Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Motokrosa vasara

Reti kurš atceras laikus, kad ļaudis no malu malām un zemju zemēm pārblīvētos autobusos brauca uz kārtējo motokrosu. Paši sportisti, atceroties tos laikus, smej, jo līdz sacensību norises vietai nereti tika nogādāti kravas mašīnuatklātajās kulbās. Vispirms kulbā sadzina motociklus, tiem blakus sasēdināja sportistus un tā arī brauca. Laika liecībās ir lasāmas šādas rindas: 1957. gada 21. jūlijāpirmo reizi Latvijā tika sarīkotas starptautiskas sacensības. Šmerļa trases pakalnos ieradās aptuveni 300 000 skatītāju.” Vēsture nemēdz atkārtoties, bet šogad Latvija būs pasaules motosporta uzmanības centrā. Gada notikums motokrosā, ko mēdz saukt par motokrosa olimpiādi — Nāciju kausa izcīņa valstu komandām divas dienas no 28. līdz 29. septembrim notiks Zelta Zirga trasē Ķegumā.

ELITE UN JAUNIE CELMLAUŽI

Starptautiskā motokrosa sezona sākas agri.Maija pirmajā nedēļā Nīderlandē noslēdzās jau sestais pasaules čempionāta posms MXGP un MX2 klasēs. MX1 šogad pasaules čempionātā ir pārdēvēta par MXGP, tajā spēkiem mērojas sportisti ar divtaktu motoriem — līdz 250 kubikcentimetriem — un četrtaktu braucamajiem — līdz 450 kubikcentimetriem. Savukārt MX2 spēkojas ar divtaktu dzinējiem — līdz 125 kubikcentimetriem — un četrtaktu — līdz 250 kubikcentimetriem. Matīss Karro, kurš šobrīd cīnās MXGP konkurencē, otrajā braucienā noslēdza pirmo desmitnieku. Pagaidām tas ir viņa labākais rezultāts pasaules čempionātā.

Motosporta atainošanu vietējos televīzijas kanālos fani svin teju ar šampanieti, toties tagad lielākās sacensības rāda Eurosport, un pavisam nesen skatītājiem bija iespēja just līdzi mūsu aizvadītā gada junioru Eiropas un pasaules čempionam Paulam Jonasam (KTM komanda), kurš aprīlī debitēja MX2 klasē un pirmajā braucienā ieņēma 12. pozīciju. Aiz viņa sešpadsmitais finišēja Roberts Justs, kurš pārstāv Husquarna komandu.

„Jāuzsver, ka pasaules čempionātā MXGP un MX2 klasē šobrīd ir pārstāvētas divas latviešiem piederošas komandas. Husquarna Racing Team, kurā brauc brāļi Justi, un Ivo Šteinberga dibinātā C.E.C I.S Racing, kuru MX2 pārstāv zviedru braucējs, bet Eiropas čempionātā — Toms Macuks un Rihards Bārenis,” norāda Latvijas Motosporta federācijas (LaMSF) ģenerālsekretārs Kaspars Kuļikovs. Jāpiebilst, ka Paulam Jonasam pasaules čempionāts šogad nav pašmērķis. Viņam īstais izaicinājums ir Eiropas čempionāts 250 kubikcentimetru klasē. Savukārt pasaules čempionātā GP dāmu konkurencē aizvadīti divi no sešiem posmiem, kuros Latviju pārstāv Samanta Josta.

Noslēdzies pirmais posms pasaules čempionātā 125 kubikcentimetru klasē, kur startē mūsu Rihards Bārenis un Tomass Šileika.

Sezona īpaši veiksmīgi iesākusies pasaules čempionātā blakusvāģiem, kur pēc pirmā posma Etjēna Baksa un Kaspara Stupeļa ekipāža kāpa uz pjedestāla augstākā pakāpiena, bet beļģis Jans Hendrikss ar Elviju Mucenieku palika godpilnie trešie. Savukārt otrais posms Francijā Stupeļa ekipāžai aizritējis ne pārāk veiksmīgi, bet Mucenieks kāpis uz pjedestāla otrā pakāpiena.

Ziemā, kad motosporta kalendārs vēl nebija apstiprināts un publiskots, izskanēja bažas, ka šogad Nāciju kausa iespaidā PČ posms blakusvāģos Ķegumā izpaliks. Bet varat būt droši — blakusvāģi, kā ierasts, būs 10. augustā Ķegumā. Lai tikai maks spēj turēt, jo tēriņi šogad būs pamatīgi!

