Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mūsu lauzējiem Eiropā grūti

Gatis Ķīsis

Latvijai kontinenta meistarsacīkstēs Sofijā bija neierasti prāva komanda – brīvajā cīņā deviņi dalībnieki, dāmas ieskaitot, un četri grieķu-romiešu cīņas pārstāvji. Taču šoreiz kvantitāte kvalitātē nepārtapa. Tikai trim sportistēm izdevās iekļūt desmitniekā.

„Eiropas čempionātam izlase speciāli negatavojās, jo tā vēl nebija cīņa par olimpiskajām ceļazīmēm," klāsta Latvijas Cīņas federācijas prezidents Jevgeņijs Hlopoks. „Taču, lai iegūtu tiesības piedalīties pasaules meistarsacīkstēs, kas septembrī abos cīņas veidos risināsies Baku, obligāts priekšnoteikums bija starts Sofijā.

 Rudenī Azerbaidžānā būs šī gada svarīgākās sacensības, kurās astoņi labākie katrā svara kategorijā kvalificēsies Pekinas olimpiskajām spēlēm. Gan brīvajā cīņā dāmām un kungiem, gan grieķu-romiešu cīņā. Ja mūsu cīkstoņiem Baku nepaveiksies, paliks vēl vairākas iespējas kļūt par olimpiešiem nākamgad, izcīnot Eiropas čempionātā pirmās vietas savās svara kategorijās. Teorētiski varētu pietikt pat ar ceturto vietu, ja čempionāta laureāti jau Baku būs kvalificējušies Pekinai. Un visbeidzot – 2008. gada maijā katrā no šo cīņu veidiem notiks divi olimpiskās atlases turnīri, kuros varēs piedalīties tikai tie sportisti, kuri vēl nebūs ieguvuši tiesības braukt uz Pekinu. Tā būs vissmagākā cīņa par vēl atlikušajām ceļazīmēm, jo prakse liecina, ka diezgan bieži pēdējā salmiņa iespējas spiesti izmantot titulēti paklāja lielmeistari, kam planētas meistarsacīkstēs nav paveicies.

Tagad mūsu vadošajiem cīkstoņiem sāksies vissmagākais darba cēliens, lai labāko sportisko formu sasniegtu tieši pasaules meistarsacīkšu priekšvakarā."

Ar dāmām ķibeles

Eiropas čempionāta apskatu sāksim ar dāmām, kas cīņā par medaļām devās pirmās. Vārds Latvijas sieviešu izlases vecākajam trenerim Visvaldim Freidenfeldam: „Laura Skujiņa, startējot olimpiskajā svara kategorijā (līdz 63 kg), pirmajā kārtā Sofijā tikās ar Ukrainas čempioni Žannu Vasiļenko un pēc līdzīgas spēkošanās tomēr atzina pretinieces pārākumu. Pēdējā minūtē Laurai bija iespēja uzvarēt, taču, turot ukrainieti tiltā, pietrūka spēka piespiest viņas lāpstiņas paklājam . Pirms tam Kijevas starptautiskajā turnīrā Laura Žannu uzvarēja pārliecinoši, taču drīz vien saķēra angīnu. Gribējām Skujiņu pat atstāt mājās, un četras dienas pirms došanās uz Bulgāriju lūdzām sporta kluba  prezidentu, lai Lauras vietā startam Sofijā varētu pieteikt Oļesju Zamulu, taču funkcionārs nepiekrita. Tāpēc , lai šī svara kategorija nepaliktu tukšā, cīņā vajadzēja doties slimības nogurdinātajai Skujiņai, kura ierindojās 12. vietā.

Pirmoreiz olimpiskajā kategorijā (līdz 55 kg) startēja Viktorija Grigorjeva, kura pirms tam cīnījās ar konkurentēm, kas par četriem kilo smagākas. Asimilēties jaunajā svarā nebija tik viegli, tomēr kvalifikācijā izdevās pieveikt austrieti Šternu. Ja tāds pats iznākums būtu arī nākamajā cīņā ar ungārieti Ēmeši Sabo, rīdziniecei tiktu bronza. Taču šoreiz šī godalga tika Viktorijas pāridarītājai, bet kopumā arī septītā vieta nav slikts rādītājs. Svarā līdz 72 kg izlases krāsas aizstāvēja talantīgā Dina Ivanova. Pirmajā periodā viņa pārliecinoši izpunktēja titulēto polieti Veščeku, taču pēdējam periodam pieredzes un izturības bija par maz. 12. vieta. Arī šī bija olimpiskā svara kategorija.

