Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpiskos čempionus kronēs Siguldā!

Tas gan nenotiks, kā bijām cerējuši, 2026. gada ziemā, bet daudz ātrāk — jau nākamajā 15. februārī 15.00 Eiropas čempionātā, kad Soču spēlēs godīgi nopelnītās zelta medaļas pēc Krievijas sportistu diskvalifikācijas par dopinga lietošanu bobsleja četrinieku konkurencē saņems Oskars Melbārdis, Arvis Vilkaste, Daumants Dreiškens un Jānis Strenga, savukārt par bronzas laureātiem divniekos tiks kronēta Melbārža/Dreiškena ekipāža. Bet durvīs jau stāv jaunā sezona, kurā skeletona frontē dažs panākums jau gūts un kurā Latvijas bobslejam kalpo tik titulēti treneri kā vēl nekad, bet uz vietām ekipāžās gaidāma nepieredzēti sīva konkurence.

Vispirms tā saistās ar Oskara Melbārža atgriešanos pēc ilgstošas traumu dziedēšanas. Bet pērnziem Oskars Ķibermanis savas pirmā pilota pozīcijas nostiprināja ar trim spožiem sudraba pjedestāliem, kļūstot par pasaules vicečempionu četriniekiem, gūstot otrās vietas abās ekipāžās Pasaules kausa (PK) izcīņas kopvērtējumā un tādā veidā neuzvarētu atstājot tikai vienu pilotu — vācieti Frančesko Frīdrihu. Savukārt ar strauju izaugsmi par Latvijas izlases otro pilotu kļuvis jaunais Ralfs Bērziņš. Tā nu olimpiskajam čempionam Melbārdim sezona jāsāk tāpat kā sendienās — ar Eiropas kausa (EK) izcīņu 23. novembrī Lillehammerē.

VINTERBERGA, SIGULDA, ALTENBERGA, PEKINA…

Soltleiksitijas olimpiskā trase Pārksitijā šoruden piedzīvojusi tehniskas problēmas, radot finansiālas un organizatoriskas problēmas visai bobsleja sabiedrībai, jo tajā paredzēto PK izcīņas pirmo kārtu pēdējā brīdī nācās pārcelt uz Leikplesidu, kur decembrī notiks divas sacensības. Savukārt EK izcīņas mači līdz Ziemassvētkiem risināsies Lillehammerē, Altenbergā, Vinterbergā un Kēnigszē. “Tas Oskaram ļaus iejusties sacensību apritē un mums novērtēt, kāda ir viņa rezultātu dinamika, tendences,” izlases galvenais treneris Sandis Prūsis norāda, ka sezonas turpinājumā iespējama rokāde. Abos Amerikas posmos Bērziņš gan startēs tikai divniekos. Savukārt Ķibermaņa divnieka štata stūmējam Matīsam Miknim četriniekā palīdzēs olimpiskais čempions Vilkaste un jaunā pilota Dāvja Kaufmaņa dvīņubrālis Lauris. Pēc traumas ilgstošāka atlabšana paredzama olimpiskajam čempionam Jānim Strengam, kas arī pērnziem bija Ķibermaņa komandā.

“Ja Bērziņam nāksies atgriezties Eiropas kausa izcīņā, viņam svarīgākie mači būs Eiropas un pasaules junioru čempionāti,” turpina Prūsis. “Uz šiem mačiem pretendē arī trīs pārējie Eiropas kausu piloti, kas visi vēl ir jauni.”

Ķibermaņa un Bērziņa ekipāžas šoruden mazliet tikušas patrenēties arī Eiropas čempionāta trasē četriniekiem Vinterbergā un vēl jo svarīgāk — vācu bobsleja poligonā Altenbergā, kur notiks pasaules čempionāts. Mums, protams, būtisks ir Eiropas čempionāts un vienlaikus PK izcīņas 8. kārta divniekiem dzimtajā Siguldā, kur rudenī izlūkos bija ieradies arī kanādiešu olimpiskais čempions Džastins Kripss. Sandis Prūsis uzskata, ka šobrīd ar Vācijas līderiem Altenbergas trasē (lasi — gaidāmajā pasaules čempionātā) spēj konkurēt tikai kanādietis un Ķibermanis. Izlases galvenais treneris vēl akcentē martā paredzēto Pekinas olimpiskās trases testēšanu, uz kuru uzaicinātas arī Ķibermaņa divnieka un četrinieka ekipāžas. Šāda iespēja jāizmanto maksimāli.

ĶIPURA JAUNATNE

Pateicoties jaunatnes olimpiskajām spēlēm bobslejā, kurā vēl nesen startēt sāka tikai no astoņpadsmit gadu vecuma, var runāt par reālu jaunatnes sportu. Jo īpaši pēc salīdzinoši drošā monoboba jeb vieninieka kamanu ieviešanas. Olimpiskais čempions (1988. g. Kalgari) Jānis Ķipurs, kurš savulaik bijis ASV izlases galvenais treneris, strādājis arī ar Šveices un Francijas izlasēm, pēc pieciem gadiem atgriezies uz komandtiltiņa, lai strādātu ar Latvijas jaunatnes komandu, kuras piloti ir pāris gadus jaunāki par III jaunatnes spēlēs Lozannā noteiktajiem vecuma griestiem — 17 gadiem.

