Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Milzis Latvijā un Slovākijā

Garākais Latvijas handbolists Dainis Krištopāns tikai 20 gadu vecumā kļuvis par vienu no Slovākijas čempionvienības Tatran Prešov līderiem. Tagad Eiropā par viņu runā ne tikai garā auguma dēļ (2,14 metri), bet arī uzteic latvieša sekmīgo snieguma laukumā. Pēdējās trīs spēlēs prestižākajā klubu turnīrā EHF Čempionu līgā Krištopāns guvis 17 vārtus.

Tieši Krištopāna precīzais metiens mača pēdējās minūtēs novembra beigās izrāva neizšķirtu 26:26 pret Vācijas 1. bundeslīgas līderi HSV Hamburg un atnesa pirmo punktu Tatran Prešov EHF Čempionu līgas grupu turnīrā šajā sezonā. Sešu komandu konkurencē Slovākijas stiprākais klubs ieņem pēdējo vietu un zaudējis cerības iekļūt nākamajā kārtā, tomēr latvieši noteikti var priecāties par Ludzas handbola skolas audzēkņa veiksmīgo sniegumu — septiņās spēlēs gūti 26 vārti.

Vāciešu bieds
Pirmajā sezonā Slovākijas kluba sastāvā Krištopāns spēlēja maz, taču tagad laukumā pārsvarā dodas sākuma septītniekā. „Sezonas sākumā nevarēju paredzēt, ka tik strauji pieaugs mana nozīme komandā,” stāsta Dainis Krištopāns. „No komandas prom aizgāja kreilis, un es kļuvu par pirmā sastāva spēlētāju. Sezonas sākums bija grūts. Spēļu sākumā pat trīcēja rokas, taču beidzot mans sniegums ir uzlabojies.”
Mūsu handbolists iemantojis trenera uzticību, taču tik un tā nervozitāte un atbildība nereti traucē. „No manis gaida rezultātu,” turpina ludzānietis. „Tikai tagad tā pa īstam sāku gūt vārtus, tāpēc treneris ar manu sniegumu pēdējos mačos ir apmierināts.”
Pirmo uzmanību sev Dainis pievērsa 20. novembrī, kad izbraukumā pret HSV Hamburg guva septiņus vārtus. Nedēļu vēlāk sekoja atbildes mačs, kurā Latvijas handbolists bija precīzs trīs reizes un izrāva neizšķirtu, bet decembra pirmajās brīvdienās pret Dānijas KIF Kolding mūsu spēlētājs atkal izcēlās ar septiņiem vārtiem. Jāatzīmē, ka uz abiem izbraukuma mačiem, mērojot vairāk nekā tūkstoš kilometrus, Slovākijas klubs devās ar autobusu.
Tatran Prešov EHF Čempionu līgas grupu turnīrā jaunajā gadā atlikušas vairs tikai divas spēles, pēc kurām slovāki varēs pilnībā koncentrēties cīņām Slovākijas un Ungārijas čempionātos. Kluba vadības mērķis bija iekļūt EHF Čempionu līgas grupu turnīrā, savukārt Slovākijā jāizcīna pirmā vieta, kā arī jāfinišē vismaz otrajiem Ungārijā.

Garākais arī Slovākijā
Uz Slovākiju Krištopāns devās uzreiz pēc vidusskolas atestāta iegūšanas, noslēdzot ar Tatran Prešov trīs gadu līgumu. Latvijā handbolists spēlēja Ludzas komandā SK Latgols. Jau savā otrajā gadā profesionālajā handbolā mūsu spēlētājs krietni uzlabojis savu sniegumu. „Esmu attīstījies fiziski,” iesāk Dainis. „Uzlabojis savu metienu no ārējās līnijas, kā arī ieguvis pārliecību par saviem spēkiem.”
Pērn Slovākijas čempioniem neizdevās pārvarēt EHF Čempionu līgas kvalifikācijas barjeru. Par vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc šogad komanda sekmīgi spēlē ar vadošajām Eiropas vienībām (uzvaru gan ir maz, taču piedzīvoti vairāki minimāli zaudējumi), uzskatāma labā atmosfēra komandā. „Viens otram vairāk uzticamies,” secina vienīgais EHF Čempionu līgā spēlējošais latvietis. „Atmosfēra komandā ir krietni uzlabojusies. Ļoti labi pazīstu visus čaļus, ar kuriem spēlēju.” Visvairāk Dainis kontaktējas ar krievu izcelsmes čehu Aleksandru Radčenko, kurš darbojas saspēles vadītāja pozīcijā. „Tieši viņš regulē komandas spēli, tāpēc daudz runājam, ko mačos darām pareizi, ko — nepareizi.”
Brīvajā laikā Dainis daudz laika pavada pie datora, sarakstoties ar draugiem. Galu galā mājās Ludzā sportists nav bijis jau pusgadu. Ārpus mājas pavadītajā laikā latvietis apguvis arī slovāku valodu. „Runāju brīvi, taču vēl pieklibo rakstīšana un gramatika.”
Prešovā handbols nav pirmais sporta veids. Ja vienlaikus notiks handbola un futbola spēle, tad stadiona tribīnes noteikti būs pilnākas nekā sporta zālē. Uz ielas Krištopānu atpazīt ir viegli. Izrādās, ka Latvijas garākais handbolists ir garākais handbolists arī Slovākijā.