Nepaveicās Diānai Borisovai (līdz 59 kg), kura pirmajā cīņā tikās ar nākamo čempioni zviedrieti Karlsoni un zaudēja, ierindojoties desmitajā vietā. Viņai būtu problēmas pārkvalificēties uz kādu olimpisko svara kategoriju. Kristīne Odriņa (līdz 67 kg) bija nopietni gatavojusies Sofijai. Diemžēl mazpārliecinošais zaudējums jau pirmajā cīņā armēnietei Šadojanai , neļāva iegūt augstāku vietu par devīto.

Komandas tuvākais mērķis – piedalīšanās treniņnometnē Maskavā kopā ar Krievijas izlasi."

Komanda vēl jauna un zaļa

Grieķu-romiešu stila cīkstoņu sniegumu vērtē Latvijas Cīņas federācijas viceprezidents Vasilijs Zjatkovs: "Izlasei jauns vecākais treneris – Levnards Čačs. Arī pati komanda vēl jauna un zaļa, izņemot Igoru Kostinu, kuram ir Atēnu olimpisko spēļu pieredze. Mūsējiem nebija veiksmīga izloze. Andrejs Zjatkovs (60 kg) tomēr vienā no trim periodiem pārspēja nākamo bronzas laureātu zviedru Nurmelu, kam ievērojami lielāka pieredze. Ādažniekam 19. vieta 27 dalībnieku konkurencē. Divas cīņas aizvadīja Andrejs Afanasjevs (74 kg). Pirmajā viņš, uzvarot nākamo čempionu gruzīnu Kvirkveliju sākumperiodā, nākamajos divos kapitulēja, taču ieguva tiesības aizvadīt gandarījuma cīņu ar ukraini Puškovu, taču zaudēja bez variantiem. Daugavpilietim 16. vieta 27 dalībnieku konkurencē. Lietuvietim Valdemaram Venckaitim bronza  šajā svarā.

Kategorijā līdz 84 kg komandā iekļāvām debitantu ādažnieku Staņislavu Kuļikovu. Viņš bija visvieglākais un visjaunākais šajā svarā. Vajadzēja samierināties ar pēdējo, 29. vietu.

Olimpietis Igors Kostins (96 kg) pirmajā cīņā ar 1:2 (pa periodiem) piekāpās nākamajam čempionam gruzīnam Nozadzem, kurš cīnījies arī Rīgā, neveiksmi piedzīvojot arī gandarījuma cīņā, tiekoties ar Čehijas lauzēju. Igoram 16. vieta. Lielajā sportā viņš atgriezies pēc gada pārtraukuma.

Komandas nākamais starts maijā Minskā, kur risināsies Oļega Karavajeva piemiņas turnīrs."

Prezidenta viedoklis

„Neapmierināja brīvā stila cīkstoņu sniegums," konstatē Jevgeņijs Hlopoks. „ Pirms čempionāta prognozēju, ka septiņu labāko skaitā vajadzētu iekļūt Imantam Lagodskim (84 kg), ka par astoto vietu cīnīsies Anatolijs Vasiļjevs (55 kg). Diemžēl iznāca tikai attiecīgi 17. un 13. vieta. Antanam Azarevičam (74 kg) tikai 19 gadu. Sofijas ugunskristības viņš izturēja, minimāli zaudējot kontinenta vicečempionam Šagarašvili. Viņam 18. vieta. Pasaules čempionātā Antana vietā tomēr startēs Armands Zvirbulis . Diezgan apātisks izskatījās Sergejs Djomins (120 kg).  Pietrūka trenētības. 21 smagsvara konkurencē Sergejam priekšpēdējā vieta. Ar mēnesi bija par maz, lai sagatavotos Sofijai. Šo virknējumu pat nevar dēvēt par pieaugušo izlasi, jo tās dalībnieki vēl vairākus gadus varēs startēt junioru čempionātos. Tas kontingents, ar kuru tagad strādājam, drīzāk atbilstu Londonas olimpisko spēļu sastāva modelim. Tomēr ceru, ka kāds no šiem puišiem izšaus jau Baku rudenī."

Gatis ĶĪSIS