Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 328 Olimpiāde

Pa vienam un vairumā

Priedaines trases finišā, Lielupes krastā, pēc apbalvošanas ceremonijas šķindēja kā zvārguļu tirgū, skanēja kā ēdnīcā. Sacensības airēšanā daudziem noslēdzās ar divām un pat trim izcīnītām medaļām.

NE TĀ KĀ VISI CITI

Nu jau 11. klases skolniece Anna Rēzija Līne smej, ka pirms starta viņai trenere sakot, lai airējot priekš sevis. Jaunatnes olimpiādē Lielupē priekš sevis airēts tā, ka citām meitenēm izredžu sasniegt finišu pirmajām nebija — kurā laivā sēdēts, ar to arī aizairēts līdz uzvarai, kopumā Annai Rēzijai kļūstot par trīskārtēju Latvijas Jaunatnes olimpiādes čempioni.

Pirms pieciem gadiem Anna uz airēšanu pārnākusi no basketbola — neesot gribējusi darīt to, ko dara visi citi. Savukārt airēšana meitenei nav sveša — mamma ir ne tikai airētāja, bet arī Latvijas Airēšanas federācijas prezidente. “Mamma pabaksta reizēm, ka man jābūt labākajai, salīdzina ar citiem sportistiem. Tas man nepatīk, tāpēc reizēm sastrīdamies, bet kopumā sadzīvojam labi. Viņa pati labi zina, ka nav viegli,” stāsta prezidentes meita.

Patiesi — viegli nav. Pēc mācībām Rīgā teju katru dienu jābrauc uz treniņiem Jūrmalā. Laika daudz pāri nepaliek, un skolasbiedru aicinājumiem piedalīties citos pasākumos nereti nākas atteikt. Anna gan atzīst, ka vislabākie draugi ir tieši treniņbiedri un uz airēšanu gribas nākt arī tāpēc, lai viņus satiktu.

Sākotnēji jauniete trenējusies pie Ilzes Gunnes, pēc gada pārgājusi pie Sandras Bremzes un Guntas Rotšteinas, kuras tagad palīdz gatavoties startam pasaules čempionātā.

Lai gan ir sekmīgi starti divniekos un četriniekos, meitenei labāk tīk airēt vienai, turklāt airēšanā trūkstot meiteņu, lai varētu komplektēt dažādas komandas. Arī pirms sacensībām saairēšanās divniekos un četriniekos notikusi vien pāris reizes. “Laivā var just, ka nav saairēts,” atzina jauniete.

“Meitenes jau negrib platus plecus. Arī ar smieklīgo iedegumu kaut kā jāsadzīvo,” domājot par iemesliem meiteņu kūtrumam trenēties airēšanā, saka Anna, tūlīt atzīstoties, ka viņai gan minētais netraucē.

Sportiste teic, ka skolā viņas sporta veidu bieži vien jauc ar smaiļošanu un vispār patlaban ne tuvu nav airēšanas ziedu laiki. “Ja varētu piesaistīt sponsorus, būtu labāk,” pauž atlēte, piebilstot, ka no pagrimuma sporta veidu cenšas izvilkt ikviens, kas tajā aktīvi piedalās.

NO DEJĀM PIE AIRIEM

“Forši un ne tā kā citiem!” par airēšanu stāsta Jānis Timbors, kurš Lielupē palicis nepārspēts gan vieniniekā, gan četriniekā. Pirms četriem gadiem, atsaucoties drauga aicinājumam, Jānis atstājis tautas dejas un atnācis uz airēšanu, par kuru iepriekš nebija zinājis neko. Pēc neskaitāmām stundām treniņos Jānis teic, ka airēšana ir diezgan foršs un rets sporta veids, turklāt viņam patīkot darīt to, kas nav populārs.

Lai gan vidusskolēna un sportista gaitas savienot ir grūti, Jānis atzīt, ka pagarākās brīvdienās airēšanas tomēr pietrūkstot. “Tas ir mans dzīves stils,” secina Jānis Timbors, piebilstot, ka trenēties turpinās arī pēc skolas absolvēšanas.

Viņš ir pārliecināts, ka airēšanā ļoti nepieciešama pacietība. “Airēšanā nevar ienākt ar domu, ka uzreiz viss būs perfekti,” zina stāstīt sportists, kuram tīkamākā laivu klase ir vieninieki, jo tajā neviens cits vairs nav vajadzīgs.