Šobrīd 65—85 kubikcentimetru klasēs mūsu jaunajiem motosportistiem ir neliels robs, tāpēc tiek domāts par attīstību, jo šāds braucēju deficīts mazajās grupās vēlāk var atspēlēties lielajās klasēs. Tāpēc vasaras brīvlaikā Jaunmārupē katru otro trešdienu mazie braucēji aizvadīs minimotokrosa seriālu, kurš sastāvēs no sešiem posmiem. Tāpat šogad gaidāms Austrumeiropas čempionāts bērniem 65—85 kubikcentimetru klasēs. Eiropā šo čempionātu dala četrās zonās, pie mums sacensība mazajiem celmlaužiem ir gaidāma 1. jūnijā. Noslēdzot mazā motosporta aktualitātes, vēlreiz jāsveic brāļi Daniels un Bruno Lielbārži, kuri 5. aprīlī kāpa uz goda pjedestāla un svinēja savu uzvaru bērnu blakusvāģu sacensībās Holandē.

OLIMPIĀDE UN ČEMPIONĀTI

Aizvadītajā gadā Nāciju kausa izcīņu godam organizēja vācieši. Šis pasākums Teičentālē pulcēja aptuveni 80 000 apmeklētāju. Šogad pēc divdesmit trīs gadu sapņošanas ar atvērtām acīm ir piepildījies Salvja Freimaņa sapnis, un viņa stūrētais Baltijas kausa fonds organizēs Nāciju motokrosu mūsmājās.

Būsim reāli. 80 000 Ķegumā nesalasīt, bet uz saviem 40 000 apmeklētāju organizatori cer. Jāpiebilst, ka trases teritorijā notiek pēdējie sagatavošanās darbi un tā ir gatava uzņemt līdz 50 000 interesentu. Turklāt, salīdzinot ar Teičentāli, Ķeguma trase ir gandrīz pilnībā pārredzama.

Šķiet, ka šo pasākumu pretēji Šmerlim apmeklēs tikai tie, kuri gatavi vēlāk pārtikt no ūdens un rudens veltēm, jo vairumam valstī dzīvojošo 90 eiro par biļeti nav maza nauda. Bet būtiski šoreiz saprast to, ka pasākums netiek organizēts, lai kāds kārtējo reizi uzvārītos. Kaspars Kuļikovs skaidro: „Jāsaprot, ka izmaksas, organizējot pasākumu, būs tikpat lielas, kā, piemēram, vāciešiem aizvadītajā gadā.” Tiem, kurus interesē, kas šo pasākumu tā sadārdzina, jāatbild īsi — kompānija Youthstream, kura kontrolē visu, sākot ar startu un finišu un beidzot ar iekšējo infrastruktūru, tiesnešiem un sakārtotu TV tiešraidi aptuveni astoņdesmit pasaules valstīs.

Lai gan mūsu izlases komanda vēl nav nokomplektēta, LaMSF atklāj reālos kandidātus. Matīss Karro, Pauls Jonass, Augusts Justs, Roberts Justs, Ivo Šteinbergs, Toms Macuks un Dāvis Ivanovs. Izlasi uzraudzīs tās vadītājs Jānis Kempelis, kurš, tuvojoties nācijām, izvērtēs katra individuālā braucēja fizisko un psiholoģisko gatavību un par to ziņos motosporta federācijai.

Motokrosa kalendārs šogad izskatās īpaši blīvs, jo regulāras spēkošanās risinās no aprīļa sākuma līdz pat oktobra vidum. Aprīļa beigās aizvadīts pirmais no četriem Latvijas čempionāta posmiem, kurā MX1 klasē Matīss Karro pārliecinoši vinnēja abos braucienos, savukārt MX2 klasē triumfēja Roberts Justs, aiz sevis atstājot Paulu Jonasu.

Paralēli Latvijas čempionātam norisināsies arī Latvijas Kausa izcīņa un daļa Latvijas junioru čempionāta. Tāpat neizpaliks Superkauss (5 posmi), kurš šogad, gluži tāpat kā Latvijas čempionāts, pulcēs Latvijas labākos metāla kumeļu valdītājus, kuri aizstāv tautas godu arī pasaulē.

Protams, būs minimotokrosa čempionāts (6 posmi), kur augs un attīstīsies mūsu nākotnes labākie. Tāpat vietējā mēroga braucējiem atkal būs iespēja paspēkoties Vaidavas kausā un Vidzemes kausā (5 posmi). Ko tur vēl piebilst? Tiekamies motokrosā!

Autori: Ralfs Dravnieks