Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 316 Olimpiāde

Vēja skolā

Pagājušā gadsimta beigās olimpiskajai regatei vindsērfingā centās kvalificēties Māris Birzulis. Pēc 16 gadiem to izdarīja viņa meita Ketija, kura būs jaunākā atlēte ne tikai Latvijas olimpiskajā delegācijā, bet, ļoti iespējams, arī visā Rio burāšanas regatē.

Patiesībā Rīgas 49. vidusskolas tagad jau 12. klases skolniece sapņoja par aiznākamajām spēlēm Tokijā. "Man taču tikai 17 gadu, kāda lielā olimpiāde? Tas taču nav iespējams!" tā viņa domājusi sezonas sākumā. "Bet, re, ka dzīvē viss ir iespējams," tā Ketija saka tagad.

Pirms 10 gadiem klubs 360 pirmais Latvijā noorganizēja treniņgrupu vindsērfingā bērniem un jauniešiem, sākot apgūt tagad tik populāros Techno klases vējdēļus. Ketija ir no šīs grupas pirmā izlaiduma. Pēc tēva ieteikuma kustīgo jauniešu Techno vējdēli tikai pirms diviem gadiem meita nomainīja pret olimpisko RS:X. "Tas ir tāds liels, sarežģīts trenažieris, ar kuru sevī ieviest riktīgi sportisku garu," skaidro Ketija. "Bet, kad to apgūst, tad arī mazā vējā tas vairs nemaz tik neveikls neliekas."

Šī apgūšana lielākoties notiek sacensībās ārzemēs vai vienatnē, protams, cik iespējams, piedaloties arī trenerim. Ar RS:X burā tikai tie, kas prāto par olimpiskajiem vējiem. Diemžēl tādi pie mums ir tikai daži. Latvijā daudz populārāka ir Raceboard klase, bet tās regatēs ar olimpisko buru dēli piedalīties nav interesanti, jo, ja vējš nepārsniedz vidēju stiprumu, tas ir jūtami lēnāks. Skalas otrā galā atrodas superātrā Formula Windsurfing, kurai arī RS:X netiek līdzi. Pērn Ketija, burājot ar formulu, pat kļuva par pasaules vicečempioni dāmām. Tiesa, konkurence bija pieticīga. "Man ļoti patīk izmēģināt citas klases," atzīstas sērfotāja. "Kad Ķīšezerā pūš ļoti stiprs vējš, es meklēju slaloma dēli."

Fiziski ar niķīgo RS:X dēli Ketija tiek galā jebkurā vējā. Pagaidām viņa ne vienmēr jūtas pārliecināta par brauciena taktikas un stratēģijas izvēli, kas apgūstama tikai ar pieredzi. "Ne vienmēr mans prāts strādā kopā ar ķermeni," iesmejas burātāja. Pēdējā laikā pieredze uz vējdēļa tiek krāta visos mēnešos. Piemēram, Ketija burāja gan pērnā gada 31. decembrī, gan šāgada 1. janvārī Malaizijā, kur risinājās U-18 pasaules čempionāts. Starp citu, šāds dzīvesveids Ketijai netraucē sekmīgi mācīties. "Esmu ļoti ieinteresēta visu priekšmetu apguvē, tāpēc skola man nesagādā grūtības," mūsu jaunākā olimpiete neapšaubāmi izprot izglītības nozīmīgumu.

Ketija joprojām uzsver, ka viņas īstais mērķis ir Tokijas spēļu olimpiskā regate. "Ja vindsērfings iepatīkas, tad tas ir uz ilgu laiku," saka Ketija Birzule, kurai pirms aiznākamās olimpiskās regates būs 21 gads, — viņa varēs startēt vairs tikai pieaugušo konkurencē.

 

Ketija BIRZULE

Disciplīna: RS:X vindsērfings

Dzimusi: 1998. gada 30. oktobrī Rīgā

Augums, svars: 164 cm, 60 kg

Sportā: no piecu gadu vecuma (kalnu slēpošanā), burāšanā no deviņu gadu vecuma

Treneris: tēvs Māris Birzulis

Pirmā trenere: Žaklīna Litauniece

OS: debitante

Lielākie sasniegumi: 12. v. Pasaules Jaunatnes olimpiskajās spēlēs (2014), 2. v. PČ Formula Windsurfing (2015), Latvijas absolūtā čempione Techno (2013)

Vaļasprieki: vizuālā un digitālā māksla, veikošana, slēpošana