Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mārupes volejbolistes. Iespēja

Par Latvijas volejbola sieviešu klubu šosezon vienīgās izspēlētās trofejas — Latvijas kausa — īpašniecēm kļuvušas trenera Jorena Janišona vadītās Mārupes SC pārstāves. Ceļā pēc titula Mārupes SC, kas vēl pagājušajā sezonā nebija Nacionālās līgas vadošo komandu pulkā, apspēlēja Gulbenes, Babītes un Jelgavas volejbolistes, pelnīti tiekot pie triumfa mirkļa Daugavas sporta nama daudzo skatītāju priekšā, kā arī nostājoties blakus Jēkabpils lūšiem — Latvijas kausa ieguvējiem vīriešu konkurencē.

Latvijas kausa izcīņa volejbolā sievietēm notika trešo reizi. Pirmo divu trofeju ieguvēja SK Babīte tika līdz pusfinālam, kura divu spēļu summā zaudēja tieši Mārupes SC. Finālā mārupietes piecos setos uzveica arī vienīgo šajā turnīrā startējušo Baltijas līgas komandu — Jelgava/LLU.

“Noteikti nevaru apgalvot, ka mūsu mērķis nebija Latvijas kausa izcīnīšana,”sarunā ar žurnālu Sports uzsver Mārupes SC treneris Jorens Janišons. “Iespējams, nedaudz palīdzēja arī veiksme, jo izloze lēma, ka vismaz pirmajā kārtā mums pretī stājās nomināli vājākā komanda VK Gulbene, kuru divreiz pārspējām. Pusfinālā tikāmies ar divkārtējo un tobrīd aktuālo kausa īpašnieci SK Babīte. Sāncensēm bija problēmas ar sporta zāles pieejamību, nākoties iztikt bez treniņiem. Šo priekšrocību arī sekmīgi izmantojām. Uzvara pirmajā spēlē četros setos deva papildu pārliecību mūsu meitenēm, ka varam sasniegt arī kaut ko vairāk. Mārupes SC bija pārāka arī atbildes mačā, iekļūstot finālā. Izšķirošajā spēlē ļoti daudz noteica psiholoģiskā sagatavotība un noturība, jo skatītāju Daugavas sporta namā ar katru setu kļuva arvien vairāk, vēl vairāk palielinot satraukumu. Prieks, ka tieši mūsu komanda stabilāk aizvadīja piekto setu un uzvarēja!”

AR TRĪS LĪDERU KODOLU

— Kādas volejbolistes jāsapulcē komandā, lai izcīnītu Latvijas kausu?

— Komandas sastāvā ir vairākas ļoti talantīgas spēlētājas, kurām pieliekam klāt citas volejbolistes un iegūstam labu rezultātu. Monta Urbāne ir Latvijas izlases pamatsastāva spēlētāja, kas iepriekš spēlēja Spānijā. Marta Ozoliņa ir profesionāla pludmales volejboliste, kuras prasmes gan smiltīs, gan sporta zālē ir ļoti augstas. To apliecina arī finālspēlē gūtie 27 punkti. Mārupes SC sastāvu papildināja treneres Ingunas Minusas vadībā RSU/MVS iepriekš Baltijas līgā spēlējusī Agija Sidorova, kura pārstāvējusi arī Latvijas valstsvienību. Katrai volejbolistei ir sava loma komandā, jo līderes jau vienas pašas nevar spēlēt. Izdevies izveidot labi strādājošu mehānismu.

— Cik daudz ir vietējās volejbolistes?

— Lai gan Mārupes komanda ne pirmo sezonu pārstāvēta Latvijas sieviešu volejbolā, taču vietējo spēlētāju pārstāvniecība nav liela, jo piramīdai trūkst pilnvērtīgas apakšējās daļas — jauniešu treniņgrupu. Pašreiz notiek darbs U-12, U-13 vecumu grupās. Protams, komandā spēlē arī Mārupes novada iedzīvotājas, bet līderes tiek pieaicinātas klāt. Līdzīga situācija bija arī 2016. gada, kad Mārupes vienība trenera Aigara Birzuļa vadībā kļuva par Nacionālās līgas čempioni. Toreiz sastāvā bija pat divas bīčvolejbolistes — Marta Ozoliņa un Alise Lece.

— Ar ko piesaista spēlētājas Mārupes SC?

— Iepriekš ļoti svarīgs faktors bija iespēja trenēties pie Aigara Birzuļa, kurš, manuprāt, ir viens no labākajiem treneriem Latvijas volejbolā. Meitenēm ļoti svarīga ir arī draudzeņu būšana, jo viena spēlētāja uzaicina citu, šādi papildinoties komandas sastāvam. Tā pamazām izveidojas kolektīvs.

SAVS ROKRAKSTS KAUSA IEGŪŠANAI

— Ar ko jūsu komanda atšķiras no citām?

