Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ziemā bez smilšu aršanas

Eiropas pludmales volejbola čempionāta bronzas medaļu ieguvēji Mārtiņš Pļaviņš un Jānis Šmēdiņš ir vieni no pretendentiem Latvijas Gada balvai sportā nominācijā Labākā ekipāža vai komanda. Puiši konkurē ar bobslejistiem, kamaniņu braucējiem, airētājiem un modernās pieccīņas meistariem. Šonedēļ gan volejbolistiem pavisam citi notikumi — Šmēdiņš Vācijas kluba SSC Berlin sastāvā turpināja startu Eiropas kausos, bet Pļaviņa pārstāvētā Poliurs/Ozolnieki šīs nedēļas nogalē Jelgavā sacentīsies Latvijas kausa Četru finālā.

Lai arī Latvijas pludmales volejbola panākumi saistās ar Aleksandra Samoilova/Mārtiņa Pļaviņa izcīnīto devīto vietu 2008. gada Pekinas olimpiskajās spēlēs un Ingunas Minusas/Ineses Jursones Eiropas čempionu titulu 2009. gadā Sočos, tomēr pagājušajā vasarā lielākos panākumus guvis pavisam cits virknējums. Pļaviņš/Šmēdiņš šajā gadā ne tikai izcīnīja Eiropas čempionu titulu, bet arī otro un piekto vietu Pasaules kausa posmos. Ne Samoilovam/Ruslanam Sorokinam, ne mūsu dāmu duetam 2010. gada vasarā tik augstu pakāpties neizdevās. Savas simpātijas pludmales volejbolistiem iespējams paust arī Gada balvas sportā līdzjutēju balsojumā, jo 35 pretendentu pulkā iekļauts ne tikai Pļaviņš, bet arī Samoilovs un Minusa.
„Šī man bija pati labākā sezona,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Mārtiņš Pļaviņš. „Kopā ar Jāni Šmēdiņu izcīnījām divas medaļas — bronzu Eiropas čempionātā un sudrabu Pasaules kausa posmā. Vērtējot pēc panākumiem, esam pelnījuši vietu Latvijas Gada balvā. Prieks, ka šosezon nedaudz mainītas nominācijas, lai duetiem un ekipāžām vairs nevajadzētu sacensties ar sporta spēļu komandām. Tas palielina iespējas uzvarēt. Protams, nebūs viegli konkurēt ar olimpiskajiem vicečempioniem brāļiem Šiciem, taču izredzes ir arī pludmales volejbolam.”
Līdzjutēju balsojumā pirms gada Samoilovs kopā ar hokejistu Sandi Ozoliņu un BMX braucēju Māri Štrombergu iekļuva populārāko sportistu trijniekā. Tagad Pļaviņš sīksti konkurē ar Štrombergu un skeletonistu Martinu Dukuru. Balsojuma trijnieks kļūs zināms 21. decembrī, bet divas dienas vēlāk Latvijas Gada sporta balvas pasniegšanas ceremonijā notiks izšķirošais skatītāju balsojums.
„Šāda aptauja ir noderīga, jo var salīdzināt vasaras un ziemas sporta veidu sasniegumus un sportistu popularitāti,” spriež Pļaviņš. „Pirms gadiem trijiem četriem tikai retais zināja par pludmales volejbolu, tagad esam zināma sporta veida pārstāvji. Šajā balsojumā arī Samoilovs cīņā ar Ozoliņu pretendē uz vietu trijniekā!”
„Šī bija lieliska vasara,” intervijā Sportam piekrīt arī Pļaviņa pārinieks Jānis Šmēdiņš, kurš jau otro sezonu pārstāv Vācijas klubu SSC Berlin. „Ar Mārtiņu laukumā izdevies lieliski saprasties, tādēļ arī rezultāti kļuva arvien labāki. Sākumā bija neveiksmes, bet pēc tam augstas vietas Pasaules kausa posmos un Eiropas bronza.”

