Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pateicīgās pārmaiņas

Airēšanas sporta veidi mūsu zemē ir tradīcijām bagāti. Latvijas sportisti pie medaļām tikuši Monreālas (1976. g.), Maskavas (1980. g.), Seulas (1988. g.), Barselonas (1992. g.) un Atlantas (1996. g.) olimpiskajās spēlēs. Pēdējās divās desmitgadēs olimpiādes godalgas izpalikušas, taču Latvijas airētāji allaž iesaistījušies cīņā par visaugstākajām vietām, tostarp Riodežaneiro olimpiādē Aleksejam Rumjancevam izcīnot 5. vietu. Pastāv reālas izredzes, ka Latvija airēšanā būs pārstāvēta arī Tokijā.

Smaiļošanā un kanoe airēšanā atlase Tokijas olimpiskajām spēlēm notiks 2019. gada pasaules čempionātā, kas risināsies no 19. līdz 26. augustam Ungārijas pilsētā Segedā. Viens no reālākajiem pretendentiem cīņai par ceļazīmi uz olimpiādi ir talantīgais smaiļotājs Roberts Akmens, kurš startē vieniniekā 200 metru distancē, un smailīšu četrinieka ekipāža 500 metru distancē — Aleksejs Rumjancevs, Deniss Volkovs, Kaspars Tīklenieks un Aldis Artūrs Vilde no Limbažiem un Salacgrīvas novada. Kanoe airēšanā cīņā par ceļazīmi reāli varētu iesaistīties Roberts Lagzdiņš vieniniekā un liepājnieku Gata Pranka un Aivja Tinta divnieks. Interesanti, ka jaunā atlases sistēma paredz, ja Tokijas olimpiskajām spēlēm kvalificējas četrinieka ekipāža, tās dalībnieki var piedalīties arī divnieku sacensībās ar divām laivām un vēl vieninieku sacensībās ar divām laivām. Tātad viens četrinieks var nodrošināt startu piecām laivām. Līdzīga sistēma  ir arī divnieku ekipāžām — ceļazīmi ieguvušie varēs startēt vieniniekos. Savukārt vieninieku ekipāžām papildus būs minimāla iespēja iesaistīties olimpiskajā atlasē 2020. gadā, kurā vairs tiks sadalītas vien atsevišķas ceļazīmes. Olimpiskais kvalifikācijas cikls noslēdzas nākamā gada jūnijā.

Akadēmiskajā airēšanā latviešiem ir vairākas komandas, kuras pretendē dalībai Tokijas olimpiādē. Vispirms Latvijā notiek atlase starp pašmāju komandām, lai noskaidrotu vienu vislabāko komandu. Stiprākā komanda sacenšas Starptautiskās Airēšanas federācijas (FISA) rīkotajās sacensībās, kurās ir iespēja iegūt ceļazīmi uz Tokijas spēlēm. Latvijas Airēšanas federācijā norādīja, ka uz olimpiskajām spēlēm tiek atlasīts noteikts skaits ekipāžu, taču to sastāvs katrā no disciplīnām var mainīties. Piemēram, ja viens sportists kvalificējas olimpiādei startam gan vieniniekos, gan divniekos, neatkarīgi no tā, kurš atlēts izcīnīja kuru ceļazīmi, vieniniekā startēs nomināli spēcīgākais airētājs.

Tuvākās FISA atlases sacensības ir 2019. gada pasaules čempionāts Lincā (Austrija), kas risināsies no 25. augusta līdz 1. septembrim. 2020. gada aprīļa izskaņā gaidāma Eiropas kvalifikācijas regate Itālijā, bet pēdējā iespēja nodrošināt dalību Tokijas olimpiādē akadēmiskajiem airētājiem būs no 17. līdz 19. maijam Šveices pilsētā Lucernā, kur notiks Olimpisko spēļu kvalifikācijas regate.

Latvijas kandidātu sarakstā ir Elza Gulbe un Jeļizaveta Simačeva, kuras startē vieniniekos, un Olga Svirska un Evita Bole — pārairu divniekā.

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns