Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Taktiskās cīņas

Laimas Kaufiņas vārds nav svešs ne kalnu slēpotāju aprindās Latvijā, ne skrituļslidotāju vidū Baltijas valstīs un arī ārpus tām. Vai Laima ar slēpēm uz kalna ir tikpat ātra, cik trasē ar skrituļslidām? Protams, uz slēpēm viņa ir daudz ātrāka, bet panākumu strēķītis augstāks iekrājies skrituļslidošanā. Iespējams, mūsu saruna Laimai lika stingri definēt tās robežas, kuras līdz šim nebija apzinātas. Laimas sirdslieta ir slēpošana, bet ātruma skrituļslidošana jauno meiteni ieceļ sportistes kārtā.

AIZPILDĪTAIS TUKŠUMS

Laima absolvējusi Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolu, bet ar turpmākajiem studiju plāniem nesteidzas. „Nolēmu gadu paņemt brīvu, lai saprastu, ko īsti gribu darīt. Pagaidām neko stingri neesmu izlēmusi, jo nupat beidzās skrituļslidošanas sezona, bet, runājot par studijām, apsveru iespēju stāties Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.”

2007. gadā Laimas brālis pievērsies kalnu slēpošanai. „Protams, es kā maza meitene gāju viņam līdzi. Pēc sezonas vajadzēja atrast citu nodarbi, un treneris Andris Krauja iedeva ātruma skrituļslidas.” Pirmās sacensības jaunā sportiste atceras ar prieku, jo sava vecuma grupā Uzvaras parkā izcīnīja godpilno trešo vietu. „Slidas man nebija gluži svešas, jo laukos uz tām, spēlējot hokeju, pavadīju bērnību.”

Slēpošana ir Laimas Kaufiņas sirdslieta. Viņu valdzina ātrums un kalnu varenība, kas pašai liek sajusties kā sīkai visuma daļiņai. „Pirms diviem gadiem skrituļslidošanā sāku trenēties pie Anša Eljašāna, tāpēc nomainīju arī slēpošanas treneri, tagad skolojos pie Jāņa Kordes.” 2012. gadā Laima cītīgi trenējusies skrituļslidošanā, tas savukārt palīdzējis sasniegt labākus rezultātus arī kalnu slēpošanā. „Aizvadītā sezona bija līdz šim labākā, jo guvu salīdzinoši augstus rezultātus Baltijas kausā kalnu slēpošanā Somijā,” stāsta Laima.

Pat ņemot vērā sportistes straujos panākumus skrituļslidošanā, viņa sevi neuzdrošinās pārvērtēt: „Šogad pasaules čempionātā parunājos ar citiem braucējiem, kas trenējušies skrituļslidošanas karalienē Kolumbijā, kur treniņi notikuši trīs reizes dienā. No rīta treniņš ar riteni, pa dienu trenažieru zāle, bet vakarā skrituļslidošana. Salīdzinot ar to, šķiet, ka nedaru vairāk par hobija pārņemtu entuziastu.”

ĀTRUMS UN AGRESIJA

Lai gan skrituļslidotājas debija pasaules čempionātā Beļģijā šogad kopsummā nevainagojās spožiem panākumiem, tika iegūts kas daudz nozīmīgāks — pieredze. „Izmēģināju spēkus 500 metru sprintā junioriem. Jau pirmajā līkumā manas sāncenses pamatīgi atrāvās. Tas bija šausmīgi, apzinoties, ka dari visu iespējamo, bet nesekmīgi.”

Īpašu pārsteigumu Laimai sagādājis sportistu agresīvais noskaņojums. „Visi grūstās, spraucas. Neviens netiek žēlots. Ar mērķi uzlabot savu rezultātu, teju ar spēku sportisti ielaužas sev vēlamā vietā. Arī Berlīnes maratona līderu konkurencē notiek kas līdzīgs,” piebilst skrituļslidotāja.

Laima ir izteikta gargabalniece. To apliecina uzvara 2011. gada sešu stundu izturības slidojumā. „Pēc šīm sacensībām lūdzu, lai mani nekad vairs nelaiž uz līdzīga rakstura spēkošanos. Galvenokārt tāpēc, ka liela slodze bija mugurai un sacensība ir diezgan nomācoša.”

