Jaunākā visspožākā

Rīdziniece Jeļena Aļona Ostapenko, būdama viena no olimpiādes tenisa turnīra visjaunākajām dalībniecēm, kļuva par tā uzvarētāju, Latvijai Trabzonā izcīnot vienīgo zelta medaļu.

Jūnija sākumā Jeļena, kuru biežāk dēvē oficiālajos dokumentos neierakstītajā otrajā vārdā par Aļonu, savā dzimšanas dienas tortē nopūta četrpadsmit svecītes, vienlaikus nopriecājoties, ka tikusi galā ar mācībām Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas (ar matemātikas novirzienu!) 7. klasē. Iepriekš — janvāra beigās — viņa uzvarēja prestižākajā tenisa turnīrā, kāds vien U-14 vecuma grupā pasaulē notiek, — Les Petits Francijā. Bet Eiropas Jaunatnes olimpiādē vecuma griesti bija pacelti līdz 15 gadiem. Tādēļ pusfinālā un finālā Aļonai nācās cīnīties ar gadu vecākām un pieredzējušākām pretiniecēm.
Pirmo kārtu mūsu līdere, kas olimpiādes turnīrā (64 dalībnieces) bija izsēta ar ceturto numuru, varēja izlaist, otrajā viņa ar 6:2, 6:4 pārspēja rumānieti Simonu Georku. Starp citu, spēles notika uz Aļonai parocīgā ātrā hard seguma laukumiem, un viņa viegli tika galā arī ar azerbaidžāņu pārslavināto jauno zvaigzni Kamilu Farhadu (6:3, 6:1). Bet ceturtdaļfināla mačs ar Valēriju Patjuku no Izraēlas ilga gandrīz divarpus stundu, lai gan rezultāts (6:3, 6:4) to neataino.
Pusfināls ar itālieti Beatrisi Lombardo bija mazliet pārsteidzošs. Pirmo setu, nespējot atbrīvoties no nervozitātes un saspringuma, Ostapenko zaudēja ar 4:6. Otrajā jau notikumu gaitu vairāk diktēja Aļona — 6:3, bet trešajā setā iepriekš sīkstā itāliete bija izkususi nevarīgā pelēcībā — 6:0. „Ceturtdaļfināla pretiniece bija spēcīgāka,” situāciju novērtēja Aļonas trenere un māte Jeļena Jakovļeva, kurai pēc šīs spēles vajadzēja doties prom uz starptautisku treniņnometni ar citiem audzēkņiem.
Nākamajā dienā Trabzonas jaunā tenisa kompleksa centrālajā kortā, daudz neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi un šoreiz neļaujot vaļu arī liekām emocijām, pēc zelta medaļas Aļona gāja, skanot aplausu zalvēm un „Bravo!” saucieniem. Jau pirmajā setā rīdziniece divas reizes lauza ar pirmo numuru izliktās krievietes Uļjanas Avzatuļinas servi — un 6:2. Otrajā pretiniece visiem spēkiem centās noturēties virs ūdens. Aļonai viņas servi izdevās lauzt tikai tad, kad rezultāts bija 3:3. Ar to pietika, lai krieviete pazustu neveiksmju dzelmē — 6:3! Eiropas Jaunatnes olimpiādes pirmā zelta medaļa Latvijai tenisā, iepriekš tās spēja izcīnīt tikai vieglatlēti.
Jāpiebilst, ka abas finālistes savstarpējā cīņā jau bija tikušās pirms divām nedēļām, toreiz Aļona uzvarēja triju setu cīņā. Trabzonā Avzatuļinu pusfināla spēlē krietni nogurdināja čehiete Katerina Siņiakova, kura cīņā par bronzas medaļu pārspēja Lombardo.
„Vispirms pats sev rada problēmas, pēc tam tās varonīgi atrisina,” tā mūsu treneri raksturoja Arkādija Slobodkina spēles stilu. Pirmajā kārtā trīs stundu ilgā cīņā tikai taibreikā viņš pieveica somu Joelu Popovu (6:3, 3:6, 7:6), ar dāni Frederiku Orvadu rīdzinieks tika galā ātrāk (6:4, 6:3). Trešajā kārtā Arkādijs nepajokam iekodās ar septīto numuru izsētajā krievā Daņilā Medvedjevā. Viņš atkal cīnījās trīs stundas no vietas, otrajā setā uzvarot taibreikā, tomēr visu spēli nākamajam olimpiādes vicečempionam zaudējot — 1:6, 7:6 (5), 3:6.
Alise Isajeva un Mikus Pauls Losbergs saviem pretiniekiem zaudēja jau pirmajā kārtā. Dubultspēlēs Slobodkins un Losbergs pieveica ukraiņus Antonu Kuzkinu un Aleksandru Mališevu (6:2, 7:5), bet tajā pašā dienā, kurā Arkādijam tā bija jau trešā spēle, zaudēja čehiem Pāvelam Štaubertam un Jaroslavam Vondrāšekam (3:6, 5:7). Šī mača uzvarētāji ļoti sīvā olimpiādes finālcīņā piekāpās poļiem.
Aļona Ostapenko un Alise Isajeva taibreikā zaudēja francūzietēm Marī Forai un Valentīnai Metrai (3:6, 6:2, 5:10).