Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Hokejists bez slidām

Lai gan Latvijas hokeja izlase aizvadīto pasaules čempionātu iesāka tik bēdīgi, ka nupat jau šķita — nākamgad varēsim atslābt, vērojot citu valstu spēkošanos —, tomēr puikas gluži kā vecajos labajos laikos saņēmās un faniem dāvāja dažus patiesus prieka mirkļus. Bet nepilnu mēnesi vēlāk — 9. jūnijā — Norvēģijas pilsētā Stavangerā Latvija ieguva pasaules čempiona titulu hokejā. Kā tas iespējams? Gluži vienkārši — šogad neviens visā pasaulē nespēja pārspēt mūsu galda hokejistu Ati Sīli.

STIMULS ZAUDĒJUMOS

Ar galda hokeju Atis Sīlis sācis nodarboties trīspadsmit gadu vecumā. Iemesls, kāpēc galda hokejs Atim nav parasts laika kavēklis, skaidrojams ar regulāriem zaudējumiem spēlēs pret brāli. „Lai pilnveidotos, devos uz bērnu un jauniešu centru Laimīte Sarkandaugavā. Pakāpeniski trenējos, līdz nopirku savu galda hokeju un biju iekrājis pieredzi, lai apspēlētu savu sīvāko pretinieku — brāli,” azartiski un ar prieku stāsta Atis. Tieši šo ilgi loloto uzvaru Atis uzskata par savas sportista karjeras pirmsākumu.

Atis Sīlis atzīst, ka azarts un nesamierināšanās ar zaudējumiem viņam liek pilnveidoties. „Es sapratu, kā man trūka, tāpēc trenējos un atkal devos uz sacensībām, lai uzvarētu pretiniekus, kuriem zaudēju iepriekš, bet tajā pašā laikā piedzīvoju jaunas sakāves ar spēcīgākiem pretiniekiem.”

„Obligāti ir mājas treniņi,” saka Atis. „Lasītājiem šķitīs, nu kas tie par treniņiem galda hokejā? Atklāšu mazu noslēpumu. Man ir mazas nagu šķērītes, ar kurām es nofiksēju vārtsargu, iespiežot tās starp figūriņu un galdu. Tā var trenēt, piemēram, stūra metienus.”

Pēc individuāliem treniņiem mājās Atis turpina trenēties ar savu galveno sparinga partneri un draugu Edgaru Caicu. „Mēs kopīgi skatāmies un analizējam katru elementu. Ir jāsaprot, ka pret visiem pretiniekiem nav izstrādājama viena, unikālā formula. Tomēr kombinācijas ir jāizstrādā tā, lai gūtu pārliecību, ka cerētais izdosies. Ja spēles laikā rodas izdevība realizēt metienu, tad trenēts spēlētājs atšķirībā no tā, kurš spēlē improvizēti, to izdarīs,” skaidro Atis.

KĀ DOMĀ PIRMAIS

„Ja Rīgas Dinamo tiekas ar spēcīgāku pretinieku, viņi spēlē pēc kādas noteiktas taktikas, savukārt spēle pret vājākiem ir daudz brīvāka. Tas pats notiek arī galda hokejā. Par to, kā un cik ātri pēc iemetiena pretinieks sagrābj kloķus, liecina, kādas kategorijas spēlētājs viņš ir.”

Augstas klases spēlētājiem Atis nekad neuzbrūk uzreiz pēc iemetiena: „Es redzu, kā viņš tur vārtsargu.” No tā var secināt, kāds elements būs jāizspēlē. „Var veidot kombināciju tuvajā vai tālajā stūrī vai padot piespēli izgājiena figūriņai, kas ir viens no svarīgākajiem elementiem.” Lai ieskaitītu vārtus pēc iemetiena, ir jāpaiet vismaz trim sekundēm. „Mana visspilgtākā strīda situācijapiedzīvotaiepriekšējā pasaules čempionātā 2011. gadā Turku. Es izvirzījos vadībā ar rezultātu 2:1, bet mans pretinieks uzreiz pēc iemetiena guva vārtus. Manuprāt, trīs sekunžu noilgums nebija iestājies, savukārt pretinieks tā neuzskatīja. Nolēmām šo problēmu risināt pēc spēles, skatoties kāds būs galarezultāts. Šis punkts izšķīra pretinieka uzvaru vai manu zaudējumu, tāpēc mēs izspēlējām taisnības spēli līdz pirmajiem vārtiem. Es uzvarēju un, kā izrādījās, vēlāk šis punkts man nodrošināja iekļūšanu play off,” atceras Atis.

Pēc vidusskolas Atis Sīlis devies uz Angliju meklēt laimi un atzīst, ka pauze nākusi par labu. „Trīs sezonas mans sparinga biedrs un draugs Edgars Caics spēlēja izteikti pārāk par mani. Bet, atgriežoties pie galda, jutu, ka pārtraukums ļāvis saprast lietas, kuras redz tikai augstas klases spēlētāji. Būt pirmajam vai sestajam ir divas dažādas lietas,” spriež Atis. „Esot piektais sestais, tu esi viens no labākajiem. Tomēr, lai zinātu, kā domā un spēlē pirmais, pašam par tādu jākļūst,” atzīst 2013. gada pasaules čempions galda hokejā.

