Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 307 Mēs varam!

Pirmais trāpījums — Rio

Pirms trim gadiem kāda jauka, gaišmataina meitene pētīja Latvijā pieejamo sporta veidu sarakstu. Skats apstājās pie loka šaušanas. "Kāpēc gan ne?!" nosprieda Ieva, kuras pieredze sportā nesniedzās tālāk par skolas sporta laukumu, un… Pēc nepilniem trim gadiem viņai rokās jau ir ceļazīme uz Riodežaneiro 2016! Tur loka šāvēja no Smiltenes Ieva Melle startēs paralimpiskajās spēlēs, kas risināsies tūlīt pēc olimpiskajām.

ATPAKAĻ PASAULĒ

Par negadījumu pirms desmit gadiem Ieva neko daudz negrib runāt. Bija nežēlīgs kritiens, un viss. Arī domas, kāpēc tas notika tieši ar viņu, Baltijas Starptautiskās akadēmijas studentes galvā virmoja neilgu laiku. Ieva negaidīti ātri ar vecāku, brāļa, tuvinieku, īstu draugu (daudzi, kā tas tādās reizēs gadās, izgaisa) palīdzību tika galā ar īstenību — mugurkaula skriemeļu traumas dēļ tālākā dzīve ritēs ratiņkrēslā.

Jau rehabilitācijas laikā divdesmitgadīgā Ieva daudz domāja, kā piemēroties negaidītajai situācijai un turpināt pilnvērtīgu dzīvi. Viņa pabeidza augstskolu, pastiprināti apguva datorprasmes, tagad strādā šajā jomā un vienlaikus mācās par juvelieri. Iepazīstoties ar likteņbiedru pieredzi, Ieva nosprieda, ka viens no ceļiem atpakaļ uz plašo pasauli varētu būt sports. Viņai vispiemērotākā likās loka šaušana. Meitene no Smiltenes devās uz Rīgu.

JA GRIBĒSI — ŠAUSI

Ieva atceras pirmo treniņu, tikšanos ar treneri, loka šaušanas guru Latvijā Eduardu Lapsiņu. Atvilkusi iesācēju loku, viņa raidīja savas pirmās bultas mērķī, kas šķita tik tālu. Pat īsti nezinot par sekmēm, kā balzams dvēselei bija trenera dziļdomīgi teiktais: "Hm, tu vari trāpīt. Ja gribēsi un trenēsies, tad šausi!"

Tagad Ieva loka šaušanas sporta klubā Amazones trenējas trīs četras reizes nedēļā. Pēc ceļazīmes iegūšanas treniņu slodze tiks palielināta.

Vasarā treniņi notiek sporta bāzē pie Spuņņupes, ziemā — visai nemīlīgā (pagaidām labāka varianta nav) šautuvē Ķengaraga pusē. Tiesa, loka šāvēji ir izturīgi un sezonu pagarina arī vasaras bāzē, šaujot no pielāgotas būdas, kuru apkurina, lai nesalst pirksti.

Ieva atceras, cik pirmajās sacensībās Čehijā viss licies svešs un neierasts! Pretinieces tik nopietnas, sportiski eleganti ģērbtas ar neslēptu interesi vēroja jauniņo no šajās aprindās nezināmās Latvijas. Sākās sacensības, un Ieva, pati sev un pretiniecēm par pārsteigumu, izcīnīja trešo vietu. Tagad Ievai ārzemēs ir daudz labu paziņu. Tiekoties ir no kā mācīties. Viens no tuvākajiem mērķiem Ievai ir pašai pirms sacensībām sagatavot loku, kas tiek pārvadāts izjaukts. Cilvēkam ratiņkrēslā tas nav viegls uzdevums, tam vajag īpašas iemaņas. Ieva jau esot no pretiniecēm un reizē draudzenēm pārņēmusi pāris idejas, lai īstenotu šo savu nodomu.

Cilvēkam, kas negaidīti nokļūst ratiņkrēslā, daudz kas jāmācās. Kaut vai ceļot ar lidmašīnu. Ieva atceras, kādu pārdzīvojumu un atklāsmju pilns bija brauciens uz tālo Bangkoku viņas otrajā sacensību sezonā. Pats lidojums, kas ilgst gandrīz 11 stundas, bagāžas nodošana, nokļūšana lidmašīnā. Tur vajadzīgas iemaņas un pieredze. Tagad tas viss Ievai neliekas daudz sarežģītāks par ikdienas braucieniem ar pašas auto.

