Tukums ceļā uz augšu

Lai gan Latvijas futbola sezona vēl tikai sasniegusi ekvatoru, šobrīd viss liecina, ka nākamgad mūsu virslīgu pirmo reizi vēsturē var papildināt Tukuma futbola klubs, kas pārliecinoši izvirzījies pirmās līgas līderpozīcijās. Tukuma futbolisti liek par sevi runāt ne tikai pirmajā līgā, bet arī sagādāja milzīgu sensāciju Latvijas kausa izcīņā, skaistā stilā izsitot no turnīra nopelniem bagāto FK Ventspils.

KAUSA SENSĀCIJA

Tukumnieku uzvaru pār otru titulētāko mūsu valsts klubu droši var saukt par vienu no visu laiku lielākajiem Latvijas kausa izcīņas pārsteigumiem. Atšķirībā no futbola lielvalstīm, kur pietiekami regulāri zemāko līgu klubi izsit no kausa izcīņas valsts elites līgas komandas, pie mums tomēr atšķirība starp profesionālo virslīgu un pārējiem ir pārāk liela, tāpēc katrs šāds gadījums ir liels notikums (nekas tāds nebija noticis jau sešus gadus). Starp citu, tieši Tukuma komanda savulaik jau izcēlās ar līdzīgu sensāciju – 2002. gadā tukumnieki, vēl spēlējot otrajā līgā, uzvarēja tolaik ierasto virslīgas komandu Daugavpils Dinaburgu, arī tiekot ceturtdaļfinālā.

Turklāt FK Tukums 2000/TSS apspēlēja ventspilniekus vairāk nekā pārliecinoši, uzvarot ar 4:1. Liepājnieka Jurģa Kalna trenētā komanda jau pirmajā puslaikā ieguva trīs vārtu pārsvaru, kad ar galvu vārtus guva Kristers Eduards Švāns un francūzis Ndualu Luī Mvemba Pamā, bet Dāvis Sandis Strods realizēja 11 m soda sitienu. Lai gan īsi pirms pārtraukuma Pamā saņēma otro dzelteno kartīti un visu otro puslaiku tukumnieki aizvadīja, spēlējot mazākumā, liepājnieka Jurģa Kalna trenētā komanda droši nosargāja uzvaru (tukumniekiem vēl vienus vārtus ar galvu guva Švāns).

Ceturtdaļfinālā Tukuma komandu eksaminēs pagājušā gada Latvijas čempioni un kausa ieguvēji Riga FC. Šī Latvijas kausa izcīņa ir īpaša ne tikai ar Tukuma komandas aizkļūšanu līdz ceturtdaļfinālam, bet jau tagad zināms, ka pirmo reizi vēsturē Latvijas kausa pusfinālā spēlēs arī otrās līgas komanda, jo ceturtdaļfinālā izloze kopā savedusi divas mūsu pēc kārtas trešās līgas vienības — Rīgas Caramba un Liepājas Karosta. Tiesa, abi veiksmīgie otrās līgas klubi tik tālu tikuši ne tik daudz savu varoņdarbu dēļ, bet gan pateicoties veiksmīgai izlozei — Karosta iepriekšējās četrās kārtās uzvarēja citas otrās līgas komandas, bet Caramba astotdaļfinālā pieveica pirmās līgas klubu JDFS Alberts (1:0). Starp citu, Caramba rindās joprojām dažreiz uzspēlē leģendārais Latvijas valstsvienības uzbrucējs Māris Verpakovskis. Vēl ceturtdaļfinālā spēkiem mērosies divi virslīgas pāri — BFC Daugavpils pret FK Jelgava un FK Liepāja pret RFS. Ceturtdaļfināla mači notiks no 20. līdz 22. augustam, bet Latvijas kausa fināls otro reizi vēsturē risināsies Jelgavā 26. oktobrī.

“Šogad Ventspils spēlē kā pa kalniem, šis mačs viņiem arī bija pēc Eirokausiem, bet mēs nopietni sagatavojāmies, izanalizējām Ventspils spēli. Toties viņi mačam ar mums laikam pilnībā nebija gatavojušies. Kausa izcīņā ir viena spēle, tāpēc viss ir iespējams. Skaidrs, ka nākamajā kārtā Rīga tādu kļūdu vairs nepieļaus un arī nopietni sagatavosies. Šobrīd neredzu, ar ko viņus varēsim pārsteigt, bet vēl ir daudz laika,” skaidro FK Tukums 2000/TSS galvenais treneris Jurģis Kalns.

UZVARU SĒRIJA

Pirmajā līgā FK Tukums 2000/TSS čempionātu sāka ar 11 uzvarām pēc kārtas, tikai 12. kārtā zaudējot punktus Rēzeknē (1:1). Salīdzinājumam — pagājušajā sezonā Tukuma vienība pirmajā līgā finišēja trešajā vietā, piedzīvojot astoņus zaudējumus. Interesanti, ka šobrīd otrajā vietā izvirzījusies Smiltenes komanda, kas pērn bija tikai septītajā vietā. Šosezon pirmajā līgā 10 komandas aizvada trīs riņķu sacensības.

Tukumnieku līderpozīcijas pirmajā līgā nav pārsteigums — vēl pirms sezonas pirmās līgas konkurenti tieši Tukuma komandu sauca par galveno pretendenti uz pirmo vietu. Pirms šīs sezonas Tukuma klubs ļoti pastiprinājās — no SK Supernova, kas pērn pirmajā līgā ieņēma otro vietu, pie konkurentiem pārcēlās gan galvenais treneris Jurģis Kalns, gan vairāki spēlētāji — Daniels Pelcis, Oskars Deaks, Vadims Avdejevs un japānis Šuma Nagamacu, kurš ar 13 gūtajiem vārtiem ir izvirzījies čempionāta rezultatīvāko spēlētāju saraksta priekšgalā. Ļoti svarīgu lomu komandā spēlē divi franču leģionāri — Ndualu Luī M’vemba Pamā un Terenss Emanuels Muimba pa diviem pirmajās 12 spēlēs guvuši 20 vārtus. Pieredzes ziņā neatsverama ir 39 gadus vecā aizsarga un vairākkārtējā Latvijas čempiona Pāvela Mihadjuka pievienošanās no Jūrmalas Spartaka, bet no cita virslīgas kluba Metta šogad uz Tukumu pārcēlies nesenais Latvijas U-21 izlases spēlētājs Dāvis Sandis Strods.

“Godīgi sakot, šogad pirmajā līgā pretinieki nav tik spēcīgi kā agrāk — ir kādas trīs komandas, kam var zaudēt punktus, bet pārējās tomēr ir klasi zemāk. Pēc pirmajām uzvarām cerējām šogad punktus nezaudēt, bet pēc lielām uzvarām gadās mazi kritumi, tāpēc pirms spēles Rēzeknē pieļāvu, ka var būt visādi. Mūsu pārākumu rada treniņprocess, jo citi netrenējas pusprofesionālā režīmā. Trenējamies katru dienu, spēlētāji algas nesaņem, bet ir prēmijas. Mums ir visādi spēlētāji — pāris strādā, citi mācās, vēl citi ir jauniešu treneri klubā, tātad arī strādā. Esam spējīgi uzaicināt leģionārus, kuriem ir jāgūst vārti. Tāpēc jau viņi tiek ņemti, jo leģionāram ir jābūt galvastiesu pārākam par vietējo,” atklāj Tukuma galvenais treneris.

Tukuma futbols vēl nekad agrāk nav bijis pārstāvēts virslīgā, lai gan jauniešu līmenī tukumnieki vienmēr ir strādājuši godam. Agrāk pazīstamākie tukumnieku futbolisti bija Kristaps Blanks un Ritvars Rugins, kuri dažādos laikos spēlējuši Latvijas valstsvienībā. Simboliski, ka viņi tiksies ar dzimto pilsētu Latvijas kausa ceturtdaļfinālā — Blanks strādā par Riga FC galvenā trenera palīgu, bet Rugins ir Latvijas čempionu pamatsastāva spēlētājs. Ja nenotiks brīnumi, tad nākamgad Tukuma komanda debitēs virslīgā.

“Ja mēs paši neradīsim sev problēmas, tad viss būs labi. Vēl jau daudz jāspēlē, bet konkurentiem būs grūti mūsu panākt, jo viņi nespēs uzvarēt visus pēc kārtas. Mēs noteikti esam gatavi spēlēt virslīgā, jau ir doma par jaunu stadionu. Mērķis ir iekļūt virslīgā un tur uzkavēties. Bieži ir tā, ka komanda iekļūst virslīgā ar vienu sastāvu, bet tad par 70 procentiem nomainās. Mums ir spēlētāji, kuri grib sevi pierādīt,” uzskata Kalns.

Balvu SC 11  – 1  – 0  – 10  – 8:64  – 3

Rezultatīvākie spēlētāji: Šuma Nagamacu (FK Tukums 2000/TSS) — 13, Kristers Aldis Puriņš (FK Smiltene/BJSS), Ndualu Luī M’vemba Pamā (FK Tukums 2000/TSS) — 12.