Katram savs gadalaiks
Lai arī pasaules labākajiem pludmales volejbolistiem ziemā nenākas spēlēt klasisko volejbolu, jo viņi ir maksimāli nodrošināti un apmaksāti visa gada garumā, tomēr Latvijas sportisti vēl vismaz tuvākajā nākotnē būs izņēmums. Šoziem vienīgi Aleksandrs Samoilovs nespēlē klasisko volejbolu, vairākus mēnešus trenējoties Ēģiptē, bet Šmēdiņš un Sorokins pelna naudu attiecīgi Vācijā un Francijā, Pļaviņš pārstāv pašreiz spēcīgāko pašmāju klubu Poliurs/Ozolnieki.
„Gan pludmales volejbolā, gan klasiskajā volejbolā ir savi plusi un mīnusi, tādēļ vasarā spēlēju vienu, bet ziemā otru,” izvērtē Šmēdiņš. „Pludmales volejbolā ir vairāk iespēju izlauzties līdz pasaules elitei, startēt pašos nozīmīgākajos turnīros. Klasiskajā volejbolā klubu vai izlašu turnīros diez vai radīsies šāda iespēja. Tomēr vismaz pagaidām ar pludmales volejbolu nevar nodrošināt iztiku visam gadam, tādēļ ziemā jāmeklē papildu peļņas avoti. Latvijas komandas skārusi finansiālā krīze, tāpēc jau otro sezonu esmu izvēlējies Vācijas klubu.”
Pļaviņš iepriekš karjeru saistīja ar Rīgas klubu Lāse-R/Rīga, bija tās libero, bet šoruden Mārtiņš kļuva par Ozolnieku kluba volejbolistu.
„Tā kā Lāse nepiedāvāja sadarbību, tad atlika pavisam vienkārša izvēle — Ozolnieki vai Jelgavā,” kluba maiņu skaidro Pļaviņš. „Izšķirošs bija Ozolnieku piedāvājums spēlēt nevis libero, bet gan uzbrucēja pozīcijā. Tas pavēra iespēju daudzpusīgākai darbībai — gan uzbrukt, gan servēt, kas man kā libero bija iepriekš liegts. Iepriekš visu ziemu aizvadīju bez lēcieniem. Tagad izbaudu pavisam citas emocijas, spēle kļūst interesantāka. Jau iepriekš man bija lieliskas spēles, kurās guvu pa padsmit punktiem, bet svētdien mačā pret Schenker līgas līderi Tallinas Selver nācās zaudēt, reālāk paskatoties uz saviem panākumiem. Iespējams, pirms pāris gadiem man nebūtu iespējas sevi apliecināt uzbrukumā, jo sportiskais līmenis Latvijā un Igaunijā klubiem bija daudz augstāks.”
Ja Šmēdiņš vācu klubā treniņos darbojas profesionālā režīmā, izbaudot tikai dažas brīvdienas mēneša laikā, tad Pļaviņam nākas pašam izstrādāt savu treniņu grafiku.
„Septembra vidū beidzās pludmales volejbola sezona, bet no oktobra trenējos, nākamajai pludmales volejbola vasarai. Ozolnieku klubā mums ir treniņi trīs vakarus nedēļā, bet papildus tiem divreiz nedēļā dodos uz trenažieru zāli, kā arī veicu vieglatlētikai raksturīgākas nodarbības. Slodzi samazinu tikai izņēmuma gadījumos. Ja šīs nedēļas beigās būs Latvijas kausa fināli, tad nedaudz ierobežoju sevi treniņos, lai nebūtu noguris un nepieviltu komandu,” atklāj Mārtiņš. „Lai arī Latvijā funkcionē slēgtā pludmales volejbola halle Brazīlija, taču uz to nedodamies, jo ar treneri Aigaru Birzuli esam vienojušies — nepieciešama atpūta no smiltīm. Lai izturētu visu vasaru un būtu izsalkums, tad smiltis uz vairākiem mēnešiem izņemtas no darba kārtības. Skaidrs, ka tik un tā vasaras sākumā zaudēsim citiem pāriem, kuri visu gadu darbojas siltajās zemēs, taču sezonas turpinājumā noteikti to varēsim kompensēt!”

