Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Stirnu buks

Stirnu buksjubilejas sezonu atklās Pasaku mežā Tērvetē!

Tikai skaitītas dienas palikušas līdz mirklim, kad 14. aprīlī ainaviskais taku skriešanas seriāls Stirnu buks ieskandinās sacensību 5. sezonu ar pasakainu skrējienu virkniLatvijas valsts mežu Tērvetes dabas parkā! Vai tu jau esi pieteicis savu blici, komandu vai skolu čempionātam?

 

STIRNU BUKSGRIB GĀZT REKORDUS

Uzsākot jauno 2018. gada taku skriešanas sezonu, Stirnu buks var lepoties ar titulu — skriešanas seriāls ir apbalvots ar prestižo Latvijas Gada balvu sportā 2017, triumfējot nominācijā Gada notikums tautas sportā. Sacensību seriāla dibinātājs Rimants Liepiņš norāda, ka panākumi arī sacensību organizatoriem dod jaunu enerģijas lādiņu kļūt vēl labākiem un turpināt pārsteigt sacensību dalībniekus katrā posmā ar jaunām vēsmām atkal un atkal! „Es ticu, ka Latvija kļūs par Stirnu buku lielvalsti,” joprojām ambiciozs ir sacensību galvenais organizators.

Jāpiebilst, ka pērn Stirnu bukā sezonas gaitā piedalījās absolūts rekordskaits dalībnieku — pavisam 18 000! —, saglabājot strauji progresējošu popularitātes tendenci jau kopš pirmajām Āža kalna Stirnu buka sacensībām, kas notika 2014. gadā Engures novada Milzkalnē kā veltījums Baltijas ceļa jubilejai.

Interesanti, ka trasēs sastopams līdzīgs skaits abu dzimumu skrējēju — 53 procenti vīriešu un 47 procenti sieviešu. Kā liecina statistika, lauvas tiesa Stirnu buka dalībnieku ir jauni un nobrieduši veselīga dzīvesveida cienītāji. Vāveres, Zaķa, Buka un Lūša trasēs visbiežāk sastopamā skrējēja portrets ir ģimenes cilvēks vecumā no 30 līdz 40 gadiem, kurš uz sacensībām dodas kopā ar bērniem, kuri var izmēģināt kustību prieku Susura distancītē.

Pagājušajā Stirnu buka sezonā visapmeklētākais bija tieši sezonas 1. posms — Ogres Zilajos kalnos —, pulcējot 3367 skrējējus, tostarp arī no vairākām citām valstīm. Protams, Latvijas simtgadē, savā jubilejas 5. sezonā, Stirnu buka mērķis ir gāzt jaunus rekordus.

KATRAM SAVA ZVĒRA DISTANCE

Arī 2018. gada sezonā noskaidrosim ātrākos taku skrējējus gan katra posma summā un vecumu grupās, gan Kalnu karaļa un Kalnu karalienes sprinta etapā, gan sezonas kopvērtējumos. Pašiem mazākajiem tradicionāli būs iespēja sacensties vienā no divām Susura distancēm (~1km), radinot mazos ķiparus pie sacensību atmosfēras un skriešanas brīvā dabā.

Skriešanas iesācējiem paredzēta Vāveres trase, kurā risināsies arī skolu čempionāts, jaunu izaicinājumu cienītājiem ideāla būs populārā Zaķa distance, pieredzējušajiem — Stirnu buka trase, izturīgākajiem — visgarākā — Lūša taka. LVM Tērvetes dabas parkā Vāveres trases dalībnieki veiks 5 km distanci, Zaķi — 10,7 km, Stirnu buki — 22,5 km un Lūši — 28,6 km.

Visi finišu sasniegušie dalībnieki saņems greznu piemiņas medaļu, maltīti, loterijas biļeti un citus labumus, ko sedz sacensību dalības maksa.

CEĻOJUMS DABĀ UN LAIKĀ

LVM Tērvetes mežā izbaudīsim gan ceļojumu dabā, gan arī ceļojumu Latvijas vēsturē. Tērvetes dabas parks ir viena no tūristu iecienītākajām un ģimenei draudzīgākajām vietām — Stirnu buka sezonas 1. posma mājvieta savulaik atzīta par izcilāko Eiropas tūristu galamērķi Latvijā! Tērvetes dabas parks izpelnījies Apeirons balvu kā pieejamākais apskates objekts, ko novērtēja ģimenes ar bērniem. Latvijas sakoptākais dabas parks gadu gaitā saņēmis arī virkni citu cildinošu apbalvojumu, un pērn parku apmeklēja teju 150 tūkstoši cilvēku.

