Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Triumfa sekundes un dienas

Finālbraucienā no starta trešās pozīcijas Māris Štrombergs izlido, kā konkurentus uz mirkli iemidzinājis. No 60 pēdu augstās estakādes lejup gāžas BMX ķīlis, kura virsotnē atrodas latvietis. No piektā celiņa viņam sānos spiežas pasaules čempions austrālietis Sems Vilobijs, no septītā kolumbietis Karloss Mario Okvendo Savala, no astotā — holandietis Raimons van der Bīzens, kas Londonā bija nepārspējams individuālajā braucienā, no pirmā — šāgada Pasaules kausu izcīņas superkrosu līderis amerikānis Konors Fīldss. Vadība noturēta pirmajā taisnē, sekmīgi veikta zaudētu cerību un sāpju pilnā pirmā virāža un… Tālāk viss notiek tieši tāpat kā pirms četriem gadiem Pekinā — Māra Štromberga pārsvars kļūst arvien pārliecinošāks. Vienīgi šoreiz pakausī neelpo divi amerikāņi, toties tempu kāpina Vilobijs, netaisoties padoties līdz pašam pēdējam metram, kuru vienalga pirmais sasniedz latvietis. Māris Štrombergs kļūst par Latvijas vēsturē pirmo divkārtējo olimpisko čempionu individuālā sporta veidā! Bet pirms tam viņam bija garas šaubu, pat nedrošības dienas un stundas. Vēl iepriekšējā dienā Māris atzina: Sliktāk vairs nevar būt…”

BMX sacensības Londonā latviešiem sākās ar šoku. Olimpiskajās spēlēs taimtriālu jeb individuālo braucienu dēvē par izsēšanas braucienu, jo pēc tā tiek noteikts ceturtdaļfināla grupu sastāvs, Londonā pirmo reizi arī — celiņa izvēles tiesības pusfinālos.

ASINIS SLAUKOT

Pārliecinošā ātrumā veicis trases pirmo daļu, Edžus Treimanis pēdējās taisnes sākumā sagādāja šausminošus kadrus televīzijas operatoriem. Lēciena beigās pāri pirmajām divām pumpām viņš atsēžoties velosipēdu pārāk daudz nospieda uz leju, uz mirkli uzsēdās virsū pakaļējam ritenim, to nobremzējot, un piezemējoties neglābjami sekoja lidojums pāri stūrei, ar galvu ietriecoties nākamās pumpas pretnogāzē. Pagāja ne viena vien sekunde, iekams Edžus sāka slieties kājās. Tieši tāpat šajā vietā viņš nogāzās arī pirms gada. Ceļu uz finišu Treimanis turpināja lēnā solī divu medmāsu pavadībā, no sejas slaukot asinis. Neizskatījās, ka nākamajā dienā Edžus varētu sacensības turpināt. Turklāt viņam tas būtu jādara no neērtākās — astotās pozīcijas.

No mūsu līdera Māra Štromberga gaidījām rezultātu labāko trijniekā, bet sagaidījām tikai 11. vietu (38,697). „Apli braucu ar prātu,” atzina Māris. „Domāju līdzi, ko daru, pārāk neriskēju. Un neriskējot pieļāvu daudzas mazas, muļķīgas kļūdas — sīkus uzsitienus, kuros zaudē ātrumu. Varēju nobraukt ātrāk. Kopumā jau ir okei, jāsaņemas rītdienai,” izskatījās, ka olimpiskais čempions mazliet mierina pats sevi. „Jūtos labi,” viņš apgalvoja vēlreiz. „Vienīgi pārāk mierīgi sāku braucienu. Parasti ir divi, uz otro noskaņojos nopietnāk. Bet ir okei, okei… Līkne iet uz augšu. Treniņos Londonā sākām lēnām, vakar jau bija labāk, šodien ir vēl labāk.”

NESIES, PIEBREMZĒ, UZMIN…

„Trasē ir daudz mazu āķīšu, nevari tā vienkārši visu sevi izlikt ārā,” Londonas īpatnības skaidroja Māris. „Brauc ātri, tad mazliet jāpiebremzē un tūlīt atkal jāuzmin. Pumpas — maza un liela, maza un liela… Grūti visu salikt kopā. Tāda raustīšanās… Te nevar īsti atvērties. Pirmajā taisnē otrā pumpa ir ļoti tuvu pirmajai. Pārlec un nevari ātrumu attīstīt līdz galam. Starta kalns arī īpatnējs, bet visiem jau pa to jābrauc… Nav ko daudz domāt, jo mazāk domāšu, jo labāk būs.”