Cīņā par trofejām
Šmēdiņa un Viktora Koržeņeviča pārstāvētais Vācijas klubs SSC Berlin sekmīgi startē CEV kausa izcīņā. 8. un 15. decembrī astotdaļfinālā spēlēs pret Polijas klubu Asseco Resovia.
„Polijas klubs ir spēcīgs, tā sastāvā ir daudz meistarīgu volejbolistu,” pāris dienas pirms mača Polijā uzsver Šmēdiņš. „Tas noteikti nebūs kārtējais Vācijas bundeslīgas mačs, bet gan daudz nopietnāks pārbaudījums. Tomēr cīnīsimies par uzvaru, jo atbildes spēle taču notiks Berlīnē. Ja par CEV kausu mums nav izvirzīts konkrēts mērķis, tad Vācijas mērogā mums šosezon noteikti jāizcīna viens tituls — Vācijas kauss vai Vācijas čempionu zelts.”
Lai arī pirmo sezonu Berlīnes klubā spēlē vēl viens Latvijas volejbolists Viktors Koržeņevičs, lielus nedarbus abiem mūsu sportistiem nav izdevies sastrādāt.
„Treniņu un spēļu grafiks ir tik saspringts, ka mēnesī ir labi ja divas brīvdienas,” stāsta Jānis. „Ja pēkšņi ir kāds brīvs vakars, tad visu pārmāc vēlme pēc dīvāna un televizora.”
Šmēdiņam un Koržeņevičam cīņas par trofejām vēl tikai priekšā, bet Pļaviņa pārstāvētais Poliurs/Ozolnieki jau 11. un 12. decembrī Jelgavā cīnīsies Latvijas kausa Četru finālā. Pusfinālos tikšos ar Ožiem un Jelgavas Biolars, kā arī Lāsi-R/Rīgu un DU.
„Daudzi spriež, ka pašreiz divas spēcīgākās komandas tiksies jau pusfinālā, jo daugavpiliešiem šī sezona pagaidām nav izdevusies, bet rīdzinieku sastāvā ievērojamus robus nodarījušas spēlētāju traumas,” prognozē Pļaviņš. „Protams, kausa izcīņai ir sava specifika, jo viss tiek izšķirts pāris spēlēs. Tādēļ atteikšos prognozēt Ozolnieku un Jelgavas klubu pusfināla cīņas iespējamo iznākumu. Nelielas priekšrocības gan būs Biolaram, jo tā taču ir viņu mājas zāle. Tādos plašumos ir grūti pierast spēlēt, it īpaši cēlājam. Poliurs/Ozolnieki vēl nav spēlējuši Zemgales Olimpiskajā centrā.”

Pavasarī bez stresa
Pirms pāris gadiem Mārtiņam Pļaviņam nācās izvēlēties starp pludmales volejbolu un klasisko volejbolu, jo viņš bija nepieciešams Lāsei-R cīņā par medaļām, taču tajā pašā laikā vajadzēja jau iekļauties pludmales volejbola sagatavošanās programmā. Nākampavasar šādu problēmu nebūs.
„Kaut kad maijā tiks pielikts punkts Vācijas čempionātam, tad mirklis atelpai, un jau pludmales volejbols,” sporta veidu maiņas laiku saplānojis Šmēdiņš.
„Jānim noteikti sezona būs ilgāka nekā Schenker līgas un Latvijas čempionāta fināli,” piebilst Mārtiņš. „Individuāli strādāšu tikai sportiskās formas uzlabošanas jomā, bet gatavošanos tieši pludmalē uzsāksim kopā pēc vienas programmas. Skaidrs, ka uz Pasaules kausa pirmajiem posmiem Āzijā nebrauksim, bet gan trenēsimies. Viens no sezonas akcentiem būs ap Jāņiem Romā notiekošais pasaules čempionāts.”
Līdz ar 2011. gada vasaras sezonas sākumu sāksies ranga punktu krāšana 2012. gada Londonas olimpiskajām spēlēm.
„Pašlaik rangā esam pietiekami augstu, lai nākamās vasaras Pasaules kausu sezonu uzsāktu kā pamatturnīra duets,” uzsver Mārtiņš. „Mūsu pirmais mērķis ir saglabāt vietu pamatturnīros. Tas noteikti nebūs viegli, jo pagājušajā vasarā arī Samoilovs/Sorokins uz vienu brīdi bija spiesti atgriezties kvalifikācijas dalībnieku pulkā. Esam parēķinājuši, ka vietas saglabāšanai pamatturnīros pietiek ar izcīnīto dalīto devīto vietu vairums turnīros. Uz medaļām Pasaules kausa posmos būs grūti pretendēt, taču vēl dažas vietas augstāk varam kādā turnīrā pakāpties. Skaidrs, ka pasaules bīčvolejbolā mūsu duets ir pamanīts, tādēļ vairs nevaram cerēt uz to, ka tiksim nenovērtēti. 2012. gada vasarā mērķi jau būs augstāki — iekļūt Pasaules ranga Top 16, lai garantēti saņemtu ceļazīmi uz Londonu.”
Papildus rangam vēl būs iespējas saņemt ceļazīmes par izcīnītajām vietām kontinentu turnīros, taču visdrošāk tomēr būt 16 labāko pāru pulkā. Pēc 2010. gada sezonas beigām Pļaviņš/Šmēdiņš ieņēma 18. vietu pasaules rangā, taču, ņemot vērā faktu, ka katru valsti olimpiskajās spēlēs nedrīkst pārstāvēt vairāk par diviem duetiem, uz brazīliešu un amerikāņu pārprodukcijas rēķina latvieši pakāptos uz 14. pozīciju.
Renārs BUIVIDS

