Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sports balles kleitā un uzvalkā

Gada skaistākās un turklāt ļoti augstas klases sacensības,” tā tradicionālo sporta deju festivālu Baltic Grand Prix 2013 vērtē Latvijas vicečempioni standartdejās Edgars Līnis un Elīza Ancāne. Viņi kopā ar citiem 30 pāriem 13. decembrī Ķīpsalā startēs Eiropas kausa izcīņā standartdejās pieaugušajiem.

„Nedēļas nogalē būsim Rumānijā, tiekamies otrdienas vakarā VEF kultūras pilī,” piedāvā Edgars Līnis. Kad pienāk otrdiena, viņš zvana, ka nekā — dodoties uz Lietuvu laikot tērpus un trenēties… Beidzot vēl pēc pāris dienām deviņos vakarā deju zālē izdodas sastapt ļoti izskatīgos aizņemtos jauniešus.

SAVS CILVĒKS LATVIJĀ, SAVS — ITĀLIJĀ

Edgars un Elīza sāka dejot vienā vecumā kopš 1. klases, viens Vecmīlgrāvī, otrs Imantā. Edgaram dejošana skolā bija papildu nodarbība, ko vadīja deju pedagoģe Anita Šmite. „Deju pulciņam es nepievērsu īpašu uzmanību, jo mani interesēja trakākas lietas — patika skeitot un citi ekstrēmie sporta veidi,” atklāj Edgars. Vecāki mudinājuši vairāk pievērsties dejošanai, bet Edgars spurojies pretī. Tad 14 gadu vecumā bijusi iespēja nokļūt ar dejošanu ārzemēs, kur ieraudzījis, cik augstā līmenī pasaulē viss notiek, un radusies vēlēšanās arī pašam tik labi dejot.

„Mūsu ģimenē pirmais dejot sāka brālis,” par saviem aizraušanās pirmsākumiem stāsta Elīza Ancāne. „Tad es, kā visas mazās meitenītes, ieraudzīju tās skaistās kleitas, burvīgo pucēšanos un uzreiz dejošanā iemīlējos. Mamma to pamanīja un, uzskatot, ka meitenēm tādas lietas piestāv, aizveda uz Daces deju skolu, tā mana pirmā skolotāja bija Dace Debovska.” Elīzai jau agri bijuši pirmie sasniegumi, bet par to jāpateicoties arī deju partneriem, kuri bijuši talantīgi un mērķtiecīgi.

Edgars Līnis un Elīza Ancāne satikās 15 gadu vecumā, kad sāka dejot kopā, un tad arī strauji auga rezultāti. Ilgus gadus viņu klubs bija Deju studija 7 un populārie skolotāji Agita un Valērijs Mironovi, bet kopš 2008. gada viņi pārstāv deju klubu Dzintars, kur Edgaru Līni un Elīzu Ancāni sāka trenēt Raimonds Piševs. Tad arī pāris beidzot izsitās starptautiskajā līmenī. 2007. gadā abi bija tikai pusfinālisti Latvijā, bet jau 2008. gadā — vicečempioni standartdejās. Gada beigās, iekļūstot Eiropas jauniešu čempionāta finālā, viņi jau bija piektais pāris Eiropā. Vaicāti par treneriem, jaunieši skaidro: „Mēs esam strādājuši ar dažādiem skolotājiem, lai saprastu, kas mums der. Raimonds Piševs ir mūsu treneris Latvijā, bet Fabio Selmi — Itālijā. Fabio veido pašas labākās horeogrāfijas pasaulē, strādā ar muzikalitāti un detaļām. Mēs braucam arī pie Lietuvas treneriem, kur vairāk uzmanības pievēršam tehnikai.”

