Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvietim ļauj sist francūžus

Pamatvērtība — tā tagad var teikt arī par Latvijas handbola izlases līnijas spēlētāju Ingaru Dudi, kurš kļuvis par pirmo mūsu handbolistu Francijā, pārstāvot pēc spēka otrās līgas klubu Istres.

Iepriekšējās četras sezonas 26 gadus vecais handbolists pavadīja Vācijas 2. bundeslīgā. Pirmajā sezonā, uzsākot leģionāru gaitas, spēlēja SV Anhalt Bernburg, bet pēc tam trīs aizvadīja HG Saarlouis. Handbola pamatus Dudem Murjāņu sporta ģimnāzijā ielika Valdis Rozentāls, palīdzot kļūt par vienu no stabilākajiem Latvijas valstsvienības spēlētājiem.

AIZSARGS NO ZVANA LĪDZ ZVANAM

Savās pirmajās 11 spēlēs Francijas PRO D2 līgā Dude guvis tikai astoņus vārtus. Gandrīz katrā spēlē Latvijas handbolists spēlē no zvana līdz zvanam, taču tikai aizsardzībā… „Treneris neuzticas,” atzīst Latvijas izlases handbolists Ingars Dude. „Ir mači, kad tieku spēlēt uzbrukumā, taču tāpat komanda ļoti maz spēlē ar līniju un pa vārtiem metu maz.”

Vācijā lielāko uzsvaru liek uz uzbrukumu, bet Francijā — uz aizsardzību: „Šeit handbolu spēlē savādāk un vairāk domā par aizsardzību. Arī uz līnijas var to ļoti labi izjust. Ļauj sist (smejas). Vācijā spēlēja ātrāk un tehniskāk, bet Francijā tomēr vairāk izmanto spēka spēli.”

Dude ir viens no retajiem Latvijas handbola profesionāļiem, kurš paralēli spēlēšanai nestrādā. Tas liecina, kaIstres vienība jau nākamajā sezonā grib atgriezties Francijas spēcīgākajā līgā. Kopumā komandā spēlē seši leģionāri — divi čehi, slovēnis, beļģis, argentīnietis un Ingars.

Mūsu handbolistam līgums parakstīts uz šo sezonu, bet jau tagad tiek runāts par tā pagarināšanu: „Kluba vadība ir apmierināta ar manu sniegumu un grib, lai es palieku. Ja komanda iekļūs pirmajā līgā, tad es noteikti šeit palikšu vēl vismaz vienu gadu. Varbūt nedaudz biedē, ka es maz spēlēju uzbrukumā. Fiziski esmu krietni spēcīgāks par savu konkurentu (20 gadus vecs francūzis — R. P.), man ir arī lielāka starptautisko spēļu pieredze. Pirmā līga mani nebaida. Uzbrukumā es noteikti māku spēlēt, un to apliecina arī mans sniegums Latvijas izlasē.”

PARĪZĒ VĒL NAV BIJIS

Ar franču valodas apgūšanu Dudem vēl ir ļoti grūti: „Beidzot saprotu trenera norādes, kad tiek runāts par ierašanās laikiem, kā arī handbola jēdzienus, taču kopumā neiet viegli. No janvāra kopā ar komandas biedriem iesim valodu kursos.”

Dzīvi Francijā uz pavisam mūsu handbolists nevar iztēloties. Izšķirošais lēmums būs jāpieņem pēc aptuveni diviem gadiem, kad dēlam Ralfam paliks četri gadi un drīz būs jāsāk mācības: „Ja būs jāizvēlas starp Latviju un ārzemēm, tad ar sievu Aneti varam iztēloties, ka dēlu sūtām skolā Vācijā. Ar dzīvi Francijā esam apmierināti, taču Vācija mums ir daudz tuvāka.”

Arī Parīzē ģimene vēl nav bijusi, taču iespēju būs daudz. Jau nākamajā aplī kādas piecas spēles būs Francijas galvaspilsētas tuvumā. Solījums sievai Ingaram jātur!

TIEKAMIES RĪGĀ!