Mārtiņš PĻAVIŅŠ
Poliura/Ozolnieku volejbolists
Dzimis: 1985. gada 8. maijā Rīgā
Augums, svars: 190 cm, 87 kg
Panākumi: 2010. gada Eiropas čempionāta bronzas medaļa pārī ar Jāni Šmēdiņu; 2008. gada Pekinas olimpisko spēļu 9. vieta pārī ar Aleksandru Samoilovu; 2010. gada Pasaules kausa posma Francijā sudraba medaļa pārī ar Jāni Šmēdiņu

Jānis ŠMĒDIŅŠ
Vācijas SSC Berlin volejbolists
Dzimis: 1987. gada 31. jūlijā Kuldīgā
Augums, svars: 191 cm, 91 kg
Panākumi: 2010. gada Eiropas čempionāta bronzas medaļa pārī ar Mārtiņu Pļaviņu; 2010. gada Pasaules kausa posma Francijā sudraba medaļa pārī ar Mārtiņu Pļaviņu; 2004. gada pasaules U-18 čempionāta bronzas medaļa pārī ar Ingaru Ivanovu

Latvijas labākie pludmales volejbolisti ziemā
(atbilstoši Latvijas kopējam rangam)
1. Jānis Šmēdiņš SCC (Vācija)
1. Mārtiņš Pļaviņš Poliurs/Ozolnieki
3. Ruslans Sorokins Spacers TVB (Francija)
3. Aleksandrs Samoilovs bez kluba
5. Artis Caics Lāse-R/Rīga
5. Toms Šmēdiņš Etta (Somija)
7. Armands Āboliņš MSĢ/Sēja
7. Haralds Regža MSĢ/Sēja
9. Ģirts Glāzers AVK
10. Kaspars Salmiņš VK Ropaži
10. Raimonds Vilmanis Poliurs/Ozolnieki

FIVB Pasaules rangs
(pēc 2010. gada sezonas)
Rodžerss/Dalhauzers (ASV) 12, 6960
Elisons/Emanuels (Brazīlija) 11, 5100
Erera/Gavira (Spānija) 14, 4420
Vu/Ksu (Ķīna) 13, 4120
Brinks/Rekermanis (Vācija) 9, 4040
Marsio/Rikardu (Brazīlija) 8, 3780
Klemperers/Korengs (Vācija) 10, 3740
Bendžamins/Bruno (Brazīlija) 13, 3640
Fižaleks/Prudels (Polija) 12, 3600
Hārlijs/Pedro (Brazīlija) 10, 3580
18. Pļaviņš/J. Šmēdiņš (Latvija) 13, 2386
20. Samoilovs/Sorokins (Latvija) 12, 2140
66. Caics/T. Šmēdiņš (Latvija) 5, 242