Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Universālā profesija

Gadu gaitā šīs profesijas, kuru var iegūt LSPA, nosaukums ir vairākkārt mainījies — vadītājs sporta jomā, pēc tam izglītības un sporta darba menedžeris, šobrīd vadītājs sporta jomā (atbilstoši profesijas standartam), ikdienā saukts par menedžeri.

Programmas vadītāja ir LSPA Vadības katedras docente, Latvijas Olimpiskās akadēmijas viceprezidente, bijusī Latvijas vieglatlētikas izlases dalībniece Biruta Luika.

— Ar kādiem vārdiem jūs vēršaties pie topošajiem studentiem, lai ieinteresētu viņus apgūt šo profesiju?

— Vispirms es lieku studentiem pārdomāt un atbildēt uz vairākiem jautājumiem.

Vispirms, vai es gribu? Lai gribētu, ir jābūt priekšstatam, kas ir vadītājs un ko viņš dara, vai tas ir interesanti.

Otrs, vai es varu? Protams, ka vēl viņš nevar, bet mēs dosim iespēju apgūt vadības teoriju (menedžmentu), pedagoģiju, psiholoģiju, nozares ekonomiku, uzņēmējdarbību, tirgzinību (mārketingu), sabiedriskās attiecības, darba likumdošanu, finanses, grāmatvedību, projektu vadīšanu, informātiku, lietvedību un citas šajā profesijā noderīgas zinības, kā arī praktiskās iemaņas sporta darbā. Tā kā darbs saistīts ar sportu, neiztikt arī bez zināšanām anatomijā, fizioloģijā, higiēnā, sporta medicīnā. Studējot jāattīsta vai jāpilnveido arī tādas īpašības un prasmes kā komunikabilitāte, stipra griba, iniciatīva, neatlaidība, mērķtiecība, godīgums, organizētība, taisnīgums, pieklājība un taktiskums, patstāvība, pašsavaldīšanās, izturība.

Trešais, vai ir vajadzīgsšāds speciālists? Darba lauks ir visplašākais. Tās ir pašvaldību iestādes — bērnu un jauniešu sporta skolas, atbildīgie par pilsētu un novadu pašvaldību sporta dzīvi, darbs sporta centros un sporta bāzēs. Darbs mūsu absolventiem atrodas sporta klubos, sporta veidu federācijās, sporta skolās.

Arī privātstruktūrās, fitnesa klubos, privātās sporta bāzēs ir nepieciešami sporta dzīves vadītāji. Mūsu absolventi savas zināšanas izmanto arī dažādos sporta fondos, piemēram, Ventspils BMX atbalsta fondā.

— Šo īpašību kopums ir gana liels. Ja topošais students, vispirms gluži kā testā iziet cauri visam nepieciešamajam, kādas ir viņa iespējas iegūt labu un interesantu darbu?

— Tā kā LSPA beidzot, absolvents iegūst divas kvalifikācijas — pirmkārt, trenera vai skolotāja, kā otro var izvēlieties arī sporta darba organizatora kvalifikāciju. Zinu, ka daudziem patīk šo profesiju saukt par menedžera profesiju. Mēs neiebilstam, lai gan cenšamies to latviskot un visbiežāk saucam par vadītāju sporta jomā.

— Vai, iegūstot šīs divas kvalifikācijas, zināšanas palīdz arī skolotāja vai trenera profesijā?

— Protams, jo ne katrs par galveno uzskata iegūto sporta dzīves vadītāja kvalifikāciju. Kaut gan treneris savā profesijā var strādāt līdz sirmam vecumam, bet sporta skolotāja darbs ir veicams un lietderīgs līdz zināmam vecumam vai fizisko spēju, ko prasa darbs ar jauniešiem, izsīkumam. Tad lieti noder otra kvalifikācija.

Tāpat zināšanas sporta darbā lieti noder arī pamatprofesijā. Tā kā otro kvalifikāciju ieguvušais BMX treneris Ivo Lakučs, domāju, savas zināšanas var izmantot sponsoru piesaistē, BMX trašu celtniecības organizēšanā. Sporta darba vadītāja kvalifikāciju ieguvis arī mūsu olimpiskais medaļnieks pludmales volejbolā Mārtiņš Pļaviņš. Ceru, ka, turpinot savu ceļu sportā pēc aktīva spēlētāja gaitu beigšanas, iegūtās zināšanas viņam noderēs.

Šī kvalifikācija noderēs arī hokejistam, bijušajam Latvijas izlases spēlētājam Atvaram Tribuncovam, kurš beidzis lielā hokeja gaitas, pašreiz cītīgi studē. Tādu ir daudz, jo nav noslēpums, ka šobrīd mūsu valstī treneris neveic tikai savus tiešos pienākumus, bet aktīvi piedalās visā, kas saistīts ar savu komandu, saviem audzēkņiem.

Šobrīd vēl aktīvi sporto vieglatlētes Līna Mūze, Linda Ozola, bobslejists Vairis Leiboms, kamaniņu braucējs Kristaps Mauriņš.

— Vai zināt, kur jūsu absolventi strādā šobrīd?

— Tādas statistikas mums nav, bet zinu, ka praktiski visās vietās, ko nosaucu, strādā mūsējie. Interesanti, ka Hokeja federācijā, kas tomēr pamatā ir tāds vīrišķīgs sporta veids, strādā divas mūsu absolventes. Vidēji katru gadu akadēmiju ar sporta dzīves organizatora jeb vadītāja kvalifikāciju beidz aptuveni 50 studentu.

Jāpiebilst, ka iegūtās zināšanas un kvalifikācijas ļauj sekmīgi strādāt arī ar sportu nesaistītās nozarēs. Tā mūs bijušie studenti strādā Lattelecom, apdrošināšanas sabiedrībā Balta, arī citur.

— Vai tik daudzpusīgai programmai pietiek docētāju?

— Mūsu katedra nav liela, bet kā pašreklāmu varu minēt, ka mēs esam radoša katedra, jo pastāvīgi pilnveidojam studiju kursu programmu, kvalifikācijas un prakšu programmas, diplomdarba izstrādes noteikumus. Uzskatu, ka esam īpaša katedra, jo realizējam uzņēmējdarbības moduli, nozares teorētiskos pamatkursus, profesionālo kvalifikāciju sporta jomā.

Tāpat esam labi organizēta katedra, jo kaut arī mums ir tikai 7,5 štata vienības, mēs esam piesaistījuši 22 viesdocētājus, kas katrs savā speciālitātē ir pieredzējis un zinošs pasniedzējs.

Tāpat mūsu docētāji — docente Signe Luika un vadošā pētniece Monta Jakovļeva — ir ieguvuši zinātņu doktora grādus, mūsējie ir daudzu zinātnisko darbu un publikāciju autori.

Tas nenozīmē, ka tikai lepojamies. Par savu tuvāko uzdevumu es uzskatu iesaistīt pēc iespējas vairāk studējošo zinātniski pētnieciskajā darbā, aktīvāk izstrādāt metodiskos līdzekļus, tos publicēt.

Mēs strādājam, lai mūsu student iegūtu pēc iespējas pilnīgāku, praktiskajā dzīvē lieti noderīgu sporta dzīves organizatora jeb vadītāja sporta jomā kvalifikāciju.