Jānis atzīst, ka reizēm monotonā airēšana treniņos krītot uz nerviem, taču tieši šādos brīžos ir jāmāk sevi kontrolēt un turpināt strādāt. “Turpini un nepadodies,” saka puisis.

Ar līdzīgu vēstījumu pirms startiem pie jaunieša vēršoties arī viņa trenere Agita Puriņa, ar kuru viņš sadarbojas jau no paša sākuma. “Mums viss ir saskanīgi. Galvenais tikt pāri paša uztraukumam,” norāda Jānis Timbors, kurš, tāpat kā Anna, skatās pasaules čempionāta virzienā. “Uzvar ne tikai lielās valstis. Mums arī ir iespēja,” tic sportists.

KAD CIEŠU ES UN VIŅŠ

“Tās ir divas dzirksteles, kas viena bez otras nodziest,” mēģinājumu un kļūdu rezultātā secinājusi airēšanas trenere Ludmila Ivanova, kuras audzēkņi Rovoams Gavrilovs un Jevgeņijs Bobiļevs katrs uz mājām Daugavpilī no Latvijas Jaunatnes olimpiādes pārveda trīs zelta medaļas.

Abiem puišiem ir 16 gadi. Jevgeņijs airē nu jau piecus gadus. Uz šo sporta veidu viņš atnāca no cīņas sporta, bēgdams no traumas. Savukārt Rovoams pirms četriem gadiem atsaucies draugu aicinājumam nākt paskraidīt un paspēlēt. Realitātē sanāca iepazīšanās ar airēšanas trenažieri Concept un akadēmisko airēšanu kā tādu.

Jaunieši atzīst, ka airēšanai piemīt uguns un azarts. “Mums ir 2000 metru distance — nobrauc 1200 metrus, paliek 800 metri, kad ieslēdzas raksturs, un tad uzvar tas, kas spējīgs pieciest sāpes,” saka Rovoams. Taču šo sporta veidu vēl aizraujošāku padara braukšana divniekos. “Kad esi viens, tu esi viens pats kara laukā, nevarēsi paspiest roku pāriniekam. Kad esi ar pārinieku, tad var viens otru atbalstīt un airēt uzreiz ir jautrāk. Viņš cieš un es ciešu. Pārinieks ir kaut kas īpašs,” vērtē puiši.

Arī trenere steidz skaidrot, ka abi jaunieši pēc sava rakstura neesot vieninieki. “Tās ir divas dzirksteles, kas pa vienai nodzisīs. Jau pārbaudījām,” stāsta Ludmila Ivanova, piebilstot, ka sākotnēji abi startējuši pārairu divniekā, taču tagad pārgājuši uz bezstūrmaņa laivu klasi.

Šajā klasē aizvadīts veiksmīgs Eiropas čempionāts junioriem Francijā. Trenere pastāstīja, ka savā vecuma grupā abi puiši esot labākie arī uz airēšanas trenažiera, kur tāpat notiek dažādas sacīkstes. “Fiziskā sagatavotība ir ļoti laba, tagad jāuzlabo tehnika,” lielīja trenere, piebilstot, ka viņa pati kā sportiste kopā ar Rovoamu jūlija beigās piedalīsies Pasaules spēlēs tieši uz airēšanas trenažiera.

Arī Jevgeņijs un Rovoams tēmē uz pasaules airēšanas čempionātu Traķos. Zelta lietu tur paši sev pagaidām neprognozē. “Zinām, ka tur mēs dabūsim pēc pilnas programmas, bet ar kaut ko ir jāsāk. Vēl par agru teikt, ka iekarosim pasauli. Jāsāk ar mazumiņu, un šīs sacensības Lielupē bija viens no mazajiem pakāpieniem uz mērķi,” ir pārliecināti abi Daugavpils puiši, kas veido komandu.

 

AIRĒŠANA

Jaunietes

2000 m

Vieninieki.1. Anna Rēzija Līne (Rīga) 8:06,16, 2. Violeta Levinoka (Dobeles nov.) 8:26,66, 3. Nansija Liepiņa (Jūrmala) 8:42,09, 4. Olga Kubiškina (Jūrmala) 8:51,32, 5. Una Kristiāna Kasparsone (Jūrmala) 8:57,36, 6. Līva Karīna Spiģēna (Jūrmala) 9:46,16. Bezstūrmaņa divnieki. 1. Evita Fransķeviča, Diana Bulaša (Daugavpils) 7:58,91, 2. Līga Parfena, Tatjana Grigorjeva (Daugavpils) 8:14,47.

