Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kādu sporta pulksteni izvēlēties

Izvēlēties sporta pulksteni, viedpulksteni jeb pulsometru kļūst arvien sarežģītāk — piedāvājumu klāsts ir tik liels, ka ātri var apjukt un iestrēgt ar izvēli. Kā starp zīmoliem, pulksteņu modeļiem, to funkcijām un paša vajadzībām rast labāko risinājumu, lai lieki neizdotu naudu par to, kas netiks izmantots, vai nepiedzīvotu vilšanos, ka tieši trūkst kas svarīgs?

Sporta pulksteņu funkciju diapazons ir plašs, sākot no pulsa noteikšanas līdz navigatoram, mūzikas nesējam un pat virtuālam trenerim, kas sastāda treniņplānus atkarībā no mērķa un sirdsdarbības rādītājiem pie dažādām slodzēm, kā arī parāda vingrinājumus pulksteņa displejā.

SIRDS — SVARĪGĀKAIS MUSKULIS

Klasisks viedpulkstenis ir ne tikai sporta rokas pulkstenis, kurš rāda laiku un kalpo kā modinātājs, bet arī seko līdzi fiziskajām aktivitātēm, kā arī pilda dažas viedtālruņu funkcijas. Tas sinhronizējas ar telefonu un ļauj saņemt paziņojumus par zvaniem, SMS vai ziņām sociālajos tīklos, kā arī dod iespēju reaģēt uz tām, neizņemot viedtālruni ārā no kabatas vai somas. Viedpulkstenis vienlaikus var būt arī pults un pat minitelefons.

Aplūkosim trīs ražotāju — Garmin, Suunto un Polar — sporta pulksteņus, kuri Latvijā ir izplatīti un pierādījuši sevi kā precīzi pulsometri. Iecienīti kļūst arī interesantie Samsung pulksteņi, taču sportisti tiem pārmet neprecizitāti sirdsdarbības mērīšanā sportiskas slodzes laikā. Pasaules gada labāko pulksteņu topos paradās arī Withings, Coros, FitBit un, protams, Apple. Fokusēsimies uz tām sporta pulksteņu funkcijām, kas svarīgas dažādas fiziskās sagatavotības sportotājiem, un uz populārākajiem sporta veidiem — skriešanu un fitnesu.

Sirds ir visu sportistu svarīgākais muskulis. Sirds jātrenē pirmā vienalga, vai sapņojam noskriet pirmo maratonu vai iegūt skaistu augumu, vai atsākt sportot. Sirds ir cilvēka motors. Ja tā nestrādā pareizi, tiek nelietderīgi iztērēta enerģija. Tādēļ pareiza sportošana, vadoties pēc pulsometra datiem, treniņprocesu padara daudz, daudz efektīvāku un veselīgāku.  Jaudīga sportošana bez pulsa kontroles var kaitēt, nevis palīdzēt. Labs pulsometrs ļauj novērtēt progresu.

KĀDS IR MĒRĶIS

Vispirms jāsaprot, kādam mērķim nepieciešams viedpulkstenis. Piemēram, biroja darbiniekiem tas var būt gan stilam, gan atgādinājumam ik pa laikam piecelties no krēsla. Taču daudz piemērotāks viedpulkstenis ir tiem, kas nodarbojas ar izturības sporta veidiem — skriešanu, riteņbraukšanu, slēpošanu, peldēšanu, airēšanu, kā arī aktīvu vingrošanu un trenažieriem fitnesa zālēs.

Sporta pulksteņa izvēlē noteicošie ir tieši sportiskie mērķi, iepriekšējā pieredze un dzīvesstils. Jo mērķi augstāki, jo izmaksas lielākas — no  30 līdz 800 eiro. Tādēļ vajadzētu saprast, kurā kategorijā sportotājs ir:

– tie, kas nav sportojuši kopš skolas laikiem, bet kas vēlas atsākt;

– tie, kam sports ir vaļasprieks un sevis uzturēšana formā;

– tie, kam sports ir dzīvesveids, regulāri izaicinājumi vai fiziski aktīvi piedzīvojumi.

