Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar uzvaru, bez medaļām

Lai gan Argentīna savā nosaukumā paslēpto sudrabu mums nedāvināja un Latvija četrām pirmajās divās Jaunatnes olimpiskajās spēlēs izcīnītajām bronzas medaļām Boenosairesā nekādu cēlmetālu pievienot nevarēja, mūsējo sniegums gandrīz visās disciplīnās bija krietni virs vidējā. Latvieši vairākkārt iesaistījās cīņā par medaļām.

“Raitas, samērīgas spēles pozitīvā noskaņā, bez pārspīlējumiem un ar milzīgu skatītāju atbalstu, jo ieeja visās arēnās bija bez maksas,” III Jaunatnes olimpisko spēļu kopējo norisi raksturo mūsu delegācijas vadītājs Andris Lupiks.

FORMĀLIE FORMĀTI

Jaunatnes spēles ir olimpiskās kustības nākotnes tests un jaunu ideju poligons. Reizēm gan šķiet, ka tās tiek radītas plika novatorisma dēļ. Lielajās olimpiskajās spēlēs, pasaules vai jebkura kontinenta BMX čempionātā Edvards Glāzers būtu pasludināts par čempionu. Buenosairesā, lai gan viņš trasē bija absolūti labākais, Edvardam nācās palikt goda pjedestāla pakājē, jo Starptautiskās Riteņbraukšanas federācijas prātnieki bija izdomājuši, ka šoreiz medaļas dos pāriem. Mehāniski saskaitot kopā tos, kas startē atsevišķi — katras valsts puiša un meitenes rezultātus.

Pirmajā priekšbraucienā guvis pārliecinošu uzvaru, otrajā uz startu Glāzers devās psiholoģiski satriekts. Savā braucienā, priekšējam ritenim iestiegot svaigi lietajā virāžas asfaltā, bija kritusi Airisa Elizabete Galiņa. Lai gan meitene finišu sasniedza, ārsti ar lauztu roku sacensības turpināt neļāva. Tādējādi cerības uz medaļām Latvijas pārim praktiski bija zudušas. Pēc ne sevišķi veiksmīgā otrā brauciena Edvards tomēr saņēmās, trešajā izdarīja visu, lai iekļūtu finālā, kurā starp astoņiem labākajiem bija vislabākais. “Visi skatītāji viņu uztvēra kā uzvarētāju un finišā sagaidīja ar ovācijām, un pēc tam bija neizpratnē, kāpēc latvieti neredz uz pjedestāla,” stāsta Andris Lupiks. Kopumā mūsējie 16 komandu konkurencē izcīnīja ceturto vietu, tikai četrus punktus zaudējot bronzas laureātiem — kolumbiešiem. Par čempioniem kļuva Varvara Ovčiņņikova un Iļja Bezkrovnijs no Krievijas, kas katrs individuāli izcīnīja otrās vietas.

Medaļas vērta nebija arī BMX frīstailista Patrika Vīksnas trešā vieta puišu konkurencē. Tā kā neviena Latvijas zeltene spēlēm nebija kvalificējusies, viņam pārī nācās ņemt venecuēlieti Jeinkerliju Ernandesu, kuras varējums tika novērtēts ar astoto rezultātu starp astoņām konkurentēm. Latvijas/Venecuēlas pārim tas deva ceturto vietu.

Savukārt Breakdance, kurā sportisti startē tikai ar saviem vārdiem vai nikiem, par olimpiskajiem čempioniem varēja kļūt gan individuāli, gan pāros. Dāmām mūsu Anastasija (Solovjova) izcīnīja desmito vietu, bet kopā ar japāni Šigeki aizcīnījās līdz ceturtdaļfinālam, kurā zaudēja nākamajiem čempioniem Ram/B4 no Japānas un Vjetnamas, klasificējoties septītajā vietā.

VIEGLATLĒTIKĀ KĀ BOBSLEJĀ

Vieglatlētikā katram dalībniekam bija garantēti divi skrējieni un vietas dalīja pēc abos sasniegto rezultātu summas. “Gluži kā bobslejā,” smaida Andris Lupiks. “Vienīgi pēc pirmā priekšskrējiena astoņi ātrākie startēja kopā pēdējā skrējienā, kas viņiem deva zināmas priekšrocības.”

800 m priekšsacīkstēs Patrīcija Cīrule sasniedza devīto rezultātu (2:10,80), nosacītajā finālā neiekļūstot. Bet otrajā skrējienā viņa absolūti bija sestā ātrākā (2:10,08) un kopumā ierindojās astotajā vietā (4:20,88). Savukārt 100 m barjerskrējienā Elīza Kraule finišēja piecpadsmitā un četrpadsmitā, gūstot 16. vietu. 100 m sprintā, kur konkurence bija lielāka, Norai Ķigurei 25. vieta (26. plus 25.).

Peldēšanā, kurā dalībnieku bija visvairāk, sacensības risinājās gluži tradicionālā stilā. Bet arī tajās drāmu netrūka. Mūsu delegācijas jaunākā dalībniece piecpadsmitgadīgā Ieva Maļuka 50 m priekšpeldējumā tauriņstilā kopā ar vēl divām sportistēm sasniedza vienādu rezultātu (27,85), ierindojoties dalītā 16. vietā. Lai noskaidrotu, kura būs cienīga turpināt cīņu pusfinālā, šīm trim konkurentēm tika rīkots atsevišķs peldējums, kurā Ieva diemžēl finišēja otrā (27,93). Toties jau spēļu sākumā Ieva laboja Latvijas rekordu 200 m kompleksajā peldējumā (2:19,68), iegūstot tādu pašu 17. vietu. Nākamajā dienā 100 m brīvajā stilā latviete ar 10. rezultātu (56,64) kvalificējās pusfinālam, kurā peldēja par sekundes simtdaļu lēnāk, ierindojoties 12. vietā. Divreiz garākā distancē Ieva finišēja septiņpadsmitā, bet 50 m — divdesmitā, tādu pašu vietu viņa sasniedza arī 400 metros.