KRĪZE UN ŠĶIRŠANĀS

2008. gads, kad pārim bija augstākie rezultāti, sakrita ar dziļāko ekonomiskās krīzes periodu Latvijā, kas izvērtās par lūzuma brīdi arī Edgara un Elīzas dejotāju karjerā, jo pāris izšķīrās. Edgars un Elīza ir arī pāris dzīvē, ne tikai deju laukumā, tāpēc abiem tas bija liels pārdzīvojums. „Man likās, ka nu tikai viss sāksies, ka dejošana uzņem apgriezienus, tāpēc šķiršanās bija sāpīga,” atceras Elīza. Kas īsti patiesībā notika? „Tajā brīdī dejošana kļuva ļoti nopietna, augstais līmenis un starptautiskās sacensības prasīja lielas finanses, kas bija uz manu vecāku pleciem,” skaidro Edgars. „Vecākiem bija par grūtu turpmāk finansēt mūs abus, un man nācās meklēt tādu partneri, kura varētu finansiāli līdzvērtīgi piedalīties deju nodrošināšanā.”

Tā Edgars sāka dejot pārī ar Jekaterinu Perederejevu. Viņš stāsta, ka, par spīti labajiem rezultātiem, dejojot ar jauno partneri, īsti savā ādā nav juties, jo gribējies citādāk dejot, citādākas emocijas. Tas gan neattiecoties tieši uz savstarpējām attiecībām, jo daudzi pāri kopā dejo un ir kā čomi, kā māsa un brālis. „Vienkārši ir cilvēki, kuri ļoti labi viens otram der, bet ir tādi, kuriem kaut kas nesaskan,” skaidro Edgars. „Es arī nebiju ar visu sirdi un dvēseli iekšā šai pārī. Tāpēc, kad atsāku dejot ar Elīzu, bija tik komfortabli, tik labi.”

ULTIMĀTS

Edgars un Elīza uz deju grīdas bija šķirti pusotru gadu. Uz pāris mēnešiem pārtrūka arī viņu personiskās attiecības. Elīza tajā periodā nemaz nedejoja, tikai apmeklēja sporta zāli un 2010. gadā piedalījās šovā Dejo ar zvaigzni. Tolaik prese rakstīja gan par viņas seksīgumu, gan par drosmīgajām kleitām. Kāds šova aizkulisēs bija pamanījis arī mīļoto vīrieti, kas patiesībā bija Edgars. „Man šovs bija tikai neliela izklaide, bet kopumā tas pusotrs gads lika daudz izvērtēt un mēģināt saprast, ar ko es īsti gribu nodarboties, kas ir mani mērķi,” spriež Elīza.

Kā izdevās atjaunot dejošanu vienā pārī? Edgars atzīstas, ka uzstādījis vecākiem ultimātu — vai nu viņš dejo pārī ar Elīzu, vai arī pārtrauc dejas. Vecāki ultimātam piekāpušies. Pusotra gada pārtraukums gan esot piebremzējis kopējos sasniegumus, Edgars uzskata, ka tikai tagad viņi ir atguvuši to pašu tempu, kas bija pirms pašķiršanās. „Lai kādreiz man vēl kāds pasaka, ka sporta dejas nav sporta veids…” iesāk Elīza. „Lai nodejotu finālu ar piecām dejām pēc kārtas, ir vajadzīgs milzīgs fiziskais treniņš. Reiz pēc mana garā pārtraukuma treniņā bija jānodejo visas piecas standartdejas pēc kārtas, un tad likās — viss! Kājas plīst pušu, nekas nesanāk, viss ķermenis trīc, un es to nespēju. Ir ļoti svarīgi regulāri strādāt.”

Šogad Edgars un Elīza atkal ir Latvijas vicečempioni standartdejās, iekļuvuši labāko desmitniekā sacensībās Dānijā, pusfinālā Itālijā, finālā Francijā, ierindojoties 4. vietā un ceturtdaļfinālā Eiropas čempionātā. Gada lielākajās sacensībās Vācijas atklātajā čempionātā, kur piedalās vairāk nekā 300 pāri no visas pasaules, Edgars Līnis/Elīza Ancāne ieņēma 32. vietu.

