Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Viedais 100 lauciņu tandēms

Latvijas dambretes dižgari nule secinājuši, ka šīs prāta spēles vēsturē fiksēts unikāls fakts. Pagājušomēnes nedēļas laikā vispirms par pasaules čempioni simtlauciņu dambretē kļuva starptautiskā lielmeistare Zoja Golubeva, augsto titulu apstiprinot jau 12. reizi, bet septiņas dienas vēlāk pirmoreiz par pasaules čempionu kadetiem tika kronēts viņas audzēknis Leonīds Cilevičs, kurš vienlaikus izpildīja arī FMJD meistara normu. Tas ir augstākais meistarības novērtējums puisim, kurš vēl nav sasniedzis 16 gadu vecumu.

Zelta raktuves arī Eiropā
Abiem šis gads bijis ļoti veiksmīgs. Trenere kārtējo reizi izcīnīja arī Eiropas čempiones zelta medaļu. Tas notika Polijas pilsētā Madzoveckā, kur Zoja 1990. gadā pirmoreiz ieguva pasaules čempiones nosaukumu, toreiz vēl būdama Baltkrievijas pārstāve. Savai dzimtajai zemei viņa izcīnīja vēl divus augstākos titulus. Pārējie deviņi arī pieder viņai, bet jau kā Latvijas iedzīvotājai, jo te mitinās arī viņas vīrs un meita.
Arī Leonīdam Cilevičam panākums Eiropas kadetu čempionātā Beļģijā — dalīta pirmā/trešā vieta ar pasaules kadetu pērnā gada čempionu Tīsu van den Bruku un Marteinu de Lēvu (abi Nīderlande). Šajā trijotnē labāks Buhholca koeficients bija rīdziniekam, tāpēc viņam zelta medaļa. Leonīds guva piecas uzvaras, trīs partijas beidza neizšķirti, zaudēja van den Brukam.
„Pie šāgada lielākajiem panākumiem pieskaitu arī Dobeles turnīrā gūto uzvaru pār Latvijas lielmeistaru Laimoni Zālīti. Tā man bija pirmā pret lielmeistariem,” stāsta Leonīds. „Uzvarēju arī Eiropas U-16 čempionātā Polijā. Ja tiktu rēķināts Eiropas kadetu rangs, es būtu līderis, bet to sāks aprēķināt tikai puišiem, kas būs sasnieguši 17 gadu vecumu.
Mans nākamais iespējamais tituls būs, kad izpildīšu starptautiskā meistara normu. Tad vajadzētu kļūt par lielmeistaru. Mana trenere šo normu izpildīja 19 gadu vecumā. Centīšos treneri apsteigt. Eiropas zēnu un jaunāko jauniešu grupās, sākot ar U-10 esmu spēlējis jau septiņas reizes, turklāt ar labiem panākumiem. Toties treneres spēles manierei nespēju piemēroties, vairumā cīņu zaudējot, bet neizšķirtu panākot tikai dažkārt. Tā jau tam droši vien jābūt, jo Zoja Golubeva pasaules dambretistu rangā ir pārliecinoša līdere, bet es tikai puika, kam nav vēl pat pases.”