— Komandu pārņēmu pagājušās sezonas vidū, kad iepriekšējais treneris Edgars Točs nolēma profesionāli pievērsties pludmales volejbolam. Līdz ar to šī ir mana pirmā sezona, kad pats veidoju sastāvu. Ņemot vērā, ka komandā palika tikai apmēram puse no spēlētājām, uzdevums izveidot saliedētu un draudzīgu kolektīvu nemaz nebija tik viegls. Par galveno īpašību noteicu vēlmi regulāri trenēties. Mūsu režīms ir trīs treniņi nedēļā. Pusgada laikā jau izdevies izveidot savu spēles rokrakstu. Tam vislabākais apliecinājums ir izcīnītais Latvijas kauss.

Pagājušajā sezonā Marta Ozoliņa spēlēja Somijā, bet tad man ienāca informācija, ka viņa iecerējusi atgriezties. Līdz ar to izteicu piedāvājumu pievienoties Mārupes SC. Marta piekrita šai idejai. Agiju Sidorovu pazinu jau iepriekš, tādēļ atlika tikai uzrunāt. Savukārt Monta Urbāne jau bija mūsu komandām. Tā arī izveidojās vienības līderu trio, kas nosaka mūsu spēli. Biju rēķinājies arī ar māsām Elīnu un Līgu Strautniecēm, taču viņas pārgāja uz SK Babīte. Volejbolistu skaits, kuras var spēlēt šādā līmenī, Latvijā ir ierobežots, tādēļ arī katra no sāncenšu komandām turpina strādāt pie sastāva komplektācijas.

— Ja komandā ir pludmales volejboliste, kura regulāri startē starptautiskajās sacensībās, tad loģisks ir jautājums — vai izšķirošajos mačos nepaliksiet bez Ozoliņas?

— Pareizs jautājums! Šogad Ozoliņa ar mums vairs netrenējas, jo sācies darbs smiltīs, taču lieli cietēji no tā mēs nebūsim. Martai pašreiz nav galīgas skaidrības ne par pārinieci, ne par finansējumu šim duetam. Līdz ar to viņai pirmais turnīrs plānots tikai aprīlī. Protams, ceram uz Ozoliņas palīdzību arī izslēgšanas turnīra mačos.

— Mārupes SC nosaukums atrodams gan Latvijas čempionāta, gan Nacionālās līgas turnīra tabulās. Par ko notiek galvenā cīņa?

— Latvijas čempionātā piedalās visas mūsu valsts komandas gan no Baltijas līgas, gan no Nacionālās līgas, ņemot līdzi savstarpējo spēļu rezultātus no šiem turnīriem. Līdz ar to papildus nākas aizvadīt tikai mačus starp klubiem no Baltijas un Nacionālās līgas. Mārupes SC komanda startē Latvijas čempionātā un Nacionālajā līgā. Abos šajos turnīros būs arī izslēgšanas turnīra spēles un katram savs čempions.

Mūsu vienības pirmais mērķis ir cīņa par maksimāli augstu vietu un kādu no medaļu komplektiem Nacionālajā līgā, kur pašreiz ieņemam otro vietu, bet Latvijas čempionāta play-off jau pēc tam. Protams, tur būs grūti konkurēt ar trijiem Latvijas klubiem, kuri šosezon startē Baltijā.

— Vēl turpinās regulārās sezonas spēles, pēc tam arī izslēgšanas turnīri. Kādu vietu Latvijas rangā atvēlat savam klubam?

— Izcīnīto Latvijas kausu ieguvēju titulu mums neviens vairs nevar atņemt, tādēļ pagaidām esam sezonas vienīgās izspēlētās trofejas īpašnieki. Izvērtējot subjektīvi, esam Latvijas labāko sešniekā. Ļoti pārliecinoši vadošo lomu ieguvusi Rīgas Volejbola skola, tad seko pārējās divas Baltijas līgas komandas — no Daugavpils un Jelgavas. Lai gan Latvijas čempionāta tabulā augstāk par mums ir arī SK Babīte un MSĢ/Zeltaleja, ar šīm vienībām spēku samēri ir ļoti līdzīgi, savstarpējos mačos gūstam gan uzvaras, gan piedzīvojam zaudējumus.

Latvijas sieviešu klubu volejbols pašreiz ir amatieru sports. Algas netiek maksātas, un viss notiek ar entuziasmu un volejbola mīlestību. Līdz ar to nav tik viegli panākt, lai trīs reizes nedēļā tiek apmeklēti treniņi, kā arī netiktu izlaistas spēles.

MĀRUPES SPORTA CENTRA PASPĀRNĒ

— Gadu mijā notiek daudzu novadu sporta laureātu apbalvošanas ceremonijas, parasti tajās iekļaujot arī labākās sporta spēļu komandas nomināciju. Kādas ir sieviešu volejbola pozīcijas Mārupes novadā?