Šajā ziņā treneris Ivo Lakučs viņam pilnībā piekrita: „Māris redzēja, kā Edžus nokrīt, un viņa galvā parādījās domas. Ievēroju, pat sejas izteiksme izmainījās. Gluži nevilšus viņš trasē mazliet sāka saudzēt sevi un nobrauca spējām neatbilstoši.”

Pirms Edžus Treimaņa demonstrētajām šausmām ar trasi sekmīgi tika galā divdesmitgadīgais Rihards Veide, sasniedzot 13. rezultātu (38,753). „Malacis,” sava jaunākā audzēkņa sniegumu uzteica Ivo Lakučs. „Viņam sanāca ideāls aplis, gandrīz bez kļūdām.”

Pārsteigumu sagādāja holandieši. Olimpisko trasi pārliecinoši visātrāk veica Raimons van der Bīzens — 37,779. Ar trešo rezultātu (38,338) aiz pasaules eksčempiona francūža Žorī Dodē (38,221), kam fiksēja lielāko ātrumu starta posmā (62,608 km/h), finišēja Tvans van Gents (38,339), ceturtais — amerikānis Konors Fīldss (38,438), piektais – kolumbietis Andress Eduardo Himeness Kaisedo (38,445), sestais — pasaules čempions austrālietis Sems Vilobijs (38,496).

Štromberga vienpadsmitais rezultāts nozīmēja to, ka ceturtdaļfinālā viņam būs jācīnās kopā ar pasaules čempionu Semu Vilobiju. Veidem pretim nāks šosezon superkrosos gandrīz nepārspējamais Konors Fīldss, Treimanim — taimtriāla līderis holandietis Raimons van der Bīzens. Vienīgā laime — divi latvieši nebūs vienā braucienā.

PIRMĀ OLIMPISKĀ LATVIETE

„Sandra apli nobrauca diezgan tīri,” savas audzēknes Sandras Aleksejevas debiju olimpiskajā trasē novērtēja Olafs Lakučs. „Tāds arī bija uzdevums — lieki neriskējam, ja kas nesanāk, spiežam bremzes, jo galvenais bija nostiprināt pārliecību, ka trasi varam veikt un esam gatavi pamatsacensībām. Tas arī izdevās.”

„Viss kārtībā,” apstiprināja mūsu pirmā olimpiskā BMX dāma. Latviete sasniedza trīspadsmito rezultātu (41,752), apsteidzot lietuvieti Vilmu Rimšaiti (42,162). Ātrākā Londonas trasē bija austrāliete Kerolaina Bjūkenena (38,434), otrā — jaunzēlandiete Sāra Volkere (38,644), trešā — kolumbiete Marjana Pahona (38,787). Pasaules ranga līdere francūziete Magalī Potjē finišēja vien septītā (39,778).

KAD TŪKSTOŠI AURO UN ZEME RĪB…

Dāmām gan trase vieglāka, gan konkurence mazāka, visas 16 uzreiz iekļuva pusfinālos, iegūstot brīvu dienu. Puišiem smagi strādāt nācās pēc nepilnām 24 stundām. Pirmo reizi spēlēs risinājās pieci ceturtdaļfināla braucieni. Tiesa, to skaitu paši sportisti varēja samazināt. Pēc pirmajiem trijiem braucieniem divi labākie katrā grupā jau kvalificējas pusfinālam. Pārējiem cīņa bija jāturpina par divām atlikušajām vietām.

„Šāds formāts izdevīgs Rihardam,” norādīja Ivo Lakučs. „Viņš mačos ieskrienas lēnām.” Pats sportists to apliecināja darbos, finišējot sestais, ceturtais, trešais, jau mazākā konkurencē — ceturtais, otrais, otro reizi karjerā pasaules mačos iekļūstot pusfinālā. „Stresiņš milzīgs, visu laiku jādomā — tikšu iekšā, netikšu? Atpūsties starp braucieniem neiespējami,” aizelsies stāstīja Rihards Veide. „Bet viss ir labi, trase apgūta, tagad tikai gāzi grīdā!” Satraukums netraucē? „Ir jau pierasts,” mierināja Rihards. „Kad angli uz starta izsauc, tūkstoši auro un zeme rīb, tad gan interesanta sajūta parādās. Bet braukt šeit ir lieliski, atmosfēra vienkārši burvīga.”

