Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 240 Čempions

Trīs labas lietas, ceturtā…

Airētājiem Dairim Adamaitim un Laurim Šīrem šosezon bija četri uzdevumi — uzvarēt pasaules čempionātā U-23, sasniegt pasaules junioru rekordu pārairu divniekā 2000 m distancē, godam startēt savā pirmajā Pasaules kausa izcīņas posmā pieaugušajiem un izcīnīt tiesības piedalīties Londonas olimpiskajās spēlēs.

Pirmos trīs uzdevumus abi puiši paveikuši godam — ir gan zelts, gan rekords, gan bronzas medaļa pirmajā startā Pasaules kausa izcīņā. Septembra sākumā Bledā (Slovēnija) jāīsteno ceturtā — vislabākā iecere — jāizcīna vismaz 11. vieta pasaules čempionātā, lai varētu krāt spēkus olimpiskajam startam.

DAŽĀDĪBAS VIENOTĪBA

„Kad pirms gadiem septiņiem leišmalē (Dairis ir no Rubas, Lauris — no Auces puses) atradām šos raženos lauku puišus, nekādu tālejošu plānu par viņu sēdēšanu vienā laivā, protams, nebija,” stāsta puišu trenere Sandra Bremze. „Zēni izmēģināja vieniniekus, divniekus, četriniekus. Pirms diviem gadiem, kad Dairis neredzēja sev īstas iespējas vieniniekos, bet Laurim saslima pārinieks, abi nolēma pamēģināt airēt vienā laivā. Interesanti, ka Dairis reiz bija pat pametis airēšanu, lai strādātu sporta veikalā, taču atgriezās, jo juta, ka airēšanā vēl ir daudz kā nepaveikta.
Abi ir personības, dažādi pēc rakstura. Dairis ir noslēgts, klusētājs. Jānotiek kaut kam ārkārtējām, lai viņš uzvilktos. Laurim taisni pretēji — ja kaut kas neapmierina vai neizdodas, tas uzreiz tiks pateikts. Intervijās Lauris ir runātājs, bet Dairis tikai šad tad ko trāpīgi iestarpina.
Abi viens otru papildina. Par spīti rakstura atšķirībām abi ir strādīgi un mērķtiecīgi. Ja gadās kādi krīzes brīži, uztraukums, tad tieši šīs dažādās rakstura īpašības ļauj sabalansēt kopējo noskaņojumu.
Arī viņu fiziskā forma krītas dažādos laikos, taču izšķirošajos brīžos abi atgūstas gandrīz reizē. Tas ir teicams sakausējums, jo abi prot ieklausīties viens otrā, lai kopīgi sasniegtu iecerēto.
Viņu raksturu dažādību un pieeju sportam salīdzinu ar saviem un otras puišu treneres Guntas Rotšteinas uzskatiem. Arī mēs esam dažādas, taču darām vienu darbu. Katra izmantojam savas stiprās puses. Gunta strādā pie airēšanas tehnikas. Viņa var stundām ilgi slīpēt kādu mazu īriena niansīti, pētīt laivas gaitu. Man tam pietrūkst pacietības.
Strādāju ar komandu kopumā, jūtu, ko vajadzētu pamainīt, ko pamēģināt citādāk. Arī psiholoģiskā puse ir manā ziņā. Ir jāsaprot, ko teikt vienam, ko — otram.
Ja viss izdosies, kā iecerēts, tad jāīstenojas visiem šīgada mērķiem. Nepieciešamais darbs ir godam padarīts.”

ZELTA ATVADAS

Pēc U-23 pasaules čempionāta Amsterdamā puiši atzīst, ka jutušies kā savu vecumu pārauguši, kaut arī viņiem tikko palika 22 gadi. Iespējams, tas tāpēc, ka puiši jau startējuši pieaugušo mačos. Vairāku citu valstu jaunajiem sportistiem tas nav iespējams, jo viņiem pieaugušo konkurence ir gana stipra, bet mums tādas nav vispār.
Braucienos īpašu pārsteigumu nebija. Vienīgi fināla sākumā Latvijas divnieks nedaudz zaudēja vāciešiem, bet tad mūsējie atrada pareizo ritmu, kāpināja tempu un finišā bija priekšā veselas četras sekundes.
Pie zelta mūsējiem nav jāpierod, jo čempionu titulu abi izcīnīja arī pērn. Lauris smej, ka šoreiz galvenais mērķis bija pārspēt pasaules rekordu šajā distancē (gribas jau lai kādu laiku atceras, jo rekordi netop katru sezonu). Izrādās, ka arī airētāji pēdējos gados sākuši reģistrēt pasaules rekordus, kurus tāpat kā citos sporta veidos ietekmē laikapstākļi, vēja virziens. Tiesa, Amsterdamā tie nebija labvēlīgi, jo stipri lija, bija vēss. Tāpēc rekords liekas jo nozīmīgāks.
Šogad tikai dažām pieaugušo ekipāžām pasaulē ir bijis labāks rezultāts. Taču abi atzīst, ka airēšanas rekordi vairāk ir goda lieta nekā reāls spēku samēra atainojums.
Par laikapstākļiem abi ir vienisprātis, ka jāpiemērojas visiem variantiem. Tā pērn mūsējie uzvarēja saulainā un siltā laikā, šogad tieši pretēji. Galvenais, slapjā laikā nepazaudēt airi.
Pasaules kausa izcīņā mūsējie piedalījās tikai vienā posmā (pavisam ir trīs), jo pārējie posmi nesakrita ar gatavošanās plānu junioru čempionātam.
Pirmais starts pieaugušo konkurencē bija gana satraucošs, jo puiši par spēka samēriem lielajā airēšanā neko daudz nezināja. Uz starta izgāja pasaules ātrākā ekipāža no Jaunzēlandes, kā arī ceturtās vietas ieguvēji norvēģi un igauņi, kas pērn palika septītie. Eļļu ugunī pielēja sacensību informators, kas par galveno brauciena intrigu izvērta pasaules pieaugušo un junioru čempionu spēkošanos. Liels bija gandarījums, kad mūsu ekipāža apliecināja, ka arī gados jaunie atlēti var pacīnīties par visaugstākajām vietām un finišēt trešie.
Puiši stāsta, ka airēšana ir gan vienkārša, gan sarežģīta. Laivā aizairētājs ir Dairis, kurš ir fiziski spēcīgāks. Viņam aiz muguras sēž Lauris (viņam tiek viss slapjums). Laura uzdevums ir piemēroties Daira ritmam un precīzi kopēt visas kustības. Īpašas sarunas laivā nenotiek, vienīgi Dairis reizēm var koriģēt dažas tehniskas nianses. Pirmkārt, no visa spēka airējot, sarunai trūkst elpas, otrkārt, sacensības tikai parāda to, kam esi gatavojies treniņos, kur katru niansi apspriest un labot var bez steigas.
Sportisti lēš, ka īstie spēka gadi akadēmiskajā airēšanā ir ap 28 gadiem. Tiesa, ir izņēmumi — vācieši ir jaunāki, bet citi divnieki savus labākos rezultātus sasniedz vēl pēc 30 gadu vecuma. Tomēr abi par savu tuvāko mērķi uzskata dalību olimpiskajās spēlēs Londonā. Par tālāko domāšot pēc tam.

