Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Arī sporta stundās – skolotājas!

Kurš būs devītais Latvijas Gada sporta skolotājs? Pareizāk sakot – skolotāja, jo tikai divas reizes šo titulu izcīnījuši kungi, un arī šoruden pēc IzM rīkotā konkursa otrās kārtas ierindā palika tikai dāmas. Mājīgajā un sportiskajā Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā, kur strādā līdzšinējā titula īpašniece Iveta Daude, sporta stundas vadīšanas prasmē sacentās Evita Auniņa (Liepājas 8. vidusskola), Irēna Sproģe (Gulbenes vidusskola), Aivars Eņģelis (Dursupes pamatskola), Dace Ametere (Rīgas Ziepniekkalna sākumskola), Skaidrīte Baško (J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija) un Sintija Robule-Ciganska (Lādezera pamatskola). Iepazīstinām ar trim finālistēm. Konkursa uzvarētāja tiks paziņota Latvijas Gada balvas sportā apbalvošanas ceremonijā.

EVITA AUNIŅA. AR SKARBUMU NEBRUĢĒSI

 „Cenšos būt draudzīga un saprotoša, jo mūsdienās ceļu pie skolēniem ar skarbumu nenobruģēsi”. Ar šādu moto sporta skolotāja Evita Auniņa ikdienā stājas savu skolēnu priekšā Liepājas 8. vidusskolā.

Skolotāja ar bakalaura grādu sporta zinātnē, profesionālā maģistra grādu vadības zinībās sabiedrības vadībā nemitīgi papildina savas zināšanas arī profesionālās pilnveides kursos. Tajos apgūts karjeras atbalsta metodes riska grupas jauniešiem pedagoģiskajā procesā, iekļaujošās izglītības īstenošanas aktualitātes darbā ar bērniem, kuriem ir uzvedības traucējumi, bērnu ar speciālajām vajadzībām integrācija un iekļaušana izglītības procesā, un daudzas citas tēmas, kas palīdz profesionālāk darboties dažādās ikdienas situācijās. Skolotāja ar 13 gadu stāžu vada ne tikai sporta stundas visu klašu bērniem, bet arī organizē sacensības un turnīrus dažādos sporta veidos, audzina klasi, piedalās pilsētas pasākumos un konkursos.

Evita Auniņa savu pieredzi nodod tālāk, vadot prakses Liepājas Universitātes sporta un deju specialitātes studentiem. Kolēģi ciena Evitu Auniņu, novērtē viņas lieliskās organizatores prasmes, laipnību un atsaucību.Brīvajā laikā Evitai galvenā ir kopā būšana ar ģimeni – pastaigas pa mežu un gar jūru, izbraucieni ar velosipēdu, kopīga svētku svinēšana. Rudeņos patīk sēņot. Vislabāk jūtas mājās kopā ar saviem mīļajiem un pie dabas, svaigā gaisā.

SKAIDRĪTE BAŠKO. VISPIRMS BĒRNS, TAD STANDARTS

Tādiem vārdiem J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas sporta skolotāja, ārstnieciskās vingrošanas un masāžas metodiķe Skaidrīte Baško uzsver individuālas pieejas nozīmi izglītošanas procesā. 16 gadu laikā uzkrāta pamatīga pieredze, ar kuru Baško regulāri iepazīstina Daugavpils skolotājus – kā sporta stundā var izmantot starppriekšmetu saikni, kā arī par bilingviālo pielietojumu stundās.

Kopā ar vidusskolēniem skolotāja strādā pie zinātniski pētniecisko darbu tēmām. Baško daudzus gadus strādā vasaras nometnēs skolā, sporta nometnēs Polijā un poļu valodas pilnveidošanas nometnēs Polijā.

Savai fiziskajai pilnveidošanai Skaidrīte Baško katru dienu kādu stundiņu velta savam vaļaspriekam – nūjošanai, bet reizi nedēļā tiek apmeklēts peldbaseins. Viss brīvais laiks ir saistīts ar sportu, jo arī dēls nodarbojas ar sportu — trenējas futbolā. Par aizraušanos ārpus sporta Skaidrīte saka: Ir liels prieks, kad mājiniekiem varu pagatavot ko garšīgu un noadīt kādu zeķu pāri. Vasarā laukos Preiļu pusē pie mammas patīk makšķerēt zivis”.

SINTIJA ROBULE-CIGANSKA. NEDRĪKST ATPALIKT, LAI NEPAZAUDĒTU

 „Bērni ir tik aktīvi un darboties griboši, ka nedrīkst atpalikt. Nemitīgi jāpilnveidojas, jāmeklē jaunas, interesantas idejas, lai nepazaudētu bērnu interesi, prieku un vēlmi darboties,” atzīst Sintija Robule-Ciganska. Viņa tikai pirms trim gadiem ieguvusi sporta skolotāja un vieglatlētikas vecākā trenera kvalifikāciju, bet jau iemantota cieņa Lādezera pamatskolas audzēkņu un kolēģu acīs.

Skolotājas Sintijas īpašais paņēmiens, kā bērnus rosināt aktivitātēm, ir uzslava.Bērniem ļoti svarīgi ir novērtējums, nevis atzīme 2 vai 10, bet vārdiska uzslava – „Malacis!”, „Tev ļoti labi izdevās!”, „Es redzu, ka tu patiešām centies!” Galvenais ir nekad nenosodīt un neuzsvērt neveiksmi, tikai caur prieku un pozitīvu gaisotni ir iespējams noturēt interesi, rosināt aktivitātēm,” uzskata skolotāja Sintija Robule-Ciganska.

Skolā tiek rīkoti pasākumi, sporta svētki, sadarbojoties ar pašvaldību startēts projektu konkursā „Sporta inventāra iegādei mācību priekšmeta Sports standarta īstenošanai izglītības iestādēs”, kurā gūti panākumi un iespēja nopirkt jaunu, bērniem saistošu inventāru.

Pati lielākā aizraušanās ārpus sportair dēliņa audzināšana. „Ļoti patīk viss par un ap aktīvu atpūtu, bet, ja gribas ko mierīgāku, tad pērļoju, veidoju dažādus dekorus, suvenīrus,” atzīst Gada sporta skolotājs titula pretendente Sintija Robule-Ciganska.