LVM Tērvetes dabas parka kopējā platība ir aptuveni 1200 ha, no kuriem trešo daļu aizņem Pasaku pasaule. Iecienītākās parka vietas ir Pasaku mežs, Atrakciju laukums un Rūķīšu mežs. Parkā taku skrējēji sastaps Sprīdīti un Lutausi, Meža Ķēniņu ar galmu, Anneli ar draudzenēm un rūķu saimi, kā arī dzīvus pasaku tēlus… Šeit iepazīsiet arī seno zemgaļu varenību. Tie mūsdienu paaudzēm māj, pakāpušies trīs senajos pilskalnos, kuru virsotnes un pakāji šķērsos Stirnu buka līkloču takas. Zemgaļi bija viena no militāri visattīstītākajām senlatviešu tautām, un tieši Tērvetē reiz mitis Nameisis, pazīstams arī kā Namejs, Nameitis, Tērvetes zemgaļu vecākais, vēlāk visas Zemgales ķēniņš un brīvības cīņu vadonis…

Pēc marta paliem, kad no krastiem iznāca Tērvetes upe, dabas parks ieguvis jaunus laika nospiedumus, kas sola trases padarīt vēl pievilcīgākas.

SKRIET ZAĻI KĻŪST AIZVIEN POPULĀRĀK!

AS Latvijas valsts meži komunikācijas daļas vadītājsTomass Kotovičs uzsver, ka Latvijas valsts meži vienmēr ir pastāvējuši par zaļu dzīvošanu un uzturēšanos dabā. „Tādēļ Stirnu buks ir absolūti ideāls — tā nav skriešana pa akmeņiem vai mākslīgi veidotām trasēm, bet gan patiešām būšana īstā dabā — viens pret vienu ar mežu, svaigu gaisu un bagātīgām naturālām ainavām,” sadarbību ar Stirnu buku pamato T. Kotovičs. „Būtiskākais ir tas, kas Stirnu buka takas ved lielus un mazus skrējējus cauri mežam visās tā attīstības fāzēs: jaunaudzes, izkoptas un pieaugušas audzes, izcirtumi un atkal jaunaudzes — viss, kas notiek meža vidū!” Runājot par gaidāmo sezonas atklāšanas Stirnu buku, kurš 2018. gadā pirmos soļus lēks tieši Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, Tomass sola pārsteigumu. „Šis ir pasaku mežs — skriešana Tērvetē būs interesanta un ietvers tikšanos ar ko neparastu…” Latvijas valsts mežu pārstāvis saglabā noslēpumainību.

Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) prezidentsEinārs Fogelis slavē sacensību seriāla daudzveidību. „Stirnu buks, audzējot muskuļus, ir pratis piesaistīt plašus iedzīvotāju slāņus visdaudzpusīgākajā vecumu spektrā. Vissimpātiskākais šajā stāstā ir iespēja ģimenēm būt kopā un sportot kopā brīvā dabā un veselīgā atmosfērā,” komentē E. Fogelis. LSFP prezidents pauž atzinību, ka ainaviskajā taku skriešanas seriālā katru gadu dalībnieku skaits aug, tiek izstrādātas jaunas sacensību programmas un piesaistīti jaunieši, kas LSFP pārliecina jau otro sezonu atbalstīt Stirnu buku.

SKOLU ČEMPIONĀTA BALVU FONDS KĻŪST LIELĀKS

Jau 2. sezonu risināsies Latvijas valsts mežu čempionāts skolu jauniešiem taku skrējienos, ko atbalsta LSFP. Stirnu buks grib ievest skolēnus izcili ainaviskās Latvijas mežu takās — apvidū, kur cilvēks kļūst labāks, draudzīgāks, sirsnīgāks un atvērtāks. Stirnu buks grib padarīt iesīkstējušo jēdzienu man riebjas skriet par nenozīmīgu un iedrošināt katru Latvijas skolēnu ieskriet mežā.

Trīs visvairāk pārstāvētās skolu komandas tiks apbalvotas ar sporta inventāru, attiecīgi 1000, 600 un 400 EUR apmērā. Savukārt trīs stiprākās komandas, kuras sasniegs vislielāko punktu summu visos septiņos taku skriešanas posmos, tiks apbalvotas ar sporta inventāru 600, 400 un 250 EUR apmērā. Balvu fondu nodrošinās veikals Sportland.

STIRNU BUKIKUĢOS AR TALLINK

Stirnu bukskopā ar sadarbības partneriTallink nodrošina skrējējiem iespēju iegūt jūras ceļojumu ar lielisku atpūtu un izklaidi uz kuģa un Stokholmā. Dāvanu karti jūras ceļojumam 1—4 personām saņems ikviens dalībnieks, kurš būs piedalījies un finišējis vismaz 4 skriešanas seriāla posmos.

Sāksim Stirnu buka izaicinošo ceļojumu jau 14. aprīlī plaukstošajā Tērvetes dabas parkā. Stirnu buka ciltī gaidīts ir ikviens, un savu taku mežā — vienalga, ar vai bez nūjām — atradīsi arī tu. Kā saka Vieglatlētikas savienības prezidente Ineta Radēviča: „Nešaubies, bet — piedalies!”