Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tehniski spēcīgs sudrabs

Bulgārijas pilsētā Plovdivā augusta izskaņā norisinājās tekvon-do ITF pasaules čempionāts — nozīmīgākās un apjomīgākās sacensības šajā sporta veidā, kas ir citādāks nekā olimpiskais taekvondo.

Šogad Latvijā aktuāls kļuva divu tekvondo stāsts — precīzāk, taekvondo un tekvon-do, kas visā pasaulē pazīstami kā divi dažādi sporta veidi. Ir tikai loģiski, ka tas sakrīt ar laiku, kad lielākos panākumus Latvijas tekvon-do vēsturē guvusi Polina Medvedeva, kļūstot par pasaules vicečempioni.

KĀDA ATŠĶIRĪBA?

Latvijas Tekvon-do ITF federācija šovasar papildināja Latvijā atzīto sporta federāciju pulku, saņemot Latvijas Sporta federāciju padomes apliecību. Federācija apliecinājusi savu darbību ilgtermiņā ar aktīvu darbu, mērķtiecīgi valstī attīstot sporta veidu, atbalstot klubus un sportistus. Arī starptautiskā līmenī tekvon-do sporta veida dzīve noris zem atsevišķas starptautiskās organizācijas jumta (1966. gadā dibinātā ITF — International Taekwon-do Federation), jo tekvon-do no pilna kontakta taekvondo, kas ir iekļauts olimpisko spēļu programmā un kurā startē māsas Tarvidas, būtiski atšķiras. Tekvon-do ir citi noteikumi, tā pamatā ir bezkontakta cīņas māksla, taču tajā pastāv arī kontakta cīņas kategorijas, kurās atšķirībā no olimpiskā taekvondo ir atļauti sitieni pa galvu. Abu sporta veidu nosaukumi rakstāmi atšķirīgi, jo arī oriģinālvalodā to izrunas nav vienādas. Vēsturiski cēlušies Korejā un politiski vēji tos sašķēluši.

MILZU ČEMPIONĀTS

Tekvon-do pasaules čempionāti ierasti notikuši pamīšus reizi divos gados. Vienā gadā meistarsacīkstes risinās junioriem un veterāniem, nākamajā — pieaugušajiem. Taču šogad izņēmuma kārtā notika grandiozs apvienots čempionāts visām trim kategorijām, kurā startēja vairāk nekā 1500 dalībnieki no 76 valstīm. Sportisti sacentās gan individuālajās, gan komandu disciplīnās nedēļas garumā.

Latviju čempionātā pārstāvēja Polina Medvedeva un Sergejs Guščins. Abi sportisti ir Vjačeslava Semenkova audzēkņi un trenējas sporta klubā LTCS. Polina sasniegusi trešā dana līmeni, Sergajam — pirmais dans.

AUGSTĀKA MEISTARĪBA, AUGSTĀKAS PRASĪBAS

Atšķirīgās čempionāta disciplīnas sevī apvieno plašu spektru tehniskos elementus un to izpildāmos raksturus un situācijas, kas sniedz pamatu sportistiem attīstīties daudzpusīgi un kļūt maksimāli efektīviem.

Medvedeva startēja Tul disciplīnā. Jo augstāka sportista kvalifikācija, jo lielāku daudzumu un sarežģītāku formālo vingrinājumu kompleksu sportistam ir jāspēj paveikt. Polinai, gatavojoties sacensību programmai, bija jāsagatavo 18 dažādi atšķirīgas sarežģītības tehniskie vingrinājumu kompleksi ar lielu kustību dažādību un skaitu.

CAUR KOREJIEŠU SIETU

Pirmajā kārtā Tul disciplīnas sacīkstēs Polina pārliecinoši un ar vienbalsīgu tiesnešu lēmumu pārspēja spēcīgu sportisti no Grieķijas. Tādā veidā Latvijas pārstāve nodrošināja vietu pusfinālā, kur bija jātiekas ar ziemeļkorejieti. Ņemot vērā, ka tekvon-do cīņas māksla ir cēlusies Korejā, šīs pussalas sportisti allaž ir īpaši neparocīgi pretinieki. Duelī abas sportistes demonstrēja lielisku sniegumu, taču Latvijas izlases juniore Polina izcēlās ar lielāku aukstasinību un bija labāka par ziemeļkorejieti, iekļūstot finālā.

