Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Gulbis vai… bezdelīga?

Biatlons aiz kamaniņu sporta un skeletona ir nākamais mūsu panākumiem bagātākais olimpiskais ziemas sports. Tā bilancē ir gan divas Ilmāra Briča pasaules čempionātu bronzas medaļas (2001. un 2003.), gan viņa ceturtās (Turīnā) un piektās (Nagano) vietas olimpiskajās spēlēs. 1998. gadā piektais finišēja arī Jēkabs Nākums, sestais — Oļegs Maļuhins, bet visi trīs kopā ar Gundaru Upenieku veidoja sesto ātrāko olimpisko stafetes kvartetu. Vēl labāko desmitniekā Turīnā iekļuva arī Madara Līduma. Vankūverā savās piektajās spēlēs Bricis olimpiskajai karjerai pielika punktu ar 14. vietu, bet dāmu un kungu stafetēs Latvija piedzīvoja totālu izgāšanos, paliekot pēdējā. Augsts rezultāts iespējams arī Sočos, bet tas būs jāatnes uz vienas bezdelīgas spārniem, kuri, nedod Die's, var nošvīkstināt arī Latvijas biatlona gulbja dziesmu. Šīs būs pirmās spēles, kurās Latvija nevarēs piedalīties stafetē un kurās vispār mūs pārstāvēs viena dāma un viens kungs.

Ļoti veiksmīgi cīnoties pirmajās trijās Pasaules kausa (PK) izcīņas kārtās, teorētiski pie īpašā ielūguma jeb Wild Card var tikt arī Edgars Piksons, kuram pērnā sezona bija jāsāk pēc MTB sacensībās gūta abu roku plaukstu lūzuma. Bet Piksonam, no kura neveiksmes neatkāpās arī pērnās ziemas noslēgumā, PK izcīņas pirmajam trimestrim vēl jākvalificējas, iepriekš sekmīgi startējot IBU kausa izcīņā. Iespējas ir tikai divas — 23. un 24. novembrī, kad Zviedrijā, Idrē, pēc kārtas notiks divas sacensības 10 km sprintā. Noteikumi tādi paši kā pērnziem. Lai iegūtu tiesības startēt PK nākamajā trimestrī, iepriekšējās sacensībās vai arī IBU kausa izcīņā vismaz vienā mačā labāko trijnieka vidējam rezultātam nedrīkst zaudēt vairāk par 15 procentiem.

JA SPĒLES BŪTU NOTIKUŠAS ŠOGAD…

Pērnā sezona apliecināja, ka mums ir jauns līderis — Andrejs Rastorgujevs. Viņš pārsteidza jau PK pirmajā posmā Esterzundā, demonstrējot ne pārāk teicamu šaušanu, toties vienu no ātrākajiem (12,5 km iedzīšanā visātrāko!) soļiem distancē. Decembra vidū Pokļukā alūksnietis pirmo reizi karjerā aizsniedzās līdz PK desmitniekam, turklāt ne tikai ar ātrāko slēpojumu, bet arī precizitāti. Spraigākajā biatlona disciplīnā 12,5 km iedzīšanā, četrās šautuvēs nopelnot tikai vienu soda apli, Andrejs no 38. vietas pacēlās līdz desmitajai!

Eiropas U-26 čempionātā, kas risinājās Bulgārijā, sacensības vairākkārt tika atliktas un pat pārtrauktas neciešamo laikapstākļu dēļ. Tādējādi Rastorgujevs startēja tikai 20 km distancē, kurā ar trim soda minūtēm finišēja ceturtais. Viena kļūda mazāk, un viņš būtu čempions! Sezonas izskaņa bija spoža. Holmenkollenā PK 7. kārtā Andrejs vēlreiz izcīnīja desmito vietu (šoreiz sprintā ar vienu soda apli), iedzīšanā finišēja trīspadsmitais un pirmo reizi ieguva tiesības startēt arī 15 km distancē ar kopējo startu (28. vieta).

Martā nākamajā PK kārtā, kurā tika testētas olimpiskās Soču trases, Andrejs Rastorgujevs sasniedza savā karjerā pagaidām augstāko punktu. Klasiskajā 20 km biatlonā viņš bija klasisks — ātrs un precīzs (no četrām šautuvēm kļūda tikai pirmajā — viena soda minūte). Sasniegts sacīkstes sākumā, Andreja rezultāts gandrīz līdz pašām beigām bija trešais labākais. No pjedestāla viņu nobīdīja tikai PK līderis francūzis Martēns Furkads, kas trasē devās viens no pēdējiem — ar 96. numuru. Furkads glāba arī Eurosport režisoru, kas ne reizi distancē nebija fiksējis Latvijas biatlonistu un kuram nebūtu ko rādīt tradicionālajos laureātu titros. Ceturtā vieta bez bildes vēl bija pieļaujama. „Trase smaga, sarežģīta, stāvi kāpumi, bīstami nobraucieni ar asām virāžām, mīksts sniegs, nav kur atpūsties,” tādas bija Andreja atziņas pēc pirmsolimpiskajām sacensībām olimpiskajā kompleksā Laura. Turklāt viss notiek augstāk par 1500 m virs jūras līmeņa. PK izcīņu Andrejs Rastorgujevs noslēdza 36. kopvērtējuma vietā.

