Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

LOK 20 grāmatas

1991. gada septembra beigās, atgriezies no Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) Izpildkomitejas vēsturiskās Berlīnes sēdes, kurā tika atjaunotas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tiesības olimpiskajā saimē, LOK prezidents Vilnis Baltiņš, atgādinot par sarežģīto ceļu līdz taisnības uzvarai, visiem LOK locekļiem izsniedza šī SOK Izpildkomitejas lēmuma kopijas vienas A4 lapiņas formātā. Sak’, ja nu vēl kādreiz nāksies pierādīt savas tiesības, lai vismaz kāds dokuments būtu saglabājies… Kopš tā laika LOK par savu darbību, Latvijas komandas sniegumu olimpiskajās spēlēs un olimpisko kustību ir izdevusi 20 grāmatas! Ne velti LOK dibināšanas 95. gadadiena tika atzīmēta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB).

“1922. gadā ne tikai dibināta Latvijas Olimpiskā komiteja, bet arī Latvijas Satversmes sapulcē pieņemts lēmums, kas nostiprināja Latvijas Nacionālās bibliotēkas statusu,” ievadot pasākumu, kurā Latvijas olimpieši LNB Tautas grāmatu plauktam dāvināja krietnu daļu no LOK izdevumiem, vēsturisku paralēli vilka LOK prezidents Aldons Vrubļevskis. Pirmā LOK izdotā grāmata bija Latvija atgriežas (1993.) par 1992. gada spēlēm Albērvilā un Barselonā, kurai sekojuši izdevumi par mūsu olimpiešu gaitām visās nākamajās spēlēs, izņemot Atlantā (1996.). Šīs grāmatas kopā ar citiem labākajiem sporta žurnālistiem veidojuši Dainis Caune, Armands Puče, Guntis Keisels un Ilmārs Znotiņš. Kopš 2008. gada grāmatas par Latvijas olimpiešiem un viņu dalību spēlēs tiek veidotas ar vienotu struktūru un stilu kā izdevumu sērija, savienojot bagātīgu ilustratīvo materiālu ar emocionāliem stāstījumiem un plašu statistiku.

1999. gadā klajā nāca Gunta Keisela rediģētā Olimpiskā Ābece, kura pēc nepilniem 10 gadiem piedzīvoja atjaunotu izdevumu. 2003. gadā LOK izdeva vairāk nekā 350 lappušu biezo Latvijas olimpisko vēsturi, kuru sastādīja Guntis Keisels un Dainis Caune. 2011. gadā dienasgaismu ieraudzīja olimpiskā vēsturnieka Genādija Maričeva unikālā grāmata Olympic Order, kurai drīz sekoja otrais izdevums. Pērn LOK klajā laida Genādija Maričeva visu starptautisko olimpisko kustību aptverošās Olympic Encyclopedia pirmos divus sējumus, kurai šogad jau pievienojies trešais.

Visu šo izdevumu galvenie varoņi ir olimpieši, kuri spožā minikomandā LOK jubilejas dienā ieradās Gaismas pilī. LNB direktors Andris Vilks ar prieku un pateicību pieņēma Inetas Radēvičas, Līnas Mūzes, Sintas Sprudzānes (Ozoliņas-Kovalas), Guntas Baško-Melnbārdes, Jura un Andra Šicu, Zigismunda Sirmā, LOK ģenerālsekretāra Žorža Tikmera un LOK prezidenta Aldona Vrubļevska ar īpašiem veltījuma ierakstiem dāvinātās grāmatas, norādot, ka LNB sports vienmēr bijis cieņā un Gaismas pils ēkā pat sarīkotas orientēšanās sacensības.

LNB Tautas grāmatu plaukts papildināts ar izdevumiem Latvijas olimpiskā vēsture, Latvieši Japānā, Latvieši Austrālijā, Latvieši Amerikā, Latvieši Grieķijā, Latvija Turīnā, Latvija Pekinā, Latvija Vankūverā, Latvija Londonā, Latvija Sočos un Latvija Rio, kā arī ar Olympic Encyclopedia pirmajiem trim sējumiem.