Kad rūdās dārgmetāli

Pirmo reizi Latvijai brīvajā cīņā olimpiskajās spēlēs bija divi pārstāvji. Gan daugavpiliete Anastasija Grigorjeva, gan Gulbenes rīdzinieks Armands Zvirbulis uzvarēja astotdaļfināla cīņās, bet zaudēja ceturtdaļfinālos. Sakritība abiem neļāva turpināt cīņu gandarījuma turnīrā. No savām debijas spēlēm Anastasija atgriezās ar devīto, Armands — ar desmito vietu.

SKARBAIS SIETS

Anastasija Grigorjeva (svara kategorija līdz 63 kg) pirmo cīņu ar Novokuzņeckā dzimušo amerikānieti pasaules vicečempioni Jeļenu Pirožkovu, kas olimpiskajā turnīrā tika uzskatīta par vienu no favorītēm, iesāka daudz apņēmīgāk un aktīvāk par pretinieci. Iespējams, ka Anastasijas aktivitātes satraukuma dēļ bija pat pārāk drudžainas, un pirmajā periodā divus tehniskos punktus guva Jeļena. Bet otrais un trešais jau pilnībā piederēja daugavpilietei — 3:1.

Ceturtdaļfinālā Anastasijai bija jācīnās ar plecīgo Mongolijas meitu Batsetsegu Soronzoboldu, kura iepriekš tāpat kā Grigorjeva startējusi neolimpiskajā svara kategorijā līdz 59 kg, 2010. gadā kļūstot pat par pasaules čempioni. Anastasija tajā pašā sezonā paņēma Eiropas zeltu.

Jau cīņas sākumā mongoliete ar veiksmīgu paņēmienu nopelnīja piecus punktus. Otrajā periodā rezultāts jau bija 4:4, bet tad pašā pēdējā mirklī mūsu pretiniece guva izšķirīgo punktu.

„Tā bija mana kļūda, izvēloties nepareizu cīņas taktiku,” sevi šaustīja Anastasijas treneris Sergejs Kursītis. Anastasija, nokāpusi no cīņas paaugstinājuma, izplūda asarās, jo bija skaidrs, ka arī pēc tik skarbām pretiniecēm viņai uz gandarījuma turnīru nav ko cerēt, jo mongolietei pusfinālā pretī nāca leģendārā divkārtējā olimpiskā un septiņkārtējā pasaules čempione japāniete Kaori Ičo, kura pirms olimpiskajām spēlēm bija uzvarējusi vairāk nekā 60 cīņās pēc kārtas. Londonā viņa šo sarakstu tikai papildināja, izcīnot savu trešo olimpisko zeltu. Bet Anastasijas pāridarītāja caur gandarījuma turnīru nonāca līdz Londonas bronzai.

KAD CĪNIES, ATCERIES…

Pirmajā cīņā Armandam Zvirbulim (svara kategorija līdz 84 kg) pretiniekos bija pilnīgi nepazīstams venecuēlietis ar garu vārdu un garu augumu, kura priekšrocības Hosē Daniels Diass Roberti centās izmantot, latvieti turot pa gabalu no savām kājām. Pirmais periods tā arī pagāja, taustoties un bez punktiem. Klinšā vienu guva Roberti. Otrajā periodā viņš līdzīgā stilā turpināja izvairīties no Zvirbuļa aktivitātēm, tomēr Armandam izdevās panākt neizšķirtu. Arī trešajā no latīņamerikāņu karstasinības Roberti nebija ne miņas, latvietis viņam gāja virsū kā buldozers, gāja, gāja, līdz izmeta ārpus paklāja — 3:2.

„Izteikti taktiska cīņa,” dueli novērtēja Armands. „Pretinieks bija fiziski stiprs, bet visu laiku muka no atklātas cīņas.” Armanda treneris Visvaldis Freidenfelds šim viedoklim pilnībā piekrita: „Venecuēlietis nemitīgi turēja mūsējā rokas. Tiesnesis aizrādīja, aizrādīja, bet piezīmi nedeva… Nākamā būs paņēmieniem bagātāka cīņa.”

Ceturtdaļfināls latvietim pretim nolika baltkrievu Soslanu Gatcijevu. „Viņš ir Baltkrievijas osetīns, tas izsaka visu,” Freidenfelds akcentēja pretinieka cīņas prasmi. Mačs tiešām risinājās aktīvāk, pirmais periods beidzās ar 1:0 Gatcijeva labā. Otrajā Zvirbulis vairākkārt veiksmīgi izvairījās no pretinieka tvēriena kājās un panāca izlīdzinājumu, bet ne pārākumu — 2:3.

„Neapliecināju sevi,” Armands pēc cīņas, būdams slapjāks par Temzas ūdeni, nemeklēja vainu citos. „Otrā perioda pirmajā uzbrukumā es viņam iegāju kājās un… no savas situācijas zaudēju divus punktus! Tikai tāpēc, ka biju pārāk pārliecināts. Ik reizi, kad cīnies lielās sacensībās, netici sev vairāk, kā tas ir nepieciešams. Labāk piebremzē un uzmanies, nevis pārdroši ej uz priekšu. Nožēlojami! Biju zaudētājos ar 0:2, atspēlējos līdz neizšķirtam, vēl piecas sekundes, un būtu panācis 3:2. Tā ir tikai mana vaina. Sevi pažēloju, nogurums nāca virsū…”

„Mazliet par vēlu sākām presingot,” Freidenfelds izskatījās tā, it kā pats būtu bijis uz paklāja. Viens no favorītiem, gruzīns Dato Marsagišvili, ceturtdaļfinālā bija zaudējis puertorikānim Haimem Juseptam Espinalam, kuru Zvirbulis pērn pasaules čempionātā uzvarēja. Pēc loģikas arī Gatcijevam viņu Londonas pusfinālā vajadzētu pārspēt, Zvirbulim atverot durvis uz gandarījuma turnīru.

Tomēr tā nenotika. Puertorikānis aizkļuva līdz finālam, laimīgo gandarījuma lozi atvēlot gruzīnam, kurš to izmantoja, izcīnot bronzas medaļu. Zelta mačā par olimpisko čempionu kļuva šāgada Pasaules kausa ieguvējs Šarifs Šarifovs no Azerbaidžānas.