Ingars Dude bija viens no Latvijas izlases līderiem gan aizsardzībā, gan uzbrukumā uzvarētājos 2015. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas mačos pret Portugāli un Igauniju. Divās spēlēs mūsu līnijas spēlētājs guva desmit vārtus — par diviem vairāk nekā visas sezonas laikā Francijā. „Arī sava kluba trenerim teicu, ka izlasē nospēlēju rezultatīvi,” atzina handbolists. „Laikam viņi nemāk mani tā izmantot. Turklāt izlasē spēlēt ar līniju noteikti ir daudz vieglāk, jo aizsargi lielu uzmanību pievērš mūsu ārējiem spēlētājiem Aivim Jurdžam un Dainim Krištopānam.”

Spēļu prakse uzbrukumā ir viens no iemesliem, kāpēc pēc ilgāka pārtraukuma Ingaru Dudi redzēsim Latvijas izlases kreklā arī tradicionālajā Rīgas domes kausa izcīņā. Galvaspilsētas turnīrā no 26. līdz 28. decembrim Latvijas izlase sacentīsies ar Lietuvas, Igaunijas un Slovākijas valstsvienībām. Šajos mačos mūsu valstsvienība, lai labāk sagatavotos pēdējiem četriem 2015. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas mačiem, būs praktiski spēcīgākajā sastāvā. Janvāra sākumā latvieši divreiz spēlēs ar Bosniju un Hercegovinu, kā arī aizvadīs atbildes spēles ar Portugāli un Igauniju. Mūsējie ir grupas līderi, un nākamajā kvalifikācijas kārtā iekļūs tikai spēcīgākā komanda.

KLEŠNIKS — OZOLIŅŠ HANDBOLĀ

No Latvijas valstsvienības šajā kvalifikācijas ciklā tiek gaidīta uzvara. Ar labu sniegumu un cīņassparu mūs handbolisti priecēja jau gadiem, taču turnīra tabulā punktu izskatā tas diemžēl neparādījās. Tagad komanda spēlē ar uzvarētāju psiholoģiju, bet vēl viens iemesls izlases labajam sniegumam noteikti ir arī pieredzējušā Evara Klešnika atgriešanās sastāvā. „Varbūt golus Klešniks tik daudz vairs nemet, bet viņa auru var ļoti labi just,” stāsta Dude. „Viņš ir ļoti labi piemērots kapteiņa lomai — māk saliedēt komandu, prot pateikt īstos vārdus. Ar savu pieredzi un uzņēmību Evars, manis pēc, izlasē var spēlēt arī 50 gadu vecumā. Viņam nav jābūt laukumā, bet jāpalīdz ar saviem vārdiem.”

Šajā sezonā 33 gadus vecais Evars Klešniks kopā ar horvātu zvaigzni Ivano Baliču spēlē Vācijas 1. bundeslīgas klubā HSG Wetzlar. Baliču daudzi salīdzina ar futbola zvaigzni Ronaldinju, bet Klešniks var būt handbola izlases Sandis Ozoliņš. Varbūt tieši Evars iegūs 2013. gada Latvijas labākā handbolista balvu?

 

Ingars DUDE

Latvijas izlases handbolists

Dzimis: 1987. gada 1. janvārī

Pozīcija: līnijas spēlētājs

Augums, svars: 193 cm, 97 kg

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija, Latvijas Universitāte (finanšu menedžments)

Pirmais treneris: Valdis Rozentāls (MSĢ)

Spēlējis: Tenax, ASK, SV Anhalt Bernburg (Vācija), HG Saarlouis (Vācija), Istres (Francija)

Latvijas valstsvienībā: 28 spēles

Sasniegumi: četrkārtējs Latvijas čempions, 2. v. pasaules čempionātā militārpersonām

Vaļasprieki: riteņbraukšana, makšķerēšana, volejbols

Ģimene: sieva Anete, dēls Ralfs

 

2015. GADA PASAULES ČEMPIONĀTA KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS

Ceturtdien, 2. janvārī

18.00, Sarajeva, Bosnija un Hercegovina — Latvija

Svētdien, 5. janvārī

15.05, Dobele, Latvija — Bosnija un Hercegovina

Trešdien, 8. janvārī

19.05, Dobele, Latvija — Portugāle

Svētdien, 11. janvārī

16.00, Pilva, Igaunija — Latvija