Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Fiksītis un šķēps

Savos 15 gados viņš jau ir metru un 97 centimetrus garš, bet par basketbolu negrib ne dzirdēt. Jo Patriks Gailums ir šķēpmetējs. Tiesa, tikai četrus gadus, un tikai nule viņš guvis savu pirmo lielo starptautisko panākumu, izcīnot Lavijai vienīgo medaļu Eiropas Jaunatnes olimpiādē Utrehtā. Tomēr šai vieglatlētikas disciplīnai Patriks paspējis ieskatīties dziļi acīs un tajās ieraudzījis fantastisku burvību. Pareizāk sakot, aizraujošu intrigu, kas mudina virzīties arvien tālāk.

"Nav interesantāka sporta veida par šķēpmešanu," ir pārliecināts slaidais jauneklis. "Tu vari gūt panākumus gan ar ātrumu, gan ar spēku un masu, bet tikpat labi ar izcilu tehniku. Tu vari to visu miksēt, šķēpmešanā ir daudz ceļu uz uzvaru." Šādi Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas devītklasnieka spriedumi mudina domāt par viņa patstāvību ne tikai augumā vien.

Tiesa, vieglatlētikā pie Ogres trenera Jura Iklāva septiņu gadu vecumā viņš nonāca ar tēva, arī pazīstama sportista, gādību. Savukārt pirms četriem gadiem, kad Patriks Ikšķiles rampā, cenšoties apgūt BMX frīstaila trikus, lauza roku, šķēpmešanai pievērsties ieteica mamma.

Tagad Rīgas sporta skolas Arkādija treneres Indras Eversones jauniešu grupā Patriks ir pats garākais. Un ne tikai šajā kompānijā vien. Kad blakus nodarbības sāk Valentīnas Eidukas olimpieši, ikšķilieša blondais cekuls vīd arī pār viņu galvām. Laiku pa laikam Patriks iekļaujas arī "visu šķēpmetēju mātes" vadītajās nodarbībās. Kaut gan līdz vīru astoņsimtgramīgajam šķēpam Gailumam vēl jāpaaugas. Tikai šogad viņš sāka mest 700 gramus smago A grupas junioru šķēpu. Olimpiāde Utrehtā Patrikam bija labi ja trešās sacensības ar šo rīku, par kuru, samērojot ar savu augumu, viņš saka: "Ērtāks."

Ar savu vasaras sākumā sasniegto personisko rekordu (62 m) Utrehtas olimpiešu sarakstā Patriks bija septītais. Jau otrajā mēģinājumā viņš to uzlaboja līdz 65,73 m, izvirzoties bronzas pozīcijās. Pārējie raidījumi 60 m atzīmi nepārsniedza. "Sezonas beigas tomēr," skaidro sportists. "Tad parasti sērijā izdodas viens vai divi labi metieni. Vairākiem grūti par visiem simts procentiem sakoncentrēties." Interesanti, ka tā pareizā sakoncentrēšanās dodot atbrīvotības sajūtu, veiksmīgā metienā esot arī zināms vieglums. Bet ar to tad arī aizlido visi spēki un uz labu brīdi jūties tukšs kā izšautas patronas čaulīte.

Par Latvijas jauniešu čempionu šogad Patriks vēl kļuva ar 600 gramu šķēpu, to aizmetot 66 metru tālumā. "Neesmu sagaidījis, ka vēl kāds mestu pāri 60 metriem," ar savu varējumu jauniešu konkurencē palepojas atlēts, tūlīt paškritiski piebilstot, ka "ir pāris pretendentu, kas ir gadu jaunāki un drīz būs uz to spējīgi". Nākamsezon Gailumam būs jāmet tikai junioru šķēps, un puisis labi apzinās, ka viņu jau gaida vairāki nopietni konkurenti.

"Ir nianses, ar kurām vēl ļoti daudz jāstrādā," atzīst jaunais atlēts. "Es šķēpmešanā esmu ļoti īsu laiku, kaut gan Zigismunds Sirmais trijos gados tehniku apguva tā, ka kļuva par pasaules junioru rekordistu. Bet tas ir izņēmums." Ar savu rezultātu stabilitāti un ideālu tehnisko izpildījumu Gailuma paraugs šķēpmešanā ir trīskārtējais olimpiskais čempions (1992., 1996. un 2000. gada spēlēs), pasaules rekordists (98,48 m) čehs Jans Železnijs. Starp citu, Patrika vecumā viņš tālāk par 57 metriem aizmest vēl nespēja.

Mazo BMX velosipēdu Patrika arsenālā tagad nomainījis stilīgais fiksītis — treka velosipēds bez pārnesumiem, brīvgaitas un bremzēm, kura vadīšana apgūta, izmantojot smilšainākus ceļus un kupenas, lai mīkstāka krišana. "Kad māk, braukšana ir itin droša!" apgalvo Patriks, piebilstot, ka šķēpmešanai viņam esot vajadzīgi veseli kauli.

"Ļoti centīgs un domājošs puisis," savu audzēkni raksturo Indra Eversone. "Liekas pat, ka strādāju ar lielu cilvēku, kaut gan Patriks vēl ir pusaudzis ar visiem šī vecuma stiķiem un niķiem." Pēc pauzes trenere piebilst: "Domāju, ka zēns ar nākotni."

Atcerēsimies šos vārdus pēc gadiem četriem pieciem, kad Patriks Gailums sāks startēt vīru konkurencē.

 

ŠĶĒPMEŠANA

1. Emins Ondžels (Turcija) 68,50

2. Jiri Isokēnte (Somija) 66,96

3. Patriks Gailums (Latvija) 65,73 (56,45; 65,73; 59,66; 57,60; 53,56; 58,67)

4. Balazs Prima (Ungārija) 63,83

5. Kilians Dokters (Nīderlande) 62,37

6. Valerijs Izotovs (Baltkrievija) 60,16