Sporta pulkstenim nepieciešamas trīs galvenās funkcijas — pulsa mērīšana, GPS un savienojamība ar mobilo tālruni, precīzāk, ar lietotni, kur datus apstrādāt. Laika gaitā var novērot attiecību starp ātrumu un pulsu — sportiskajai formai uzlabojoties, pie tā paša ātruma pulss būs zemāks jeb sirds darbosies mierīgāk, ja tā būs pareizi trenēta. Savienojamība ar lietotni ir nepieciešama, lai var pārskatīt visus treniņa datus, vēsturi un statistiku — svarīgi datus analizēt, lai varētu izdarīt plašākus secinājumus un progresēt.

Profesionāļu vidū visaugstāk kotējas Garmin Connect lietotne. Taču arī citu pulksteņu lietotnēs var izveidot intervālu treniņu plānus, ko ielādēt pulkstenī. Tad treniņa gaitā pulkstenis pateiks priekšā, kurā brīdī cik ātri un cik ilgi jāskrien. Ne visiem vecajiem modeļiem šī lietotnes funkcija ir pieejama.

PULSA JOSTA + TELEFONS

Garmin, Suunto, Polar un citi pulsometri precīzi lasa pulsu no plaukstas locītavas. Tas ir ērti, taču, pieaugot treniņu intensitātei, īpaši intervālu treniņos, kad atpūtas brīži strauji mijas ar intensīvu slodzi, mērījumi vairs nebūs tik detalizēti kā ar pulsa jostiņām, ko liek ap krūškurvi. Gluži vienkārši no plaukstas locītavas nav iespējams izsekot līdzi tik straujām sirds ritma svārstībām.

Tas ir svarīgi, jo, skrienot vai minoties vienmērīgā tempā ar šādu pulksteni, pulsa jostiņu nevajag — dati būs precīzi. Taču problēmas sāksies treniņos, kuri visvairāk palielina darba spējas.

Piemēram, skrējienā iekļaujot astoņus 10 sekunžu sprintus ar trīs minūšu atpūtu starp katru sprintu, īsā kāpinājumā laikā no delnas pulkstenis nepagūs izmērīt sasniegto pulsa pīķi, jo pulss pēc sprinta, sākot atpūtu, gana strauji samazināsies.  Tas attiecas pat uz visšikākajiem pulksteņiem 800 eiro vērtībā — rezultātā to aprēķinātie treniņu plāni izrādīsies nederīgi, jo treniņā iegūtie dati nebūs precīzi, tas pārvērtēs aprēķinātās spējas un aprēķinās pārāk smagas slodzes. Garākos intervālu treniņos, piemēram, divas minūtes skrienot augstā intensitātē, šie dati jau būs gana precīzi, bet tomēr reizēm trūks skaidras ainas tieši cikla sākumā, strauji kāpinot tempu un pat pēc pusminūtes dažkārt var rasties apjukums ­— kādā sirdsritmā tad tagad skrienu? Novērots, ka arī, nūjojot un slēpojot ar distanču slēpēm, nūju triecienu dēļ pulkstenis no rokas sakarīgi nenolasa pulsu. Tādēļ slēpojot jebkurā gadījumā nepieciešams lietot pulsa jostu.

Tādējādi viens no budžeta risinājumiem ir iztikt bez sporta pulksteņa, bet tā vietā iegādāties pulsa jostiņu, kas ir savienojama ar kādu no lietotnēm. Jāatzīst, ka populārā lietotne Strava, kas vienlaikus ir arī vispopulārākais sportistu sociālais tīkls, piedāvā šo iespēju. Šādiem mērķiem ieteicamas Wahoo TICKR vai Polar H10 pulsa jostas. Abas ir kvalitatīvas un ērtas un pildīs uzdevumu, savienojoties ar viedierīci ar bluetooth signālu. Jārēķinās, ka Polar H10 josta būs nedaudz dārgāka, jo tā ir ūdensdroša, ar to var peldēt, un tā ieraksta pulsu arī ūdenī, pateicoties 5 kHz signālam.