Eiropas junioru vicečempions 50 m brasā Didzis Rudavs Buenosairesas olimpiskajā baseinā, iespējams, garās sezonas iespaidā šo distanci veica mazliet lēnāk un apstājās pusfinālā ar vienpadsmito rezultātu (28,89). Peldēšanā mūsu sportistiem tā arī bija augstākā vieta. 100 m brasā Didzis veica ar 25. rezultātu. Otrs mūsu brasists Jānis Vitauts Siliņš šajā distancē finišēja astoņpadsmitais (1:04,06), bet 200 m — piecpadsmitais (2:19,64).

50 m peldējumā uz muguras ar septīto rezultātu (29,25) pusfinālam kvalificējās Arina Baikova. Diemžēl turpinājums tikpat spožs neizdevās un viņa palika piecpadsmitā (29,86). Divreiz garākā distancē Arinai 18. vieta, 50 m brīvajā stilā — 30. vieta.

AR SIDNEJAS SINERĢIJU

Mūsu pirmais olimpiskais čempions Igors Vihrovs (2000. gadā Sidnejā brīvajās kustībās vingrošanā) sekmīgi audzina savu gaitu turpinātāju. Oļegs Ivanovs Buenosairesā finālsacensībām kvalificējās gan vingrojumā uz stieņa, gan apļos, gan arī daudzcīņā. Gandrīz nedēļu garās, saspringtās sacensības Oļegs noslēdza ar septītajām vietām abās individuālajās disciplīnās un vienpadsmito — daudzcīņā.

Labāko desmitniekā iekļuva arī Rihards Zorge, kurš vispirms šaušanā ar gaisa pistoli 10 m distancē ar piekto rezultātu kvalificējās finālam, kurā gan palika astotais. “Tāda ranga sacensībās tik augstu viņš tika pirmo reizi!” jauno talantu uzslavē Andris Lupiks. Pēc tam Rihards vēlreiz iekļuva finālā jaukto komandu sacensībās kopā ar Džūliju Kompostrīni (Itālija). Astotdaļfinālā Latvija/Itālija uzvarēja Rumāniju/Šveici, bet pēc tam sīvā duelī ar 8:10 zaudēja Meksikai/Ukrainai, iegūstot vēl vienu astoto vietu.

Tenisa turnīru Daniela Vismane sāka kopā ar baltkrievieti Viktoriju Kanapatsku, zaudējot spēcīgajam Ķīnas duetam (0:6, 4:6). Arī jauktajās dubultspēlēs Danielai kopā ar čehu Daliboru Svrcinupirmo kārtu daudz sīvākā cīņā — 5:7, 6:4, (9:11) — pret Krievijas/Spānijas pāri tomēr pārvarēt neizdevās. Toties vienspēles mūsējā sāka pārliecinoši, jau pirmajā kārtā (7:5, 6:2) uzvarot Eņšuo Lianu no Taivānas, kas turnīrā bija izlikta ar otro numuru. Otrajā kārtā ar 6:2, 6:2 latviete pārspēja īrieti Džordžiju Dramiju, bet, iesildoties pirms ceturtdaļfināla spēles ar ķīnieti Sjiņjui Vanu, Daniela izmežģīja potīti, spēles noslēdzot dalītā 5.—8. vietā.

3 x 3 basketbolā 20 komandas bija sadalītas četrās apakšgrupās. Mūsu Aivaram Dambim, Jurģim Dudeikam, Reinim Krūmiņam un Nikam Saleniekam jau pirmajā dienā bija jācīnās ar favorītiem. Vispirms mūsējie pagarinājumā ar 16:18 zaudēja Beļģijai, kas finālā piekāpās tikai Argentīnai, pēc tam ar 10:19 nācās atzīt Itālijas pārākumu. Ar uzvarām pār Kazahiju (19:16) un Kirgīziju (15:12) nepietika, lai varētu cīņu turpināt izslēgšanas spēlēs. Latvijai — 13. vieta. Pēc tam Dunkturnīrā Niks Salenieks palika pirmais aiz četriem finālistiem, izcīnot piekto vietu.

Kā zināms, svarcelšanā atlēti sava ķermeņa svaru cenšas turēt uz pašas attiecīgās kategorijas robežas. Daniela Ivanova šoreiz pārcentās, viņas svars pirms sacensībām par pārsimt gramiem pārsniedza kategorijā noteiktos 53 kg. To nomešanai laika vairs nepietika, un starts gāja secen. Acīm redzams pieredzes trūkums, kas jaunatnes spēlēs vēl piedodams.

Tomēr delegācijas vadītājs Andris Lupiks ar pārmetumiem nemētājās: “Visi sportisti apzinājās spēļu nozīmīgumu, kaut arī gadījās kļūdas un neveiksmes, cīņasspara netrūka nevienam, daudzi sasniedza savus personiskos rekordus.”