Kas tiek gaidīts no Eiropas kausa izcīņas Ķīpsalā? „Uz šīm sacensībām katra valsts deleģē tikai vienu pāri, kopumā varētu būt trīsdesmit vai vairāk pāru, tāpēc mēs ceram tikt finālā,” pauž Edgars.

NEVIENS NAV ROBOTS

Kāpēc dejās nav iespējams visu laiku noturēties ļoti augstās vietās? „Rezultāti nav pastāvīgi, jo nereti tie atkarīgi no tiesnešu sastāva, un ne vienmēr spējam parādīt mūsu vislabāko deju, jo mēs neviens neesam robots,” skaidro Elīza. „To ietekmē arī pašsajūta, fiziskā sagatavotība, ir sarežģīti nepārtraukti būt pašā labākajā formā. Tieši tādēļ ir svarīgi tik daudz trenēties. Tomēr arī pašsajūta ir viltīga — dažreiz liekas, ka viss ir superīgi un mēs burtiski lidojam, bet rezultāts ir zems. Un otrādi. Vienmēr ir vajadzīgs trešais cilvēks, kurš var pateikt, kā no malas izskatās, jo sajūtas ir maldinošas.”

No malas izskatās, ka vēl nesen izcili jauniešu pāri ar laiku kaut kur pazūd. Edgars skaidro, ka latviešu pāru kritiskais punkts ir pārejas brīdis no jauniešu vecuma grupas pēc 18 gadiem uz amatieriem: „Mums ir ļoti daudz jauniešu dejotāju ar lieliskiem sasniegumiem starptautiskā līmenī, bet tas brīdis, kad jāpāriet amatieros, ir ļoti grūts, jo viņus sagaida daudz lielāka konkurence, kur sākumā ir pat neiespējami tikt starptautisko sacensību pusfinālos. Tad pāriem ir jāizvēlas, ko viņi darīs turpmāk. Vairums pamet dejas un izvēlas darbu vai mācības, un tā izjūk lielākā daļa talantīgo un perspektīvo pāru. Vadošajiem pasaules amatieru dejotāju pāriem vidējais vecums ir tuvu 30 gadiem, tāpēc visgrūtākais ir izsisties amatieros, ko tagad mēģinām mēs ar Elīzu.”

Par spīti smagajam darbam, aizņemtajiem vakariem un brīvdienām un dejošanas dārdzībai, Edgars Līnis stāsta: „Es negribētu darīt neko citu savā dzīvē — tikai dejot, bet pēc savas karjeras beigām gribētu mācīt dejot. Es nevarētu strādāt biroja darbu, jo nespētu no deviņiem līdz pieciem sēdēt pie datora. Man ir vajadzība dejot, būt ar cilvēkiem, izjust dažādas emocijas. Finanšu studijas man viegli padodas, jo esmu ar matemātisku prātu, bet mani tas nesaista.” Edgars spriež, ka šis analītiskais prāts viņam labi noderētu pedagoga darbā. Līdzīgi arī Elīza iztēlojas savu nākotni: „Noteikti gribu mācīt dejot, izaudzināt un trenēt jaunos talantus.”

KLEITAS UN ŠOVS AR ŠTRUMBANTI

Vai tāpēc viņi brauc uz Lietuvu šūt tērpus, ka Latvijā trūkst laba piedāvājuma? Nē, arī Latvijā esot labi saloni, kas darina deju kleitas, bet Edgars un Elīza uzskata, ka viņu izvēlētais salons EM Salonas ir pats labākais pasaulē, arī pasaules čempioni tur šūdinot tērpus. „Viņi ir ļoti radoši, kleitas atšķiras no vairuma dejotāju kleitu, kas redzamas sacensībās,” stāsta Edgars. Kas nosaka to, ka deju kleita ir kvalitatīva? „Materiālu izvēle,” skaidro Elīza. „Uzvelkot šādu kleitu, es to vispār nejūtu, cik tā ir ērta un viegla. Nevienu vīlīti nevar sajust, nekur nespiež. Augsta dizaina kvalitāte, katrs akmentiņš ielīmēts ar lielu precizitāti. Tas nav lēts prieks, bet tur vesela komanda, kurā ir galvenā māksliniece dizainere, vairāki šuvēji, grāmatvedes un administratores, visi kopā strādā pie vienas kleitas, lai tā taptu par šedevru.” Turklāt Lietuvas salons vēlāk palīdzot kleitu pārdot, jo gadā vajadzīgas divas trīs kleitas, kas nākamajā sezonā jāmaina. Pārsvarā tās tiek pārdotas Āzijas tirgū, kur ir daudz dejotāju, bet nav tik augsta līmeņa kleitu šuvēju.