Tiesa, ja nodarbojaties ar skriešanu vai distanču slēpošanu, šis būs lēts un precīzs, taču diezgan nejēdzīgs risinājums — nav ērti monitorēt pulsu sportojot, ja katru reizi jāvelk no kabatas laukā telefons, turklāt tam obligāti ir jābūt līdzi aktivitātes laikā, lai varētu salīdzināt datus pret veikto distanci un tempu.

Ar viedtālruni savienojamu pulsa jostu cenas: 60—90 eiro.

Neiesakām pirkt lietotu pulsometru. Labāk izvēlēties jaunu, bet lētāku, droši zinot: ja radīsies problēmas, garantijas laikā būs iespēja tikt pie jauna sporta pulksteņa. Turklāt jaunam sporta pulkstenim ir iespējams iegādāties papildu garantiju. Novērots, ka zemākā plaukta pulksteņus ražotāji defektu gadījumā apmaina pret jauniem, bet augstāko plauktu ­— tiek laboti. Tas ir būtiski, jo lētākā gala pulksteņi mēdz niķoties un plīst, tā ir diezgan izplatīta parādība.

 

SPORTA PULKSTEŅI IESĀCĒJIEM — PIEVILCĪGA CENA UN VIENKĀRŠUMS

Sigma iD.Go — sporta pulkstenis ar pulsometru, taču nav gluži viedpulkstenis, kas precīzi mēra sirdsritmu no pulsa jostiņas. Nodrošina trīs funkcijas — laika, hronometra un pulsa mērīšanu. Ir ūdensizturīgs. Dati nesaglabājas, nav pieejama informācija par vidējo pulsu slodzes laikā un atjaunošanos, veikto distanci — tādējādi tiek zaudēta informācijas pievienotā vērtība. Pieredze liecina, ka nopietni sportotāji drīz vien pāriet uz funkcionālāku pulksteni.

Sigma iD.Go cena, sākot no 30 eiro.

 

Polar M430 — viens no labākajiem risinājumiem, vērtējot cenas un kvalitātes attiecību. Lai gan šis modelis ir jau četrus gadus vecs, tas ir pieprasīts vairāku iemeslu dēļ — ērts, GPS, mēra pulsu no rokas, ūdensizturīgs, piedāvā treniņu padomus (Smart Coaching funkcija), sniedz pārskatu par ikdienas aktivitātēm, monitorē miegu, tam ir pārskatāma Polar lietotne un mājaslapa, kā arī tas ir pierādījis sevi praksē — vairāki lietotāji norādījuši, ka tas perfekti turpina kalpot arī pēc garantijas laika beigām.

Polar M430 cena, sākot no 160 eiro.

 

Polar M200 vai Garmin Forerunner 35 — Kā pirmais pulsometrs derīgs būs vēl kāds no šiem vecajiem dinozauriem. Taču jāņem vērā, ka atšķirībā no M430 baterijas darbības laiks būs mazāks un tie nesniegs detalizētus datus par atjaunošanos. Tiem ir mazāk pārskatāmi displeji – vienā ekrānā vienlaicīgi var iekļaut tikai divus rādītājus, piemēram – pulsu un veikto distanci. Ja izlemsiet sagatavoties pirmajam maratonam, jāņem vērā, ka M200 atšķirībā no Forerunner 35 nemēra soļa garumu (cadence). Veselības labad, skrienot īsākas distances, tas nav būtiski. Forerunner tiek raksturots kā plastmasīgāks, taču ar precīzāku GPS mērītāju. Iesācējiem pietiekami rīki, abi skaita soļus un monitorē miega ilgumu..

 

Garmin Forerunner 45 — patiks skriešanas, riteņbraukšanas un pārgājienu cienītājiem. Funkcionalitātes ziņā līdzīgs Polar M430. Tajā ir Garmin Coach funkcija, kas piedāvā augšupielādēt profesionāļu sagatavotus treniņu plānus skriešanai piecu līdz 20 km distancēm. Pulkstenī var augšupielādēt kartes, tam ir VO2  max funkcija, kas aprēķina skrējēja maksimālo skābekļa patēriņu jeb aerobo jaudu. Paziņojumiem tam ir vibrācijas funkcija, kas birojā netraucēs citus, un arī telefona meklēšanas funkcija.

