Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 81 Personība

Ķersies klāt sporta mērim — dopingam

Vizītkarte

Gatis Ģērmanis,

LSPA absolvents

Dzimis           1983. gada 1. martā Rīgā

Absolvējis    Hanzas vidusskolu, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju

Trenējies       futbolā (kamēr klubs neizjuka), taekvondo

Sasniegumi  godalgotas vietas Eiropas junioru čempionātā taekvondo

Vaļasprieks              ceļošana

Viens no četriem. Arī Gatis Ģērmanis šovasar saņēma ne tikai Latvijas Sports pedagoģijas akadēmijas bakalaura grādu, bet arī Izglītības un zinātnes ministrijas Atzinības rakstu.

Protams, patīkami, ka piešķirta šāda atzinība, saka Gatis. Tomēr viņš, ja būtu iespējams, savu Atzinības rakstu atdotu Zeltītei Bankavai, kura ar Latvijas sieviešu florbola izlasi pasaules čempionātā izcīnīja ceturto vietu, kas ir mūsu valstī augstākais sasniegums komandu sporta veidos. Cepuri nost arī Kristīnes Poškas un Sandra Šikas priekšā. Viegli jau negāja, taču viņi lieliski spēja apvienot studijas klātienē ar augstas klases sportu.

 

Pa vidu mācībām

Gatim, iespējams, bija nelielas priekšrocības daudzu studentu vidū, jo, sākot rakstīt bakalaura darbu Sporta sponsorēšana Latvijā, viņš jau strādāja Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta Sporta iestāžu un organizāciju nodaļā un darbojās tieši ar sponsoru piesaisti. „Mūsu valstī daudzi finansiāli atbalsta basketbolu, futbolu, hokeju, arī dažus individuālos sporta veidus," Gatis zina teikt. „Tos, kurus var parādīt televīzijā. Savukārt individuālo sporta veidu pārstāvji lielākoties tiek sponsorēti, kad viņi sasnieguši zināmu reputāciju. Pirms gadiem četriem, pieciem Jeļenu Prokopčuku daudzi īsti pat nezināja un arī sponsoru nebija. Šodien viņai ir virkne atbalstītāju un tagad var nodoties tikai sportam."

Tagad gan esot jāatzīst, ka šis gads vairāk tika pavadīts ministrijā nekā augstskolas solā. „Valsts iestādes vienmēr ir naskas uz papīru rakstīšanu, dažādu regulu un normatīvo aktu izdošanu. Mana nodaļa vairāk nodarbojas ar starptautiskām attiecībām, darbu ar sporta federācijām. Mēs papīrus tik daudz nerakstām, kā, teiksim, Politikas plānošanas nodaļa."

Tomēr izdevās visas ieskaites un eksāmenus veiksmīgi nokārtot. Lai gan neesot bijis izcils censonis, dažus eksāmenus pat pārlicis pēdējā brīdī. Galvenais esot bijusi pareiza laika sakārtošana. Reizēm pat piecos vakarā gaidījis, kad varēs sarunāt ar profesoru Lariņu, lai kārtotu sporta medicīnu. Vienubrīd pat pavīdējusi doma: ja tik daudz gadu nebūtu jāmācās, varētu apsvērt domu studēt sporta medicīnu. Pēc padziļinātā kursa pie profesora Lariņa Gatim ļoti iepatikusies šī joma. Bijis ļoti interesanti mācīties un ar viņu diskutēt.

Akadēmijā studējot, viss bijis salīdzinoši vienkārši, varbūt vien vieglatlētikā dažas disciplīnas sagādāja nelielas problēmas. Ar darbu un iedvesmu visu arī  paveicis.

Pie visa vainīgs ģimenes draugs

Gatis Ģērmanis sporto jau no bērna kājas. Laikam jau tādēļ vispirms izvēlējās futbolu. Prieki nebija ilgi, jo klubs izjuka. Ģērmaņu ģimenes draugs bija taekvondo treneris Uldis Bērziņš,kurš aicināja centīgo puisi uz savām nodarbībām. Tā pagāja viens, divi, daudzi gadi, kas vainagojās pat ar godalgām Eiropas junioru čempionātos. Un varbūt arī tieši tādēļ studiju izvēle tika rasta Sporta pedagoģijas akadēmijā.