DŽENTLMEŅU ATTIEKSME

Spēles noteikumos ir rakstīts: „Ja ripu kontrolē viena un tā pati figūriņa, neizdarot piespēles vai metienus, pretinieks brīdinājumu var izteikt, ja ir pagājušas 5 sekundes, kopš figūriņa ieguvusi ripas kontroli.” Pieredzējušais galda hokejists skaidro: „Spēli var apstādināt, aizsedzot vārtus ar roku, paziņojot, ka piecas sekundes ir pagājušas. Tā rīkojas gadījumā, ja spēlētājs neņem vērā mutisku piezīmi.” Tomēr Atis atzīst, ka izteikt šādu aizrādījumu gadās ļoti reti. Izņēmuma gadījums ir izgājiena figūriņa, pie kuras ripa drīkst atrasties ilgāk par piecām sekundēm. „Tas ir nerakstīts likums, jo prasa lielāku spēju koncentrēties, tāpat figūriņu dažkārt ir nepieciešams piespiest, ja tā ir mazliet pacēlusies uz augšu.”

Galda hokejā mačs ilgst piecas minūtes. Pastāv dažādi laika skaitīšanas paņēmieni. Viens no tiem ir skaņas signāls ik pēc minūtes. Trīsdesmit sekundes pirms spēles beigām atskan kādas populāras dziesmas džingls, bet pēdējās piecas sekundes ir absolūts klusums.

Ir daudz un dažādu galda hokeja spēles laukumu, bet tikai zviedru firmas Stiga konstruktoru veidotā play off versija ieguvusi starptautisku profesionāļu atzinību, jo spēles konstrukcija gadu gaitā tika uzlabota, ņemot vērā spēlētāju ieteikumus. Uz Stiga galdiem tiek aizvadīti valstu čempionāti, starptautiski turnīri, kā arī pasaules un Eiropas čempionāti. Tomēr, lai mazinātu pārpratumus vārtu gūšanā, galdos aiz vārtsarga izzāģē bedrīti (oriģinālajos galdos šāda nianse nav iestrādāta), kurā krīt precīzi raidītās ripas.

Pēc noteikumiem vārtus, kas gūti reizē ar spēles beigu signālu, neskaita, tomēr, ja spēlētājam tas ir izdevīgi, viņš var apgalvot, ka signāla nav bijis. Šādā gadījumā izspēlē papildspēli vai dodas pie tiesnešu komisijas. Pieminot tiesnešus, jāpiebilst, ka tie pie galdiem stāv tikai play off spēlēs, jo nodrošināt piecdesmit tiesnešus simt spēlētājiem būtu sarežģīti. „Jāatceras, ka galda hokejs ir džentlmeņu spēle, un mēs paši to tiesājam,” saka Atis Sīlis.

ATIS SĪLIS VS EDGARS CAICS

2013. gada pasaules čempionāts galda hokejā Latvijai nesis spīdošus panākumus. Open kategorijā pirmais — Atis Sīlis, otrais — Edgars Caics. Dāmu konkurencē augstā trešā vieta Baibai Dacei Ozoliņai, bet komandu konkurencē otrā vieta, piekāpjoties Krievijai. Noskatoties komandu apbalvošanas video sižetu, rodas jautājums, kurš īsti vinnēja, jo pāri visam dārd lepns sauciens: „Latvija!” „Krievi vinnēja punktu ziņā, bet emocionāli uzvaru svinējām mēs,” stāsta Sīlis.

Galda hokejā Eiropas un pasaules čempionāti notiek pamīšus, tāpēc jau tagad sākusies kvalifikācija 2014. gada Eiropas čempionātam Kijevā. Lai kvalificētos abiem čempionātiem, jāpiedalās vismaz sešos pasaules tūres posmos Big six ietvaros. 7. un 8. decembrī norisinājās viens no pasaules tūres posmiem — Rīgas Kauss. Kopumā, lai kvalificētos čempionātam, spēlētājam jāpiedalās četros tūres posmos Latvijā un divos ārzemēs. Savukārt komandu veido katras valsts Top 8 spēlētāji, no kuriem spēlē pieci, bet trīs sēž, lai nomainītu. Komandu duelī play off ir divas kārtas.

Sarunas sākumā Atis minēja, ka ar savu sparingpartneri un draugu Edgaru Caicu bieži tiekas Laimītē, lai trenētos un analizētu tehniku. Kā ir spēlēt ar cilvēku, kuru tu pazīsti tik labi un kurš pazīst tevi? Jo tieši Edgars stājās pretim Atim, lai noskaidrotu, kurš būs tiesīgs saukties par pasaules čempionu. „Viens otru esam ļoti labi attīstījuši, tieši tāpēc tikāmies pie viena galda pasaules čempionāta finālā,” paskaidro Atis. Bet uzvaru ar rezultātu 4:1 Sīlis svinēja tādēļ, ka galda hokeju viņš spēlē nopietni, ka izslēdz jebkāda veida emocijas. Ne velti Ata Sīļa turpmākais un galvenais mērķis ir kļūt par pirmo numuru pasaules reitingā. Kurš šobrīd ir pirmais? Tas ir neviens cits, kā Edgars Caics, Ata Sīļa draugs un sparinga biedrs.

 

Atis SĪLIS

Students, galda hokejists

KomandaBJC Laimīte

Dzimis: 1989. gada 25. maijā

Izglītība: nepabeigta augstākā, studē sabiedriskās attiecības un reklāmas menedžmentu RISEBA

Augums, svars: 180 cm, 70 kg

Pirmais treneris: visi Latvijas galda hokeja top spēlētāji: Raivis Sternāts, Didzis Ozoliņš, Egīls Belševics un, protams, Edgars Caics

Lielākie sasniegumi: 3. v. 2007. g. pasaules junioru čempionātā, 3. v. 2008. g. Eiropas čempionātā, 2. v. 2012. g. Eiropas čempionātā, 1. v. 2013. g. pasaules čempionātā, uzvaras vairākos starptautiskos turnīros

Vaļasprieki: volejbols, florbols, galda teniss, maratoni, improvizācijas teātris

Autori: Ralfs Dravnieks