Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 230 Olimpiāde

Braucēju gana, trūkst kamanu

Sen neredzēti kupls dalībnieku pulks piedalījās Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiādes sacensībās kamaniņu sportā — divās vecuma grupās startēja 30 jaunie sportisti, kas divu dienu sacensībās sadalīja pēdējās olimpiādes medaļas. Tiesa, kamaniņu braucēju vietas vairs neietekmēja komandu vērtējumu.

Sacensību noslēgumā apbalvoja gan čempionus kamaniņu sportā, gan visas Jaunatnes olimpiādes uzvarētājus kopvērtējumā. Kausus un sertifikātus sporta inventāra iegādei par uzvaru skolu komandu grupā saņēma Madonas 1. vidusskola, Rīgas Franču licejs un Siguldas valsts ģimnāzijas jaunie sportisti. Jaunos sportistus apbalvoja olimpiskie vicečempioni kamaniņu sportā Juris un Andris Šici, olimpiskais vicečempions skeletonā Martins Dukurs, olimpietis Inārs Kivlenieks (kamaniņas), LOK prezidents Aldons Vrubļevskis, LOK ģenerālsekretārs Einārs Fogelis, olimpiādes sponsori.
Uzvarētājiem tika sagādāti vairāki patīkami pārsteigumi — jaunieši nobrauca pa trasi ar tautas kamanām Vučko, Martina un Tomasa Dukura vadībā iepazinās ar skeletona kamanu uzbūvi un braukšanas tehniku.
Sacensībām rūpīgi līdzi sekoja arī Murjāņu sporta ģimnāzijas strukūrvienības — Latvijas Bērnu un jaunatnes kamaniņu sporta skolas treneris, Turīnas olimpisko spēļu dalībnieks Kaspars Dumpis.
— Vai trasē redzēji nākošos olimpiešus?
— Redzēju jauniešus, kuri var labi braukt, taču jāieliek milzīgs darbs, lai viņi izaugtu līdz olimpiskajām līmenim. Tas visvairāk attiecas uz vasaras darbu, kad tiek veidota fiziskā bāze. Ziemā klāt nāk tikai pieredze, bet pamatus liek vasarā. Rudenī būs redzams, kuri kamaniņu sportā ienākuši uz palikšanu, kuriem — gribas tikai ziemā pabraukāties.
— Šoziem veiksmīgi startēja mūsu juniori, vecākie jaunieši. Vai viņiem tālu līdz pieaugušo izlasei?
— Jauniešu ķēdītē mums katrā posmiņā ir pa talantam un perspektīvam sportistam, bet izveidojies atrāvums starp junioriem un pieaugušajiem. Šobrīd tuvumā galvenajai izlasei ir tikai viena divnieka ekipāža, pāris vieninieku. Ceru, tuvākajos gados konkurence uz vietu galvenajā izlasē kļūs sīvāka.
Pašreiz mums ir nebijis skaits audzēkņu — dažādās vecuma grupās trenējas aptuveni 60 braucēju, jo esam piesaistījuši jaunus trenerus — Annu Orlovu no Rīgas, Aivu Aparjodi no Saulkrastiem, kopā ar mūsu pieredzējušajiem treneriem mēs šobrīd varam aicināt bērnus no plašas apkārtnes.
Masveidība rada citu problēmu — mums trūkst kamanu, dažkārt trīs braucēji stāv rindā uz vienu braucamo. Jaunas kamanas maksā dārgi, taču katram perspektīvam braucējam tomēr vajadzētu savu inventāru, tad arī bērnu attieksme pret izvēlēto sporta veidu būtu citādāka. Ja gribam turpināt savu veiksmīgo olimpisko sēriju, tad par to nopietni jādomā. Tagad jaunie braucēji brīžiem šķiet pārāk bezrūpīgi, attieksme pret inventāru ir visai pavirša. Arī vecāki, bez kuru palīdzības mums nav iespējams izvadāt bērnus no apkārtnes skolām uz treniņiem Siguldā, bieži vien ir neizpratnē — kā, jums nav pat kamanu?
— Ko nozīmē tavi trenera pienākumi Starptautiskajā kamaniņu sporta federācijā (FIL)?
— Mans uzdevums FIL ir palīdzēt ar padomiem to valstu jaunajiem sportistiem, kuriem nav kamaniņu sporta tradīciju, līdz ar to — arī treneru. Esmu trenējis un konsultējis bulgārus, slovēņus, norvēģus, frančus, taizemiešus… Loti nopietni par kamaniņu sporta attīstību savā valstī interesējas turki. Ja šī milzīgā valsts (aptuveni 75 miljoni iedzīvotāju) kaut ko nolemj, tad viņi ziedos nepieciešamos līdzekļus un viņiem jau drīz būs spēcīgi kamaniņu braucēji. Tāpat viņi apcer kamaniņu un bobsleja trases celtniecību, jo Turcijā ir arī aukstas klimatiskās zonas.
Ja mēs gribam turpināt sekmīgi cīnīties ar lielvalstīm, tad mūsu pieredze, zinošie treneri, tradīcijas, Siguldas trase bez pienācīga materiālā atbalsta var izrādīties vien nieka vērti.
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiāde
Kamaniņu sports
Jaunietes
Alise Mitkuse (Murjāņu sporta ģimnāzija), Laila Bartkeviča Upesleju internātpamatskola), Milda Martinsone (Murjāņu sporta ģimnāzija).
Jaunieši
Jaunākā grupa. Kristers Aparjods (Saulkrastu vidusskola), Konstantīns Buglaks (Upesleju internātspamatskola), Ričards Sakovičs (Ulbrokas vidusskola).
Vecākā grupa. Roberts Millers (Murjāņu sporta ģimnāzija), Ralfs Bērziņš (Siguldas 3. pamatskola), Kārlis Matuzels (Murjāņu sporta ģimnāzija).