Aizvadītajā sezonā viena no emocionāli spilgtākajām bijusi uzvara Jūrmalas maratonā, kur izdevies apsteigt Ukrainas slidotāju. „Cīņa bija spraiga,” atceras Laima. „Pirmajā aplī turējos kopā ar pirmo grupu, plecu pie pleca ar puišiem, bet piedzīvoju spēka izsīkumu un atslēdzos no spraigās cīņas, tāpēc sagaidīju nākamo grupu, kurā slidoja ukrainiete. Tostarp satiku pāris draugus no Igaunijas, kuri izteica piedāvājumu sastrādāties. Ukrainieti atbalstīja krievi, bet mana aizmugure bija igauņi. Beigu daļā vadībā izvirzījos es, ukrainiete un igaunis, kurš 500 metrus pirms finiša novirzījās malā. Arī man zuda spēki, turklāt ukrainiete mani apdzina. Es redzēju viņu izgaršojam uzvaru. Nezinu, no kurienes radās šis spēks, bet apdzinu savu sāncensi pirms paša finiša.”

ASFALTS, SNIEGS… LEDUS?

Starp Baltijas valstu braucējām Laima konkurenci neizjūt. Viņa ir labākā. „Vai atšķiras konkurence starp dzimumiem? Latvijā un Igaunijā es cīnos ar puišiem. Varētu teikt, ka Baltijas zēni brauc tādā līmenī kā meitenes pasaulē,” smejot salīdzina Laima. Pasaules čempionāts un Berlīnes maratons Laimu ir darījis drošāku. „Braucot sacensībās Latvijā, arī es esmu sākusi grūstīties.” Tas nozīmē, ka sportistei ir pienācis laiks skatīties citu — rangā augstāku — sacensību virzienā. Nākamā gada sezonu Laima plāno aizpildīt ar lielākajiem Vācijas skrituļslidošanas maratoniem.

„Šogad man pavīdēja doma, iemēģināt spēkus ātrslidošanā uz ledus. Vienīgais mīnuss ir treniņu vieta. Tuvākais punkts ir Igaunija, kur treniņi notiek ārā, tātad tikai ziemā. Varbūt radīsies iespēja trenēties Krievijā, bet, kā jau teicu, pagaidām tā ir tikai sīka iecere,” atklāj Laima. Iespējams, tā būtu atslēga uz kārotajām olimpiskajām spēlēm, jo, kā zināms, skrituļslidošana spēļu sarakstā nav iekļauta.

Lai gan sarunas laikā Laima Kaufiņa atklāj, ka sevi kalnu slēpošanā Pasaules kausā neredz pat pēc desmit gadiem, šosezon viņas treneris Jānis Korde plāno sportisti sūtīt uz vairākām starptautiskām sacensībām, lai savāktu nepieciešamos kvalifikācijas punktus un atslēgtu durvis iekļūšanai Latvijas izlasē.

Laimas turpmākās sportistes gaitas visticamāk skaidri iezīmēsies pēc nākamā gada sezonas. Vai tā būs debija ātrslidošanā, kalnu slēpošana vai arī jauni panākumi skrituļslidošanā, kurā Laima visaugstāk vērtē adrenalīnu un taktisko cīņu, kas sportam — gluži kā sāls pie zupas — piešķir vajadzīgo garšu.

 

Laima KAUFIŅA

Dzimusi: 1994. gada 22. martā

Izglītība: Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskola

Augums, svars: 168 cm, 58 kg

Sportā: kopš 12 gadu vecuma

Pirmais treneris: Andris Krauja, tagad — slēpošanā — Jānis Korde, skrituļslidošanā — Ansis Eljašāns

Lielākie sasniegumi kalnu slēpošanā: 2013. gada Baltijas kausa izcīņā 2. v. supergigantā, 3. v. milzu slalomā, 1. v. Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiādē; skrituļslidošanā — trīskārtēja Latvijas čempione, 2012. g. Tartu maratonā 3. v., 2013. g. 1. v. Jūrmalas maratonā, 12. v. Berlīnes maratonā, 31. v. pasaules junioru čempionātā maratonā

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Vaļasprieks: riteņbraukšana

Ralfs Dravnieks