Garmin Forerunner 45 cena, sākot no 170 eiro.

 

Polar Ignite — arī interesants risinājums iesācējiem. Ir FitSpark™ funkcija, kas katru dienu piedāvā divus līdz četrus treniņu veidus, balstoties uz lietotāja treniņu vēsturi, fiziskās sagatavotības un atjaunošanās datiem. Dažādas intensitātes kardiotreniņi vai spēka vingrojumi ar norādījumiem, kā tos pareizi un saudzīgi veikt, palīdzēs sasniegt sportiskos mērķus. Atšķirībā no M430 vai Garmin Forerunner 45 tas nepiedāvās tik detalizētu informāciju par skriešanas aktivitātēm.

Polar Ignite cena, sākot no 180 eiro.

 

Suunto 3 — dizaina ziņā piemērots nēsāšanai dāmām un paredzēts vingrošanai, jo nav GPS. Vienlaikus tas ir nedaudz dārgāks nekā iepriekš minētie sporta pulksteņi, jo šis Somijas ražotājs vēsturiski izceļas ar augstas kvalitātes sporta instrumentu ražošanu. Modelim ir septiņu dienu treniņa plāns, balstoties uz fiziskās sagatavotības līmeni un treniņu vēsturi. Ja sanāks izlaist kādu treniņu vai to būs vairāk, nekā plānots, tas automātiski pielāgos treniņa plānu.

Suunto 3 cena, sākot no 210 eiro.

 

SPORTA PULKSTEŅI PIEREDZĒJUŠIEM ENTUZIASTIEM — FUNKCIONALITĀTE UN JAUDĪGA BATERIJA

Polar Vantage M — ērts pulsometrs ar ļoti izturīgu bateriju, kas GPS režīmā kalpos līdz 30 stundām. Tātad pirmajā ultramaratonā vai garākā velobraucienā tas nepievils. Šis vieglais un plānais treniņu kompanjons nodrošinās visus nepieciešamos treniņa datus, lai sekmētu mērķu izpildi. Pulsometrs piemērots arī citiem sporta veidiem, pat peldēšanai. Peldbaseinā automātiski nosaka pulsu, peldēšanas stilu, distanci, tempu, īrienu skaitu un atpūtas laiku. Arī atklātajos ūdeņos tiek noteikta distance un īrienu skaits.

Polar Vantage M cena, sākot no 215 eiro.

 

Garmin Instinct  — izturīgs, piemērots tiem, kas skrien šķēršļu skrējienus, brauc ar motokrosa motocikliem vai kurus vienkārši iedvesmo šāds dizains.

Garmin Instinct cena, sākot no 220 eiro.

 

Garmin Forerunner 245 — populārs gludo distanču skrējēju vidū un viens no 2020. gada topu līderiem. Sver tikai 38 gramus. Tajā var augšupielādēt maršruta kartes. Šis ir viens no pirmajiem modeļiem, kuram parādījās pavisam jauns mērījums — ķermeņa baterija. Tas nozīmē: ja naktī miegs ir bijis pietiekams un kvalitatīvs, no rīta pamostoties pulkstenis rādīs ķermeņa bateriju 100%. Dienas laikā tā krītas atkarībā no iepriekšējās un pašreizējās dienas gaitas aktivitātes un stresa. Šis mērījums palīdzēt novērtēt, cik intensīvu treniņu var veikt. Ir PulseOX sensors jeb reāls oksimetrs, kas rāda skābekļa piesātinātību asinīs. Ar oksimetru pārbauda COVID slimniekus — ja skābekļa koncentrācija asinīs ir zem 95%, tas ir šīs slimības simptoms. Tātad viedpulkstenis var palīdzēt saprast, vai notikusi saslimšana ar COVID.  Tiesa, ikdienā sportisti atslēdz oksimetra funkciju, jo tā daudz tērē baterijas resursa un labas pašsajūtas gadījumā PulseOX neko jaunu nepateiks. Par lielāku samaksu pieejama šī modeļa — Garmin Forerunner 245 music versija, kas sniedz iespēju paņemt līdz iecienītās dziesmas pulkstenī un atstāt telefonu mājās. Mūziku var augšupielādēt pulkstenī no straumēšanas vietnes Spotify. Pulksteni savieno ar bezvadu bluetooth austiņām. Sporta ārsti gan neiesaka klausīties mūziku, sportojot brīvā dabā, jo tā ir papildu slodze organismam. Kāpēc šis modelis ir iecienīts tieši gludo distanču skrējēju vidū? Jo tam nav barometriskais altimetrs, kas skaita veiktos kāpumus un kritumus.

