Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pa sudraba taku pēc bronzas

No gandarījuma sajūsmas līdz vilšanās rūgtumam. Par tik plašu sajūtu spektru Trabzonā gādāja mūsu džudisti.

Vispirms Ruslana Gribuļa (svara kategorijā līdz 55 kg) 23 puišu konkurencē izcīnīja septīto vietu. Pirmā kārta mūsējam bija brīva, otrajā Ruslans zaudēja ukrainim Pavlo Skopņenko, kas vēlāk kļuva par bronzas laureātu. Iekļuvis gandarījuma turnīrā, Gribuļa uzvarēja beļģi Rubenu Kapē, bet piekāpās moldāvam Julianam Pjatikoši. Dāvi Pastaru (līdz 50 kg) varēja uzslavēt tikai par vīrišķību. Ar iepriekšējā dienā izmežģītu potīti viņš tomēr kāpa uz tatami un diemžēl tika atzīts par zaudētāju.
Nākamajā dienā savās cīņās zaudēja gan Diāna Krūmiņa (līdz 57 kg), gan Stīvens Vēveris (līdz 66 kg), gan Romāns Klibiks (līdz 60 kg). Neveiksminieku sarakstu papildināja arī Tatjana Voinova (līdz 70 kg).
Pēcāk to varēja uzskatīt par konkurentu iemidzināšanu, pirms uz tatami kāpj mūsu smagākie zēni. Pirmais savu vārdu pārsteigumu sarakstā ierakstīja Artūrs Sokolovskis (līdz 81 kg). „Artūrs sāka ļoti agresīvā stilā,” turnīra gaitu raksturoja izlases galvenais treneris Gatis Mīlenbergs. „Pirmo cīņu ar nīderlandieti Klijnstru Artūrs jau pašā sākumā beidza ar ippon, tikpat ātri viņš tika galā ar grieķi Saridi, un arī lietuvietim Ņenartavičum vajadzēja padoties pirms laika. Diemžēl finālcīņā Artūru tādā pat stilā ar ippon pārspēja gruzīns Beka Gviniašvili.”
Olimpiādes sudraba medaļa Liepājas ģimnāzistam Artūram Sokolovskim ir pirmais tāda spožuma panākums. Šogad viņš guvis piektās vietas divos Eiropas kausu izcīņas posmos un plašā turnīrā Brēmenē. „Visi, kam es tajās sacensībās zaudēju cīņā par trešo vietu, te bija mani pretinieki. Divus no viņiem tagad es vinnēju tīri, ar metienu,” palepojās Artūrs, kuru džudo gudrībās jau desmito gadu skolo Vaclavs Jaževics. Artūrs vienmēr cenšoties gūt ātras uzvaras, pilns cīņas laiks (četras minūtes) viņam esot kā četru kilometru skrējiens sprinta tempā.
Tuvu pjedestālam nonāca arī Džeisons Smoļars (līdz 73 kg), kurš uzvarēja pirmajās trijās cīņās pēc kārtas. „Minūtes laikā ar wazari un ippon gan tikai angli Mērfiju,” komentēja Gatis Mīlenbergs. „Uzvarai pār horvātu Roko bija nepieciešams pat papildlaiks, izdevās pārspēt arī lietuvieti Žemaiti, kam Džeisons iepriekšējos trijos turnīros bija zaudējis.”
Pusfinālā latvietim pretī stājās nākamais čempions azerbaidžānis Dadašovs, kuru pārspēt neizdevās. Cīņā par bronzas medaļu Smoļars tikās ar gruzīnu Gugavu. „Bija jau ieslēdzies nedrošības faktors,” atzina Mīlenbergs. „Sākumā Džeisons izlaida cauri yuko metienu, pēc kura aktivizējās un sāka skaisti cīnīties, bet laika vairs nepietika — 5. vieta.”
Tā nu mūsu karognesējs un Eiropas čempions Gļebs Talalujevs (līdz 90 kg) uz tatami kāpa pa sudraba taku un pirmajā cīņā desmit sekundēs pieveica mājnieku turku Mehmetu Remzi Kasaru. Arī ceturtdaļfinālā pret Ahmedu Magomedovu no Krievijas mūsējais bija vadībā. Bet tad 20 sekundes pirms cīņas beigām…
„Gļebs nevajadzīgā brīdī iegriezās metienā, pretinieks viņu ar rokām noturēja un, izpildot kontrpaņēmienu, guva ippon uzvaru,” acumirklīgo neveiksmi izanalizēja Gatis Mīlenbergs. „Gandarījuma turnīra pirmajā cīņa bosnieti Slobodanu Džordu Gļebs uzreiz nometa ar wazari, noturēja 20 sekundes un guva tīru uzvaru. Ar itālieti Dāvidu Poci bija grūtāka cīņa, bet arī — divi wazari un uzvara mūsu.”
Cīņā par bronzas medaļu Gļebam pretī nāca Lī Kohmans no Izraēlas, kurš Eiropas čempionātā izcīnīja trešo vietu, turklāt bija jūtams, ka fiziskajā sagatavotībā viņš krietni pielicis. Tomēr rīdzinieks guva uzvaru ar skaistu tehnisku metienu pirms cīņas laika beigām. Bronza mūsu karognesēja sejā ievilka tikai skumju smaidu, viņš bija gatavojies zeltam.
„Bija grūtāk nekā Eiropas meistarsacīkstēs,” atzina Gļebs Talalujevs. „Tagad visi zināja, ka esmu čempions, un pētīja, kā ar mani cīnīties. Šobrīd man jāgatavojas pasaules čempionātam, kas 14. augustā notiks Kijevā.”
Par olimpiādes uzvarētāju kļuva ukrainis Antons Savickis, kurš finālcīņā pārspēja azerbaidžāni Džalilu Šukurovu.
Dainis CAUNE
Teksts un foto

Attēlā: Bronzas metiens. Izšķirošie mirkļi Gļeba Talalujeva cīņā ar Lī Kohmanu no Izraēlas