Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 280 Olimpiāde

LOK prezidents piedalās ANOC statūtu izstrādē

Plašāka par Apvienoto Nāciju Organizāciju (ANO), kura vieno 195 valstis, ir Pasaules Nacionālo olimpisko komiteju asociācija (ANOC), kuras ģenerālajā asamblejā jūnija vidū Lozannā piedalījās 201 no 204 dalībniecēm. Šajā lielforumā Latviju pārstāvēja LOK prezidents Aldons Vrubļevskis un ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers. Turklāt Aldons Vrubļevskis gandrīz gadu strādāja ANOC Statūtu komisijā, kurā bija iekļauti viens vai divi juristi no katra kontinenta. Eiropu kopā ar LOK prezidentu pārstāvēja Luksemburgas Olimpiskās komitejas toreizējais prezidents, arī augstas klases jurists.

ŠEIHS, PREZIDENTS, MODERNIZĀCIJA

"Organizācija dibināta septiņdesmito gadu beigās, un to vairāk nekā 30 gadus vadīja Mario Vaskess Ranja no Meksikas, līdz 2012. gada pavasarī viņu šajā amatā nomainīja Kuveitas šeihs Ahmeds al Fahads al Sabāhs, kurš, būdams savas valsts NOK prezidents, vienlaikus vada arī Āzijas Olimpisko komiteju asociāciju," stāsta Aldons Vrubļevskis. "Jaunā prezidenta vadībā Izpildkomiteja pērnajā maijā nolēma dibināt divas komisijas, lai tās izstrādātu jaunus ANOC statūtus un organizācijas modernizācijas programmu. Darbs ar statūtiem galvenokārt risinājās, elektroniski apmainoties ar e-pasta sūtījumiem, bija arīdivas komisijas sēdes klātienē. Galīgais statūtu projekts tika apstiprināts 5. martā, un ANOC ģenerālā asambleja to arī pieņēma."

ANOC jaunā pamatdokumenta radīšana bijis skrupulozs darbs, no daudziem viedokļiem ilgstoši meklējot vienu vispieņemamāko. Turklāt statūtiem jāatbilst arī Šveices likumiem, jo ANOC reģistrēta šajā valstī. "Nacionālās olimpiskās komitejas iesniedza ļoti daudzus priekšlikumus, kurus vajadzēja izvērtēt, sadalīt, juridiski noformulēt. No statūtu pirmās versijas veidojās otrā un beidzot — galīgā trešā. Tās tika sūtītas apspriešanai visām nacionālajām olimpiskajām komitejām," norāda Aldons Vrubļevskis.

"Tie ir sabiedriskās organizācijas statūti, kuros ļoti strikti noteikta gan pārstāvniecība, gan balsstiesības, gan Izpildkomitejas veidošana no kontinentālajām asociācijām," padarīto vērtē LOK prezidents. "Radīta jauna kārtība prezidenta, vecākā viceprezidenta un viceprezidentu ievēlēšanai. Tagad ģenerālsekretāru neievēlē ģenerālā asambleja, bet ieceļ Izpildkomiteja un viņam vairs nav balsstiesību. Izpildkomitejā tiek kooptēti ANOC Atlētu komisijas pārstāvji, kuru tajā agrāk nebija. Ir vēl citi jaunumi."

ARĪ OLIMPISKĀS SOLIDARITĀTES LĪDERIS

ANOC konstitūcija kļuvusi modernāka, demokrātiskāka vai, teiksim, arābiskāka? "Arābiskāka tā nevar kļūt, jo tai jāatbilst Šveices likumiem," smej Vrubļevskis. "Bet prezidenta pilnvaru apjoms paplašinājies un ietekme pārvaldes darbu organizēšanā palielinājusies."

"ANOC prezidents pilda vēl vienu, daudzām nacionālajām olimpiskajām komitejām, arī Latvijai ļoti nozīmīgu funkciju," uzsver Aldons Vrubļevskis. "Pēc tradīcijas ANOC prezidents ir arī IOC olimpiskās Solidaritātes komisijas vadītājs. Viņa uzraudzībā nacionālajām olimpiskajām komitejām tiek dalīti Solidaritātes līdzekļi. Svarīgi, lai tas notiktu saprotami, skaidri un caurskatāmi. Solidaritātes pamatprincips ir sniegt atbalstu tiem, kam tas visvairāk vajadzīgs. Piemēram, Francijas Olimpiskā komiteja atšķirībā no LOK nesaņem neko."

ANOC Izpildkomiteju veido pieci ievēlēti katras kontinentālās asociācijas pārstāvji. Mūsu intereses tajā pārstāv Eiropas Olimpisko komiteju asociācijas prezidents Patriks Hīkijs no Īrijas, ģenerālsekretārs Rafaēle Panjoci (Itālija), Aleksandrs Kozlovskis (Krievija), Serbijas Olimpiskās komitejas prezidents, bijušais basketbolists Vlads Divačs un Rodžers Talermo no Somijas. Jaunie statūti nosaka, ka nākamajā sasaukumā kontinenti jāpārstāv abiem dzimumiem.

ASINSRITES STIPRINĀŠANAI

ANOC ģenerālā asambleja apstiprināja arī modernizācijas programmu. "Pagaidām tas vairāk ir to vēlamo darbu saraksts, kas jāizdara, lai organizācija pēc visiem parametriem atbilstu 21. gadsimtam. Līdz nākamajai ģenerālajai asamblejai programma tiks konkretizēta," vērtē LOK prezidents. "Saraksta augšgalā ir ANOC lomas nostiprināšana un palielināšana olimpiskajā kustībā. Starptautiskā Olimpiskā komiteja ir tās pašā virsotnē un pieņem vissvarīgākos lēmumus — par olimpisko hartu, par olimpiskajām spēlēm u.tml. Savukārt nacionālās olimpiskās komitejas ir kā sarkanie asinsķermenīši, kas kopā ar starptautiskajām federācijām nodrošina šo kustību. Tāds ir šis sadarbības mehānisms: IOC ar savām tiesībām, lēmumiem un naudu, kas tiek iegūta, pārdodot olimpisko spēļu translācijas tiesības. No šiem līdzekļiem aptuveni viena trešdaļa tiek atvēlēta spēļu rīkotājiem, otra — starptautiskajām olimpiskajām federācijām, trešā — nacionālajām olimpiskajām komitejām."

Pēc jaunā pamatdokumenta pieņemšanas Statūtu komisija netika izformēta. Ģenerālā asambleja atzina, ka statūti nav akmenī iekalti likuma panti. Savlaicīgi iesniedzot priekšlikumus to grozījumiem, komisijai un arī LOK prezidentam atkal nāksies ķerties pie darba, lai tos izvērtētu.