Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Viegls ūdens

Šādiem vārdiem olimpisko airēšanas kanālu raksturo smaiļotāji Krists Straume un Kristaps Zaļupe, kuri tāpat kā kanoists Miķelis Ežmalis pirmdien debitēs olimpiskajās spēlēs. Kristaps tuvojas Kristus vecumam, Miķelis tikai šeit Pekinā kļuvis pilngadīgs.
Pieradināšana
Ūdens svaru visbūtiskāk ietekmē tā temperatūra, un Pekinā grādu netrūkst. "Gaisa mitrums pie kanāla, kas atrodas 50 minūšu brauciena attālumā no olimpiskā ciemata, ir vēl lielāks nekā pilsētā," vērtē Krists Straume. "Apvedkanālā ir daudz ūdenszāļu. Ceru, ka sacensību kanālā, kurā vēl neesam airējuši, to nav."
"Olimpiskais kanāls ir divreiz lielāks par tiem, kuros esmu startējis Eiropā," atzīst Kristaps Zaļupe. "Tiesa, tur ir arī, kur izvērsties vējam, bet vismaz mūsu pirmajās trijās treniņu dienās tas bijis ļoti mērens. Apvedkanāls ir tik plats, lai mēs tajā varētu trenēties arī tad, kad notiek sacensības akadēmiskajā airēšanā."


Miķelim Ežmalim nāksies airēt vecāka modeļa laivā, kādas bija modē Atēnu spēlēs. Uzaicinājumu startēt Pekinā viņš saņēma pats pēdējais un savu kanoe līdz Ķīnai vairs nevarēja paspēt aizsūtīt. Jāiztiek ar to, ko var izīrēt. "Esmu jau kaut cik pieradis," atzīst mūsu komandas jaunākais vīrs. "Gan jau būs labi."
Krists un Kristaps
Par Kristapu desmit gadus jaunākais Krists abu smaiļotāju laivā ir aizairētājs – tas, kurš sēž priekšā. "Esmu ļoti daudz airējis divniekos un vienmēr strādājis aizmugures darbu," piebilst Kristaps Zaļupe. "Aizmugurējais stumj, priekšējais velk," darbu dalīšanu izskaidro Krists Straume. "Principā esam vienots mehānisms."
Atšķirībā no daudzām ekipāžām mūsējie distancē iztiek bez vārdiem. Pietiek ar ārēji nemanāmām izjūtām, lai abi airētu vienotā ritmā. Tiesa, aizairētājam jājūt, par cik izšķirošā brīdī var kāpināt tempu. "Es Kristapam uzticos, uzskatu, ka viņš spēj vairāk, un lieku tik klāt!" smej Krists. "Man jau nav citas izejas, kā spēt vairāk," atsmaida Kristaps. Lielāks temps ne vienmēr garantē ātrāku gaitu. Airēšana ir niansēm pilns darbs, kur treniņos optimālā tempa meklēšanai tiek izmantoti, piemēram, arī GPS rādītāji. "Vidēji lielu ātrumu var sasniegt, strādājot dažādos tempos," paskaidro Kristaps.
Abi vienā divniekā iesēdušies tikai pērnā jūnija beigās un tūlīt guvuši savu lielāko sasniegumu – piekto vietu pasaules čempionātā 500 m distancē, tādā veidā kvalificējoties arī startam Pekinā. Tiesa, pirms tam Straume un Zaļupe kopā airējuši četrinieka ekipāžā. Katram savā divniekā tik labi nav veicies. Pērn Latvijas čempionātā veikta atlase, kuri būs labākie vieniniekos, tie arī veidos divnieka ekipāžu. Tā Straume un Zaļupe nonāca vienā laivā.
Kristam Straumem šis ir pirmais olimpiskais cikls. Limbažnieks Kristaps Zaļupe jau cerējis 1996. gadā piedalīties Atlantas spēlēs. Līdz Sidnejai un Atēnām četrinieka un divnieka ekipāžās viņam pietrūcis burtiski pa vienam īrienam. Nokļūstot Pekinā, airētājs nepavisam neuzskata, ka mērķis sasniegts. Abiem vīriem šeit ir nopietni nolūki, par kuriem gan viņi publiski neizsakās.