TREŠĀS KATEGORIJAS TERITORIJA?

Pasaules čempionātā, kas februāra vidū risinājās Nove Mesto Čehijā, visiem vajadzēja būt vislabākajā sportiskajā formā. Taču tādā bija tikai Edgars Piksons, kurš, izcīnot divas 40. vietas (sprintā un iedzīšanā), ieguva savus divus vienīgos PK punktus, sezonas kopvērtējumā ierindojoties 101. vietā. Rastorgujevs šaušanā pieļāva pa četrām kļūdām neatkarīgi no distances un šautuvju skaita (gan 10 km sprintā, gan 20 km klasikā). Tas arī sagrāva mūsu cerības Sočos startēt kā komandai.

Lai iegūtu tiesības Sočos katrā disciplīnā cīnīties vairākiem sportistiem un piedalīties arī stafetes sacensībās, divos pirmsolimpiskajos pasaules čempionātos nāciju vērtējumā Latvijai bija jānoturas labāko divdesmitniekā. Pēc 2012. gada neveiksmes Rūpoldingā Latvija tūlīt aiz Japānas un Polijas noslīdēja uz 21. vietu. Nove Mesto japāņus apdzinām, bet pazaudējām somiem, un Latvija biatlona pasaulē no vērā ņemamas valsts pārvērtās trešās kategorijas teritorijā. No sešām olimpiskajām cīņām par medaļām (pirmo reizi arī jauktajā stafetē) mūsu krāsas labākajā gadījumā tiks pārstāvētas četrās (sprintā, iedzīšanā, klasikā, distancē ar kopējo startu), sliktākajā — divās (sprintā un klasikā), jo, kā zināms, iedzīšanai kvalificējas 60 labākie sprinteri, distancei ar kopējo startu — 30 labākie iepriekšējo triju individuālo sacensību vērtējumā.

Mūsu dāmas jau olimpiskā cikla viducī, kad savas gaitas aktīvajā sportā pārtrauca Madara Līduma un Līga Glāzere, bet Gerda Krūmiņa piedzīvoja veselības problēmas, ne uz ko vairāk arī nepretendēja. Viņām gan gaidāma sīva cīņa par vienīgo olimpisko ceļazīmi. Pērno sezonu ar pārsteidzošu devīto vietu IBU kausa izcīņā sprintā sāka Vankūveras olimpiete Žanna Juškāne. Individuāli trenējoties Zviedrijā, viņa bija krietni uzlabojusi savas ātruma īpašības, kuras gan nereti disonēja ar katastrofālām neprecizitātēm šautuvē. Jācer, ka šosezon Žanna iepriecinās atkal — ar meistarības kāpumu biatlona otrā komponentē. Sapnis par spēlēm dienaskārtībā ir arī jaunajai Ingai Paškovskai un Baibai Bendikai. Abas jau zina, cik sūri smaržo gan pasaules čempionātu, gan PK izcīņas pulveris.

PASAULES KAUSĀ AR PILNU KOMANDU

Formāli arī Andrejs Rastorgujevs sev vēl nav garantējis Soču olimpisko starta numuru. „Ar savu gatavošanās programmu, attieksmi un rezultātiem viņš neapšaubāmi ir komandas līderis, tomēr vieta ir piešķirta nevis konkrētam sportistam, bet valstij,” norāda Latvijas Biatlona federācijas prezidents Jānis Bērziņš. „Mēs visi dzīvojam laikā un vidē, kur gadās arī slimības, traumas… Te nu es situ trīs reizes pie koka. Bet par olimpiskajiem kandidātiem var uzskatīt arī pārējos izlases vīrus, kas kvalificējušies Pasaules kausa izcīņas pirmajam trimestrim, — Rolandu Pužuli, Daumantu Lūsu, Tomu Praulīti, kā arī Edgaru Piksonu.”

Pērnā Pasaules kausa izcīņas nāciju vērtējumā Latvija vīriešu konkurencē saglabāja vietu labāko divdesmitniekā un tiesības arī šoziem sprintā un 20 km distancē pieteikt trīs dalībniekus, ja vien viņi izpildījuši kvalifikācijas prasības. Pirmajam trimestrim tām atbilst Rastorgujevs, Pužulis, Lūsa, Praulītis, un pēdējā brīdī vilcienā cer ielēkt Edgars Piksons.

Dāmu konkurencē mums tikai viena vieta, bet PK kvalifikāciju ieguvušas visas trīs olimpiskās kandidātes. Atšķirībā no olimpiskajām spēlēm PK varam startēt arī stafetēs, ja vien sportisti vai sportistes kvalificējušās šim seriālam. Mūsu dāmām potenciālajai ceturtajai biedrenei vēl daudz un cītīgi jāmācās sporta skolā, bet Latvijas vīru kvartetu ir cerības ieraudzīt jau 7. decembrī Hohfilcenē. Latvija piedalīsies arī Pasaules kausa izcīņas pašā pirmajā mačā — jauktajā stafetē 24. novembrī Esterzundā. Dāmas visticamāk tajā pārstāvēs Juškāne un Bendika.