Izlase bez Daiņa
Oktobra beigās Krištopāns atteicās palīdzēt Latvijas izlasei 2012. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas mačos ar Īslandi un Vāciju. „Bija sakrājies nogurums,” viens no iemesliem, kuru min Latvijas handbolists. „Pirms tam biju aizvadījis piecas spēles septiņās dienās, bet pēc kvalifikācijas sekotu vēl vairāki svarīgi mači klubā.”
Protams, komanda nelika Dainim šķēršļus doties palīdzēt Latvijas valstsvienībai, taču — cerībā uzlabot attiecības ar treneri, latviešu milzis palika Slovākijā. „Bija spiediens no kluba puses. Tāpat šaubījos, vai izlasē spēlētu daudz.” Krištopāna tiešie konkurenti labajā ārējā pozīcijā Latvijas izlasē Ģirts Lilienfelds šajos divos mačos guva desmit vārtus, bet Valdis Gūtmanis — divus.
Mūsu handbolistam ir bijuši arī piedāvājumi pieņemt Slovākijas pilsonību, taču pagaidām ludzānietis noteikti paliks uzticīgs Latvijai.
Starp Ziemassvētkiem un Vecgada vakaru Olimpiskajā sporta centrā Rīga risināsies tradicionālā Rīgas Domes kausa izcīņa, kurā tuvākajām izlases rezervēm spēlēs ar Igauniju, Lietuvu un Ukrainu būs iespējas sevi pierādīt treneriem. Iespējams, tieši šajā turnīrā Dainis debitēs Latvijas valstsvienībā.
Lai arī Tatran Prešov komandas biedri ir ļoti forši, Slovākijā visu mūžu Krištopāns negrib palikt. Jau tagad mūsu spēlētājam izteikti vairāki piedāvājumi spēlēt citur, taču viņa nākamā pietura ir skaidra — Vācijas 1. bundeslīga.
Raitis PURIŅŠ

Dainis KRIŠTOPĀNS
Handbolists
Dzimis: 1990. gada 27. septembrī Ludzā
Augums, svars: 214 cm, 130 kg
Izglītība: Ludzas pilsētas ģimnāzija
Spēlējis: SK Latgols (Latvija), otrā sezona Tatran Prešov (Slovākija)
Sasniegumi: Slovākijas čempions, trešā vieta Ungārijas čempionātā, spēlējis EHF Čempionu līgā
Izlasē: spēlējis Latvijas jauniešu un junioru izlasēs

Dainis Krištopāns EHF Čempionu līgas grupu turnīrā
26.09.2010. pret MKB Veszprem KC (Slovēnija) 27:35, 3 vārti
3.10.2010. pret KIF Kolding (Dānija) 29:31, 2 vārti
10.10.2010. pret IK Savehof (Zviedrija) 32:33, 3 vārti
16.10.2010. pret Montpellier Agglomeration HB (Francija) 31:33, 1 vārti
20.11.2010. pret HSV Hamburg (Vācija) 23:35, 7 vārti
28.11.2010. pret HSV Hamburg (Vācija) 26:26, 3 vārti
4.12.2010. pret KIF Kolding (Dānija) 27:28, 7 vārti

EHF Čempionu līga
B grupa
MKB Veszprem KC (Slovēnija) 7 6 0 1 12
Montpellier Agglomeration HB (Francija) 7 5 0 2 10
HSV Hamburg (Vācija) 7 4 1 2 9
KIF Kolding (Dānija) 7 4 0 3 8
IK Savehof (Zviedrija) 7 1 0 6 2
Tatran Prešov (Slovākija) 7 0 1 6 1