Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Kamaniņu sports Žurnāls: Nr. 368 Čempions un sacensība

Uzmanību, Roboti!

“Tik platu soli uz priekšu no viņiem neviens negaidīja,” Mārtiņa Bota un Roberta Plūmes veikumu Eiropas čempionātā vērtē Latvijas izlases treneris un menedžeris Kristaps Mauriņš. “Izlases komandā viņi ienāca pērn, pussezonu nobrauca pa Nāciju kausiem, Pasaules kausa cīņām nekvalificējoties. Kā ceturto divnieku paņēmām līdzi arī uz pasaules čempionātu Sočos, lai iegūst pieredzi un varbūt kaut ko parāda kontroltreniņos. Bet tur viņiem pasmagi gāja, pāris reizes nokrita, un aizsūtījām mājās jau pirms čempionāta.”

Bet puikas pie lielajiem bija apostījuši gaisu un saprata, ka šajā kompānijā grib noturēties, un sāka rīkoties.

KAM PUTRA, KAM DIĒTA

“Roberts pavasarī par 13 kilogramiem nometa savu svaru, jo kā apakšējais braucējs viņš bija krietni par smagu,” turpina Mauriņš. “Salīdzinot ar pērnā gada bildēm, tagad šis divnieks izskatās pavisam citādāks — jau pēc kaujas spējīgas ekipāžas. Mārtiņš (Rubenis), Sandris (Bērziņš) un Inārs (Kivlenieks) pieķērās pie kamanām — pārtaisīja ragus, uzlika jaunas slieces, un jau oktobrī Siguldā abi sāka rādīt atzīstamus rezultātus. Vinnēja arī pirmajā atlasē un tika uz Pasaules kausa izcīņas sākumposmiem. Vinterbergā pirmajā braucienā pat bija ceturtie, otrajā — uzsita stress un sakļūdījās, bet tendences bija ļoti labas.

Kēnigszē posmam gan abi atlasi neizturēja, bet tagad izskatās, ka tas pat bija labi. Viņi varēja kārtīgi piebraukt Siguldas trasi, atlasē atkal izdevās pārspēt Putinu/Marcinkēviču. Ziemassvētku un Jaungada brīvdienās veica braucienus divdesmit un pirms Eiropas čempionāta trasē izskatījās patiešām labi.

Siguldas čempionātā viņiem galvenais bija pēc labā pirmā brauciena nesadegt, nesastresoties un muļķīgi nekļūdīties otrajā. Bet viņi pat uzrāva ātrāku startu un veica vēl labāku braucienu.

Fiziskā kondīcija abiem laba. Gan sprintos ātri, gan spēka pietiek. Mārtiņš vienīgi varētu kļūt mazliet smagāks. Bet putra viņam labumā neiet. Viņš ar saviem 75 kilogramiem, šķiet, ir pasaulē vieglākais augšējais braucējs. Kaut gan patlaban izsvarojums viņu kamanām ir ļoti labs.”

UN VĒL IELU DEJAS

Kamaniņu sportā divnieki neizbēgami pirmie tiek pie iesaukām. Kurš gan sadzīviskās sarunās, apspriežot rezultātus, teiks Kristens Putins un Imants Marcinkēvičs, piemēram, labi izgāja no četrpadsmitās vai — Oskars Gudramovičs un Pēteris Kalniņš uzrāva teicamu startu. Tāpēc šos divniekus sauc attiecīgi par Putiniem un Pēčiem, savukārt brāļi Šici ir Bračkas. Tagad šim trio pievienojušies Roboti. Turklāt Mārtiņam Botam un Robertam Plūmem šī iesauka tā iepatikusies, ka no tās izveidojuši pat savas ekipāžas logo.

Volejbolistu Mārtiņu, kas Ropažos aizrāvies arī ar ielu dejām, kamaniņu sportā ievilcis draugs kopš Ropažu bērnudārza laikiem — Roberts, kas jau gadu trenējies pie olimpiskās laureātes Ingrīdas Amantovas. Teicis, lai atnākot pamēģināt, jo pa trasi braukt esot ļoti forši. Izrādījies, ka tas patiešām ir forši. “Pašu pirmo braucienu no 13. virāžas izbraucu bez bortiem,” ar prieku atceras Mārtiņš. “Nu forši!”

Roberts Plūme Murjāņu sporta ģimnāzijā ieradies jau pēc 7. klases pabeigšanas Ropažos. Kad viņam pievienojies arī Mārtiņš Bots, trenerim Zintim Šaicānam radusies ideja abus sasēdināt divniekā un šādā sastāvā mēģināt kvalificēties 2016. gada Jaunatnes olimpiskajām spēlēm Lillehammerē. Nodoms neizdevās, arī paši vienās kamanās labi nejutās, kaut gan bija gluži vai nešķirami draugi.

Nākamajā sezonā Mārtiņam tika atrasts cits pārinieks, bet rezultāti neuzlabojās, un treneri nosprieda, ka draugiem draudzība tomēr jāturpina vienās kamanās. Šis lēmums sāk sevi attaisnot.

Izaugsmi nenoliedzami veicina arī spēcīgā konkurence. Patlaban Latvijā ir četras potenciāli līdzvērtīgas ekipāžas, divas ar vairākkārtēju olimpisko pieredzi. “Vecie padomus neliedz,” aizdomas par nenovīdību noraida Mārtiņš.

Pēc panākuma Siguldas Eiropas čempionātā Roberts ierakstīja savā sejgrāmatā: “Guvu daudz jaunas pieredzes un vārdiem neaprakstāmas emocijas. Šis noteikti nav viss, uz ko esam spējīgi. Tas ir tikai sākums.”

Mārtiņš Rubenis piebilda: “Šis tiešām ir tikai sākums. Tagad atliek pacelt latiņu un uz tāfeles uzrakstīt nākamo mērķi.”

 

Mārtiņš BOTS

Dzimis: 1999. gada 12. maijā Siguldā

Augums, svars: 185 cm, 75 kg

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija

Sportā: 10 gadu vecumā sācis trenēties volejbolā, nodarbojies ar ielu dejām, kamaniņu sportā kopš 2012. gada

Pirmā trenere: Dace Ozoliņa — volejbolā, Ingrīda Amantova — kamaniņu sportā

Lielākie sasniegumi: 2021. gadā: 3. v. EČ, 1. v. EČ U-23

Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene

Vaļasprieki: volejbols, riteņbraukšana

 

Roberts PLŪME

Dzimis: 2000. gada 6. martā Rīgā

Augums, svars: 180 cm, 73 kg

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija, LSPA 1. kursa students

Sportā: 7 gadu vecumā sācis trenēties volejbolā, kamaniņu sportā kopš 2011. gada

Pirmā trenere: Dace Ozoliņa — volejbolā, Ingrīda Amantova — kamaniņu sportā

Lielākie sasniegumi: 2021. gadā: 3. v. EČ, 1. v. EČ U-23

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Vaļasprieki: volejbols, basketbols

Dainis Caune
Dainis Caune