Tā kā Tekvon-do sacensību noteikumi atļauj diviem vienas valsts sportistiem piedalīties vienā sacensību kategorijā, Polinu finālā gaidīja vēl viena Ziemeļkorejas pārstāve. Finālā ar rezultātu 2:3 Polina atzina korejietes pārākumu, taču tika pie pasaules vicečempiones titula.

Polina startēja arī sparinga disciplīnā, kur svara kategorijā līdz 58 kg 21 sportistes konkurencē iekļuva labāko astoņniekā.

DESMITNIEKĀ

Vīriešu konkurencē Sergejs Guščins arīdzan startēja Tul disciplīnā. 49 dalībnieku sacensībā Latvijas debitants izcīnīja 17. vietu. Pirmajā kārtā Sergejs Uzbekistānas sportistu pārspēja visos kritērijos, bet otrajā kārtā trāpījās pretī viens no meistarsacīkšu favorītiem un Guščinam nācās atzīt Krievijas sāncenša pārākumu, līdz ar to izstājoties no turnīra.

Sparinga disciplīnā Sergejam veicās labāk. Startējot svara kategorijā līdz 70 kg, Sergejs aizvadīja trīs aizraujošas cīņas, pieredzējušu dalībnieku konkurencē iekļūstot labāko desmitniekā.

SATRAUCOŠS NOTIKUMS

Semenkovs, kurš ir arī Latvijas Tekvon-do federācijas prezidents, norāda, ka Medvedeva un Guščins pasaules čempionātā nodemonstrēja spēju tikt galā ar spriedzi. “Neskatoties uz viņu pieredzi un daudzajiem startiem starptautiskos turnīros, debija tik augsta līmeņa sacensībās kā pasaules čempionāts jebkurā gadījumā sportistiem ir satraucošs notikums,” komentēja Semenkovs. “Sergejs savā pirmajā pasaules čempionātā nodemonstrēja, ka viņam ir milzīgs potenciāls, turklāt tas ir novērojams visās disciplīnās, kurās viņš piedalās. Polinas sudraba medaļa mums ir ļoti nozīmīga un dārga — tas ir augstākais sasniegums Latvijas Tekvon-do federācijas 30 gadu ilgās vēstures laikā.”

Semenkovs uzskata, ka ir grūti konkurēt ar minētajām valstīm, ar kuru atlētiem krustojās Latvijas sportistu ceļi Bulgārijā. “Atliek vēlēties vairāk bērnu un jauniešu, kuri sevi būtu gatavi veltīt aktīvam dzīvesveidam un sportam, kā arī vēlmi mācīties un kļūt labākiem,” norāda federācijas vadītājs.

TEKVON-DO DISCIPLĪNAS

Pasaules čempionāta tekvon-do sacensību programma ietver piecas dažādas disciplīnas, kur katra no tām ir krasi atšķirīga un prasa sportistu īpašu sagatavošanos un uzmanību.

1. Formālie vingrinājumu kompleksi Tul, kur sportisti demonstrē tekvon-do bāzes tehniku, kas pilnā apjomā sastāv no 24 vingrinājumu kompleksiem. Galvenie kritēriji — tehniskais izpildījums, spēks un līdzsvars.

2. Sparings jeb divcīņa ekipējumā, kur sportisti demonstrē uzbrukuma un aizsardzības darbības saskaņā ar tekvon-do ITF sacensību noteikumiem.

3. Speciālā tehnika — augstas koordinācijas un sarežģītības sitienu demonstrācija lielā augstumā un ar maksimālu precizitāti.

4. Spēka tests — priekšmetu (dēļu) laušana, pielietojot sitienus gan ar rokām, gan ar kājām.

5. Pašaizsardzība, kur sportisti demonstrē reālo pielietojumu tekvon-do bāzes tehnikai, papildinot to ar sarežģītas koordinācijas elementiem — gan sitieniem, gan aizsardzību lielā ātrumā.

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns