Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jauno Zvēru audzinātājs

Pēc desmit sezonām profesionālajā riteņbraukšanā divu Tour de France dalībnieks, Pekinas spēļu olimpietis Gatis Smukulis noslēdza sportisko karjeru. Tomēr riteņbraukšanas sportu par Zvēru dēvētais smiltenietis nepameta. Nu jau otro gadu viņa darbavieta ir Rīgas Riteņbraukšanas skola, kurā Gatis ir junioru vecuma sportistu treneris un elks.

Gatis Smukulis junioru vecumā bija viens no talantīgākajiem un panākumiem bagātākajiem braucējiem Eiropā. 2004. un 2005. gadā Murjāņu sporta ģimnāzijas audzēknis triumfēja vairākos Pasaules kausa izcīņas posmos un citās ļoti prestižās starptautiskās sacensībās. Šie panākumi izraisīja arī lielo profesionālo komandu interesi par smiltenieti, un Gatis pavadīja desmit sezonas augstākā līmeņa riteņbraukšanas komandās. Profesionāļa statusā tika gūta spilgta uzvara Katalonijas velobrauciena posmā (2011. gadā), kam sekoja dalība Tour de France (divas reizes), Giro d’Italia (vienu reizi) un Vuelta a Espana (trīs reizes) grandtūrēs. Riteņbraucēju aprindās Gatis tika dēvēts par Zvēru, tā norādot uz viņa lielajām darba spējām un jaudu, par kuru sapņot varēja daudzi augstas klases riteņbraucēji.

PĀRKVALIFICĒŠANĀS

Kādā intervijā Gatis Smukulis izteicās, ka vēlētos profesionāļa statusā startēt līdz 40 gadu vecumam. Dzīve iegrozījās citādi, un profesionāļa karjerai punktu nācās likt pēc 2018. gada sezonas — 31 gada vecumā. Galvenais iemesls tam bija veselības likstas, kas ik pa brīdim neļāva apliecināt savu jaudu.

Karjeras beigās sportisti allaž nonāk lielas dillemas priekšā par to, ko darīt nākotnē. Smukulis spēja pārkvalificēties gana ātri. Smiltenietis iestājās un aizvien sekmīgi studē Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, kur viņš nevairās dalīties savā pieredzē ar pasniedzējiem un kursabiedriem. Praksē viņš devās uz Latvijas Riteņbraukšanas federāciju, kur apguva sacensību organizēšanas un federācijas ikdienas darba vadības iemaņas. Jau 2019. gadā Gatis iemēģināja šosejas riteņbraukšanas trenera arodu. Sākumā, strādājot ar amatieriem, vēlāk — arī ar jaunatnes sportistiem.

Spilgtākais Gata Smukuļa audzēknis, kuru viņš jau paspējis sagatavot praktiski no nulles, ir cēsnieks Arnolds Zariņš. Aizvadītajā sezonā šim puisim izdevās izcīnīt Latvijas jauniešu čempiona titulu individuālajā braucienā un trešo vietu prestižajā Rīgas jauniešu daudzdienu velobrauciena kopvērtējumā. “Arnolds ir ļoti mērķtiecīgs,” savu audzēkni raksturo treneris. “Lai gan mūsu sadarbība lielākoties notiek attālināti, viņš visu paveic par simt procentiem. Man bija patīkams pārsteigums Arnolda rezultāti sacensībās. Viņš savā otrajā sezonā spēja konkurēt ar labākajiem sava vecuma braucējiem Latvijā, kuri riteņbraukšanā trenējušies jau vairāk nekā astoņus gadus! Esmu pārliecināts, ka arī turpmāk viņa ceļš riteņbraukšanā vedīs pa augšupejošu līkni. Svarīgākais ir vadīties pēc plāna un sajūtām!”

RĪGAS RITEŅBRAUKŠANAS SKOLAS IZAICINĀJUMS

Ilggadējā Latvijas šosejas riteņbraucēju izlases trenera Vitālija Smirnova aicināts, Gatis 2020. gadā uzsāka pilnvērtīgu trenera darbu lielākajā specializētajā riteņbraukšanas sporta skolā — Rīgas Riteņbraukšanas skolā. Smukulis pievienojās šīs skolas trenerim Iļdaram Aisenam RRS/Alfa filiālē. Ērta vieta izbraukšanai no Rīgas, skolai savs stadions un sporta zālē labi apstākļi fiziskajiem treniņiem, turpat blakus — Biķernieku mežs. Otro gadu Smukuļa pārraudzībā ir darbs ar junioru vecuma grupas sportistiem, kurus iepriekš sagatavojuši citi šīs skolas treneri. Debijas sezonā Smukuļa audzēkņi sekmīgi startēja gan Latvijas, gan arī Baltijas sacensībās. Gūtas pirmās uzvaras un uzsisti arī pirmie puni. Viņa vadībā Toms Ustups kļuvis par Latvijas jauniešu čempionu grupas braucienā, gūtas arī vairākas citas uzvaras.

Starpsezonu periodā Smukulis darbā ar saviem audzēkņiem koncentrējas uz vispārējo fizisko sagatavotību. Pateicoties tai, viņš pats savulaik bija pārāks par konkurentiem. “Savas karjeras sākumā pirmos divus gadus velosipēdu neredzēju nemaz,” atceras Gatis. “Bija tikai vingrošana, skriešana un citi vispārējo fizisko formu veidojoši treniņi. Pati svarīgākā braukšanā ar riteni ir speciālā sagatavotība. Tā palīdz sagatavoties konkrētām sacensībām, bet bez fiziskās bāzes nevar būt ne runas par stabiliem augstvērtīgiem rezultātiem. Fiziski vājākiem braucējiem lielāks arī traumu risks.”

Tieši ar izturības trūkumu daudzdienu velobraucienos Smukulis saskārās, pārņemot darbu ar junioriem. Nepilnu divu sezonu laikā situācija ir krietni uzlabojusies. Sportisti kļuvuši vispusīgāki, un treneris cer, ka jau gaidāmajā sezonā tas atspoguļosies rezultātos. Bet neatkarīgi no tiem izaugs spēcīgi un vispusīgi vīri.

RADOŠI UN AR SAVU PIEMĒRU

Laiku, kad nav atļauti treniņi iekštelpās, Gatis ar saviem audzēkņiem pavada gana radoši. Fiziskās sagatavotības treniņi tiek rīkoti āra laukumā pie treniņu bāzes. Sportistiem izveidotas bāzes stacijas ar dažādiem uzdevumiem. Komandas gara veidošanai tiek spēlēts futbols. Atbilstoši laika apstākļiem puiši brauc ar riteņiem, skrien krosu vai kāpj uz distanču slēpēm. Treneris atzīst, ka sevišķi sūdzēties nevarot, jo esot paveikts teju viss plānotais ziemas mēnešiem. Drīz gan sniegam jānokūst, lai varētu vairāk koncentrēties braukšanai ar velosipēdiem.

Lai gan sacensībās Smukulis vairs nestartē, velosipēdu uz nagliņas viņš nav kāris. Gatis aktīvi pats piedalās savu audzēkņu treniņprocesā. “Esot klāt un pašam braucot līdzi treniņos, varu labāk redzēt un operatīvāk pieņemt lēmumus vai dot ieteikumus sportistiem par viņu braukšanas stilu,” skaidro treneris. “Redzu, ka mana piedalīšanās treniņos iedvesmo un motivē sportistus.” Smukulis nevairās reizēm pamocīt gan sevi, gan jaunos braucējus Latvijas pauguros. Pulveris viņam vēl sauss.

JA VĒLIES REZULTĀTU, JĀBRAUC ĀRZEMĒS

Finansējuma trūkums federācijai ne vienmēr ļāvis nodrošināt talantīgākajiem sportistiem iespējas gūt pieredzi starptautiskos velobraucienos. Iepriekš veiksmīgi veidojusies sadarbība ar Rīgas Riteņbraukšanas skolu, kā arī vairāku novadu pašvaldībām. Lielākoties, lai startētu velobraucienos Rietumeiropas valstīs, nepieciešams arī vecāku līdzfinansējums. Smukulis uzskata, ka tieši starptautiskie velobraucieni veicina sportista izaugsmi. Nestartējot beļģu klasikās, būs ļoti grūti kļūt par labu klasiķi. Tāpat ļoti svarīgi ir braukt lielajos kalnos, kādu Baltijā nav. Tikai samērojot sevi ar citu valstu labākajiem braucējiem, iespējams progress. Dominance Latvijas sacensībās ir tikai pirmais solis, ja vēlies kļūt par profesionālu riteņbraucēju. Smukulis atbalsta Toma Ustupa izvēlēto ceļu jau no zēna gadiem startēt starptautiskā komandā un piedalīties velobraucienos Beļģijā, Nīderlandē, Dānijā un citviet. “Toms jau šobrīd ir krietni pārāks par saviem konkurentiem Latvijā. To dod viņa gūtais rūdījums, cīnoties ar vadošajiem citu valstu braucējiem. Domāju, ka viņam nebūs pārsteigumu, aizbraucot uz Nāciju kausa sacensībām.”

BŪS JAUNATNES FONDS?

Aizvadītā gada izskaņā Gatis Smukulis vērsās Latvijas Riteņbraukšanas federācijā ar ideju par Latvijas Jaunatnes fonda izveidi šosejas riteņbraukšanā. Galvenais fonda mērķis būtu dot iespēju talantīgākajiem jauniešu, junioru un U-23 pirmā gada sportistiem un sportistēm sevi apliecināt starptautiskajā arēnā. Fonda idejas īstenošanā izšķiroša loma paredzēta sacensību organizatoriem un dalībniekiem, kā arī citiem labvēļiem. Katrs dalībnieks par startu katrās šosejas un MTB sacensībās, kas iekļautas Latvijas Riteņbraukšanas federācijas kalendārā, veic 1 eiro ziedojumu Jaunatnes fondam. Brīvprātīgi fondā iemaksas var veikt arī uzņēmēji un ikviens, kuram rūp jaunatnes riteņbraukšanas nākotne. Šāds piemērs jau lieliski strādā ASV. Ja fonda ideju izdosies īstenot, tas būs viens no pirmajiem šāda veida projektiem Latvijas sportā.

 

Gatis SMUKULIS

Rīgas Riteņbraukšanas skolas treneris

Dzimis : 1987. gada 15. aprīlī Valkā

Augums, svars: 188 cm, 80 kg

Izglītība: mācījies Smiltenes 2. vidusskolā, absolvējis Murjāņu sporta ģimnāziju. LSPA students

Sportā: no desmit gadu vecuma; kopš 2009. g. — profesionāls riteņbraucējs; pārstāvējis AG2R La Mondiale (2009.—2010. g.), HTC-Columbia (2011. g.), Katusha (2012.—2015. g.), Astana (2016. g.), Delko (2017.—2018. g.)

Treneri: Jānis Akmentiņš, Jānis Veide

Lielākie sasniegumi: 4. vieta Eiropas Jaunatnes olimpiādē Parīzē individuālajā braucienā, uzvaras četros U-18 Pasaules kausa izcīņas daudzdienu braucienos, uzvara U-23 Nāciju kausa izcīņas Flandrijas velobraucienā, Eiropas U-23 čempionātos — 7. vieta (2007. g.) un 9. vieta (2008. g.) individuālajā braucienā, 68. vieta Pekinas olimpiskajās spēlēs, 13. vieta Omānas velobraucienā (2009. g.), uzvara Katalonijas velobrauciena 1. posmā (2011. g.), 3. vieta Polijas daudzdienu velobrauciena 4. posmā (2015. g.), 7. vieta Eiropas spēlēs individuālajā braucienā (2015. g.), seškārtējs Latvijas čempions individuālajā braucienā (no 2011. līdz 2016. g.), Latvijas čempions grupas braucienā (2016. g.), divkārtējs Latvijas olimpiādes čempions individuālajā braucienā

Ģimenes stāvoklis: precējies, audzina meitu

Vaļasprieki: literatūra, peldēšana

Toms Markss
Toms Markss