Abi airēšanā nonākuši, pateicoties saviem tēviem. Sergejs Zaļupe septiņdesmitajos gados bija PSRS smaiļotāju izlases dalībnieks, kurš stāvējis arī uz olimpisko spēļu sliekšņa, netiekot tam pāri. Rīdzinieks Krists Straume nāk no basketbolistu ģimenes, viņa vecmāmiņa savulaik spēlējusi TTT meistarkomandā.
Kristaps šogad beidzis studijas LU Pedagoģijas fakultātē, Krists RTU mācās inženierekonomiku, bet airus abi vēl kaktā sliet negrasās.
Handbols laivā
Murjāņu ģimnāzistam Miķelim Ežmalim vēl pirms gada piedalīšanās Pekinas spēlēs šķita nereāla. "Šogad uz Eiropas čempionātu, kurā es iekļuvu finālā 500 m distancē, mani pat negribēja ņemt līdzi," stāsta mūsu kanoe airētājs. "Domāju, ka labāk varētu airēt divniekā. Vēlāk izrādījās, ka tieši šī devītā vieta bija tas rezultāts, kura dēļ mani uzaicināja uz spēlēm."
Citādi Miķelis savu dzīvi plāno itin strikti. "Vēl divi gadi ģimnāzijā un tad iešu studēt – uz politologiem vai juristiem," savus nodomus viņš neslēpj.
Uz sporta skolu Rīdzene vienpadsmit gadu vecumā gan viņu aizvedusi ome. "Tajā bija tikai divi sporta veidi – basketbols un airēšana. Basketbolam biju par īsu, bet pavisam nopietni sāku airēt, tikai iestājoties Murjāņu Sporta ģimnāzijā," stāsta Ežmalis. Lai gan šogad viņš pirmo reizi kāpa uz nopietna pjedestāla, izcīnot Eiropas junioru čempionāta bronzas medaļu, par savu nākotni airēšanā Miķelis nav nemaz tik pārliecināts. "Redzēs, kā ies olimpiādē," viņš domīgs novelk. "Tas process ir pārāk smags. Pavasara treniņos jāairē 16-22 kilometri, vēl trenažieri, skriešana, peldēšana… Tā bieži vien stundas četras paiet. Bet, ja kādu laiku nav sēdēts laivā, atkal velk uz ūdens. Šosezon gan airēts jau kopš janvāra."
Atbilde uz jautājumu, kāpēc viņam izdevies kļūt par labāko kanoe airētāju Latvijā, ir pārsteidzoša: "Varbūt tāpēc, ka es neesmu fanātiķis. Citi arī pēc treniņiem par airēšanu vien runā. Es, kad atpūšos, tad no airēšanas atslēdzos vispār." Kā notiek šī atslēgšanās? "Visādi. Lasu grāmatas, handbolu spēlēju. Mums Vangažos ir sava komanda."
Bijām, neredzējām
Visi trīs mūsu airētāji piedalījās arī spēļu atklāšanas ceremonijā un, lai gan paši, kopā ar citu valstu delegāciju pārstāvjiem gaidot savu uznācienu blakus hallē, neko daudz no tās neredzēja, tomēr vienā balsī apgalvo: "Grandioza!" Tiesa, tūlīt seko piebilde: "Mazliet nogurdinoša un karsta arī."
Stundas olimpiskā stadiona aizkulisēs sniegušas nebijušas izjūtas. "Fantastiska atmosfēra, tu esi kopā ar visas pasaules sporta zvaigznēm, sākot ar sprinta rekordistu Gaju un tenisistu Federeru beidzot," atceras Kristaps Zaļupe. "Tur robežas nobrūk. Gribi, ej klāt un fotografējies kopā ar Novicki… Ciematā tomēr katrs vairāk dzīvo pa savu māju."
"Žēl, ka paši priekšnesumus neredzējām," novelk Krists Straume. "Bet nekas, aizbrauksim mājās un tad televizorā noskatīsimies."
Pirms skatīties atklāšanas ceremoniju, viņiem vēl šis tas Pekinā izdarāms.
Krists Straume. Laivas Pekinā nonāca pa ūdensceļu, airus veda paši ar lidmašīnu
Foto: Dainis Caune, Sports
Kristaps Zaļupe. Pagaidām kolekcionē citvalstu komandu nozīmītes
Foto: Dainis Caune, Sports
Miķelis Ežmalis. Spēļu laikā kļuvis pilngadīgs
Foto: Dainis Caune, Sports