Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 62 Kā tas notiek

Sniega vēja čempioni

Dainis Caune

Jau vairāk nekā trīsdesmit gadus ledusjahtas ziemas vējos nav vientuļas. Drīz pēc vindsērfinga idejas patentēšanas tā bura ar kustīgo mastu tika likta gan uz slēpes, gan uz īpašas, ar slidām apgādātas platformas. Savukārt pūķsērfošana burāšanai pievērsa slaloma slēpes un sniegadēļus. Citi gudrinieki konstruēja īpašus spārnus, ar kuriem pa ledu traukties uz slidām…

Oficiāli to visu sauc par ledus un sniega burāšanu. Tas ir sporta veids, kurā Hāpsalu (Igaunijā) notika jau 27. pasaules čempionāts un kurā latvieši izcīnīja septiņas medaļas.

Regate notiek trijās disciplīnās. Buru dēļiem galvenais ierobežojums skar vindsērfinga buru, kas nedrīkst pārsniegt 7,5 kvadrātmetrus. To savieno ar garu slēpi vai visbiežāk – ar īpašu, slidām apgādātu platformu.

Pūķsērfošanai biezākā sniegā izmanto snovborda dēli, bet visbiežāk – garākas un taisnākas milzu slaloma slēpes. Pa tīru ledu vēl ātrākas, bet grūti vadāmas ir slidas. Trešajā grupā burātāji uz slēpēm vai slidām sacenšas, vēja vilkmi rodot ar deltaplānam līdzīga, rokās turama spārna palīdzību.

Burātājiem divas reizes jāapņem aptuveni divu kilometru attālumā tieši pret vēju novietota pagrieziena zīme. Finišs – pa vējam. Programmā astoņi braucieni, no kuriem divus sliktākos nevērtē.

Šogad ziemas pūķsērfošanā par Ralfu Rešetniku visā pasaulē prasmīgāks ir tikai viens vīrs – krievs Viktors Gladiševs. Trīs reizes finišējot trešais, reizi – otrais un gūstot divas uzvaras, Ralfs viņam zaudēja tikai divus punktus. Ceturto vietu absolūtajā vērtējumā izcīnīja Gatis Satiks, kurš savā Open vecuma grupā kļuva par pasaules vicečempionu, bronzas medaļu šādā vērtējumā saņēma Zigurds Penkulis (9. absolūti), ceturtais bija Māris Čudars (13. absolūti). Grand Master grupā trešais – senāk pazīstamais sērfotājs Egons Bērziņš (18. absolūti).

Ar buru dēli no mūsējiem vistālāk tika Aleksandrs Leontjevs, kurš finišēja piektais tūlīt pēc četriem poļiem. Itin visos astoņos braucienos nepārspējams bija Mihals Majevskis. Grand Master vērtējumā par pasaules vicečempionu kļuva ledusdēļu pionieris Latvijā Uldis Tūtāns (15. absolūti). Labas izredzes noteikti būtu Tūtānam junioram, kurš piedalījās tikai četros braucienos, toties trīs reizes finišēja trešais (12. absolūti).

Čempionāts noslēdzās ar 25 km garu maratonburājumu, kuru pēc nepilnas pusstundas pirmais beidza Gatis Satiks un kurā otro vietu izcīnīja Ralfs Rešetniks, ceturto – Māris Čudars, piekto – Zigurds Penkulis. Ar ledus dēli ceturtais finišēja Aleksandrs Leontjevs, trīspadsmitais – Uldis Tūtāns.

Klasiskajā ledusburāšanā DN klasē šogad pasaules meistarsacīkstes risinājās Amerikā bez latviešu līdzdalības. Bet Eiropas čempionātam startu iecerēts dot šīs nedēļas nogalē Zviedrijā, kur sarkanbaltsarkanās krāsas plānots pārstāvēt godam.

Dainis CAUNE