VIENKĀRŠI SAREŽĢĪTĀ

Dairis un Lauris neslēpj prieku par paveikto, jo ieguldīts liels darbs. Pateicoties Latvijas olimpiskās vienības finansējumam (abi sportisti ir LOV B sastāvā), beidzot bijušas iespējas izdarīt visu iecerēto, sportistu rīcībā ir jauna laiva. Sākumā licies, ka arī vecā ir gana laba, bet apguvuši jauno laivu, puiši brīnās kā viņi ar iepriekšējo pērn spējuši uzvarēt pasaules čempionātā.
Runājot par olimpiskajām izredzēm, abi airētāji un viņu treneres ir gana optimistiski, arī reāli domājoši. Iekļūšanu olimpiskajā saimē garantē vismaz 11. vieta pasaules meistarsacīkstēs. Neveiksmes gadījumā cerības jāatliek uz nākamo gadu, kad ir iespējas izcīnīt vēl dažas ceļazīmes, taču tas ir visai riskanti, jo šīgada neveiksminieki tad būs izmisīgi kaujinieciski.
Turklāt visu ziemas periodu trenēties, nervozēt un cerēt uz labvēlīgu rezultātu pavasarī nebūtu tas labākais olimpiskajā sezonā.
Puiši treniņos nav jāskubina, jo labi saprot, ka viss atkarīgs no pašiem. Arī treneres atzīst, ka tik mērķtiecīgi audzēkņi viņām ilgi nav bijuši.
Piesitot pie Lielupes airēšanas bāzes koka galda, kur risinās mūsu saruna, Dairis un Lauris atklāj, ka viņu mērķis ir pasaules čempionātā uzreiz iekļūt A finālā, kur startē sešas ātrākās laivas. Tad bez liekas nervozēšanas pacīnīties par augstāku vietu, arī medaļas cienīgu. Tas dotu pamatu un ticību sekmīgam olimpiskajam startam Londonā.
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

Dairis ADAMAITIS
Airētājs, LU students
Dzimis: 1989. gada 4. martā Dobelē
Augums: 195 cm, svars 103 kg
Sporta gaitas: airēšanā kopš 15 gadu vecuma
Treneres: Sandra Bremze un Gunta Rotšteina
Lielākie sasniegumi: divkārtējs pasaules U-23 čempions pārairu divniekā (kopā ar Lauri Šīri) — 2010. un 2011. gadā, 3. vietas ieguvējs Pasaules kausa izcīņas posmā (kopā ar Lauri Šīri) — 2011. gadā, 3. vieta Pasaules junioru čempionātā četriniekā — 2007. gadā
Izglītība: beidzis Murjāņu sporta ģimnāziju, mācās Latvijas Universitātē Vadības un ekonomikas fakultātē
Vaļasprieks: Volejbols
Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene

Lauris ŠĪRE
Airētājs, LSPA students
Dzimis: 1989. gada 11. jūlijā Saldū
Augums: 198 cm, svars 93 kg
Sporta gaitas: airēšanā kopš 15 gadu vecuma
Treneres: Sandra Bremze un Gunta Rotšteina
Lielākie sasniegumi sportā: divkārtējs pasaules U-23 čempions — 2010. un 2011. gadā divniekā (kopā ar Dairi Adamaiti), 3. vietas ieguvējs Pasaules kausa izcīņas posmā — 2011. gadā, 3. vieta Pasaules junioru čempionātā četriniekā Pekinā — 2007.gadā
Izglītība: beidzis Murjāņu sporta ģimnāziju, mācās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā
Vaļasprieks: autolietas
Ģimenes stāvoklis neprecējies, ir draudzene