Garmin Forerunner 245 cena, sākot no 240 eiro, ar mūzikas funkciju — no 290 eiro.

 

Garmin Forerunner 645 Music — piemērots dažādiem sporta veidiem, tostarp triatlonam. Nodrošina inovatīvos skriešanas jaudas mērījumu rādījumus, kas iespējami vienīgi ar specifiskajām HRM-Run vai HRM-Tri pulsa jostiņām, pēdējā no minētajām paredzēta arī peldēšanai. Tam ir barometriskais altimetrs, kas ļauj izmērīt noskrietos vertikālos augstuma metrus jeb kāpumus un kritumus. Piemēram, kalnu slēpošana un snovbords, sporta veidi, kur barometriskais altimetrs palīdz saskaitīt nobraucienu skaitu, mērīt vidējo un maksimālo ātrumu katrā nobraucienā. Tāpat vasaras sezonā tas būs aktuāli kalnu skrējienu vai velo maratonu cienītājiem, lai precīzi sarēķinātu pieveiktos augstuma metrus, kas ir būtiski, lai sabalansētu slodzes.  Garmin Forerunner 645 gan nevar ielādēt maršruta kartes, tam nav ķermeņa baterijas un oksimetra funkcijas, toties tam ir Garmin Pay jeb naudas maka funkcija. Piemēram, ja slēpojat  un trases tuvumā ir silto dzērienu automāts, šī funkcija jums noteikti patiks — nav līdzi jānēsā ne bankas karte, ne telefons, lai norēķinātos ar pulksteni, un uzreiz pēc slodzes pakavētos svaigā gaisā, sasildoties ar šokolādes dzērienu. Šim modelim ir nerūsējošā tērauda aizsargstikla ietvars. Ņemot vērā tā cenu, tam ir īss baterijas kalpošanas laiks, ūdenī nav pieejama GPS funkcija.

Garmin Forerunner 645 Music cena, sākot no 320 eiro.

 

Garmin Venu — īss baterijas darbība laiks, taču lielākie ieguvumi treniņu animācijas, kā pareizi pildīt vingrojumu, kas būs redzami pulksteņa ekrānā. Animēti treniņi pieejami kardio un spēka treniņiem, kā arī jogai un pilatēm. Garmin Venu pieejama ērtā maksājumu funkcija.

Garmin Venu cena, sākot no 300 eiro.

 

Suunto 5 — līdzīgi kā Suunto 3 piedāvā treniņplānus, taču šajā ūdensizturīgajā modelī pirms garāka maršruta veikšanas dabā var augšupielādēt maršruta karti un tam ir GPS. Izmantojams visdažādākajos sporta veidos, kopumā pieejami 80 dažādu sporta veidu profili, pat triatlons. Līdzīgi kā Garmin jaunākajiem modeļiem, arī šim ir kas līdzīgs ķermeņa baterijas rādītājam. Var pielāgot baterijas darbības laiku atkarībā no vajadzībām, piemēram, ja pārgājiena laikā baterija iet uz beigām, var nomainīt režīmu, atslēgt dažas funkcijas un baterija izturēs ilgāk. Aktīvā GPS režīmā baterija kalpos 20 stundas, GPS taupības režīmā — pat 40 stundas. Lietojot pulksteni ikdienas režīmā tas būs jālādē vien reizi divās nedēļās. Salīdzinot ar līdzīgas vērtības konkurentiem Suunto 5 nav daudz inovāciju, taču liels pluss ir tā daudzpusība un uzticamības rādītāji — ražots Somijā, turklāt Suunto aplikācija kļūst arvien labāka.