Trakojošu bērnu savaldītājs

„Sākot mācīties LSPA," atceras Gatis, „gribēju mācīties par menedžeri. Pirmajā gadā augstskola pārkārtoja programmu, lai pielāgotos Eiropas Savienības visām regulām. Trīs gadus mācījos par pedagogu, pārējos divus gadus jau izvēlētajā specialitātē. Skolotāja profesijas apguve deva zināmus bonusus. Ne katrs spēj ieiet mācību stundā sporta zālē un savaldīt trīsdesmit trakojošus bērnus. Tagad skolēniem ir lielas disciplīnas problēmas, visatļautība mazākajās klasēs. Kopā ar kursa biedreni Kristīni Pošku bijām praksē Rīgas Valsts 1. ģimnācijā. Ar vienpadsmitās klases skolēniem varējām lieliski sastrādāties, bez problēmām, jo viņi pieauguši. Tiem, kuri mācās septītajā, astotajā klasē, tas pārejas vecums, visi grib sevi izrādīt, sevi apliecināt, un tas ne vienmēr notiek kulturālā veidā."

Ieguvumi un zaudējumi

Pieci studiju gadi ir ilgs laika posms. „Visu programmu, manuprāt, varēja sablīvēt un pieveikt īsākā laikā. Pretarguments – šobrīd likumdošana to īsti neatļauj darīt. Katrā ziņā studējot cilvēks iemācās izbaudīt laika vērtību. Ieguvumi? Zināšanas, ļoti labi draugi un paziņas, ar kuriem kopā var iet sportot. Nav problēmu, teiksim, sapulcināt futbola komandu."

Izvēloties darbu, Gatim primārais bija skatīties tos sludinājumus, kuros bija arī vārds sports. Viņu neinteresēja asistenti vai reklāmas menedžeru amati. Ja reiz mācījies tik daudzus gadus Sporta akadēmijā, jāstrādā sporta sfērā. Nebūtu taču jēgas studēt un pēc tam iet pārdot saldējumu.

Lielākais gandarījums par nu jau aizvadīto gadu Izglītības un zinātnes ministrijā ir tas, ka realizējāta inventāra piegādes palīdzības pilotprogramma 151 skolai, saņēma sporta inventāru. „Lai gan, Delfos lasot atsauksmes, saskrējās šķērmi ap sirdi: lai ko arī labu darītu, vienmēr kādam kaut kas būs par maz, kaut kas būs slikti. Atsauksmes tomēr interesanti izlasīt un pasmaidīt par cilvēkiem, kuriem drosme vien tad, ja anonīmi var pateikt kādu nekrietnību."

Taču tas nemazina Gata Ģērmaņa darboties prieku. Šobrīd arī viņš iesaistījies cīņā pret dopingu. Šī tēma Gati arī ļoti interesē. Kontaktā ar Latvijas lielāko eksperti šajos jautājumos Lieni Kozlovsku tiek gatavots informatīvais ziņojums Ministru kabinetam, jo nepieciešamas izmaiņas likumdošanā, lai varētu kontrolēt un saukt pie atbildības ne tikai sportistus, kas pieķerti dopinga lietošanā, bet arī tos, kas viņiem dod un piegādā neatļautos preparātus. „Programmā ietverts arī bērnu un jauniešu sports. Reklāmas mājas lapās var atrast visu farmakoloģijas buķeti, kas tiek piedāvāta potenciālajiem pircējiem. Atliek vien izvēlēties… Tas, protams, nav pieļaujami."

Griežot uz priekšu laika ratu

Šomēnes Gatis domā iesniegt dokumentus Rīgas Stradiņa universitātes maģistrantūrā programmā Tiesības un bizness Eiropas Savienībā. „Jākaļ dzelzi, kamēr tā karsta. Nevajag ņemt gadu atpūtai. Studēšu neklātienē nedēļu nogalēs. Grūti prognozēt, vai mans darba lauciņš pēc studiju beigšanas varētu kardināli mainīties. Viss atkarīgs no manas intereses, iespējām un piedāvājumiem."