Viss sākās ar 64 rūtiņām
Kad vaicāju par krievu puišiem tradicionālā futbola lomu viņa dzīvē, atbildē saklausīju, ka kājbumbai esot otršķirīga nozīme, jo jau agrā bērnībā par galveno kļuvusi krievu dambrete, kad jau piecu gadu vecumā tika iemēģināta šī galda spēle, kļūstot par ģimenes sportu. Iepatikās tad, kad izdevās gūt pirmo uzvaru. To pašu par sevi saka arī Leonīda trenere. Abiem mazā dambrete kalpoja par starta platformu nākamajam lēcienam — uz starptautisko (simtlauciņu) dambreti.
Trenere krievu dambreti turnīros nav spēlējusi, bet viņas kolēģi Nīderlandē vispār tādu spēli nepazīst. Skaidrs, ka spēle uz 100 lauciņiem ir daudz komplicētāka un iespējām bagātāka, ar neskaitāmiem atklātņu variantiem, lai gan lielajā dambretē atklātnēm nav būtiskas nozīmes, jo cīņas galaiznākums sāk veidoties tikai vidusspēlē. Kautrības dēļ audzēknis par futbolu bija visai kluss, savukārt viņa trenere puiša prasmi futbolā domāt vairākus gājienus uz priekšu novērtēja ļoti atzinīgi un uzteica arī Leonīda gudro pingponga spēli. Pats puisis šīs spēles drīzāk uzskata par vaļasprieku.
Brīnumdambrete Bolderājā
Savulaik Latvijā darbojās un popularitāti iemantoja klubs ar jauku nosaukumu Brīnumdambrete. Tagad Bolderājā tikpat darbīgs un rosīgs ir bērnu un jaunatnes centrs, kam tāda nosaukuma nav, bet ir teicami rezultāti bērnu un jauniešu dambretē. Ar šiem censoņiem strādā Zoja Golubeva. „Nesen tika izvērtēti bērnu un jaunatnes sporta centru sasniegumi neolimpiskajos sporta veidos. Mana audzēkne Jeļena Česnokova, kas dzimusi 2000. gada 9. februārī, kļuva par Latvijas U-10 čempioni, bet Eiropas meiteņu čempionātā dalīja otro—ceturto vietu. Diemžēl Buhholca koeficients viņu šoreiz izbīdīja no godalgoto trijnieka, bet esmu pārliecināta, ka šī talantīgā meitene pēc gadiem pieciem kļūs par pasaules kadetu čempioni,” lepojas trenere, kuras aprūpē ir trīs vecuma grupu dambretisti un arī Leonīds Cilevičs, kuram gan šajā vidē kļūst arvien garlaicīgāk, jo viņam liekas, ka savus nopietnākos sāncenšus meistarībā sen jau pāraudzis.
Dabiskais atbirums nemanot piezadzies arī šajā bērnu un jauniešu centrā. „Šogad centrā uzņēmām vēl vienu apmācības grupu — 20 dambretistu. Cik no viņiem paliks līdz mācību gada beigām, neņemos spriest. Ja puse paliks, būs labi. Tas atbilstu vidējam rādītājam,” lēš trenere. „Tiem, kas paliek, nodomi ir nopietni. Man pašai kļūst arvien grūtāk strādāt, vajadzētu kādu palīgu. Pašai taču arī jātrenējas. Labi, ka turpinās sadarbība ar Jāni Leli un Raimondu Vipuli.Vajadzētu arī plašākas telpas. Turpināšu strādāt arī kopā ar Leonīdu Cileviču, kurš kļūst arvien patstāvīgāks un pārliecinātāks par sava viedokļa pareizību. Kā saka, gudram jaunietim arī gudra motivācija.”
Ziemassvētkus Zoja pavadīja Nīderlandē, kopā ar Gunti Valneri piedaloties superturnīrā, kurā startē arī Aleksandrs Švarcmans (pasaules čempions), Aleksejs Čižovs, Aleksandrs Baļakins. Golubeva ir vienīgā dāma šajā vīriešu saimē. Tūdaļ pēc gadumijas paredzēta arī Zojas Golubevas kausa izcīņa. Nākamgad atkal daudz starptautisku sacensību. Federācijas budžets gandrīz nekāds. Labi vismaz, ka dambretistus neaizmirst lieldraugi no Latvijas Dzelzceļa Kargo.
Gatis ĶĪSIS

Zoja GOLUBEVA
Dambretiste
Dzimusi: 1967. gada 30. aprīlī Minskā
Sportā: dambreti spēlē nodarbojas kopš 7 gadu vecuma
Pirmais treneris: Mihails Kacs, Latvijā — Jānis Lelis un Raimonds Vipulis
Izglītība: Minskas sporta akadēmija
Ģimenes stāvoklis: precējusies, ir meita Darja
Panākumi: Pasaules I prāta spēļu čempione, divpadsmitkārtēja pasaules čempione klasiskajā dambretē un vienu reizi ātrspēlē, trīskārtēja PSRS čempione, Latvijas čempione vīriešu konkurencē

Leonīds CILEVIČS
Dambretists
Dzimis: 1995. gada 9. februārī Rīgā
Sportā: dambreti spēlē kopš 7 gadu vecuma
Pirmais treneris: Valentīns Zuks, tagad Zoja Golubeva
Izglītība: Rīgas 40. vidusskolas 9. klase
Panākumi: Eiropas un pasaules kadetu čempions (2010. g.), Eiropas zēnu un jauniešu dažādu vecuma grupu čempionātu laureāts
Klubs: Bolderājas Bērnu un jauniešu sporta centrs
Vaļasprieks: futbols, galda teniss