Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mazie latīņamerikāņi no ziemeļzemes

Nākamās nedēļas nogalē Ķīpsalas hallē starptautiskā sporta deju festivāla Baltic Grand Prix 2010 ietvaros notiks arī pasaules čempionāts junioriem Latīņamerikas dejās. Mūsu valsti pārstāvēs Latvijas čempioni Karls Aņiščenko un Paula Kukute, kā arī otrie labākie — Natans Katkovskis un Jeļizaveta Manija.

Pasaules junioru čempionātam, kurā piedalās 14—15 gadus veci dejotāji, pieteikušies 67 pāri no Slovēnijas, Slovākijas, Īslandes, ASV, Polijas, Portugāles, Krievijas, Dānijas, Kanādas un Serbijas. Abi Latvijas junioru dueti nāk no sporta deju kluba Vecrīga. Treneris Atis Legzdiņš, kurš ikdienā strādā ar Karlu un Paulu, kurš konsultē un reizēm trenē arī otru pāri, saka: „Šajā vecumā jaunieši ir mainīgi, nevar paredzēt, kad atskanēs negribu, kad būs kāda kaprīze, tomēr kopumā abus pārus raksturo mērķtiecība, citādi viņi nebūtu tik tālu tikuši. Viņiem nav vajadzīga īpaša lutināšana, jo jaunieši ir piedzīvojuši to prieku, ko saņem sacensībās, kad tiek novērtēti. Šajā pasaules čempionātā mums ir īpašs mērķis…” Raustīt tīģeri aiz ūsām treneris nevēlas, bet augstas vietas abiem pāriem sola gan.

Princips — būt izciliem
Gan Paula, gan Karls sākuši dejot jau bērnudārzā. Paulas mamma Lita Kukute atceras, ka meitene dikti gribējusi darīt to pašu, ko draudzene. Vecāki nodomājuši: „Nu lai jau dejo, gan pāries, gribēs atkal ko citu.” Nav pārgājis līdz šodienai, kad, startējot pasaules čempionātā, Paulai jau būs 13 gadi, viņas deju partnerim — 14.
Karls Aņiščenko un Paula Kukute ir Latvijas čempioni savā grupā, bet bez uzvaras Latvijā piedzīvojuši arī starptautiskus panākumus. Oktobra beigās, startējot grandiozajā Krievijas turnīrā Slava Rossiji, apvienotajās junioru I un junioru II sacensībās Latīņamerikas dejās, mūsējie izcīnījuši pirmo vietu 372 pāru konkurencē. Izrādījies, ka viņi šo sacensību vēsturē kļuvuši par pirmajiem ārzemniekiem, kas guvuši uzvaru.
Novembra beigās abi Rīgas skolēni atveda zelta medaļas no Tallinas, kur kļuva par Ziemeļvalstu čempioniem Latīņamerikas dejās junioru II grupā.
„Viņi ir aizdegušies,” pārliecināta Lita Kukute. „Katru darba dienu vismaz trīs stundas tiek pavadītas treniņos, bet Paula paspēj tikt galā ar mācībām un ir labākā skolniece klasē. Karls vispār ir izcilnieks!” piebilst meitenes mamma. „Viņam ir spīdošas sekmes, turklāt vienu vai divas reizes nedēļā viņam vēl privātskolotāja sniedz papildu stundas angļu valodā. Puika jau tagad gatavojas iespējamām nākotnes studijām ārvalstīs.” Vai nav grūti? Lita norāda, ka bērni ir ļoti patstāvīgi, iemācījušies disciplinēt sevi un pat līdzi rēķināt finanses. Kad Paula izdzird, ka pietrūkst kāds lats treniņiem, tad ver vaļā savu krājkasīti.
Iveta DAINE

Karls AŅIŠČENKO
Dzimis: 1996. gada 27. janvārī
Mācās: Rīgas Klasiskās ģimnāzijas 8. klasē
Paula KUKUTE
Dzimusi: 1997. gada 22. jūlijā
Mācās: Rīgas 47. vidusskolas 7. klasē
Sasniegumi sportā: Latvijas un Ziemeļvalstu čempioni savā vecuma grupā, starptautisku turnīru uzvarētāji

Unikāli vienā solī
Natans Katkovskis un Jeļizaveta Manija ir Latvijas otrais labākais pāris Latīņamerikas dejās junioru II grupā. Unikāla savienība, jo ir vienīgie, kas dejo kopā kopš bērnudārza laikiem. Kā piecgadīgā Jeļizaveta un sešgadīgais Natans sāka kopā mācīties pirmos solīšus, tā dejo vēl šobrīd. Jeļizaveta ir no gruzīnu, Natans no krievu ģimenes, bet abas ģimenes esot kā viena, stāsta Natana māte Žanna Katkovska. Jeļizavetas mamma Marina ir Natana lielās māsas krustmāte.
Pāra treneris ir Jevgeņijs Suvorovs. Reizēm treniņu stundas notiek arī pie Ata Legzdiņa. Pēdējo mēnesi abi jaunieši pēc treniņiem skolas gudrības mācoties reizēm līdz pat vieniem naktī, jo daudz jādejo, bieži sacensības, bet vienlaikus jāpabeidz skolā pirmais semestris. Žanna Katkovska pati ir skolotāja, tāpēc norāda, ka aizņemtajiem bērniem, kuriem katra minūte ir saplānota, izdodas vairāk un veiksmīgāk padarīt, nekā tiem, kuriem ir daudz bezdarbības stundu.
Par lielu panākumu Natans Katkovskis un Jeļizaveta Manija uzskata piedalīšanos Vācijas atklātajā čempionātā German Open, kas notika Štutgartē un spēcīgo dejotāju dēļ ir gandrīz pasaules čempionāta līmenī. Tur Natans un Jeļizaveta iekļuva pusfinālā vairāk nekā simts pāru konkurencē, bet tikko notikušajā Ziemeļvalsu čempionātā palika otrie aiz Karla un Paulas, līdz ar to Latvija savāca vērtīgākās vietas.
„Uzrakstiet noteikti labus vārdus par kluba Vecrīga vadītāju Allu Matjušenko,” piekodina Natana mamma. „Viņa vienmēr paskatās, kas notiek treniņos, atrod laiku pienākt klāt un parunāties ar bērniem, pajautāt, kā gājis, kad nākamās sacensības. Viņi jūtas vajadzīgi un novērtēti, ja par viņiem interesējas.”
Iveta DAINE

Natans KATKOVSKIS
Dzimis: 1996. gada 28. augustā
Mācās: Rīgas 61. vidusskolas 8. klasē
Jeļizaveta MANIJA
Dzimusi: 1997. gada 16. martā
Mācās: Rīgas Daugavgrīvas vidusskolas 7. klasē
Sasniegumi sportā: Latvijas un Ziemeļvalstu vicečempioni savā vecuma grupā, starptautisku turnīru laureāti