1000 m

Bezstūrmaņa divnieki.1. Evita Francķeviča, Diana Bulaša (Daugavpils) 3:49,83, 2. Līga Parfena, Tatjana Grigorjeva (Daugavpils) 3:56,43, 3. Līva Karīna Spiģēna, Magda Buša (Jūrmala) 4:14,65. Pārairu divnieki. 1. Anna Rēzija Līne (Rīga), Una Kristiāna Kasparsone (Jūrmala) 3:38,06, 2. Violeta Levinoka (Dobeles nov.), Nansija Liepiņa (Jūrmala) 3:41,40, 3. Sanija Strazdiņa, Olga Kubiškina (Jūrmala) 3:54,95.

500 m

Pārairu četrinieki.1. Anna Rēzija Līne (Rīga), Una Kristiāna Kasparsone, Līva Karīna Spiģēna, Magda Buša (Jūrmala) 1:50,40, 2. Olga Kubiškina, Sanija Strazdiņa, Maruta Mičule, Nansija Liepiņa (Jūrmala) 1:58,32.

Jaunieši

2000 m

Vieninieki.1. Jānis Timbors (Jelgava) 7:10,44, 2. Ints Samanovičs (Ogres nov.) 7:12,84, 3. Artis Pastars (Jūrmala) 7:17,24, 4. Oskars Ansis Ruģelis (Jūrmala) 7:19,69, 5. Pēteris Golmeisters (Jūrmala) 7:36,82, 6. Toms Pencis (Ogres nov.) 7:38,31. Bezstūrmaņa divnieki. 1. Jevgeņijs Bobiļevs, Rovoams Gavrilovs (Daugavpils) 7:04,55, 2. Egīls Kukša (Tukuma nov.), Romeo Mednis (Jūrmala) 7:25,85, 3. Rostislavs Belovs, Artūrs Škutāns (Daugavpils) 7:32,15.

1000 m

Bezstūrmaņa divnieki. 1. Jevgeņijs Bobiļevs, Rovoams Gavrilovs (Daugavpils) 3:22,63, 2. Egīls Kukša (Tukuma nov.), Romeo Mednis (Jūrmala) 3:29,72, 3. Rostislavs Belovs, Artūrs Škutāns (Daugavpils) 3:42,00. Pārairu divnieki. 1. Ints Samanovičs (Ogres nov.), Oskars Ansis (Jūrmala) 3:06,12, 2. Jānis Timbors, Kārlis Ozoliņš (Jelgava) 3:09,11, 3. Toms Pencis (Ogres nov.), Pēteris Golmeisters (Jūrmala) 3:12,95, 4. Renārs Karro (Apes nov.), Artis Pastars (Jūrmala) 3:17,24, 5. Lauris Linards Sils, Renārs Mihailovs (Tukuma nov.) 3:20,80, 6. Ņikita Samsonovs, Oskars Dervins (Jelgava) 3:21,31.

500 m

Bezstūrmaņa četrinieki.1. Jevgeņijs Bobiļevs, Rovoams Gavrilovs, Jevgeņijs Simanovičs, Artūrs Škutāns (Daugavpils) 1:39,59, 2. Egīls Kukša, Renārs Mihailovs, Lauris Linards Sils (Tukuma nov.), Romeo Mednis (Jūrmala) 1:43,09, 3. Deniss Parfens, Jevģenijs Ivanovs, Artūrs Trojāns, Rostislavs Belovs (Daugavpils) 1:50,61. Pārairu četrinieki. 1. Jānis Timbors, Kārlis Ozoliņš, Niks Leitis, Oskars Dervins (Jelgava) 1:35,89, 2. Raivo Gaigals, Filips Baumlers, Artis Pastars (Jūrmala), Renārs Karro (Apes nov.) 1:38,87, 3. Jānis Vedļa, Ņikita Samsonovs, Jēkabs Gronskis, Mārcis Izkalns (Jelgava) 1:41,52.