Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kur čempions uzvar čempionu

Nepietiek būt tikai spēcīgākajam. Olimpiskajās spēlēs uzvar tas, kurš spēj būt uzvarētājs. Tāda ir Latvijas džudo guru atziņa pēc Londonas turnīra.

NOTURĒJA, NENOTICĒJA

Svara kategorijā līdz 81 kg izloze mūsu Konstantīnam Ovčiņņikovam jau pirmajā cīņā dāvāja vienu no favorītiem — iepriekšējo divu olimpisko spēļu bronzas laureātu brazīlieti Leandru Žiljeiru. Tiesa, šīs medaļas viņš izcīnījis svara kategorijā līdz 73 kg, bet arī, pārejot pie ducīgākiem vīriem, viņa rēķinā ir pasaules čempionātu sudrabs (2010.) un bronza (2011.).

Arī Ovčiņņikovam bija daži titulu argumenti — šāgada Eiropas čempionāta bronza un trešā vieta PK izcīņas posmā. Vēl, uzzinot savu pirmās cīņas pretinieku, Vsevolods Zeļonijs kā sparingpartneris tepat Londonā vairākas dienas Konstantīnu īpaši gatavoja Žiljeiru cīņas stilam. Un spēkošanās tiešām bija līdzīga. Zeļonijs pat teica: "Cienīga. Brazīlietis nespēja nodemonstrēt savus lieliskos Ippon. Konstantīns to nepieļāva. Bet viņam vajadzēja pretinieku ne tikai noturēt, bet arī noticēt, ka spēj šo bīstamo Žiljeiru uzvarēt un izmantot savu iespēju. Viņam tāda bija."

Tādējādi pēc sīvas piecu minūšu cīņas Konstantīnam Ovčiņņikovam olimpiskās spēlēs beidzās. Lai iekļūtu gandarījuma turnīrā, iepriekš jāuzvar vismaz divās cīņās. Tāds bija šo spēļu reglaments.

KĀPĒC PAKLUPA VEIKSME

Savu otro spēļu pirmajā cīņā (līdz 100 kg) Jevgeņijs Borodavko 44 sekundēs bez liekām ceremonijām ar Ippon pieveica Entoniju Liu no Samoa. Nākamais mūsējā pretinieks — Krievijā dzimušais Dmitrijs Peterss no Vācijas līdzīgā tempā pārspēja Arielu Zēvi (Izraēla). Pasaules rangā Borodavko gan atrodas piecas pozīcijas augstāk (15. vietā) par Petersu, tomēr astotdaļfinālā ritēja ārkārtīgi līdzīga cīņa. Jevgeņijs bija aktīvāks, biežāk uzbruka, centās izdarīt metienus, bet, lai noteiktu uzvarētāju, ar piecām minūtēm nepietika. Bija nepieciešams Golden Score — triju minūšu papildlaiks jeb cīņa līdz pirmajam veiksmīgajam paņēmienam. To 15. sekundē izpildīja vācietis…

"Vajadzēja uzvarēt pamatlaikā, iniciatīva bija mūsu," sūkstījās treneris Oļegs Baskins. "Taktika bija pareiza. Zinājām, ka vācietis vairāk stāvēs, uzdevums bija viņu izraustīt un apspēlēt kustībā. Pamatlaika beigās vajadzēja vēl mazliet pielikt. Šim turnīram gatavojāmies ļoti nopietni. Pekinā priecājāmies par piedalīšanos, te vajadzēja cīnīties jau par medaļu. Fiziskā forma bija teicama, neizturējām psiholoģiski, nenoķērām veiksmi."

"Bija redzams, ka Žeņa kontrolē situāciju, ir fiziski un taktiski pārāks, bet… Viņš gatavoja metienu, šķiet, pirms tā mazliet it kā ievilka elpu, atslābinājās, un pretinieks šo mirkli izmantoja," vērtēja Sidnejas džudo bronzas laureāts Vsevolods Zeļonijs. "Cīņas būtība — katrs meklē iespēju īstenot vienu savu galveno metienu, pašam nezinot, kurā sekundē vai minūtē tas notiks. Iespēja tiek gaidīta visu laiku. Protams, metiens var arī neizdoties, tad jāturpina ceļš līdz nākamajai iespējai."

NĀKOTNEI NODERĒS

Mūsu pāridarītāju Dmitriju Petersu pusfinālā spēja apturēt tikai pasaules čempions Tagirs Haibulajevs no Dagestānas. Un arī — sīksti spēkojoties visas piecas minūtes. Cīņā par bronzu vācietis uzbeku Ramzidinu Saidovu uzvarēja ar Ippon. Bet finālcīņu sāka viens olimpiskais čempions, beidza — divi. Londonas zeltu ieguva Haibulajevs, kurš pārspēja Pekinas spēļu čempionu Naidanu Tuvšinbajaru no Mongolijas.

"Nebraucām uz Londonu zaudēt, diemžēl pagaidām savās sajūtās neesam uzvarētāji," atzina Vsevolods Zeļonijs, kurš ir arī Latvijas Džudo federācijas ģenerālsekretārs. "Toties krājas ļoti vērtīga pieredze, Londonas olimpieši vēl ir jauni, viņiem jāturpina ceļš. Protams, esam pelnījuši kritiku, tā jāuzklausa un jāizmanto, lai rastos šī uzvarētāju psiholoģija. Domāju, ka nākamajās spēlēs mums jau būs četri olimpieši. Pie paša spēļu sliekšņa palika Andrejs Magers, Deniss Kozlovs, arī Aigars Mīlenbergs, no traumām atgūsies Vladimirs Osnačs."

 

DŽUDO

Kungi. Līdz 81 kg

1. Džēbums Kims (Dienvidkoreja)

2. Ole Bišofs (Vācija)

3. Ivans Ņifontovs (Krievija)

3. Antuāns Valuā-Fortjē (Kanāda)

17. Konstantīns Ovčiņņikovs (Latvija)

 

Kungi. Līdz 100 kg

1. Tagirs Haibulajevs (Krievija)

2. Naidans Tuvšinbajars (Mongolija)

3. Dmitrijs Peterss (Vācija)

3. Henks Grols (Nīderlande)

9. Jevgeņijs Borodavko (Latvija)