DIVKĀRŠOS SPĀRNOS

Ieva atzīst, ka par Riodežaneiro iedomājusies jau pēc pirmajiem panākumiem. Ja reiz trenējies, tam velti tik daudz laika, tad mērķiem jābūt visaugstākajiem. Ieva priecājas, ka savā izvēlē veiksmīgi uztrāpījusi uz loka šaušanu — viņai tiešām patīk. Par talantu Ieva runā izvairīgi. Ja arī ir, tad bez pamatīga darba tāpat izcilu rezultātu nebūs. Starp citu, Ieva Melle gūst panākumus arī veselo sacensībās. Tas, ka vari sacensties ar visiem, divkārši spārno.

Par šāgada pasaules čempionātu Vācijā Ieva nav sevišķā sajūsmā, kaut arī tajā izdevās iegūt ceļazīmi uz Rio. Viņa ir neapmierināta ar startu izslēgšanas sacensībās, kur astotdaļfinālā (pēc kvalifikācijas Ievai bija trešais labākais rezultāts!) zaudēja vācietei Hesai. Dalīta devītā vieta, taču vēsturisks sasniegums — pirmā loka šāvēja no Latvijas posīsies uz paralimpiskajām spēlēm!

Ievai žēl, ka nepaveicās pieredzējušajam paralimpietim Gintam Jonastam, kam līdz kvalifikācijai pietrūka pavisam maz. Gintam gan vēl nākamajā sezonā būs pāris iespēju izlīst caur adatas aci, lai meklētu Rio baltās bikses.

Loka šaušanā bez labas fiziskās sagatavotības un pareizas tehnikas nepieciešama vēl viena, iespējams, pati svarīgākā prasme — spēja koncentrēties. Ieva vēl meklē vispiemērotāko risinājumu prasmei koncentrēties mērķim, uzvarai. Loka šaušanā sacensības rit ilgi. It sevišķi izslēgšanas mači, kuros starp startiem reizēm ir 30—40 minūšu pārtraukumi. Jāspēj atbrīvoties un atkal simtprocentīgi koncentrēties.

Ieva nejūtas viena. Bez tuvinieku atbalsta palīdzīgu roku sniedz Latvijas Paralimpiskā komiteja, banka Citadele, A/S Latvijas finieris, visi, kas vēl Ievai labu. Viņa smejot atceras, ka jau pēc pirmajiem treniņiem tikusi iedēvēta par olimpisko cerību. Nu cerības sāk piepildīties…

 

Eduards LAPSIŅŠ: Ieva to var!

"Ieva mūsu sportā ienāca viegli. Uzreiz varēja redzēt, ka viņai ir ķēriens. Taču vajadzīgs liels darbs, lai dabas doto nostiprinātu un pilnveidotu.

Ievai vēl ir maz pieredzes. Neesmu īsti apmierināts ar pēdējo pasaules čempionātu. Kaut arī viņa kvalificējās paralimpiskajām spēlēm, vajadzēja būt medaļai, jo kvalifikācijas sacensībās Ieva šāva ļoti labi. Nezinu, kā izšķirošajās cīņas pietrūka, varbūt izjauca nemotivēta pašpārliecinātība vai blakus domas. Šī mācība, kā realizēt savas iespējas, noderēs nākotnei.

Novēlu Ievai mērķtiecību, rūpīgu darbu ne tika loka šaušanā, bet arī sevis izzināšanā un motivēšanā, lai Riodežaneiro sapnis pārvērstos reālā medaļā. Viņa to var!"

 

Ieva MELLE

Loka šāvēja, paralimpiete

Dzimusi: 1985. gada 1. aprīlī

Izglītība: Smiltenes pamatskola, Smiltenes vidusskola, Baltijas Starptautiskā akadēmija, uzņēmējdarbības vadība

Sporta gaitas: loka šaušanā kopš 2012. gada, trenējas loka šaušanas klubā Amazones

Treneris: Eduards Lapsiņš

Lielākie sasniegumi sportā: 9. vieta paralimpiešu pasaules čempionātā, izcīnīta ceļazīme uz 2016. gada paralimpiskajām spēlēm Riodežaneiro

Darba gaitas: strādā datornozarē, mācās par juvelieri

Vaļasprieki: literatūra, rotaslietu izgatavošana

Sapnis: iemācīties braukt ar īpaši piemērotu velosipēdu, ģimene