VECAIS, LABAIS ŠTROMBERGS?

Māris Štrombergs pirmajā braucienā nomierināja, otrajā samulsināja, trešajā iepriecināja. Startā viņš nebija pats ātrākais, toties krietni pielika otrajā un trešajā taisnē, gandrīz panākot līderi van Gentu un finišējot otrais. Nākamais brauciens bija kā pa vati. Štrombergs mērķi sasniedza tikai piektais, uzvarēja pasaules čempions Vilobijs, van Gents bija tūlīt aiz viņa. Trešajā braucienā mēs beidzot ieraudzījām veco labo Štrombergu, kas ir ātrs startā, kas kontrolē situāciju pirmajā virāžā, kurā vai katrā braucienā tika piedzīvotas sadursmes, un kas pretinieku cerības pazudina pārējā trases daļā. Šī uzvara viņam un van Gentam garantēja vietu pusfinālā jau pēc trim braucieniem.

„Sliktāk vairs nevar būt,” tā olimpiskais čempions rezumēja šo sacīkšu dienu, atzīstot, ka traucējusi atbildība, kuru tikai trešajā braucienā izdevies nomest nost no pleciem. „Pēc šodienas pašapziņai vajadzētu būt augstākai,” viņš piebilda.

„Tā bija mana kļūda,” vērtējot notikumus otrajā braucienā, paškritisks bija Ivo Lakučs. „Ieteicu izvēlēties otro celiņu. Tikai pēc tam aptvēru, ka treniņos neesam pa to braukuši, ka tajā pirmais uzmetiens ir asāks. Māris to sajuta, un viņam nostrādāja aizsardzība. Pārējo trasi, kā mēs sakām, viņš nopeldēja.”

LATVIEŠU BETMENA PARĀDĪŠANĀS

Ar ovācijām ceturtdaļfinālā tika sagaidīta Edžus Treimaņa parādīšanās olimpiskajā trasē. Viņš itin sparīgi iesildījās, vairākas reizes izbrauca pēdējo virāžu un taisni, kurā piedzīvoja kritienu. Vispirms lēnām un uzmanīgi, pēc tam jau pilnā tempā, cenšoties atgūt zaudētās sajūtas. „Gulēju zemē, lamāju sevi un prātoju, vai spēšu turpināt startēt,” iepriekšējās dienas kritienu atcerējās Treimanis. „Asinis tecēja, likās — kaut kas traks noticis. Bet tas tikai deguns bija, laikam lauzts, bet tas braukt netraucē. Vēlāk celis sāka sāpēt. Man jau vairs nebija, par ko uztraukties, atlika tikai uzticēties ārstiem. No rīta pamodies, palocīju celi. Bija piecreiz labāk nekā vakarā, tūlīt noskaņojums kļuva pozitīvs — varēšu braukt.”

Pirmajā braucienā, veiksmīgi izvairījies no priekšējo kritiena, Treimanis finišēja ceturtais. Otrajā līdzīga situācija viņam neļāva tikt augstāk par sesto vietu. Trešajā Edžus bija apbrīnojami lielisks — jau startā ātrākais, un tikai fotofinišs viņam piešķīra otro vietu, ar kuru pietika, lai kvalificētos pusfinālam, jo pārējo rezultāti bija daudz nevienmērīgāki, izņemot vienu. Visos trijos braucienos pirmais mērķis sasniedza Raimons van der Bīzens. Vai šīs būs nīderlandiešu spēles?

„Gāja labāk, nekā gaidīju,” priecājās Edžus. „Celis sāpēja, nevarēju uzmīt, bet ieņēmu pretsāpju zāles, centos novērst domas no sāpēm un saņēmos. Nezinu gan, vai celis izturētu vēl divus braucienus. Ceru, ka rītdien būs vēl labāk, jo pa nakti jau vēl drusku vairāk sadzīs. Vakar vispār nevarēju paiet. Paldies dakteriem! Izskatos trakāk, nekā jūtos. Mani tagad saukā par Betmenu. Trešajā braucienā atslēdzu domāšanu, un viss notika it kā pats no sevis.”

