gūtas pozitīvas emocijas. Ja arī visiem kaut ko neizdodas iemācīt — tas nekas, jo mācīšanās ir radošs process un katra klase ir atšķirīga.

Stundās ar disciplīnu lielu problēmu neesot. Arī hiperaktīvajiem skolēniem svarīga ir atzīme sportā, tādēļ vērtēšanas kritērijos iekļauts arī punkts par sporta veida noteikumu, uzvedības noteikumu un drošības noteikumu ievērošanu. Ja ar disciplīnu ir problēmas, cieš vērtējums. Strādājot attālināti, mazkustīgie un sliņķi esot daudz lielāka problēma.

Grundzāles pamatskolas vērtības ir atbildība, godīgums, cieņa. Šīs trīs lietas Māris Stabiņš skolēniem cenšas ieaudzināt. Ne visi būs sportisti, bet šīs ir īpašības, kas dzīvē noteikti noderēs.

MAZĀ PAGASTA LIELIE CINĪŠI

Lielākais gandarījums Mārim Stabiņam ir par to, ka bijušie audzēkņi ir veiksmīgi turpmākajā dzīvē. Piemēram, Gints Kukainis bijis Smiltenes novada mērs, tagad vada ZAAO, bet Armands Ruks šobrīd ieņem Valsts policijas priekšnieka amatu. Skolā abi bijuši pareizie puikas, ne izcilnieki kādā vienā sporta veidā, bet darbojušies universāli visos. Stabiņš var lepoties arī ar savu bijušo audzēkņu sportiskajiem sasniegumiem, no kuriem augstākos panākumus sasniedzis Artūrs Pauliņš orientēšanās sportā. Pieaugušo konkurencē pirmos panākumus sākuši gūt arī Ilgvars Caune un Matīss Slikšjānis. Viens no lielākajiem gandarījumiem bija, kad šie trīs puiši no viena maza Latvijas pagasta septembrī Latvijas orientēšanās čempionātā izcīnīja otro vietu stafetē. Panākumus gūst arī LSPA/Livonija regbija komandu spēlētāji Daniela Šakociņa un Dāvids Bērtiņš.

Māris uzskata, ka strādā labākajā skolotāju kolektīvā Latvijā. Kopā tiekot atzīmētas jubilejas, braukts ekskursijās, vienmēr ir, ar ko aprunāties, kam palūgt padomu, metodisko vai kādu citu palīdzību.

Būdama maza lauku skola ar 95 skolēniem, Grundzāle kā līdzīga ar līdzīgu var konkurēt novada sacensībās ar Smiltenes vidusskolu un Latvijas sacensībās ar citām lielajām skolām. 2019. gadā Latvijas skolu Ziemas olimpiskajā festivālā Ērgļos izcīnītas zelta medaļas slidošanas stafetē. Vairākus gadus Ērgļos grundzālieši startē arī ar savu hokeja komandu. 2019. gada decembrī skolas meiteņu volejbola komanda izcīnīja 2. vietu Latvijas pamatskolu kausa izcīņā volejbolā nelicencētām spēlētājām. 2019. gada maijā trešo reizi uzvarēts starpnovadu vieglatlētikas sacensībās Valkā Ziemeļu stīga 8.—9. klašu grupā.

PIEREDZE UN TRĪSSTABIŅU CEĻŠ

Māris Stabiņš konkursā par labāko sporta skolotāju piedalās jau trešo reizi, jo pēdējos trīs gados patiesi raženi pastrādāts — gan daloties pieredzē, gan piedaloties Erasmus+ projektos, kā arī pašam īstenojot projektu par slēpošanas un orientēšanās inventāra iegādi, iegūtas tiesības mācīt speciālās izglītības programmās vispārizglītojošās izglītības iestādēs.

Noteikti iesaka konkursā piedalīties kolēģiem, taču uzsver, ka jāsāk gatavoties jau gada sākumā un racionāli jāizvērtē — ko esmu paveicis, ko es daru, vai man ir, ko pateikt kolēģiem, vai man ir, ar ko aizraut bērnus. Pieteikumu gatavojis naktī, jo dienai stundu esot par maz. Arī šobrīd, kad dabasmāte Grundzālei piešķīrusi mazliet sniega, tiekot bērnudārza bērniem mācītas pirmās iemaņas slēpošanā.

Mārim visas aizraušanās vairāk vai mazāk saistītas ar fiziskajām aktivitātēm. Rudens pusē dodoties sēnēs un ogās uz vietām, kas tiek noskatītas, rīkojot orientēšanās sacensības vai pašam piedaloties tajās. Šoruden daļu no kāda orientēšanās treniņa ar audzēkņiem veltījuši dzērveņu lasīšanai. Katrs no treniņa atgriezies ar litra spainīti dzērveņu, ko likt pie savas brokastu putras. Pērn pavasarī, kad sākās attālinātā mācīšanās, Māris daudz braucis ar velosipēdu un meklējis dažādus dabas objektus, ko fotografēt, to darīt rosinājis arī audzēkņus.

Pāris reizes gadā Māris ar savām meitām piedalās rogaininga sacensībās. Viņu komandas nosaukums ir Trīsstabiņu ceļš. Dabā Latvijas valsts mežiem tāds ceļš patiešām eksistējot un ap to esot labas sēņu vietas.

Noslēgumā Māris Stabiņš atklāj, ka Grundzāles pagastā ir lielākā Latvijā dzīvā Ziemassvētku egle. Tā dodot daudz spēka un enerģijas turpmākajam darbam un sasniegumiem sportā.

 

Māris STABIŅŠ

Grundzāles pamatskolas sporta skolotājs

Dzimis: 1968. gada 11. janvārī Gulbenē

Izglītība: Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Darba pieredze: kopš 1988. g. Grundzāles pamatskolas sporta skolotājs, tagad arī 9. klases audzinātājs; kopš 1996. g. sporta organizators Grundzāles pagastā; kopš 2009. g. orientēšanās treneris Smiltenes BJSS; 1995.—1998. g. sporta skolotājs un klases audzinātājs Palsmanes speciālajā skolā; 1995.—2009. g. VFS treneris Valkas rajona BJSS; 2001.—2009. g. orientēšanās treneris Valkas rajona BJSS; 2012.—2020. g. vieglatlētikas treneris Smiltenes BJSS

Citi pienākumi: OK Azimuts valdes loceklis; tradicionālo starpnovadu futbola sacensību Grundzāles izaicinājums lauku skolām organizators un orientēšanās sacensību Grundzāles nakts organizators; Smiltenes novadā rīkoto orientēšanās un citu tautas sacensību organizators; Latvijas meiteņu izlases treneris 2019. gada pasaules skolēnu čempionātā Lietuvā

Ģimenes stāvoklis: meitas Zanda un Anete, draudzene Anita

Vaļasprieki: Eiropas apceļošana, piedaloties orientēšanās sacensībās, sēņošana, dambrete, šahs, 80. gadu mūzika

Santa Roze
Santa Roze