Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Automātiskie kūleņi

Par to, kā mest kūleņus vai ar muguras izliekumu uztvert bumbu, stāvot vien uz vienas kājas pirkstgaliem, aizdomāties gados jaunajai, taču mākslas vingrošanā jau pieredzējušajai Jekaterinai Djominai pirms starta vairs nevajagot. „Viss notiek automātiski. Viss mūžs man jau te,” ar piecpadsmitgadniekam neraksturīgu secinājumu dalās Jekaterina, pirkstos virpinot vairākas nule izcīnītās Latvijas Jaunatnes olimpiādes medaļas.

Liepājniece Jekaterina, kurai patlaban ir tikai piecpadsmit, ar mākslas vingrošanu nodarbojas vairāk nekā pusi mūža — jau astoto gadu. Savulaik uz skolu bija atnākušas treneres, vaicājot, kuras meitenes vēlētos pievērsties šim sporta veidam. „Es ļoti gribēju, atnācu un — lūk,” pēc triju zelta un vienas sudraba medaļas izcīnīšanas Elektrum olimpiskajā centrā Rīgā sacīja meitene. Tagad viņa trenējas pieredzējušu treneru — Tatjanas Ņikitinas, Viktorijas Seļivanovas un Jeļenas Riekstas — vadībā.

Savu izvēli Katja nenožēlo, kaut arī trenēties nākas pa piecām sešām stundām sešas dienas nedēļā. Īpaši daudz laika sev, citiem un hobijiem neatliek, taču, ja iekrājas kāds mirklis, sportiste to labprāt pavada ar draugiem vai grāmatām. „Taču ļoti daudz spēka pēc treniņiem vairs nepaliek. Īpaši jau mācību laikā, kad jāpilda mājasdarbi. Grūti, bet pagaidām tieku galā,” atzīst Jekaterina, kura septembrī sāks mācības Liepājas 7. vidusskolas 9. klasē. „Tas ir mans, tā ir mana vieta,” par izvēlēto sporta veidu saka Jekaterina.

„Praktiski visa mana dzīve ir sportā,” pēc divu dienu sacensībām sacīja piecpadsmitgadniece. Viņa atzina, ka, pateicoties sportam, nācies ātrāk kļūt pieaugušai, mācīties būt patstāvīgai un izturīgai. Vienlaikus raksturs tiek audzināts, meitenēm neraksturīgi atsakoties no saldumiem un citiem gardumiem. „No ļoti daudz kā atsakos, taču gadu laikā arī atteikšanās kļuvusi automātiska, zinu, ka no liekiem kilogramiem grūti tikt vaļā,” atklāj meitene.

Ar pieaugušajam raksturīgu nopietnību Jekaterina norādīja, ka vissarežģītākais ir rast spēkus sevī. „Kad pirmais vingrinājums neizdodas, bet jāsaņemas pārējiem — tas ir pats sarežģītākais,” secina sportiste. Olimpiādes zelts izcīnīts par vingrojumiem ar bumbu, vālītēm un lenti — pirmos divus rīkus Jekaterina arī sauc par saviem mīļākajiem.

Lai iemīlētu mākslas vingrošanas rīkus, Jekaterinai bija vajadzīgs laiks. Tagad kūleņi, lēcieni un citas krietni sarežģītākas kustības Jekaterinai padodas teju automātiski. Viņa atzīst, ka vairs nav jāpiedomā, kur pārvēlienā ieriktēt kāju, kur ielikt roku un kur visā šajā procesā atrodas vingrošanas rīks. Ja pašā sākumā ielikti stabili pamati, tad šajā vecumā par to vairs neesot jāuztraucas — atliek iemācīties un noslīpēt vingrojumu virknējumus. Sacensību laikā vēl jāprot sakārtot domas — koncentrēties uz iespējami labāku izpildījumu. „Blakus domu nav — izeju uz starta un vienkārši daru,” atzīst meitene, piebilstot, ka pirms starta viņa gan gaida treneru norādījumus, jo tie palīdzot noskaņoties.

Nav noslēpums, ka mākslas vingrošanā sportistu karjera bieži vien beidzas jau jaunībā, taču Jekaterinu tas nebaida. Turklāt viņa apzinās, ka sporta gaitu ritējumam svītru var pārvilkt arī traumas, taču meitene saprot, ka ar to dzīve noteikti nebeidzas, un nākotnē sevi redz kā treneri. Pagaidām viņa mācās skolā, kur vienaudži visai ilgi nav varējuši saprast, kā vispār iespējams tā izlocīties un darboties. Tagad gan esot labāk — skolasbiedri pie viņas nodarbes pieraduši, bet Jekaterina — turpina trenēties.

 

MĀKSLAS VINGROŠANA

Bumba. 1. Jekaterina Djomina (Liepāja) 14,400, 2. Ērika Bogdanova (Rīga) 14,400, 3. Jurate Paula Romānova (Rīga) 13,950, 4. Angelīna Šerstņova (Grobiņas nov.) 13,600, 5. Poļina Račkovska (Grobiņas nov.) 13,450, 6. Evelina Ivanova (Liepāja) 13,100.

Aplis. 1. Ērika Bogdanova (Rīga) 15,600, 2. Angelīna Šerstņova (Grobiņas nov.) 14,200, 3. Juliana Sakoviča (Jēkabpils) 13,900, 4. Jekaterina Djomina (Liepāja) 13,800, 5. Evelina Ivanova (Liepāja) 13,750, 6. Arina Jevstafjeva (Rīga) 13,750.

Vālītes. 1. Jekaterina Djomina (Liepāja) 14,950, 2. Ērika Bogdanova (Rīga) 14,950, 3. Juliana Sakoviča (Jēkabpils) 13,150, 4. Evelina Ivanova (Liepāja) 12,800, 5. Tamara Lana Petrosjana (Ventspils) 12,700, 6. Līze Pildegoviča (Olaines nov.) 12,650.

Lente. 1. Jekaterina Djomina (Liepāja) 13,050, 2. Evelina Ivanova (Liepāja) 12,400, 3. Ērika Bogdanova (Rīga) 11,900, 4. Anastasija Kudrjavceva (Olaines nov.) 11,850, 5. Tamara Lana Petrosjana (Ventspils) 11,500, 6. Alina Baklagina (Rīga) 11,450.

Daudzcīņa. 1. Ērika Bogdanova (Rīga) 58,000, 2. Jekaterina Djomina (Liepāja) 53,850, 3. Evelīna Ivanova (Liepāja) 53,850, 4. Jurate Paula Romānova (Rīga) 51,650, 5. Alina Baklagina (Rīga) 51,650, 6. Arina Jevstafjeva (Rīga) 49,750.

Grupu vingrojumi. 1. Rīga, 2. Salaspils nov., 3. Jelgava, 4. Ogres nov., 5. Bauskas nov., 6. Ķekavas nov.