PUSFINĀLS KĀ FINĀLS

Izšķirošajā dienā Londonas Olimpiskā parka BMX trasē saule karsēja gluži kā pirms četriem gadiem Pekinā. Vai rezultāti arī būs tādi paši? Pagaidām tie bija pat labāki. Visi trīs latvieši iekļuvuši pusfinālā! Tādu pārstāvniecību nespēja nodrošināt neviena cita valsts. Pa diviem braucējiem bija no ASV, Austrālijas, Nīderlandes, Francijas un Kolumbijas, vēl šveicietis, jaunzēlandietis un brits.

Pusfinālā trīs braucieni. Jau skaidrs, ka arī šajā kārtā Mārim būs tikai trešās izvēles tiesības. „Tas nozīmē, ka pusfinālu viņš uzsāks no ārmalas, visticamāk no sestā celiņa. Tā nebūs braukšana pa iemītu taciņu. Būs ļoti skarbi jācīnās. Izskatās, ka visi pirmās taisnes speciālisti būs vienā pusfināla braucienā. Tur būs ko turēt. Pusfināls būs kā fināls. Tagad var sākties nervozēšana…”

Māris liek nervozēt arī līdzjutējiem. Trešās taisnes beigās Treimaņa stilā viņam priekšā krīt jaunzēlandietis Marks Villers. Lai izvairītos no sadursmes, latvietis spiests izmest līkumu ārpus trases pa zālīti. Labi, ka tas ir angļu mauriņš, no kura iespējams atgriezties cīņā un finišēt ceturtajam. Bet arī nākamajā braucienā Štrombergs ir tikai ceturtais. Ar vēl vienu ceturto vietu finālam var nepietikt. Vilobijam jau ir divas uzvaras, ar septiņiem punktiem Mārim priekšā ir van Gents un Savala, par punktu atpaliek Dodē un Hermans. Un atkal pēdējā mirklī Štrombergā atspīd olimpiskā čempiona spožums — tikai fotofinišs viņam piešķir otro vietu aiz van Genta. Fināls nodrošināts.

LATVIEŠU TANDĒMS PRET KOLUMBIJU

„Kāda stratēģija? Astotais celiņš — stratēģija vienkārša — jāsakož zobi un jāmauc,” pirms sava pusfināla nosmīn Edžus Treimanis, kam jācīnās kopā ar Rihardu Veidi. Sākums ir dramatisks. Pirmajā virāžā abi iekļūst masu kritienā, ko izraisa francūzisKaleirons un kurā cieš arī Fīldss. Rihards pat ar kūleni izlido ārpus trases. Tomēr abi latvieši atkal tiek seglos un Edžus finišē piektais, Rihards — sestais. Otrajā braucienā ar piekto vietu sekmīgāks ir Rihards, Edžus — septītais. „Paņēmu stipri viduvēju startu,” vēlāk atzina Treimanis. „Blakus bija Konors Fīldss, spēcīgs čalis, viņam es netiku ar elkoni priekšā. Tad bija uz pirmās pumpas nedaudz jāatlaiž vai jāver širmis ciet. Vēl no vakardienas kritiena neliela nedrošība bija iekšā.”

Izskatās, ka vietu finālā jau būs nodrošinājis van der Bīzens (3 punkti), Filipss (4) un Fīldss (5), bet ar Himenesu (9) vēl var cīnīties. Ja pēdējā braucienā mūsējie ir pirmie, bet kolumbietis trešais vai vēl tālāk… Treimanis liek aizturēt elpu un iedarbināt fotofinišu, kas viņam tomēr piešķir otro vietu aiz Fīldsa. Veide, nesekmīgi mēģinot noturēt dienvidamerikāni, finišē septītais, Himeness — trešais, novelkot fināla svītru starp sevi un Treimani.

VISĀ PASAULĒ VIENĪGAIS…

Un tad ievadā jau aprakstītais finālbrauciens, pēc kura Māris Štrombergs ar roku uz sirds un otro olimpiskā čempiona medaļu kaklā uz goda pjedestāla dziedāja Latvijas himnu.

Kā treneris viņu sagatavoja šādam sprādzienam īstajā brīdī? „No rīta teicu — esi taču beidzot trasē dzīvotājs, nevis domātājs!” stāstīja Ivo Lakučs. „Iepriekš viņš neapzināti taupīja sevi. Šodien ar katru braucienu bija arvien labāk.”

„Iepriekš prātoju — tā taču nenotiek, ka divas reizes pēc kārtas uzvar olimpiskajās spēlēs! Šodien par to aizmirsu. Trešajā pusfināla braucienā noķēru īsto sajūtu,” pēc finiša atzina pasaulē vienīgais divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs. „To sajūtu, kāda man bija šogad Pasaules kausa izcīņā Papendālē un pasaules čempionāta finālā. Es atkal zināju, kas man jādara.”

Pasvārstījis saujā smago Londonas zelta medaļu, Māris atzina: „Šie mači man bija visnozīmīgākie, nekad vairs svarīgāku un lielāku sacensību man nebūs.” Vai tad trešās olimpiādes nebūs? „Būs,” smaidīja Māris. „Šis ir jauno sports, 29 gados es ņemšu uz pieredzi. Ja man pieredzes jau būtu pietiekami, pusfinālos nepieļautu tik daudz kļūdu, īpaši startos, kas ir mans jājamzirdziņš. Šeit virāžās un trases otrajā daļā braucu ļoti labi, bet nevarēju salikt kopā startu ar pirmo taisni. Domāju, ka tie bija nervi, kas traucēja. Atbraucu uz mačiem un jutos kā būrī iesprostots. Daudz par to runāju ar treneri. Pirmās divas dienas mani visvairāk grauza tas, ka neizdaru to, uz ko esmu spējīgs. Atbildība jau kādu mēnesi maisījās pa kājām. Vakar treneris man beidzot pateica arī pāris asākus vārdus, viņam tas atļauts. Un trešajā braucienā beidzot es atvēros.”

DOMBROVSKIS, KAMERONS, BEKHEMS…

Māra Štromberga 37,576 triumfa sekundes finālbraucienā klātienē vēroja ne tikai Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis, bet arī viņa Lielbritānijas kolēģis Deivids Kamerons un futbola megazvaigzne Deivids Bekhems, kuri, protams, cerēja uz sava Laiema Filipsa panākumu. Diemžēl brits pēc sadursmes ar Konoru Fīldsu finišēja tikai astotais.

Ar neveiksmi pārsālītā, bet neatlaidīgā cīnīšanās pusfinālos Edžum Treimanim kopvērtējumā deva augsto devīto vietu, trīspadsmito izcīnīja Rihards Veide.

„Šī ir mana debija, gan vēl sevi parādīšu,” savu sniegumu ar izcīnīto četrpadsmito vietu olimpiskajās spēlēs novērtēja Sandra Aleksejeva. „Mans uzdevums bija nobraukt trīs labus braucienus, un es centos to izdarīt. Tagad zinu, kas līdz nākamajām spēlēm man jāizdara. Galvenais jāiegūst lielāka pārliecība par savām spējām. Es noteikti neapstāšos.”

 

BMX

Dāmas

1. Marjana Pahona (Kolumbija) 37,706

2. Sāra Volkere (Jaunzēlande) 38,133

3. Laura Smuldersa (Nīderlande) 38,231

4. Letīsija le Korgija (Francija) 38,476

5. Kerolaina Bjūkenena (Austrālija) 38,903

6. Šaneiza Rīda (Lielbritānija) 39,247

13. Vilma Rimšaite (Lietuva) 19

14. Sandra Aleksejeva (Latvija) 19

Kungi

1. Māris Štrombergs (Latvija) 37,576

2. Sems Vilobijs (Austrālija) 37,929

3. Karloss Mario Okvendo Savala (Kolumbija) 38,251

4. Raimons van der Bīzens (Nīderlande) 38,492

5. Tvans van Gents (Nīderlande) 44,744

6. Andress Eduardo Himeness Kaisedo (Kolumbija) 53,377

9. Edžus Treimanis (Latvija) 14

13. Rihards Veide (Latvija) 18