Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Buivids no izsalkušo vilku komandas

Latvijas vīriešu volejbola izlase jaunā galvenā trenera igauņa Āvo Kēla vadībā šo vasaru iesākusi ar sekmīgu startu Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) Sudraba līgā. Taču tā bija tikai sagatavošanās galvenajam izaicinājumam — cīņai par vietu 2019. gada Eiropas čempionāta 24 finālistu pulkā. Ja jau Latvijas volejbolisti nodēvēti par vilkiem, tad var droši apgalvot, ka pašreiz viņi ir pēc lieliem panākumiem izsalkuši vilki. Viņu pulkā sevi nopietni pieteicis arī siguldietis Edvarts Buivids.

Latvijas volejbola pārstāvji atgriešanos Arēnā Rīga iecerējuši padarīt par īstiem sporta veida svētkiem, kuru saldais ēdiens būs Latvijas un Igaunijas valstsvienību cīņa 2019. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā. Latvija pirmo spēli aizvadīs 15. augustā Izraēlā, bet 19. augustā volejbola un mūsu valsts sporta līdzjutēju ceļi vedīs uz Arēnu Rīga. B apakšgrupā divu apļu turnīra uzvarētājs uzreiz saņems ceļazīmi uz finālturnīru, bet labas izredzes saglabās arī otrās pozīcijas ieguvēji. To rezultāti tiks salīdzināti ar citu apakšgrupu attiecīgās vietas īpašniekiem, pieciem no astoņiem saņemot vietas finālturnīrā, kas nākamā gada septembrī notiks uzreiz četrās valstīs — Beļģijā, Slovēnijā, Francijā un Nīderlandē.

TREŠAIS SOLIS

Edvarts Buivids debiju valsts izlasē oficiālajos turnīros piedzīvoja 2017. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas sacensībās, kad 2016. gada septembrī Latvija grupu turnīrā izcīnīja piecas uzvaras sešos mačos, bet oktobrī pārspēlēs par ceļazīmi uz finālu ar 2:3 un 0:3 zaudēja Igaunijai. Toreiz mūsu ziemeļu kaimiņi finālturnīrā ieguva 13. vietu, bet Latvija tika klasificēta 19. pozīcijā.

“Tā bija mana debija Latvijas izlasē, tobrīd vēl trenera Raimonda Vildes vadībā, kad vadošais diagonāles spēlētājs bija Hermans Egleskalns, bet es tikai viņa aizvietotājs. Atmiņā palikušas pozitīvas emocijas, jo tikām līdz pārspēlēm ar Igauniju par ceļazīmi uz Eiropas čempionātu,” sarunā ar žurnālu Sports stāsta Edvarts Buivids. “Grupu turnīrā bija tik saspringts spēļu grafiks, kad ar pāris dienu starplaiku tika aizvadīts pirmais un otrais aplis pa trijām spēlēm. Pamatsastāva spēlētājiem bija sakrājies nogurums, rezervisti rāvās cīņā, tādēļ arī man bija iespēja tikt pie spēles laika gan vēl grupu turnīrā, gan arī Igaunijā.”

2017. gada maijā Latvijas izlase ar Buividu sastāvā piedalījās 2018. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā, piedzīvojot zaudējumus spēlēs ar Slovēniju, Beļģiju, Portugāli un Izraēlu, bet uzvarot Gruziju.

“Tas bija laiks, kad vairumam spēlētāju bija tikko beigusies sezona dažādās valstīs,” atceras volejbolists. “Sagatavošanās laiks mēneša garumā paskrēja ļoti ātri, pārbaudes spēlēs pat radās iespaids, ka esam gatavi kvalifikācijas turnīram. Oficiālajās spēlēs klājās daudz grūtāk, gaidīto sniegumu tā arī neparādījām. Skaidrs, ka tas cikls neizdevās kopumā.”

Šāgada maijā Sudraba līgā nu jau jaunā galvenā trenera Āvo Kēla vadībā Buivids sāka ļoti pārliecinoši, pirmajās divās spēlēs pret Austriju un Maķedoniju kļūstot par valstsvienības rezultatīvāko spēlētāju.

“Sezonas laikā tik daudz netiku pie spēlēšanas, nebija sakrājies nogurums, un izdevās attaisnot trenera Āvo Kēla uzticību arī laukumā,” atzīst Edvarts Buivids. “Pašam bija ļoti liela vēlme spēlēt, turklāt vēl Latvijas izlases sastāvā. Vairs nevaru sevi uzskatīt par jauniņo spēlētāju, ir īstais laiks kļūt par pilnvērtīgu valstsvienības dalībnieku. Pats jūtos labi, ar prieku izbaudu šo laiku izlases rindās, ne tikai laukumā spēlēs, bet arī treniņos un izbraukumos. Pagaidām viss izdevies, kā iecerēts!”

IZSALKUŠIE MEDĪ UZVARAS

Pēc Latvijas izlases tēla veidotāju ieceres esat kļuvuši par vilkiem. Pašreiz vēl noteikti esat izsalkušie vilki?

— Varētu piekrist, ka esam kā izsalkuši vilki, kas alkst pēc pozitīvām emocijām, kuras sniedz labas spēles un uzvaras. Ja komandu vada jauns treneris, tad vienmēr ir papildu motivācija sevi apliecināt no labākās puses, iegūt varbūt lielāku lomu izlases darbībā. Šis ir īstais brīdis, kad varam ne tikai paši sev, bet arī volejbola sabiedrībai un līdzjutējiem parādīt, ka ar mūsu sporta veidu viss ir kārtībā, esam gatavi sportiskajiem sasniegumiem. Tāpēc var droši teikt, ka ieguldām ne tikai darbu, bet arī emocijas, lai sasniegtu maksimumu — izcīnītu ceļazīmi uz Eiropas čempionāta finālturnīru.

— Cik vērtīgas ir spēles pret tādu izlasi kā Kosova, kurai abās cīņās pret Latviju pat ne reizi nav izdevies sasniegt desmit punktu robežu setā?

— Lai spertu soli uz priekšu, mums bija nepieciešama dalība Sudraba līgā, jo tāda ir mūsu vieta atbilstoši valsts rangam. Iespējams, ka ne visu spēļu rezultāti ataino reālo spēku samēru, bet šīs mums bija ļoti noderīgas spēles. Iespējams, ka tikai Kosova nedaudz krita ārā no šīs grupas. Varējām pārliecināties, ka ir ļoti grūti koncentrēties maksimālam sniegumam situācijā, kad sāncenši vairāk cenšas pieskaņoties mūsu spēlei, neizdara ierasto spiedienu meistarībā līdzīgu komandu cīņā. Gan Maķedonija un Austrija, gan Sudraba līgas finālturnīrā iekļuvušās komandas noteikti augustā pretendēs uz vietām Eiropas čempionāta 24 dalībnieču pulkā.

VISS CITĀDĀK

— 2016./17. gada sezonā Āvo Kēla vadībā spēlēji Pērnavas klubā, kāds iespaids par viņa darbību valstsvienībā?

— Skaidrs, ka Āvo Kēlam ir savs skatījums gan uz treniņu procesu, gan uz notiekošo spēlēs. Pārmaiņas vienmēr ir interesantas, jo nav rutīnas, kad visu notiekošo var iepriekš prognozēt. Treneru korpusā ir arī cits fizioterapeits, fiziskās sagatavotības treneris. Katra atšķirīgā nianse sniedz papildu ieinteresētību, svaigākās emocijas. Arī trenera komunikācija ar spēlētājiem ir citādāka. Izveidojies lielisks kolektīvs, ar kuru doties cīņā!

Skaidrs, ka treneris mani atceras no sezonas Pērnavas klubā, iespējams, nedaudz labāk pārzina manas iespējas, taču ne jau tas izšķir lomu sadalījumu Latvijas izlasē. Iespējams, tieši pretēji — es šādā situācijā vēl vairāk strādāju treniņos, lai nesabojātu iespaidu par sevi.

— Laikapstākļi aicina pievērsties pludmales volejbolam, bet jums joprojām darbs sporta zālē.

— Vasara ir tieši kā radīta treniņiem, kuros pavadītais laiks palīdzēs ne tikai spēlēs tuvākajos mēnešos, bet arī jaunajā sezonā. Ņemot vērā spēļu grafiku, treniņos netiek veikti fiziskās sagatavotības vingrinājumi līdz spēku izsīkumam. Ja kādam spēlētājam ir kādas veselības likstas vai mikrotraumas, tad kopīgi ar treneriem tiek sameklēts labākais risinājums katrā konkrētajā situācijā. Pēc atgriešanās no Sudraba līgas finālturnīra mums būs laiks, kurā darboties pēc saviem ieskatiem, kopā atkal sanāksim 12. jūlijā.

LEĢIONĀRA ATKLĀSMES

— Leģionāra gaitas aizsāki ar spēlēšanu Igaunijā, bet aizvadītajā sezonā tā pa īstam izjuti ārzemnieka likteni, pārstāvot Vācijas klubu SWD Powervolleys Duren.

Regulāro sezonu aizvadījām labi, it īpaši labi — pirmo apli, kad savā laukumā uzvarējām daudz spēcīgu klubu, ieskaitot nākamo čempionvienību Berlin Recycling Volleys. Šīs uzvaras palīdzēja mums nodrošināt ceturto vietu regulārajā sezonā. Ceturtdaļfinālā pretī stājās Insbrukas klubs, kuram līdz tam bijām divreiz zaudējuši piecos setos. Šo neparocīgo pretinieku neizdevās uzveikt un iekļūt pusfinālā.

Komanda bija izveidojusies lieliska, labs spēlētāju kolektīvs. Līdz tam biju dzirdējis no spēlētājiem, kuri pārstāvējuši citu valstu klubus, ka ne vienmēr daudznacionālā komandā ir labs mikroklimats. Iespējams, man šo iejušanās procesu atviegloja situācija, ka komandā priekšā jau bija Romāns Saušs.

— Ko deva šī sezona Vācijā tavā izaugsmē?

— Sezona Vācijā leģionāra statusā noteikti uzlaboja manu sapratni par kluba darbības principiem, par prasībām no ārzemnieka gan treniņos, gan spēlēs. Arī kopumā spēlētāju pieļauto kļūdu daudzums ir mazāks nekā, piemēram, Baltijas līgā. Pieredzes bagātākie komandas biedri vienmēr bija gatavi sniegt padomus, norādīt uz manām kļūdām, lai kopīgi mēs kļūtu labāki.

Lai gan mans spēles laiks bija mazāks nekā iepriekšējās sezonās Latvijā un Igaunijā, taču nav šaubu, ka manā izaugsmē šis bija ļoti vērtīgs laiks. Tagad lieliski apzinos, ka neesmu nemaz tik tālu savā meistarībā no Vācijas spēcīgāko klubu labākajiem spēlētājiem. Pagaidām gan vēl nav skaidrības par nākamo sezonu. Aģents strādā un ir jau piedāvājis vairākus variantus.

MIRKLIS ARĪ PLUDMALEI

— Vai dažu nedēļu pārtraukumā starp klasiskā volejbola aktivitātēm redzēsim tevi arī kādā pludmales turnīrā?

— Iekšā jau sēž vēlme pēc pludmales volejbola spēlēšanas. Līdz šim šovasar esmu tikai sekojis līdzi notikumiem Latvijas čempionātā un mūsu spēlētāju startiem pasaules tūres turnīros. Pēc atgriešanās no Sudraba līgas finālturnīra noteikti izmantošanu iespēju uzspēlēt pludmales volejbolu, varbūt ar kādu no draugiem arī piedalīties kādā Latvijas čempionāta posmā vai nelielā amatieru turnīrā. Pārāk jau nevar aizrauties, jo šovasar citi lielāki mērķi sporta zālē! Bet tālākā nākotnē neizslēdzu iespēju atkal atgriezties arī starptautiskajā pludmales volejbola apritē.

 

Edvarts BUIVIDS

Latvijas volejbola izlases spēlētājs

Dzimis: 1993. gada 4. decembrī Siguldā

Augums,svars: 200 cm, 102 kg

Pirmaistreneris: Normunds Šulte

Ampluā: diagonāles spēlētājs

Karjera: Siguldas sporta skola, Rīgas Volejbola skola, Lāse-R, RTU/Robežsardze, ASK Kuldīga/K-Volejs, Parnu VK (Igaunija), SWD Powervolleys Duren (Vācija)

Panākumivolejbolā: 2016. gada Igaunijas kausa ieguvējs un 2017. gada Baltijas līgas vicečempions Parvu VK sastāvā

Panākumi pludmales volejbolā: 2014. gada pasaules U-23 čempionātā 5. vietā kopā ar Reini Pekmani; 2014. gada Pasaules tūres posmos divreiz 17. vieta kopā ar Ruslanu Sorokinu

Favorīts volejbolā: kubietis Vilfredo Leons

Brīvā laika nodarbības izbraukumos: Sudoku un Katanas ieceļotāji

Mūzika pirms spēlēm            nav konkrētas dziesmas, patīk dažāda mūzika, bet visbiežāk — rokmūzika

 

2018. GADA CEV SUDRABA LĪGA

B apakšgrupa

Maķedonija — Kosova 3:0, Austrija — Latvija 1:3, Latvija — Maķedonija 3:0, Kosova — Austrija 0:3, Maķedonija — Austrija 1:3, Latvija — Kosova 3:0, Kosova — Latvija 0:3, Austrija — Maķedonija 3:1, Maķedonija — Latvija 0:3, Austrija — Kosova 3:0, Kosova — Maķedonija 1:3, Latvija — Austrija 3:2.

Latvija 6 – 6 — 0 – 18:3 – 17

Austrija 6 – 4 — 2 – 15:8 – 13

Maķedonija 6 – 2 — 4 – 8:13 – 6

Kosova 6 – 0 — 6 – 1:18 – 0

Finālturnīrs

Pusfināli.Baltkrievija— Latvija 3:0, Horvātija — Maķedonija 3:2.

Spēle par 3. vietu.Latvija— Maķedonija 3:1.

Spēle par 1. vietu. Baltkrievija—Horvātija 1:3.

 

2019. GADA CEV EIROPAS ČEMPIONĀTS

Kvalifikācijas grupas

A grupa. Dānija, Somija, Rumānija.

B grupa. Igaunija, Izraēla, Latvija.

C grupa. Islande, Melnkalne, Moldova, Slovākija.

D grupa. Albānija, Austrija, Horvātija, Portugāle.

E grupa. Baltkrievija, Gruzija, Norvēģija, Spānija.

F grupa. Maķedonija, Ungārija, Šveice, Ukraina.

G grupa. Azerbaidžāna, Grieķija, Luksemburga, Zviedrija.

Finālistes

Pēc 2017. gada Eiropas čempionāta vietu sadalījuma — Krievija (1. vieta), Vācija (2.), Serbija (3.), Itālija (5.), Bulgārija (6.), Čehija (7.), Polija (10.), Turcija (11.).

Čempionāta saimnieces — Beļģija (4.), Slovēnija (8.), Francija (9.), Nīderlande (14.).