Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Nila Mieža medusmaize Eiropas Sporta nedēļas atklāšanas svētkos

Rīgas Centra sporta kvartālā 23. septembrī ar pasaules čempionātu ielu vingrošanā atklāja Eiropas Sporta nedēļu, kas Latvijā risinās jau ceturto gadu. Patīkami, ka spēka trīscīņas kategorijā sudrabu izcīnīja Nils Miezis no Mālpils.

Pasaules čempionāts ielu vingrošanā Latvijā norisinājās jau otro gadu pēc kārtas. Rīgā drēgnos laikapstākļos, taču izcilā atmosfērā uz dažādu šovu un muzikālu priekšnesumu fona Sporta nedēļas atklāšanai veltītās sacensības notika divās kategorijās — izturības kategorijā un spēka trīscīņā, pulcējot 50 elites sportistus no 22 pasaules valstīm. Uz starta izgāja vairāki latviešu sportisti, tostarp #BeActivevēstnesis Gvido Šalms. Sacensības notika arī tautas klasē, kurās savu spēku varēja izmēģināt ikviens, veicot atsevišķus ielu vingrošanas elementus.

tas notiek?

Sportists var startēt tikai vienā izvēlētā kategorijā.

Izturības kategorijāsacensības notiek divās kārtās — priekšsacīkstēs un finālā. Trīs identiskās un paralēlās trasēs vienlaikus dodas trīs sportisti, uz laiku veicot noteiktu skaitu vingrinājumu noteiktā secībā. Tas, kurš distanci spēj veikt visātrāk, kvalificējas finālam. Priekšsacīkstes notiek divos vai trīs skrējienos, kā saka paši vingrotāji, tādējādi sportistam ir vairākas izdevības kvalificēties finālam. Tiesneši stingri uzrauga sportistus trasē, vai vingrinājums tiek izpildīts pareizi. Ja vingrinājums netiek korekti izpildīts, mēģinājums netiek ieskaitīts un tas ir jāatkārto, zaudējot laiku un enerģiju. Izšķirošais fināls ir visaizraujošākā sacensību daļa, jo tajā startē trīs labākie un par čempionu kļūst tas, kurš finiša līniju sasniedz pirmais. Piemēram, pasaules čempionātā Rīgā Centra sporta kvartālā sportistiem uz ātrumu bija piecas reizes jāpievelkas pie stieņa līdz viduklim, tad 40 reizes jāuzlec uz pusmetru augstas kastes, 25 reizes jāveic roku saliekšana — iztaisnošana uz zemajām līdztekām, jāveic 30 izklupieni, 15 reizes jāveic roku saliekšana — iztaisnošana uz līdztekām un vēl vairāki specifiski vingrinājumi, lai tiktu līdz finiša plāksnei, kurai jāpieskaras, lai ieskaitītu rezultātu. Šajā disciplīnā startē arī dāmas, veicot līdzīgus vingrinājumus.

Spēka trīscīņā sportisti uz skaitu veic trīs dažādus vingrinājumus, kas ir jāizpilda ar papildu svaru — piestiprinātu pie ķermeņa. Uzvar tas, kurš var visus vingrinājumus summā izpildīt visvairāk reižu, tādējādi savācot visvairāk punktu. Rīgā sportistiem bija jāpievelkas pie stieņa ar 32 kg smagu svaru bumbu (3 punkti par izpildītu reizi), jāatspiežas uz līdztekām ar 48 kg papildu svaru (2 punkti) un jāveic pietupieni ar 75 kg pielikto svaru (1 punkts).

Zeltu paņem poļi

Kā jau pirms starta prognozēja #BeActive vēstnesis Šalms, visās disciplīnās zeltu izcīnīja poļi. Izturības kategorijā vīriešu konkurencē uzvaru guva Mariušs Pravdžiks, bet sievietēm laurus plūca Anna Kraika. “Šīs man bija ļoti smagas sacensības — cīnījos ne tikai ar ķermeni, bet arī ar prātu. Man patīk izaicinājumi. Kad man ir grūti, domāju par to, kādēļ sāku nodarboties ar ielu vingrošanu un koncentrējos uz mērķi,” pēc apbalvošanas izdzīvošanas recepti atklāja Pravdžiks. “Fināls bija mana mūža smagākās sacensības — man gribējās izstāties, bet prāts neļāva apstāties. 31 dienu pēc kārtas veicu smagus treniņus, tādēļ trasē spēju domāt tikai par rezultātu,” polis atzina, ka, sasniedzot finišu, bijis laimīgs.

Šalma melnā diena

#BeActivevēstnesim Šalmam, kurš bija gatavojies cīnīties vismaz par TOP5 izturības kategorijā, šī nebija visveiksmīgākā diena. Jau priekšsacīkstēs liepājniekam neizdevās iecerētais, kam Gvido visu sezonu bija gatavojies. “Es esmu divus metrus garš, tādēļ treniņos pievelkos pie 3 metrus augsta stieņa, bet te man ir stienis tikai 2,4 metru augstumā. Es esmu zaudējis jau pirms vingrinājuma, jo man ir nedabiski jāsaliecas,” Gvido rāda kā, uz zemes stāvot, var izstiept rokas ievērojami pāri pievilkšanās stienim. Tas ir arguments, jo pievelkoties atlēta ķermenim ir jābūt taisnam, tādēļ priekšā ir novietota siena, kurai pieskaroties mēģinājums netiek ieskaitīts. Par iegūto 8. vietu Gvido bija sašutis, taču sacensību nolikums visiem vienāds un bija jau iepriekš pieejams publiskai apspriešanai.