— Mārupes Sporta laureātā pagājušā gada rudenī tika apbalvotas komandas par iepriekšējās sezonas sasniegumiem, tādēļ mūsu volejbolistes ar piekto vietu Nacionālajā līgā un čempionu titulu Entuziastu līgā tika nominētas labākās sporta spēļu vienības titulam, taču piekāpās Mārupes jaunajiem basketbolistiem. Uz nākamo novada Sporta laureātu mēs varētu būt favorīti.

Finansiālo atbalstu saņemam no Mārupes novada domes, bet juridiski esam Mārupes sporta centra paspārnē, tās vadītājai Silvijai Bartuševičai kļūstot par mūsu komandas mīlošo mammu. Saņemam visu nepieciešamo treniņiem un dalībai sacensībās, ieskaitot dalības maksu un transportu. Atbildam ar sasniegumiem, un kā Latvijas kausa ieguvēji esam pārliecināti par sadarbības turpināšanu. Protams, basketbols un futbols, kuram ir ne tikai pieaugušo komanda, bet arī jaunatnes sistēma, saņem lielākus līdzekļus, taču tas ir tikai loģiski.

SĀKUMS BASKETBOLĀ, TURPINĀJUMS VOLEJBOLĀ

— Ja interneta meklēšanas servisā Google ievada vārdus Jorens Janišons, tad jau otrajā rindiņā izlec informācija par tavām basketbolista gaitām Latvijas Jaunatnes basketbola līgā, pārstāvot komandu Iecava/Vecumnieki/Bauska.

— Līdz 9. klasei dzīvoju Misā, kur bija labas iespējas trenēties basketbolā. Ja jau visi skolas biedri mētāja bumbu grozā, tad arī es vispirms kļuvu par basketbolistu. Pēc tam ar ģimeni pārvācāmies uz Vecumniekiem, kur bija daudz stiprākas volejbola tradīcijas, un atsaucos vietējā trenera Jāņa Plūmes aicinājumu sākt trenēties šajā sporta veidā. Pirmajos divos, trijos gados Nacionālās līgas spēlēs gan vairāk sēdēju uz rezervistu soliņa, bet motivācija turpināt treniņus volejbolā nezuda.

Pēc vidusskolas beigšanas iestājos LSPA, apgūstot sporta menedžmenta un volejbola trenera zināšanas. Kļuvu arī par LSPA volejbola komandas spēlētāju, startējot trenera Vladimira Lapiņa vadībā Nacionālajā līgā. Treneris ļoti daudz man iemācīja volejbolā, šim sporta veidam kļūstot par nešaubīgi svarīgāko manā dzīvē. Studiju otrajā kursā sāku trenēt jauniešus, bet tad jau nāca Mārupes SC piedāvājums.

Te nu es esmu — viss volejbolā! Ne tikai treneris un spēlētājs, bet arī tiesnesis. Skaidrs, ka sporta zālē nereti pavadu vairāk laikā nekā mājās. 23 gadu vecumā vēl joprojām ļoti vēlos spēlēt, jūtos spēcīgs un gatavs sevi apliecināt arī laukumā. Sirds sāp, taču tieši par trenera darbu saņemu samaksu, tādēļ arī prioritātes arvien vairāk pārņem trenera pienākumi.

 

LATVIJAS KAUSA FINĀLI SIEVIETĒM

(Gads, fināla komandas, rezultāts)

2018. Mārupes SC — VK Jelgava 3:2 (26:24, 16:25, 17:25, 25:21, 15:7)

2017. SK Babīte — MSĢ/Zeltaleja 3:1 (25:20, 20:25, 27:25, 28:26)

2016. SK Babīte — RSU/MVS 3:0 (27:25, 25:7, 25:18)

LATVIJAS ČEMPIONĀTS

RVS 14 – 13 — 1 – 40:14 – 37

VK miLATss 14 – 11 — 3 – 37:15 – 32

VK Jelgava 14 – 10 — 4 – 32:22 – 28

SK Babīte 14 – 8 — 6 – 32:23 – 25

MSĢ/Zeltaleja 13 – 7 — 6 – 28:25 – 22

Mārupes SC 13 – 5 — 8 – 22:27 – 16

RSU/MVS 13 – 5 — 8 – 20:28 – 15

LU – 12 – 4 — 8 – 18:27 – 13

LLU – 13 – 3 — 10 – 14:34 – 9

VK Gulbene 14 – 1 — 13 – 11:39 – 4

Nacionālā līga

SK Babīte 12 – 9 — 3 – 30:13 – 28

Mārupes SC 12 – 8 — 4 – 26:17 – 23

LU 12 – 8 — 4 – 26:19 – 23

RSU/MVS 12 – 7 — 5 – 25:23 – 18

MSĢ/Zeltaleja 11 – 4 — 7 – 21:25 – 14

LLU SC 11 – 4 — 7 – 16:26 – 12

VK Gulbene 12 – 1 — 11 – 12:33 – 5

Renārs Buivids
Renārs Buivids