Suunto 5 cena, sākot no 330 eiro.

 

SPORTA PULKSTEŅI RŪDĪTIEM SPORTA DRAUGIEM — FUNKCIONALITĀTE, JAUDĪGA BATERIJA UN IZTURĪGS DISPLEJS

Garmin Fēnix 6 — piedzīvojumu pulkstenis, kas neliek vilties arī cenas un kvalitātes attiecībā. Jau otro gadu sporta pulksteņu topu uzvarētājs. Ražots pēc ASV militārā standarta MIL-810G, spēs nolasīt pulsu no delnas arī ūdenī. Lētākajā komplektācijā tam nebūs vien divu funkciju — mūzikas krātuves un topogrāfiskās kartes, taču vienlaikus tas piedāvā sinhronizēt mūziku no mobilā tālruņa, ko var ērti pārslēgt pulkstenī. Vienlaikus pulkstenī ir pieejama navigācija un augšupielādējams maršruts, tādēļ topogrāfisko karšu trūkums aktuāls būs vien piedzīvojumu sacensību dalībniekiem, jo ikdienā karti ērtāk būs pārlūkot viedtālrunī. Diez vai, ja dosieties ar velosipēdu dziļi mežā, jums nebūs līdzi mobilais tālrunis, kas arī šo funkciju kompensēs… Šādā versijā, kas precīzi saucas Fēnix 6, ar 47 mm displeja izmēru tas pieejams Latvijā no 420 eiro.  Fēnix sestās paaudzes modeļi tiek grupēti trīs grupās pēc to displeju izmēriem — Fēnix 6S, Fēnix 6 un Fēnix 6X — 42mm, vidējais 47 mm un iespaidīgā 52mm versija. Attiecīgi mazākais no minētajiem displeju izmēriem uz kopējā viedpulksteņu klāsta fona jau ir paliels. Mazākajai versijai baterijas darbības ilgums maksimālā GPS slodzes režīmā būs 9 h, vidējai 14 h, lielākajai — 21 h. Taču ar viediem taupības režīmiem to var pagarināt. Ekspedīcijas režīmā šie pulksteņi darbosies bez uzlādes no 38 līdz pat 60 dienām.  Ja nosaukumā parādās PRO vai X, tas nozīmē, ka tas ietver minēto mūzikas un topogrāfisko karšu funkciju. Šīs sērijas savstarpēji pat lētāko modeļu displeji ir aizsargāti ar Corning Gorilla Glass tehnoloģiju, kas ir pazīstama viedtālruņu displeja aizsardzība. Dārgākās versijas komplektētas ar nesaskrāpējamo safīra stiklu, titāna korpusu, taču visdārgākā ir Solar versija, kas papildus lādējas ar saules enerģiju. Tiesa, kā testi liecina — Latvijas klimata apstākļos no Solar ieguvums būs tuvu nullei. Uzminiet cik sporta veidu ir šajā pulkstenī? Katrs var pats pulkstenī sastādīt savu sporta veidu un pieslēgt tai attiecīgos sensorus.

Garmin Fēnix 6 cena, sākot no 420 līdz 800 eiro.

 

Garmin Forerunner 945 — līdzvērtīga, taču vizuāli ne tik šika alternatīva. Iecienītais pulkstenis triatlonistu vidū. Ir vieglāks, taču tam nav dažu funkciju, piemēram, iespēja mainīt dažādus iestatījumus, lai pagarinātu baterijas izturību, automātiskā pauze, kad sportojot apstājaties. Ir tehniskā Quick release funkcija, kas ļauj ātri izņemt pulksteni no siksniņas un pārvērst par velodatoru. Atšķirībā no izslavētā Fēnix 6 tam ir pieejams arī velosipēdam nepieciešamais stiprinājums.

Garmin Forerunner 945 cena, sākot no 510 eiro.

 

Polar Vantage V Titan un Polar Vantage V — top modelis no Polar, taču tam nav mūzikas, nav maksājumu funkcijas, nav krāsainas kartes. Toties ir ļoti laba baterija, kas GPS režīmā kalpos līdz 40 stundām. Vantage modeļos var ielādēt maršrutus, tas ir viegls un ērts, tam ir daudzas citas funkcijas.