Drāma dāmu trasē

Tāpat Kraika norādīja, ka sacensības bijušas ārkārtīgi smagas. “Pēc pirmās kārtas es jutos izsmelta. Kad ieraudzīju, cik daudz vingrojumu būs jāveic finālā, nodomāju: ārprāts, nespēšu… Finālā sākumā biju pēdējā. Sapratu, ka man ir jāatpūšas un jāatgriežas ritmā. Abas līderes trasē atstāja vairāk spēku, tādēļ man izdevās viņas panākt. Taču tad sekoja lēcieni uz kastes — kad tiesnesis pateica, ka esmu izpildījusi astoņas reizes, nodomāju: ārprāts — vēl 32 mēģinājumi, beigas man ir… Pēdējais vingrinājums man bija pārsteigums, tiesneši neieskaitīja vairākus mēģinājumus, taču palīdzēja draugu atbalsts tribīnēs, un es to paveicu. Sasniedzot finišu biju tik laimīga, ka viss ir beidzies un varu doties mājās,” poliete trasē atstāja visus spēkus. Pēc distances pieveikšanas Kraika devās uz ātrās palīdzības auto pēc folijas segas, lai sasildītos, jo sportistiem bija jāiztur arī rudenīgu vēja brāzmu pārbaudījums.

No vemšanas līdz medusmaizei

Spēka trīscīņā Nilu Miezi no čempiona titula šķīra tikai 1 (!) punkts. Uzvaru izcīnīja polis Mateušs Obšžiņskis, bet 3. vietas ieguvējs vācietis Mihaēls Šulcs no uzvarētājiem atpalika 10 punktus. Interesanti, ka Nils jau bija paguvis ielu vingrošanu pamest, taču pērn, uzzinot, ka tepat Latvijā notiks pasaules čempionāts, viņš bija iedvesmas pilns atgriezties sacensību apritē mēnesi pirms meistarsacīkstēm.

Izcīnītais sudrabs ir zelta vērtē: “Es gadu gatavojos šīm sacensībām,” sarunu iesāka 21 gadu vecais Miezis, kurš ikdienā dienē Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS). “Sajūtas ir pozitīvas, jo zināju, ka būs sīva konkurence, tādēļ tik augstu nebiju tēmējis. Pērn pasaules čempionātā startēju izturības kategorijā un paliku aiz svītras. Nodomāju — ko es ar saviem 94 kg lēkāšu pa kastēm? Pārgāju uz spēka kategoriju, jo tā man ir piemērotāka un labāk patīk — man patīk pumpēties un pievilkties. Vienā treniņā ar piestiprinātu svara bumbu — 30 līdz 60 kg — pievelkos līdz 200 reizēm, veicot 10 apļus, lai muskuļu atmiņā ierakstītu slodzi un sacensības būtu medusmaize,” komentēja mālpilietis. Miezis atzīst, ka dažkārt trenējas līdz vemšanai un slodzes izturēt palīdz vienīgi sievas Evijas atbalsts, kura ir Nila lielākais motivators.

“Vislabāk man patīk trenēties ar 40 kg svara bumbu, jo sacensībās ir jāstartē ar 32 kg, un tas ir līdzīgi, taču krietni vieglāk. Kopš 14 gadu vecuma esmu nodarbojies ar daudziem sporta veidiem: cīņām — boksu, taiboksu, MMA. Tāpat NBS regulāri pārstāvu sacensības — startēju svara spiešanā guļus. Regulāri peldu, minos, draugi vieglatlēti mani pamoka stadionā ar sprinta treniņiem. Nodarbojos ar roku cīņām un izcīnīju Baltijas U-21 čempionātā bronzu, taču tas tomēr nebija mans sporta veids — tur trenējas tikai rokas, un man nepatika, ka dažkārt mani nolauž augumā divreiz mazāki puiši.”

Ielu vingrošanā Nils sāka trenēties dzimtajā Mālpilī pirms septiņiem gadiem. Treniņos viņu iesaistīja draugs Ritvars Kārkliņš, kurš aizvadītajās meistarsacīkstēs bija otrs labākais Latvijas pārstāvis, izcīnot 7. vietu spēka trīscīņā. “Atceros, kā mēs aizbraucām uz pirmajām sacensībām un paliku 4. vietā. Lai arī nebijām gatavojušies, domāju, ja būtu toreiz uzvarējis, man nebūtu motivācija turpināt,” rūgtā palikšana pie goda pjedestāla sliekšņa motivējusi Nilu trenēties vairāk.

Pastāvēs, kas pārvērtīsies.

Rezultāti:

Kungi

Izturības kategorija

1. Marjušs Pravdžiks (Polija)

2. Maņs Čunčins (Honkonga)

3. Maksims Rižņiks (Krievija)

Dāmas

Izturības kategorija

1. Anna Kraika (Polija)

2. Natālija Maļjeva (Krievija)

3. Magdalēna Maļeka (Polija)

Spēka trīscīņa

1. Mateušs Obšžiņskis (Polija)

2. Nils Miezis (Latvija)

3. Mihaēls Šulcs (Vācija)