Vai tik profesionāliem dejotājiem kā Elīza un Edgars arī gadās kādi paklupieni, uzkāpšana uz kleitas? „Es vienu sacensību laikā esmu četrās vietās kleitu saplēsusi, bija tāda sajūta, ka tūlīt viss nokritīs,” atzīstas Elīza. Savukārt Edgars piemin pasaules čempionāta finālus — reiz Vācijas pāris, kas cīnījies par otro vietu, solo dejas laikā paslīdējis un nokritis, cits Vācijas pāris arī saplēsis kleitu, un partnere dejojot turējusi saplēsto daļu rokās. „Patiesībā tas ir cilvēcīgi, un negadījumi uz deju grīdas notiek neatkarīgi no tā, cik meistarīgs ir dejotājs. Augsta līmeņa dejotāji lieliski spēj to apspēlēt, improvizēt un no neveiksmīgas situācijas izveidot šovu. Esmu redzējis, ko reiz ar pārtrūkušu štrumbanti izdarīja dejotājs — tik efektīgi to izmantoja, ka pat zāle ovācijās piecēlās kājās.”

Vai ir cerības, ka Edgars un Elīza izveidos ģimeni un viņiem būs arī bērni? Elīza atzīstas, ka ļoti vēlas ģimeni, bet negrib gaidīt līdz 30 gadu vecumam. Viņa uzskata, ka „forši ir būt jaunai mammītei”. Bet plāni sporta dejās? „Edgars saka — vajadzētu novērtēt to, kas jau ir izdarīts, novērtēt katru pašreizējo mirkli un tādā veidā palēnām, bet pamatīgāk attīstīties arī turpmāk, bet man vajag vēl tālāk, vēl ātrāk, vēl labāk,” saka Elīza. „Pirms es neesmu sasniedzis vienu pakāpienu, es uz nākamo augstāk neskatos,” savu taktiku skaidro Edgars. „Savukārt Elīza dažkārt grib lēkt pa trim pakāpieniem. Domāju, ka pamazām, pa vienam pakāpienam kāpjot, var ātrāk tikt uz to trešo pakāpienu.” Elīza smaida un teic, ka pilnībā piekrīt partnerim: „Es Edgaram ļoti uzticos!”

Edgars LĪNIS

Dzimis:1990. gada 27. februārī

Izglītība: Rīgas 31. vidusskola, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Banku augstskolas students

Vaļasprieks: dejošana, brīvā laika pavadīšana ar ģimeni un draugiem, interesējas par dažādiem sporta veidiem

Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene Elīza

Elīza ANCĀNE

Dzimusi: 1990. gada 20. aprīlī

Izglītība: Rīgas Imantas vidusskola un Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola — reklāmas menedžments

Vaļasprieks: atpūta ar ģimeni un draugiem, ēst gatavošana, ceļošana, kosmetoloģija, fotografēšana

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies, ir draugs Edgars

…………………………………………………………………………….

Deju klubs Dzintars

Treneri: Raimonds Piševs (Latvija), Fabio Selmi (Itālija)

Nozīmīgākie sasniegumi: 2013. gada Latvijas vicečempioni standartdejās, 2008. gada Latvijas čempioni 10 dejās jauniešu un amatieru konkurencē, 2008. gada Latvijas jauniešu vicečempioni standartdejās, 5. vieta 2008. gada Eiropas jauniešu čempionātā