Polar Vantage V cena, sākot no 500 eiro.

 

Polar Grit X — vājāka baterija, taču atšķirībā no Vantage aprīkots ar kompasu. Tāpat kā Vantage modeļiem, tam ir FuelWise funkcija, kas automātiski aprēķina, cik ogļhidrātu nepieciešams treniņam un pielāgo atgādinājumus treniņa laikā atbilstoši sportista enerģijas patēriņam.

Polar Grit X cena, sākot no 430 eiro.

 

Suunto 9 Baro — izceļas ar ļoti spēcīgu bateriju, var ielādēt maršrutus, regulēt baterijas iestatījumus (pietiks arī daudzdienu pārgājienam). Safīra nesaskrāpējams stikls un spēcīgs korpuss. Kontūru izaicinājumu skrējējiem patiks inovatīvā Fusedtrack funkcija. Ja GPS atrašanās vieta atjaunojas reti, veiktā distance netiek precīzi izmērīta un kartē tā izskatās robusta. Fusedtrack, starp GPS reģistrēšanas punktiem izmantojot kustības sensoru un kompasu, noteiks, kā esam kustējušies, lai maršruta līnija būtu precīzāka.

Suunto 9 Baro gan ir vairāk būtiski mīnusi — nevar iestatīt paziņojumus pulsa zonām, kad treniņā slodze ir pārāk augsta vei zema. Pulkstenī var iestatīt intervālu treniņus, taču sportistu vidū tiek kritizēti ierobežotie parametri to iestatīšanai, līdz ar to šai funkcijai zūd jēga. Tāpat pulkstenis neziņo, ja ir novirzes no iestatītā maršruta. Šāda funkcija noder mežā, kur, aizskrienot pa nepareizo taku, Garmin pulsometrs ļoti ātri brīdinās. Lētāka un attiecīgi ar pieticīgāku komplektāciju un izturības rādītājiem pieejams Suunto 9 (nosaukumā bez Baro), taču kalnos kāpšanas cienītājiem iztrūks tik svarīgais barometrs. Savukārt Suunto 7 atšķirībā no devītā būs mūzikas augšupielādes funkcija un viedtālruņa meklēšanas iespēja, taču daudz mazāka baterijas kapacitāte un kopumā mazākas funkcionalitātes iespējas.

Suunto 9 Baro cena, sākot no 540 eiro.

 

Salīdzinot Suunto un Polar modeļus no visaugstākā plaukta ar Garmin Fēnix 6 PRO, jāatzīst somu konkurenti amerikānim zaudē.

Visus viedpulksteņu modeļus funkcionalitātes ziņā ērti iespējams salīdzināt mājaslapā versus.com. Savukārt Somijā ražoto Suunto un Polar sporta pulksteņus noteikti ir vērts salīdzināt pašu mājaslapās, kur tiem norādītas vēl niansētākas funkcijas.

Secinājumi — iesācējiem iesākām funkcionālo un cenas ziņā draudzīgo Polar M430 dinozauru, stila un fitnesa cienītājiem piestāvēs elegantais Suunto 5, skriešanas entuziastiem laba izvēle būs Garmin 245. Ja vēlaties maksimālu funkcionalitāti, esat piedzīvojumu cienītājs, kāpjat kalnos vai gatavojaties pirmajam triatlonam, izvēlieties Garmin Fēnix 6 vai Garmin Fēnix 6X.

Novērojami liecina — lētākajiem un pat vidējas klases Garmin pulksteņiem jau garantijas laikā bieži vien rodas defekti, kas var ietekmēt treniņu plānus. Savukārt Suunto neizmanto ANT+ tehnoloģiju, kas ir stabilāka un precīzāka nekā BluetoothSmart, un tas ierobežo to savienojamību ar jaudas sensoru klāstu.

Atcerieties — nevienam viedpulkstenim sākumcenas komplektā nav iekļauta pulsa josta! Taču kvalitatīvi intervāla treniņa vai peldēšanas treniņi ir neiespējami bez pulsa jostām

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns