Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 277 Mēs varam!

Vēsture sākas Siguldā

 

Sportistiem ar ierobežotām iespējām — jauns izaicinājums! Šopavasar Siguldā notika pasaulē pirmās sacensības Kņaza Kropotkina kausu izcīņa parabobslejā un paraskeletonā, kurās piedalījās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, ASV, Kanādas un Lielbritānijas sportisti.

Šī sporta veida aizsācēja Latvijā Vita Kotāne (viņa pirms pieciem gadiem līdz paralimpiskajām spēlēm Pekinā aizveda mūsu sēdvolejbolistes) ir gandarīta ne tikai par ierakstu vēsturē, bet arī par pierādīto, ka sportisti ar ierobežotām iespējām var sekmīgi trenēties un sacensties salīdzinoši sarežģītos un bīstamos sporta veidos.

KROPOTKINS ATGRIEŽAS

Sacensību nosaukums nav no gaisa nokritis — kņazs Nikolajs Kropotkins, kuram aizpagājušā gadsimtā Siguldā piederēja daudzi īpašumi, to skaitā Siguldas pilsmuiža, 1896. gadā Gaujas senlejā izveidoja bobsleja trasi un dibināja, iespējams, pirmo bobsleja klubu pasaulē.

Reiz, nejauši sastapusi kņaza mazdēlu, arī Nikolaju Kropotkinu, kurš dzīvo Vācijā, Vita painteresējās, vai viņš būtu ar mieru vectēva vārdā nosaukt kausu izcīņu parabobslejā un paraskeletonā. Mazdēls piekrita, un senās dzimtas vārds izrotāja sacensību afišas. Nikolajs labprāt būtu arī apmeklējis sacensības, diemžēl slimības dēļ tas neizdevās.

MĒRĶIS — PARALIMPISKĀS SPĒLES

Jau 1992. gadā, kad Rīgā notika kārtējais sēdvolejbola turnīrs, Vita, būdama pazīstamā bobslejista Riharda Kotāna dzīvesbiedre, uzaicināja vairākus sportistus ar ierobežotām iespējām izmēģināt braucienu ar bobsleja kamanām, sēžot pilota aizmugurē. Eksperiments izdevās, un pēc 20 gadiem Kotāne atgriezās pie šī sporta veida. Jau aizpērn sākās pirmie treniņi Vitas dēla Kristapa Kotāna vadībā. Sākums ir intriģējošs jo vairāk tāpēc, ka parabobslejisti un paraskeletonisti cer uz paraugdemonstrējumiem paralimpiskajās spēlēs Sočos, lai šis sporta veids tiktu iekļauts 2018. gada Pjenčanas spēļu programmā.

Pasaulē ar parabobsleju nopietni sāka nodarboties pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados ASV un Kanādā, taču pielāgotos klasiskajos bobsleja divniekos, kuros galvenokārt sacentās tie, kam bija amputētas kājas.

LATVIEŠU MONOBOBS

Mūsdienās Eiropā cenšas ieviest jaunu monobobu klasi, kur, braucot vienvietīgās kamanās, varētu sacensties sportisti, kuri pārvietojas ratiņkrēslos. Pērnajā sezonā Šveicē populāras kļuva sacensības amatieriem ar vienvietīgām kamanām, kuras būvētas kādreiz slavenajā Podar firmā.

Rīgā Bobsleja tehniskajā centrā (BTC) sadarbībā ar Beltes pērnruden tika radītas pirmās vienvietīgās bobsleja kamanas sportistiem ar ierobežotām iespējām. Tās ir nedaudz īsākas par bobsleja divnieku kamanām, un ar augstākiem bortiem, kas pasargā sportistu kritiena brīdī. Monobobam ir atvērtāka aizmugures daļa, lai sportists no ratiņkrēsla kamanās var iekļūt saviem spēkiem, oriģināla bremžu sistēma, kuru var darbināt pats pilots. Palīgs kamanas ar sportistu aizstumj līdz līnijai un starta brīdī palaiž vaļā. Iespējams, ka starts tiks pilnveidots ar kādu mehānisku palaidēju.

ARĪ DĀMĀM UN JUNIORIEM

Interesanti, ka mūsu pieredzējušais bobslejists Mihails Arhipovs, kurš arī konsultēja parabobslejistus, izmēģināja kamanas un bija pārsteigts par to manevrēšanas iespējām. Viņš atzīst, ka šādas kamanas būtu lieliskas iesācējiem, iespējams, arī sievietēm, jo ar tām lieliski var apgūt bobsleja stūrēšanas prasmi un pilotam iesācējam krītot nebūtu lieki jādauza savi stūmēji. Starp citu, plānots, ka nākamajās Pasaules Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs 2016. gadā Lillehammerē sacensības bobslejā notiks ar šādām vienvietīgām kamanām. Skeletonā invalīdi pagaidām izmanto standarta kamanas.

Mihails ir pārsteigts par paralimpiešu uzņēmību, ātro bobsleja iemaņu apgūšanas prasmi. Pat jaunie sportisti tik ātri neriskē doties sacensību trasē.

SKOLA UN EKSĀMENS

Monobobslejam par savu vietu vēl nopietni jācīnās. Vita stāsta, ka aizokeāna ziemas sporta vadība pagaidām koncentrējas uz divnieku sacensībām. Tam ir savs izskaidrojums — amerikāņi daudz karo, un diemžēl ir daudz sportistu ar amputētiem locekļiem.

Starptautiskās Bobsleja un skeletona federācijas prezidents Ivo Feriani labprāt redzētu paralimpiešu paraugdemonstrējumus Sočos. Jo vairāk tāpēc, ka ar šiem sporta veidiem jau nodarbojas 16 valstīs, to skaitā Lietuvā un Igaunijā, kur skeletons un bobslejs nepastāv.

Pērn un šogad ar šo sporta veidu interesenti tiek iepazīstināti un apmācīti speciālās skolās dažādās valstīs. Martā skolas dienas bija Siguldā, kuras vainagojās ar pirmajām sacensībām šo sporta veidu vēsturē. Latviju tajās pārstāvēja pieci bobslejisti un trīs skeletonisti.