Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Bokss Žurnāls: Nr. 226 Runā prezidents

Desmit un viena iespēja…

Pērn Latvijas boksam palika deviņdesmit, gandrīz astoņus gadus šī sporta veida sabiedrību vada Māris Liepiņš. Pēc neatkarības atgūšanas boksam bija vēl četri prezidenti — gan iekšlietu ministrs, gan dažs uzņēmējs, kam pārmesta saistība ar krimināliem grupējumiem…

Māris Liepiņš boksu iepazinis turpat, kur leģendārais pagājušā gadsimta vidus Eiropas čempions Aloizs Tumiņš — Rīgas 9. arodvidusskolā. Pēc tam Liepiņš Latvijas Policijas akadēmijā ieguvis tiesību zinātņu maģistra grādu. Tagad viņš apgūst maģistra kursu LU Ekonomikas un vadības fakultātē. Pašreizējais Latvijas Boksa federācijas prezidents Māris Liepiņš sevi uzskata par administratoru, sistēmas sakārtotāju.
— Kā prezidentam šķiet, kādas asociācijas Latvijā ļaudīm raisa jēdziens bokss?
— Agrāk šis vārds, iespējams, izraisīja bijību. Tagad cīņas sporta veidu ir tik daudz, ka boksu uztver kā normālu, klasisku olimpisko sporta veidu.
— Bokss jau arī sadalījies dažādos paveidos…
— Nē, nē! Bokss ir viens. Kikbokss, taibokss vai, teiksim, savatē ir ringā ielikti cīņas sporta veidi, kuros dūru cīņu ļauts papildināt, izdarot sitienus ar kājām vai ar elkoņiem un ceļgaliem. K-1 un dažādas tā dēvētā pilna kontakta cīņu versijas ir skatāmākas, raisa vairāk emociju.
Bokss, agrāk — dūru cīņa, ir viens no senākajiem sporta veidiem, kas kultūru mijiedarbībā attīstījās, mainījās, papildinājās. Piemēram, taizemieši klasiskajā angļu boksa ringā ielika savu Muay Thai, un radās taibokss — universālāka, interesantāka cīņa, kurā nozīmīgāka ir vispārējā funkcionalitāte, ne tikai boksam nepieciešamās fiziskās īpašības.
— Tāpēc boksa federācijas prezidents ir arī kikboksa un taiboksa federāciju valdes loceklis…
— Olimpiskā federācija palīdz neolimpiskajām un otrādi. Šie sporta veidi cits citu papildina, bet visu pamatā ir bokss. Mēs varam izmantot vienu infrastruktūru, rīkot kopējus treniņus. Esam daudz tuvāki nekā, piemēram, daiļslidošana un ātrslidošana, kas savukārt apvienotas vienā federācijā.
— Spožais boksa aprakstnieks Imants Neļķis-Miķelsons, kurš pats bijis šīs cīņas meistars, pagājušā gadsimta ringa varoņus nereti tēlo kā cēlus ideālistus. Šodien, televīzijā skatoties profesionālo boksu, šāds priekšstats vairs nerodas.
— Jā, senāk, lai noskaidrotu attiecības, džentlmeņi devās ringā. Pēc letālajām divkaujām ar rapieriem vai pistoļu dueļiem, tas bija daudz humānāk. Pēc tam ringā sāka kāpt arvien vairāk vienkāršu puišu, no kuriem daudziem droši vien arī netrūka cēlu mērķu. Bet bokss komercializējās, un, kur nauda, tur morāli ētiskās vērtības nereti pazūd.
— Vai tas, ka K-1 vai cīņas citās versijās piesaista naudu, palīdz arī klasiskajam boksam?
— Latvijā ringa cīnītāju nav nemaz tik daudz. Mēs sadarbojamies gan ar kikboksa, gan taiboksa, gan taekvondo pārstāvjiem. Būtībā visiem šiem cīņas veidiem pamatu ieliek bokss. Daudzveidība rada lielākas iespējas izpausties. Ir puiši, kas sekmīgi startē vairākos sporta veidos. Piemēram, Mairis Briedis spēj būt Latvijas čempions gan boksā, gan kikboksā.
— Cik versijās bokss tiek kultivēts Latvijā?
— Ko nozīmē versija?
— Piemēram, rudenī plaši tika reklamēta boksa kauja Latvija pret Krieviju dažādās disciplīnās un pēc dažādiem noteikumiem…
— Komercšoviem var izdomāt jebkādu versiju, un katrai būs savs pasaules čempions. Tikai šīm versijām un čempioniem nav nekāda sakara ne ar Latvijas, ne Starptautisko Boksa federāciju (AIBA).
— Kāda ir vīzija, ko jūsu federācija var piedāvāt jauniešiem, aicinot trenēties boksā?
— Tas ir sporta veids, kurā, 1992. gadā Barselonā Igoram Šaplavskim iegūstot piekto vietu, esam apliecinājuši, ka varam cīnīties par vietu uz olimpiskā pjedestāla. Boksam der visi — gan īsi un mazi, gan gari un smagi. Cīņas notiek vienpadsmit svara kategorijās. Bokseris pratīs par sevi pastāvēt gan kļūmīgā situācijā uz ielas, gan vispār dzīvē. Viņš neapšaubāmi kļūs par cilvēku ar stingru un mērķtiecīgu raksturu.
— Londonā pirmo reizi olimpiskajā ringā kāps arī dāmas!
— Pasaules čempionāti viņām jau notiek labu laiku. Turklāt svara kategorijas ir vēl niansētākas — pavisam to ir trīspadsmit. Arī Latvijā ir meitenes, kas aizraujas ar boksu. Tagad viņas savā karjerā var izvirzīt vēl vienu skaistu mērķi — kļūt par olimpietēm.
— Cik liela ir Latvijas boksa saimniecība?
— Federācija vieno 35 klubus. Rīgas Sidneja 2000, kuru vada federācijas ģenerālsekretārs Genādijs Glazkovs, ir arī izlases bāzes vieta. Vēl galvaspilsētā aktīvi ir Latvijas cimdi un Braslas cimdi, bokss dzīvo LSPA, boksā nav pazaudēts vēsturiskais Daugavas vārds, Olainē darbojas Olimps, Jelgavā Olimpiskais rings, Madara… Boksa tradīcijas turpina kopt daugavpilieši, Liepājā vērojams pacēlums, par sevi liek runāt Ventspils boksa klubs. Bokss ir arī dažās sporta skolās, to atbalsta arī dažas pašvaldības. Vēl viens tradicionāls bastions galvaspilsētā ir Rīgas Valsts tehnikums, kur mūsu treneri strādā par sporta skolotājiem un kur regulāri mācās vairāki talantīgi jaunie bokseri.
Pēc federācijas datiem, ar boksu Latvijā nodarbojas vairāk nekā 1000 cilvēku. Joprojām ir arī pelēkā zona, kurā darbojas nelicencēti treneri. Diezgan apņēmīgi cenšamies šīs nelikumības izskaust. Bokss tomēr ir arī bīstams sporta veids, treneriem jāpārvalda tā apmācības un sagatavotības metodika, un audzēkņu vecākiem jābūt drošiem, ka šiem cilvēkiem ir gan attiecīgās zināšanas, gan pieredze. Bokss nav kaušanās, bet cīņas sports, kurā piedalās iespējami līdzvērtīgāki pretinieki.
— Sasniegumi, ar kuriem prezidents var lepoties.
— Viegli nav gājis, tomēr piektās vietas pērn Eiropas čempionātā izcīnīja Artjoms Ramlavs (60 kg) un Nikolajs Grišuņins (81 kg), devītie bija Dmitrijs Gutmans (56 kg) un Artūrs Ahmetovs (64 kg). Pasaules junioru (U-19) čempionātā Baku četras uzvaras un devīto vietu guva Eduards Gutmans, kam prognozēja spožu starptautisku nākotni, bet kurš ziemas sākumā diemžēl gāja bojā autoavārijā. Labāko desmitniekā Baku iekļuva arī Ņikita Maculēvičs (+91 kg).
— Kādas ir olimpiskās izredzes?
— Liktenis par vienu vīru tās mazinājis. Grišuņins nav Latvijas pilsonis. Ramlavam un vēl dažiem mūsu līderiem ir izredzes, kuras būs jāapstiprina ringā. Un ne vienās sacensībās vien, jo atlasē dominēs reitinga sistēma. Protams, nozīmīgs būs pasaules čempionāts šāgada septembrī Baku, kur plānojam dalību deviņās svara kategorijās. Pirms Londonas spēlēm eiropiešiem būs mazliet lielākas un taisnīgākas iespējas nekā iepriekš, kad dažu citu kontinentu atlēti par olimpiešiem varēja kļūt mazākā konkurencē. Eiropas Amatieru boksa asociācija (EABA), kas agrāk strādāja visai autonomi, tagad iekļāvusies Starptautiskās Boksa asociācijas (AIBA) struktūrā. Arī mēs nestāvam malā. Mūsu federācijas ģenerālsekretārs Genādijs Glazkovs darbojas Eiropas asociācijas tiesnešu komisijā, mūsu goda prezidents Nils Žuravļovs — juridiskajā. Kur notiek sadarbība, tur veidojas arī izpratne.
Dainis CAUNE

Māris LIEPIŅŠ
Latvijas Boksa federācijas prezidents, jurists
Dzimis: 1972. gada 17. augustā Rīgā
Izglītība: Rīgas 9. arodskola (elektromontieris), Latvijas Policijas akadēmija (tiesību zinātņu maģistra grāds), studē LU Ekonomikas un vadības fakultātes maģistrantūrā (vides pārvaldība)
Sportā trenējies volejbolā, boksā, karatē un citos cīņas sporta veidos galvenokārt, lai sevi pilnveidotu
Sabiedriskie pienākumi: Latvijas Boksa federācijas prezidents, Kikboksa un Taiboksa federāciju valdes loceklis, Latvijas Sporta federāciju padomes valdes loceklis, Sporta federāciju komisijas priekšsēdētājs
Darba gaitas: ekonomikas policijas, kriminālpolicijas un pašvaldības policijas darbinieks (līdz 1999. gadam), RD Līzinga grupa jurists, jurista privātprakse, LSFP juriskonsults
Ģimenes stāvoklis: precējies divu bērnu tēvs
Vaļasprieki: līdzdalība sabiedriskos, kultūras un sporta pasākumos

Kur trenēties boksā
Rīgā
BK Sidneja 2000, tālr. 29213791
LSPA boksa sekcija, tālr. 29878136
RVT boksa sekcija, tālr. 29125569
Olainē
BK Olimps, tālr. 26312801
Jūrmalā
Jāņa Roviča BK, tālr. 22330132
Jelgavā
BK Madara, tālr. 29461139
Tukumā
SK Tukuma brāļi, tālr. 20332612
Liepājā
SK K-Sports, tālr. 29264044
Daugavpilī
BK Lokomotīve, tālr. 26777106