Bez jebkādas iepriekšējās pieredzes renes sportos Loreta Beķerniece, Renārs Grantiņš un Mārtiņš Ozols pirmo pilotēšanas pieredzi sāka apgūt pērnās ziemas izskaņā Siguldā, bet jau šoruden viņiem vajadzēja piedalīties četrās kvalifikācijas sacensībās Lillehammerē un Kēnigszē. Kopvērtējumā Beķerniece un Grantiņš ierindojās 12. vietā, Ozols — 23.

Jaunatnes spēlēs dabiskajā Sanktmoricas trasē piedalīsies pa 18 sportistiem. Vēl jāsagaida Amerikas kvalifikācijas turnīra rezultāti. Provizoriski diviem mūsējiem vajadzētu būt olimpisko monobobslejistu pulkā. Starp citu, dāmu sacensības ar monobobiem iekļautas arī lielo olimpisko spēļu programmā Pekinā.

ĢENERĀLSEKRETĀRA PRIEKS UN ULTIMĀTS

“Ķipuru un reizēm arī Māri Poikānu vienmēr esam centušies iesaistīt jauno bobslejistu pirmajās pilotēšanas sesijās. Pareizi pamati ir ļoti svarīgi,” norāda Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis. “Ķipurs bija klāt, kad sāka Ķibermanis, arī Melbārdim viņš palīdzēja kļūt par pilotu.” Tas nav vienīgais pārsteigums, kas slēpjas aiz ģenerālsekretāra viltīgā smaida. “Treneru korpuss mums tagad ir tik stiprs kā nekad!” viņš paziņo. “Ar Eiropas kausu komandu strādā Jānis Skrastiņš, kurš pēc Ķipura arī bijis ASV izlases galvenais treneris, bet līdz Phjončhanas spēlēm vadīja Beļģijas dāmu komandu.”

Eiropas kausa izcīņā divniekiem Latvija startēs ar pilnu aptveri — četrām ekipāžām, kuras pirmajos posmos pilotēs Oskars Melbārdis, BMX meistars Helvijs Babris, Dāvis Kaufmanis un Emīls Cipulis. Sezonas laikā rezultāti rādīs, kādas rotācijas iespējamas ar Pasaules kausa komandu. Četriniekos gan EK sāks tikai Melbārža kvartets.

Sekmīgs bijis arī pavasara iesaukums Latvijas bobsleja armijā. “Parasti pēc atlases no desmit komandā paliek labi ja viens, bet tagad palikuši deviņi, kas visi jau pierakstījušies Siguldas trasē,” palepojas Ekmanis. “Turklāt ne visi nāk tieši no sporta. Par bobslejistu kļuvis arī ugunsdzēsējs Tomass Jaunzems, kas daudzstāvu namā noķēra pa logu izlēkušu meiteni, un robežsargs no Krāslavas. Bobsleja ģeogrāfija aptver vai visu Latviju. Mums ir sportisti arī no Ludzas, Rēzeknes, Balviem, Liepājas, Ugāles, Gulbenes, Valmieras, Rencēniem, Alūksnes, Kauguriem… mēs dodam iespēju izpausties jebkura novada stiprākajiem puišiem, kas vien to patiesi vēlas. Ko mums tagad darīt? Atlaist viņus pēc tik grūta un kvalitatīva selekcijas darba? Jāsakož zobi un jāstrādā tālāk. Bet, ja tagad politiķi taisās šo sistēmu, kas, iespējams, var strādāt labāk, bet kuras darbība tomēr ir prognozējama un loģiska, sagraut, tad atslēgas vārds ir — nekad vairs!” Zintis Ekmanis, kas Latvijas bobslejā bijis no tā pirmās dienas, nāk klajā ar pagalam biedējošu vēstījumu: “Ja mūsu sportā iestāsies kaut minimāls pārtraukums, tad Latvijā nekad vairs nebūs ne bobsleja, ne skeletona. Nebūs nekā. Trasi varēs nojaukt. Tās būs pēdējās izmaksas šajos sporta veidos.”

SKELETONA GALMS UN KARAĻI

Skeletonā sezonas pirmo panākumu guvis sešpadsmitgadīgais Elvis Veinbergs, kurš visās četrās jaunatnes ziemas spēļu kvalifikācijas sacensībās finišējis otrais, šādu vietu gūstot arī kopvērtējumā un saviem līdzjutējiem liekot trenēt īkšķus janvārī gaidāmajām olimpiskajām sacensībām Sanktmoricas trasē. Jaunatnes spēlēm kvalificējusies arī Annija Miļūne, kurai vēl tikai piecpadsmit.

