Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 281 Olimpiāde

Vingrošanas otrajā frontē

Latvijas vingrošanas vēsturē ierakstāms ne tikai olimpiskais zelts un sudrabs. Starptautiski šajā sporta veidā esam pazīstama arī kā arbitru zeme. Jau Sidnejas spēlēs pie tiesnešu galdiņa sēdēja Nikolajs Jaružnijs, viņa olimpisko darbu turpināja Arturs Mickevičs, kurš bija arbitrs arī Londonā un tagad kļuvis par Starptautiskās Vingrošanas federācijas locekli. Savukārt Nadežda Seile šajā tūkstošgadē nav izlaidusi nevienu EYOF. Vienā (2005. gadā) viņa bija trenere, pārējos sešos — starptautiskās kategorijas tiesnese. Utrehtā elegantā ventspilniece vadīja tiesnešu brigādi brīvajās kustībās.

Bargajos deviņdesmitajos gados Ventspils treneris Ilmārs Seilis, apprecot nolaupīja Liepājas vingrotāju Nadeždu Kuzminu, un nu jau sešpadsmit gadus arī viņa ir Ventspils sporta skolas Spars trenere. Abi Seiļi strādā ar meitenēm, Ilmārs EYOF izlasei sagatavoja Sabīni Gošu, kas pirms tam kļuva par absolūto Latvijas Jaunatnes olimpiādes čempioni, savukārt Nadežda — Aleksandru Kurčenko. Būtībā gan vingrotāju ģimene tik strikti audzēkņus nedala, abi strādā kopā. Seiļa kundze tikai nereti nostājas pretējās pozīcijās, no darītājas kļūst par padarītā vērtētāju. Tas gan viņu attiecības nestrīķējot, jo tiesāšana vingrošanā esot padarīta maksimāli objektīva. „Nekādas daiļslidošanas!” smej Nadežda.

„Mums ar vīru bija ļoti perspektīva audzēkne — Anna Sušicka —, kura vienā Pasaules kausa izcīņas posmā līdztekās bija pat devītā,” motivāciju savam ceļam pie arbitra galdiņa skaidro Nadežda. „Tad mēs sapratām, ka treneri bieži vien dara savu darbu, smalkumos nemaz nezinot, kā to vērtē tiesneši. Īpaši svarīgi uz vingrojumu skatīties tiesneša acīm tad, kad visu sāk izšķirt punkta simtdaļas. Tā 2000. gada beigās es devos uz pirmo starptautisko tiesnešu semināru, pēc kura sekmīgi nokārtoju eksāmenus.”

Nadežda strādājusi ne tikai EYOF, bet arī Eiropas čempionātos un Pasaules kausa izcīņas posmos. Rudenī viņa debitēs pasaules meistarsacīkstēs.

Utrehtā Nadežda Seile bija galvenā tiesnese brīvajās kustībās, viņai ir 2. starptautiskā kategorija, visaugstākā — pirmā — kategorija visā pasaulē ir tikai 30 arbitriem, starp tiem arī mūsu Arturam Mickevičam. Teorētisko eksāmenu nokārtojusi arī Nadežda, bet viņai pagaidām trūkst visaugstākā līmeņa sacensību prakses — neviena mūsu vingrotāja iepriekšējos pasaules čempionātos un olimpiskajās spēlēs nepiedalījās. Ja Latvijas līdere Valērija Grišāne, kas, starp citu, bija mūsu labākā vingrotāja iepriekšējā EYOF, kvalificēsies startam Rio, uz savu olimpisko debiju, iespējams, dosies arī Nadežda Seile, kura nule vēl trim mūsu dāmām palīdzējusi sagatavoties nepavisam ne vienkāršajiem tiesneša kvalifikācijas eksāmeniem. Utrehtas puišu sacensībās starptautiska tiesneša statusā EYOF debitēja vēl viens mūsējais — Maksims Ņilovs. Kā visi — ar ceturto kategoriju.