Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 316 Čempions

Daudzsološa uzvara

Sporta vingrotājam Rihardam Tramam šis ir pirmais gads, kad viņš startē pieaugušo konkurencē. Arī pirmā sezona, kad treniņi notiek olimpiskā čempiona Igora Vihrova uzraudzībā.

Neliela auguma kustīgais jauneklis ir ārēji mierīgs un drošs. Bet sacensībās ķermenis, kā atsperes mests, kūleņo gaisā, virpuļo ap līdztekām, it kā tas būtu viegli. Latvijā vīriešu konkurencē ir vairāki labi sporta vingrotāji, bet tieši Rihards Trams izcīnīja uzvaru Latvijas olimpiādē daudzcīņā un tika pie vēl sešām medaļām. Sporta vingrošanā pavisam iespējams izcīnīt septiņas uzvaras — daudzcīņā un sešos finālos uz atsevišķiem rīkiem.

Rihards ir ventspilnieks un arī olimpiādē pārstāvēja savu pilsētu. „Jau no piecu gadu vecuma sāku Ventspils sporta skolā nodarboties ar sporta vingrošanu,” stāsta sportists. „Vecāki pie tā bija vainīgi. Iespējams, ka vingrošana tika izvēlēta tāpēc, ka māsīca ar to nodarbojās — mēs kopā gājām uz treniņiem. Tagad varu teikt lielu paldies savam pirmajam trenerim Bruno Kaņepam par paveikto darbu.”

Vēlēšanās nokļūt pie trenera Igora Vihrova Rīgā bijusi apzināta: „Es sapratu, ka Ventspilī man nebūs tādas izaugsmes, jo nav kompānijas. Vingrošanas olimpiskajā centrā pie Igora Vihrova ir vairāk vingrotāju, interesantāki treniņi, blakus konkurenti, ir lielāka motivācija.” Vai bija viegli tikt pie prasīgā olimpiskā čempiona? „Nē. Esmu pateicīgs Ventspils olimpiskā centra vadītājam Uldim Boitmanim, kurš personīgi uzrunāja Igoru Vihrovu par iespēju trenēties pie viņa. Jo Igors ļoti izvērtē cilvēkus. Ja es nebūtu kaut ko sasniedzis, tad viņš nebūtu mani paņēmis. Es nācu uz Vihrova vingrošanas centru gan kā šobrīd labākais, gan ar mērķi kļūt par vēl labāku vingrotāju.”

Kā Rihardu Tramu vērtē pats Igors Vihrovs? „Vērtēja jau tiesneši,” treneris nosaka. „Šīs divas Latvijas olimpiādes dienas mums izdevās, jo Rihards progresē. Protams, ir vēl daudz darba, un galvenais mērķis mums ir olimpiskās spēles. Viņš pats grib, pats dara, es tikai palīdzu. Vēl viņam kā vingrotājam ir divas iespējas dzīvē — divas olimpiādes, un ceram, ka pēc trim gadiem mēs būsim gatavi tām kvalificēties. Es strādāju ar Rihardu tikai vienu gadu, bet pats galvenais — viņam ir griba. Ja reizēm saku kaut ko, kas viņam īsti nepatīk, Rihards saprot, ka ne man tas vajadzīgs, bet viņa rezultātu uzlabošanai. Man jau olimpiskā medaļa ir, bet viņam tās vēl nav. Puisis ir malacis — strādā! Šis bija pirmais Riharda starts pieaugušo konkurencē, un šajā brīdī jau redzam rezultātu, redzam, ka viņš var cīnīties ar Latvijas labākajiem sporta vingrotājiem.”

Rihards piekrīt trenerim, ka vispirms ir svarīga griba strādāt — nav ko cerēt, ka rezultāti būs paši no sevis, bez darba. Pēdējā sezona bijusi apmierinoša. „Pasaules kausa izcīņā tik labi negāja, jo kritu vingrojumos uz zirga un uz stieņa, bet tā ir atkal ļoti laba pieredze, uz tādām sacensībām ir vērts braukt. Nākamreiz, piedaloties augsta līmeņa sacensībās, būs mazāks stress,” ir pārliecināts sporta vingrotājs. „Eiropas čempionātā mēs kā komanda nostartējām labi.” Ko nozīmē labi? Rihards nosmejas, ka labi ir tad, „ja neesam pēdējie, un tas vien ir labi mazajai Latvijai”.

Kad Rihardam neveicas — gadās kritieni —, viņš nepieļauj, ka būtu jāmet viss pie malas: „Tieši otrādi! Ja sacensībās esmu nokritis, tad ir vēl lielāka motivācija strādāt, esmu gatavs tajā paša dienā iet uz zāli un darboties. Piestrādāju vairāk pie tiem elementiem, kuros esmu kļūdījies, bet neaizmirstot arī visu pārējo. Ir reizes, kad pats neesmu apmierināts ar treniņu, un tad, protams, daru vairāk, nekā treneris liek. Padošanās gan man nav raksturīga.”

Sporta vingrotāju treniņos ietilpst gan koordinācijas, gan fizisko spēju, gan izturības trenēšana. Rihards bilst, ka nav uzskaitāms treniņu kopums, vien nosaka: „Pilnīgi viss! Tas ir ļoti smags darbs. Mums ir arī boksa treniņi, skriešana, jo divas dienas pēc kārtas izturēt vingrošanu uz sešiem vingrošanas rīkiem — tas ir ļoti grūti gan morāli, gan fiziski.”

Skolēnam parasti ir grūti apvienot mācību stundas ar treniņiem un sacensībām. „Jā, ir grūti apvienot, jo trenējos uz visiem simt procentiem,” atzīstas Rihards. „Laika trūkums un nogurums dara savu, tāpēc mācībām reizēm pietrūkst spēka, taču skolā cenšos turēties līmenī. No mācību priekšmetiem mani visvairāk saista ekonomika. Vakarā stundiņu pamācos, bet pēc skolas uzreiz eju uz treniņu. Tāda brīvā laika sezonā man gan nav, jo sports to pilnībā atņēmis.” Vasarā Riharda dienas režīmā ir rīta un pēcpusdienas treniņi un brīvs vakars, kuru viņš pavada ar ģimeni vai draugiem. Vai Rihards arī pa datoru dzīvojas? „Protams! Tāpat kā visi sēžu datorā. Tā arī ir atpūta.”

Rihardu Tramu atbalsta tuvinieki. „Pēc savas būtības esmu cilvēks, kas cenšas ap sevi veidot labvēlīgu vidi,” skaidro vingrotājs. „Man nepatīk cilvēki, kuri man sliktu dara, un tāpēc no tādiem cenšos izvairīties. Tāpēc man apkārt ir tikai labi un atbalstoši draugi un tuvinieki.”

 

Rihards TRAMS

Vingrotājs, skolnieks

Dzimis: 1998. gada 16. martā Ventspilī

Augums, svars: 170 cm, 63 kg

Izglītība: Rīgas 49. vidusskolas 12. klases skolnieks

Treneri: pirmais treneris Bruno Kaņepe, šobrīd — Igors Vihrovs

Lielākie sasniegumi sportā: Latvijas IV olimpiādē — uzvara daudzcīņā,uz atsevišķiem rīkiem — 1 zelta, 4 sudraba, 1 bronzas medaļa; Latvijas 2014. gada čempionātā — 5 zelta un 1 sudraba medaļa; Latvijas Jaunatnes olimpiādē (2015. g.) — 5 zelta un 2 sudraba medaļas; Eiropas Jaunatnes olimpiādē — 33. vieta

Vaļasprieks: atpūta pie dabas

 

LATVIJAS IV OLIMPIĀDES PJEDESTĀLS

Kungi

Brīvās kustības

1. Rihards Trams (Ventspils) 13,53

2. Vitālijs Kardašovs (Rīga) 13,0

3. Ņikita Šavels (Rīga) 12,6

Zirgs

1. Dmitrijs Trefilovs (Rīga) 14,43

2. Rihards Trams (Ventspils) 16,4

3. Sergejs Pozņakovs (Rīga) 12,5

Apļi

1. Sergejs Pozņakovs (Rīga) 13,53

2. Rihards Trams (Ventspils) 12,93

3. Māris Gorskis (Rīga) 12,23

Atbalsta lēciens

1. Vitālijs Kardašovs (Rīga) 14,745

2. Sergejs Pozņakovs (Rīga) 13,73

3. Rihards Trams (Ventspils) 13,365

Līdztekas

1. Sergejs Pozņakovs (Rīga) 13,8

2. Rihards Trams (Ventspils) 12,9

3. Ņikita Šavels (Rīga) 12,73

Stienis

1. Vitālijs Kardašovs (Rīga)  13,7

2. Rihards Trams (Ventspils) 13,5

3. Sergejs Pozņakovs (Rīga)  12,93

Daudzcīņa

1. Rihards Trams (Ventspils) 82,02

2. Sergejs Pozņakovs (Rīga) 81,556

3. Māris Gorskis (Rīga) 77,129.