Mūsu skeletona jaunās paaudzes izlasei, kurā ietilpst arī Dārta Estere Zunte, Endija Tērauda, Krists Netlaus un Mārtiņš Muižnieks, sezona tālāk turpināsies trijos Eiropas kausa izcīņas posmos Vinterbergā un Kēnigszē. “Tad izvērtēsim, kāda izskatās rezultātu tabula un ko darīt tālāk,” stāsta junioru izlases galvenais treneris Gints Dzērve. “Izšķirsimies, kurš brauks uz diviem Insbrukas posmiem, pēc tam Siguldā startēs visi, tad Altenbergā — Eiropas, Vinterbergā — pasaules junioru čempionāts. Pieaugušo Eiropas čempionātā Siguldā mums ir viena vieta dāmām. Kura būs stiprāka, tā arī startēs.”

Lai kāds no junioriem varētu piedalīties arī Pasaules kausa izcīņā, jāiekļūst TOP-45. “Tas nav nekas neiespējams, bet mums nav tāda budžeta un bez manis vēl kāda trenera, lai domātu par Pasaules kausa mačiem,” ar realitāti iepazīstina Dzērve. “Drīzāk Pekinas spēlēm nākamsezon mēģināsim kvalificēties Interkontinentālā kausa izcīņā.”

Divkārtējais olimpiskais vicečempions Martins Dukurs ir gatavs cīņai par savu septīto pasaules čempiona zeltu, vienpadsmito Eiropas čempiona titulu un devīto Pasaules kausu. Savukārt viņa vecākais brālis Tomass nevēlas vēlreiz tāpat kā pavasarī Vistlerā pēdējā braucienā nokāpt no pasaules čempionāta pjedestāla, samierinoties ar piekto vietu.

Sacensībās mainīta slidu tehniskās kontroles kārtība. “Iespējams, būs lielākas variācijas iespējas tiem, kam pieejamas augstākas tehnoloģijas,” prāto Dainis Dukurs. Brāļi startēšot ar tiem pašiem skeletoniem, kuros cīnījās pagājušajā pasaules čempionātā Vistlerā. Sagatavotos jauninājumus nav bijis iespējams pienācīgi notestēt silto laikapstākļu dēļ Siguldā. Nav pārbaudīts, kas notiek aukstumā uz cieta ledus. Otrs jaunums ir daudz pozitīvāks. “Ar mums strādā Matiass Gugenbergs — atzīts austriešu treneris, kura zināšanas mums ir ļoti noderīgas,” stāsta Dukurs seniors.

Par spīti siltajam rudenim, Siguldas trase ar pilnu jaudu darbojas jau kopš oktobra pirmajām dienām. Turklāt ar apbrīnojamu noslogotību. “Bija dienas, kad pirmais sportists startēja septiņos no rīta, bet pēdējais no trases izkāpa pusvienpadsmitos vakarā,” ar lepnumu paziņo Dainis Dukurs — trases direktors. “Veselu mēnesi pie mums trenējās Ķīnas skeletona un kamaniņu sporta izlases. Bija Kanādas bobslejisti, divreiz amerikāņu kamaniņu braucēji, pat Vācijas pirmā izlase, kas var izmantot četras trases, bet viņi brauc uz Siguldu. Austrija, Itālija, Šveice, Rumānija, Ukraina, Krievija, Holande, Zviedrija, Somija, kas atsāk kultivēt kamaniņu sportu. Bija austrālieši un kas tikai vēl ne. Renes sporta veidu sabiedrība ir sapratusi, kādas iespējas piedāvā arī mūsu starta estakāde, pilsēta un tās sporta centrs. Izskatās, ka ar savu kvalitatīvo ledu esam izgriezuši pogas Lillehammeres trasei, kura atrodas vistālāk ziemeļos un kurā šogad jau novembrī iestājās pamatīga ziema. Esam pratuši ledu neaizlaist uz Gauju pat pie plus 20 grādiem. Mums ir izcili meistari.”

 

BOBSLEJA/SKELETONA SEZONA

Decembris

7.—8.  1. PK Leikplesida (ASV)

13.—15. 2. PK Leikplesida (ASV)

Janvāris

3.—5.  3. PK, EČ 4x Vinterberga (Vācija)

10.—12. 4. PK Laplaņa (Francija)

17.—19. 5. PK Īglsa (Austrija)

18.—19. EK 2x Sigulda (Latvija)

19.—20. III jaunatnes ZOS Sanktmorica (Šveice)

24.—26. 6. PK Kēnigszē (Vācija)

30.—1.02. EČ U-23 Īglsa (Austrija)

31.—2.02. 7.  Sanktmorica (Šveice)

Februāris

8.—9.  PJČ Vinterberga (Vācija)

14.—16. 8. PK, EČ 2x Sigulda (Latvija)

21.—1.03. PČ Altenberga (Vācija)

Dainis Caune
Dainis Caune