Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Melnais zirdziņš ar baltajām figūrām

Latvijas olimpiādē šahā vīriešu konkurencē tikai pēdējā kārtā uzvaru nodrošināja rīdzinieks, pašreizējais Latvijas čempions Vladimirs Svešņikovs. Šahs — tā ir Vladimira maize.

INTRIGA LĪDZ PĒDĒJAM

Kungiem konkurence bija ļoti sīva — 63 dalībnieki. Pēc ceturtās kārtas Vladimirs Svešņikovs (Rīga) bija līderis, taču tad piekāpās savam sīvākajam konkurentam Vitālijam Samoļinam (Jelgava). Līderpozīciju nākamais čempions atguva tikai pēdējā — devītajā — kārtā, kurā pieveica Kasparu Rammu. Savukārt Samoļins, cīnoties neizšķirti ar Gundaru Antomu (Rīga), galavērtējumā palika otrais, tiekot pie sudraba medaļas. Bronza — Antomam.

„Man viss norisinājās pēdējā kārtā,” sacīja pirmais Latvijas olimpiādes čempions šahā Svešņikovs. Rīdzinieks baidījies, ka pēc zaudējuma piektajā kārtā savam galvenajam konkurentam Samoļinam zelts aizlaists gar degunu. Taču cerība saglabājās: „Ja pēdējā kārtā Samoļins būtu uzvarējis Antomu, tad mums būtu bijis vienāds punktu skaits un būtu jāskatās koeficienti — pastāvēja risks, ka varēju palikt otrais,” sarunu nosvērti turpināja jaunizceptais Latvijas olimpiādes čempions.

BALTO FIGŪRU PRIEKŠROCĪBA

Vai olimpiādē cīņa bijusi grūta? Uz šo jautājumu Svešņikovs atbild izvairīgi. „Man vienkārši vajadzēja uzvarēt. Es spēlēju ar baltajām figūrām, un ar baltajām figūrām ir labāk spēlēt, jo tev ir pirmais gājiens. Amatieru līmenī ir vienalga, ar kādas krāsas figūrām spēlēt, bet augsta līmeņa turnīros tas var būt izšķirošais. Es uzvarēju, bet Samoļins — ne,” komentēja Svešņikovs.

Zīmīgi, ka pavasarī Svešņikova izcīnītais Latvijas čempiona tituls šahistu vidū tika uzskatīts par pārsteigumu, bet par medaļu kolekcijai pievienoto olimpiādes zeltu neviens vairs tā nerunā.

„Kas paliks atmiņā no olimpiādes? Uzvara. Un žēl, ka nesanāca pastaigāties pa Valmieru… Skaista pilsēta,” Svešņikovs atbildēja, šķiet, tikai ar šahistam piemītošu mieru. Pastaigas viņš dēvē par vienu no saviem vaļaspriekiem.

PILNA LAIKA ŠAHISTS

Svešņikovs šahu spēlē kopš četru gadu vecuma. Pusaudžu vecumā viņš uz vairākiem gadiem prāta spēlei bija metis mieru. Gadu pa septiņām stundām dienā trenējies brīvajā cīņā. Tomēr izklaides pēc atradis laiku arī šaham un apjautis, ka galda spēlē kļūst aizvien stiprāks un stiprāks. Vidusskolā Svešņikovs sapratis, ka šahs ir viņa lielākais trumpis, un atsācis spēlēt nopietnāk.

Lai cik dīvaini tas pirmajā brīdī arī liktos, Svešņikovam šahs tagad ir maizes darbs. „Mans tēvs — Jevgēņijs Svešņikovs — spēlē šahu, un viņš bija slavens lielmeistars,” 30 gadus vecais sportists atklāj panākumu atslēgu. Šaha pamatus viņam ielikuši tieši tēvs un māte.

Rīdzinieks ar šahu pelna kā spēlētājs, treneris un guru. „Esmu uzrakstījis grāmatu A Chess Opening Repertoire for Blitz & Rapid” (tulk. — Šaha atklātnes ātrspēlei un ātrajam šaham”), no kuras gūstu ienākumus,” stāsta Vladimirs. Grāmatu viņš sarakstījis kopā ar tēvu, un tā ir izdota angļu un krievu valodā.

Viņš uzsver, ka augsta līmeņa šahisti turnīros var labi nopelnīt. Pašam pēdējā lielākā balva bijusi 1000 eiro par uzvaru Latvijas čempionātā. Svešņikova nākamais lielais mērķis ir pasaules šaha olimpiāde Baku un, nojaušams, apprecēt mīļoto dāmu Margaritu.

Lai izdodas!

 

Vladimirs SVEŠŅIKOVS

Šahists

Dzimis: 1986. gada 6. maijā Rīgā

Izglītība: Rīgas 96. vidusskola, Latvijas Biznesa koledža, grāmatvedis, studējis arī TSSI

Pirmā trenere: Maija Malahovska

Lielākie sasniegumi: Latvijas IV olimpiādes čempions, Latvijas čempions (2016. g.), 3. vieta starptautiskajā šaha turnīrā Rīgas Tehniskās universitātes Open 2011, pārstāvējis Latviju pasaules šaha olimpiādē (2010. g.), Starptautiskais šaha meistars kopš 2011. gada

Ģimenes stāvoklis:  saderinājies ar Margaritu

Citi sporta veidi: riteņbraukšana, nodarbības svaru zālē

Grāmata, ko iesaka citiem: A Chess Opening Repertoire for Blitz & Rapid

 

LATVIJAS IV OLIMPIĀDES PJEDESTĀLS

Dāmas

1. Dana Reizniece-Ozola (Ventspils)

2. Katrīna Šķiņķe (Jelgava)

3. Laura Rogule (Rīga)

Kungi

1. Vladimirs Svešņikovs (Rīga)

2. Vitālijs Samoļins (Jelgava)

3. Guntars Antoms (Rīga)