Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 225 Čempions

Par reāliem sapņiem

Ceturtajā klasē pāris gadus vecākais kaimiņu puika Kristapu gluži vai ar varu atvilka uz savu sporta veidu — kamaniņām. Puisis, kaut visnotaļ kustīgs un sportisks, tālāk par pagalma cīniņiem un sporta stundām nebija ticis.
Vienu brīdi gan likās, ka vajadzētu trenēties kalnu slēpošanā, jo Kristapa tēvs bija atzīstams slalomists, taču, pavērojot no kalna galotnes lejā esošos, Kasparam pakrūtē nodevīgi iekņudējās un sniega vērpetes turpināja griezties bez viņa līdzdalības.
Kaut kamaniņu trase ir ne mazāk draisku pagriezienu pilna, tā puisi tik ļoti nebiedēja, jo viss notika palēnām, soli pa solim.
Ir bijuši arī kritieni, bet ķirurgu zelta rokas vēl nav bijušas vajadzīgas. Lielākoties tie bijuši neiepazītās ārzemju trasēs. Kaut arī pieredzējušie treneri visu izskaidro, tomēr viss jāizjūt uz savas ādas.
Kaspars stāsta, ka tagad nezināmo kļūst arvien mazāk, jo 10 gados iepazītas gandrīz visas galvenās trases. Puisim (tāpat kā visiem kamaniņu braucējiem) ir sava kladīte, kur tiek pierakstīti un atšifrēti katras trases knifiņi un labākās trajektorijas. Ja kaut kas nav zināms, tad vienmēr var palūgt Mārtiņa Rubeņa, Ināra Kivlenieka, agrāk arī Gunta Rēķa padomu. Daudz palīdz treneris Kaspars Dumpis, kas vēl nesen pats bija aktīvs sportists. Starp citu, pērnajā Latvijas olimpiādē treneris notrauca putekļus no savām kamanām un audzēkni par nieka tiesu apsteidza.
Kaspars stāsta, ka pieraksti īpaši šifrēti netiek — ātra ieeja, vidū ir jāpietur, ieraugot noteiktu orientieri, ir jāpārliekas utt. Pat pēc gada, atšķirot kladi, viss ir skaidrs.
Tiesa, katru sezonu kaut nedaudz, bet tomēr mainās arī mākslīgo trašu profils, ledus biezums, tāpēc Kaspars par spēcīgu ieroci uzskata pieredzi.
Kaspars šosezon aizvada pēdējo sezonu junioru kārtā, tāpēc svarīgs ir starts nākamā gada februārī junioru pasaules čempionātā Oberhofā. Laba vieta garantētu kaut nelielu, bet tomēr jūtamu valsts atbalstu. Gluži tukšā Kaspars nav, jo pērn viņš nopelnīja Murjāņu sporta ģimnāzijas ģimnāzija ikmēneša stipendiju Ceļamaize, kas paredzēta labākajiem skolas absolventiem. Tāpat puisis ir pateicīgs vecākiem, kuri ne tikai uztur možu garu, bet palīdz arī materiāli.
Kaspars saprot, ka cīnīties pieaugušo konkurencē būs nesalīdzināmi grūtāk, jo pretim stāsies pat gadus desmit un vairāk veci sportisti, kuri katru trasi pazīst kā savu kabatu. Tomēr dienas kārtībā ir starts olimpiskajās spēlēs Sočos, kas nebūt nav nereāli. Spēlēs drīkst piedalīties 30 labākie pasaules kamaniņu braucēji, tāpēc atlases sezonā svarīgs būs katrs starts. Iespējams, ka jau šajā ziemā (tāpat kā dažos posmos pērn) Kaspars piedalīsies atsevišķos Pasaules kausa izcīņas posmos (ja izcīnīs vismaz 17. vietu pirms tam notiekošajā Nāciju kausa izcīņā, kas parasti risinās dienu pirms pamatsacensībām), kas dos neatsveramu pieredzi. Pašreiz puisis ir mūsu trešais numurs, ko arī pieradīja tikko notikušajā Latvijas kausa izcīņā, zaudējot tikai Mārtiņam Rubenim un Ināram Kivleniekam.
Taču līdz spēlēm vēl garš ceļš, pilns smaga darba treniņos, rūpīgas katra starta analīzes. Jāuzlabo starta ātrums, fiziskā sagatavotība, psiholoģiskā noturība, jāiegūst stabilitāte, kas pagaidām vēl reizēm pieklibo, un labi starti mijas ar kļūdu pilniem braucieniem.
Galvenais, ko Kaspars ir sapratis, ka labas vietas, medaļas var dot tikai tas, uz ko esi gatavs, nejaušībām kamaniņu sportā nav vietas.
Centību un pamatīgumu Kaparam neatņemt.
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

Kristaps MAURIŅŠ
Kamaniņu braucējs
Dzimis: 1991. gada 5. maijā
Izglītība: mācījies Siguldas Valsts ģimnāzijā, pašreiz studē Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā
Trenējas: kopš 10 gadu vecuma
Lielākais panākums: 3. vieta Pasaules kausa izcīņas posmā junioriem (2010.)
Vaļasprieks: sports