„Dāmām nāciju vērtējumā pērn bijām 27. vietā — uz kritiskās robežas,” atzīst Jānis Bērziņš. „Ja paliekam vēl vietu zemāk, izkrītam no Pasaules kausa aprites. Tāpēc mūsu triju dāmu rotācijai PK izcīņā jābūt atbildīgai. Pirmajā posmā Esterzundā individuālajās distancēs startēs pērnās sezonas līdere Žanna Juškāne.”

VARIĀCIJAS UN AVĀRIJAS REŽĪMS

Andrejs Rastorgujevs sezonu sāks nedēļu iepriekš — 16. un 17. novembrī Lillehammeres apkaimē, piedaloties prestižajā Norvēģijas čempionātā 10 km sprintā un 15 km distancē ar kopējo startu.

Šovasar treniņus uz Ramzavas ledāja sniega, pateicoties iekļūšanai LOV A sastāvā, varēja izmantot tikai Andrejs Rastorgujevs. Pārējie kopā ar viņu slēpot sāka oktobra beigās Somijas ziemeļos Voukati divu nedēļu koptreniņos, kuros piedalījās arī Aizkraukles juniors Aleksandrs Patrijuks un astoņpadsmitgadīgais alūksnietis Linards Zēmelis, kuri kopā ar Ingu Paškovsku, kas arī vēl pērnziem bija juniore, sezonu sāks IBU kausa izcīņā, kurā piedalīsies arī daži mūsu vīriešu izlases pārstāvji.

„Variācijas ar augstumu,” šādiem vārdiem izmaiņas sagatavošanās periodā raksturo Rastorgujeva un izlases galvenais treneris Intars Berkulis. „Augusta un oktobra augstkalnu treniņnometnēs dzīvojām mazliet tuvāk debesīm nekā parasti. Vēl viena šāda uzkāpšana paredzēta decembrī. Trakus eksperimentus netaisījām. Vienīgi jūnijs bija brīvāks, jo Andrejs absolvēja LSPA. Mums galvenais bija nostabilizēt slēpošanas tehniku, šaušanas tehniku un ātrumu.”

Pērn Andrejs apguva jaunu šautenes laidni, šogad jāmaina stobrs, kas tiek lietots jau kopš Vankūveras laikiem. Treneri uztrauc, ka vācu Anschuetz neturēja solījumu to atsūtīt oktobrī. Teorētiski jauns stobrs nerada tādas problēmas kā laidne. Un tomēr — kopā ar stobru mainās arī gaiļa mehānisms, tēmēklis. Turklāt jāpiemeklē atbilstoša patronu sērija. Tas prasa laiku. Visticamāk sezonu Rastorgujevs sāks ar to pašu pērnā gada šaujamo.

Pārējā komanda Ilgoņa Poguļa vadībā sezonai gatavojās tepat Latvijā, izbraucot tikai uz vienu treniņnometni Austrijā. IBU kausa izcīņā mūsu biatlonistus vadīs Valdis Bērziņš. „Andrejam palīdz LOV un individuālie sponsori, bet izlasei kopumā finansējums ir katastrofāli mazs,” norāda Biatlona federācijas prezidents. „Mums ar saviem 40 000 latu jācīnās ar komandām, kuru gada budžets grozās ap miljonu. Avārijas režīmā var dzīvot vienu sezonu, divas… Mums to nākas darīt kopš 2010. gada.”

Neviens nevar pateikt, kāds putns svilpos Latvijas biatlonam pavasarī. Ir tikai cerības…

 

PASAULES KAUSA IZCĪŅA

(Pirmais trimestris)

1. posms Esterzundā (Zviedrija)

24.11. jauktā stafete

27.11. 15 km dāmām

28.11. 20 km kungiem

29.11. 7,5 km dāmām

30.11. 10 km kungiem

1.12. 10 km dāmām, 12,5 km kungiem

2. posms Hohfilcenē (Austrija)

6.12. 7,5 km dāmām, 10 km kungiem

7.12. 4×6 km dāmām, 4×7,5 km kungiem

8.12. 10 km dāmām, 12,5 km kungiem

3. posms Legranbornānā (Francija)

12.12. 4×6 km dāmām

13.12. 4×7,5 km kungiem

14.12. 7,5 km dāmām, 10 km kungiem

15.12. 10 km dāmām, 12,5 km kungiem

IBU KAUSA IZCĪŅA

1. posms Idrē (Zviedrija)

23.—24.11.

2. posms Beitostolenā (Norvēģija)

29.—30.11.

3. posms Obertiliahā (Austrija)

12.—15.12.

OLIMPISKĀS SPĒLES BIATLONĀ

8.—22. februāris Soči